Ekonomická vojna a nabrúsený zadný mozog

Rusko vylepšuje svoje vzťahy s  Tureckom a asi aby nezostalo pozadu, USA urobilo kroky pre spoluprácu s Kubou. Vraj vymenili nejakých špionov a podobne.

Čo ma zaujalo, podobne ako Sakera, bola časť Obamovho prejavu k zmäkčeniu 50 ročného embarga voči spomínanej Kube. Citujem:

Okrem toho, 50 rokov ukázalo, že izolácia neprináša želané výsledky. Je čas na nový prístup. (...) Nemyslím si, že môžeme pokračovať v robení tej istej veci päť desaťročí a čakať, že bude nejaký iný výsledok. Navyše, nie je to ani v americkom záujme, ani v záujme kubánskych ľudí, zatlačiť Kubu do kolapsu. Aj keby to fungovalo - a ono to nefungovalo celých 50 rokov - vieme z draho získaných skúseností, že krajiny ľahšie znášajú transformácie, ak nevzniká chaos a ľudia pri tom netrpia.

Je naozaj smiešne, ako US prezident na jednej strane konštatuje, že ekonomické embargo nefunguje správne ani na malý ostrovček pri amerických brehoch -a vzápätí oznamuje sankcie proti Rusku, najväčšej krajine na svete, ktorá má prístup k najväčšej  ekonomike sveta, Číne.

To svedčí o povrchnosti a bezcennosti tárania tých šašov, ktorých anglosionistický systém volá "politici". Proste - v dnešných časoch už kvákajú veci naozaj bez akejkoľvek reflexie reality či reflexie svojich včerajších kecov. To nie je nejaká ich demencia - systém sa len stal výrazne arogantný, nestará sa viac o vnímavú inteligentnú populáciu - lebo tú by už nemohol oklamať - a prejavy politikov sú smerované len k naozaj ľahostajným a hlúpym. Zvyšok populácie mienia anglosionisti  ovládnuť silou a nedostatkom. Konieckoncov, embargo má zhoršiť situáciu nielen v Rusku, ale aj v Európe.

Embargo - je to ekonomická vojna. Preto si neviem dobre predstaviť, ako bude Európa dostávať od Ameriky úder za úderom a zároveň ďalej bozkávať americké paprče. Dokedy takáto schíza môže vydržať? Je jasné, že "ľudia z ulice" nezmenia zámery a ani neohrozia tých ceľkom hore. Ale pre každého, aj toho najspodnejšieho, jestvuje úroveň, na ktorú dosiahne. A ak začne búrať tie kužeľky, ktoré môže zraziť k zemi, ktorým môže rozbiť kotrbu, tak to systém pocíti, to mi verte.

No áno, niektorí veria, že skrotený pudlík nedokáže hrýzť. Hľboko sa mýia a podceňujú práve to, čo sme tu spomínali nedávno: zadný mozog. Ten všetci máme a ak sa dostane človek do naozajstnej krízy, dokáže ho každý z nás použiť.

Vyznieva to trocha ako propaganda či povzbudzovanie, ale vážne je to len chladný odhad racionálneho pozorovateľa.Sinuhe

"...systém sa len stal výrazne arogantný, nestará sa viac o vnímavú inteligentnú populáciu - lebo tú by už nemohol oklamať - a prejavy politikov sú smerované len k naozaj ľahostajným a hlúpym. "
Len otázka je, či tá vnímavá inteligentná populácia sa uspokojí s komentovaním na nadhľade (takpovediac pindaním spoza bučka, ako to tu robíme všetci bez rozdielu, nech sa nikto prosím neurazí) , alebo sa konečne dakde stretneme, spoznáme sa a prípadne - ak usúdime, že si rozumieme aj v realite, nielen vo virtualite - začne tvoriť spoločenskopolitickú silu, ktorá postupne začne pretvárať spoločenské prostredie. Inak sme len účastníkmi diskusie na vymáknutie záujmových (rozumej nepohodlných) osôb.

Norman

Ja som racionalista a uznávam zákony zachovania sily, bez hrania sa na slovíčka, úplne vážne, spoločenskopolitickú silu ako ju chápem ja, nik nevytvorí. Tá buď je, alebo nie je.

Aby si rozumel, ako to myslím:
každá informácia má nejaký nosič (písmená sú na papieri, hudba je vo vzduchu..).
My môžeme zabezpečiť informácie, poznanie, ale nosič si nevytvoríme. Ten nosič sú zdroje, a generátory zdrojov - peniaze a korporácie. A tie sú tak zalepené v systéme, ľudia okolo nich sú tak narkomansky omámení a zároveň vykastrovaní, že žiadne reálne zdroje k dispozícií teraz nevidím.

Ak je analógia nejasná, tak skúsim ináč: pre boj nestačí šikovné bojové umenie wušu, treba zbrane. Bez nich to už od doby bronzovej nejde.

Samozrejme, zdroje sú aj ľudia, ich vôľa a rozum. K tomu radšej nemienim moc písať, už som sa tu často nad aktuálnym stavom znechucoval, preto zopakujem len opatrne to predošlé: ani v tomto žiadne reálne zdroje nevidím. Netreba zabúdať, že aj tí ľudia, ktorí prekonali hypnózu otroka, neprekonali mnohé iné zmrzačenia a deformácie, ktoré na nich spáchal systém.

K zmene či zmenám dôjde - ale budú robené, keď dav dozreje, budú robené, ako vždy, tým zadným mozgom, emóciami a krutosťou. Možno sa dajú urýchliť, ale stojí to za to? Možno sa dajú mierne riadiť - ale len mierne, kto si myslí naozaj, že dokáže riadi divého býka?

