V Európe hynie politika sociálneho zabezpečenia: Holanďania "zhasli svetlo" ako prví

Každý rok pri príležitosti schvaľovania rozpočtu sa poddaním v Holandsku prihovára kráľ s výročným prejavom. Inak tomu nebolo ani tento rok:

1. Najskôr záber na babky v tradičnom holandskom kroji
2. (Mne) neznámy okundes hrdo pózuje pri slovenskej vlajke - pochvala
Fotka aj s pre nadhlad.com kontroverzným detajlom
3. Vystupovačky z kočov, kde posledný vystúpi Willem-Alexander, najmladší európsky kráľ (Európou 21. storočia sa tento rok prehnala vlna generačnej výmeny kráľovských dvorov - teším sa na Fursovov komentár k tejto príležitosti)
4. Záverom záber na holandského nového kráľa ako sa mu derú z úst zásadné vety, ohlasuje ukončenie "welfare state" - štátu sociálneho zabezpečenia (slovensky: koniec štátu sociálnych dávok a prídavkov):

"Posun smerom k 'účastníckej spoločnosti' je špeciálne viditeľný v sociálnom zabezpečení a dlhodobej starostlivosti." povedal kráľ, čítajúc prejav zákonodarcov, ktorý mu napísala vláda Marka Rutteho. "Klasický sociálny štát druhej polovici 20. storočia vyviedol v niektorých špecifických oblastiach k opatreniam, ktoré sú v ich súčasnej podobe neudržateľné."

Euronovinky nám k téme hlásia, že:

...kráľ Holandský informoval jeho krajinu, že ich štát sociálneho zabezpečenia skončil. Kráľ po boku s jeho manželkou povedal Holanďanom, že si musia vytvárať svoje vlastné siete sociálneho a finančného zabezpečenia (istôt). Žiadať o ochrannú ruku štátu bola záležitosť 20. storočia.

Čo je to welfare?

Z wikipédie:

Welfare (sociálne zabezpečenie) je poskytnutie minimálnej úrovne blahobytu a sociálnej podpory všetkým občanom, niekedy tiež označované aj ako verejná (vý)pomoc.

Čo v Holandsku skončilo?

Žiadne peniaze za to, že si (existuješ). Dávky ostanú len tým, kt. sa pričinili o ich vytvorenie (participovali v systéme). Zaujímalo by ma, čo všetko chcú postupne porušiť.

Prečo k zrušeniu politiky sociálneho zabezpečenia došlo?

Predpokladám tieto 2 dôvody:

1. Obrovský prísun migrantov
2. Starnutie populácie

Prečo je to zle?

Sociálne zabezpečenie je to, čím sa Európa líši od zvyšku sveta (aj toho "vyspelého" - USA). Bude náročnejšie udržať dnešnú vysokú úroveň sociálneho zmieru.

Prečo je to dobre?

Nie je správne ak niekto dostane peniaze iba preto, že je (existuje). Sociálne istoty západu pre mnohých migrantov predstavovali svetlo na konci tunela. (J)elity v Holandsku si zanalyzovali kam situácia smeruje, zmeny črtajúce sa na konci "trendu" sa im nepáčia, a v Európe prví "zhasli svetlo".

Rozdeľuj a panuj kontra spájaj a prosperuj

Sledujme stratégiu divide et impera, ktorá je na nás neustále aplikovaná. Najskôr sú zlikvidované zjednocujúce faktory: rodina (LGTB nadpráva, juvenílka) či národ ("blahodarný" multikulturalizmus, "morálna povinnosť" solidárne živiť cudzokontinentálnych azylantov) a potom sa dozvieme, že sa budeme potrebovať zjednotiť a "vytvárať vlastné sociálne a finančné ochranné siete".

Kedy môžeme očakávať na Slovensku podobný oznam?

Vzhľadom na to, že v Európe bol ohlásený koniec multikulti v októbri 2010 a na Slovensku stále vychádzajú zmätočné články, očakávam podobné vyhlásenie v horizonte 5-7 rokov.

Autor: 
téma: 
Le Bleu
Poddaním. Ale mäkké í vždy iba v prvom páde..;) Inak ý. Ale to zas nie vždy. No asi to len tak nejde, už som prosím ticho. Aká pompézna šaškáreň, tieto modrokrvníky. A aj to hovno na dlažbe je tam dobré. Taký symbol. Zvláštne, ako si bežní ľudia v týchto hrdých monarchiách nechcú pripustiť, len pre "veľkú" minulosť a nejaké tradície, že kráľovstvo je hovadina. A folklór. Pán kráľ, ktorý recituje ľudu, čo mu napíšu iní. Aj keď zas taký rozdiel oproti niektorým prezidentom to nie je. A napr. slovné spojenie Škótska republika môže znieť zvláštne. Nejaký čas.
Stefan
Vieš čo Le Bleu(k tomu iY)? Tvrdé dnu a mäkké ven, daj nám pánboh dobrý den! Podľa mňa kráľovstvo neni hovadina. Pretože tu sa pekne ukazujú kecy a fakty o demokratizme. To bolo a stále je rečí a pindania okolo (ne)demokratických režimov! Že tam boli(resp. sú) ľudia prenasledovaní, že tam môžu ľudia voliť len jednu stranu a že je našou svätou povinnosťou im z humanitných bombardérov zhadzovať na hlavy našu pravdu a lásku víťaziacou nad nenávisťou alžou! Tak nech mi propagandisti povedia v ktorých slobodných demokratických voľbách si ľudia (ne)volia svojho panovníka, aká bola(a dodnes napr. v demokratických monarchiách Perského zálivu) sloboda slova, prejavu, zhromažďovania, špehovania, mučenia a prenasledovania, v dobe rozmachu týchto absolutistických režimov?
Norman
Asi treba  podaním ruky poddaným naznačiť, v čom sú nadaní a v čom nie.
Le Bleu
Nič to za to. Nejdem už na to tlačiť, aby mi nebolo vynadané. Ono sa to možno časom poddá.

nové texty