V skutočnosti je najdôležitejší memetický systém, "diskurz" - lenže vládnúca vrstva, ako tisíckrát v dejinách, je úplne hluchá. Pamätáme ešte diskusie na Sme, ktoré pred desiatimi rokmi teoreticky mohli niekam viesť - dnes sú všetky diskusie na webe medzi opozičnými stranami bezrpedmetné. Zabíjalo sa v Juhoške, teraz sa už ostro striela na Done, tie veci už nik neovláda a sú tu.

Dá sa byť pripravený a v správny moment zasiahnuť, podložiť nohu, priložiť ruku, povedať jasné slová. Ale jednou z najlepších naších zbraní je anonymita, respektíve nezachytiteľnosť. Oni by radi oponentov presvedčili, že si treba navliecť farebnú uniformu, čiže dať si terč na čelo a vyhlásiť, čo kde a kedy sa mieni či vie spraviť. Ja som rád že oni, negatívne kruhy, zatiaľ nevedia, aké sily driemu okoľo nich.

Keď bude lavínove pole pripravené, s radosťou ho prvý spustím (ak budem môcť). Ale obhadzovať sa snehovými gulami je zbytočné.

micha

Nemůžu si pomoct Normane, musím citovat Junga: nikdy nás nesmí omrzet obyčejná práce, i když cíl jeví se v dáli a takřka nedosažitelný. Nebo taknějak v tom smyslu, nebyl to přímo citát. Vlastně to citát vůbec nebyl.:-)

Norman

(teda nie táto, - tá pôvodná, korporátna, tá ma omrzela, ale o tej teraz nie je reč:)

Ja len upresňujem metódy, ako pracovať.
Je to môj názor, ale nie len môj viď aj http://nadhlad.com/content/inteligence-hejna

Ja som tu práve vždy vystupoval proti defétizmu (často aj umelému, zámernému) a egostrednej ľahostajnosti a zbabelosti.

Je oveľa efektívnejšie, ak máme virtuálnu sieť, respektíve veľa sietí, ako nejaké osobné nadávanie pri pive.

A k tomu ešte platí:
Poznáme všetci tie bojové scény, kde sa šermiari či samuraji oháňajú mečíkmi celé minúty. Falzum. Ja ti poviem - a tiež to nie je len môj osobný názor, ale overená a uznávaná explicitná pravda - v skutočnosti najčastejšie jestvuje iba jeden sek - ten prvý.

Ako hovoria na Urale: Es kommt der Tag.

Sinuhe

upozorniť na mimoriadne citlivo a ľudsky napísaný článok

http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=108690

ktorý si zaslúži prečítanie aj šírenie ďalej.

baloo

príliš hlasito sa tešia z "pádu rubla". Nie som makroekonóm a už vúbec nie finančník, ale poprvé tieto média už keby aj chceli, nevedia hovoriť pravdu. Ich informácie nesmieme počúvať ako "správy" ale ako číročistú propagandu s neoveriteľnou faktickou hodnotou. Ja oficiálne správy už nejaký čas sledujem s takou optikou, že "toto chcú, aby som si myslel", "tieto mémy mi chcú vsadiť do hlavy" - prečo? Jeden čas každý boží deň bolo v správach niečo, prečo je štátny zdravotný systém na hovno... no keby som nemal tú svoju optiku, naozaj by som začal dúmať o tom, že asi je to fakt na hovno, ale takto sa mi to nejako spojilo so snahami Penty a JnT o privatizáciu zdravotníctva. Ešte aj prednedávnom bola skoro každý deň séria takých tých milých-malých shotov z Číny, akí sú už tí činania blázniví - teraz? Reportáž o tom, ako psov sťahujú z kože.

Uvedomme si, že sa rubel momentálne sťahuje z bežného obehu a začína sa sústreďovať v Euroázijskej únii - a dolníky putujú nazad do štátov, resp. USA robia veštko možné, aby sa ich čo najviac zostalo točiť vo svetovej ekonomike. Tie správy o páde rubla - ak sú vôbec pravdivé, finančný svet je jedno obrovské kasíno založené na umelých manipuláciach, na politickú objednávku zostavených ratingoch a pod. - môžu mať kľudne úplne inú príčinu, pre nás neviditeľnú. Kurz rubla môže vtedy padať, keď neni oňho záujem a nikto ho nechce kupovať. No ale z veľmi rôznych dôvodov môžu "nechcieť kupovať". Napr. v Rusku už je viac-menej zatrhnutý offshore a to teda neláka západných investorov. S rublom sa asi ani nemôže hociako obchodovať, lebo západné štáty ho nemusia uznať - tak načo mi to bude? V rubloch sa bude dať ochodovať iba s Ruskom a Euroázijskou úniou a tým pádom sa vždy vrátia nazad do Ruska a do zahraničia emitované množstvo sa dá relatívne ľahko ustrážiť.

Ešte raz: nie som ekonóm, to som len nahlas rozmýšľal. Ale hentým hajzlíkom už istý čas neverím, ani keď sa pýtajú.

Norman

Páni demokrati sa tešia, že ich zbrane fungujú. Doteraz síce tvrdili, že trh je slobodný a voľný, aj ten medzinárodný finančný, že je to najlepší vynález ľudstva - a dnes sa zrazu otvorene tešia, že ich zbraň vraj funguje. Och, ten náš traktor ako nádherne humanitne striela.

Je jasné, že "pád rubla" je spôsobený umelo. Okrem tejto umelej ideologickej propagandy o "páde" môže zťažiť robenie obchodov v rubloch - to je aj základný cieľ tohto tlaku. Keď má napríklad teraz Rusko dohodnúť predaj ropy Turecku, v akých rubloch by to malo byť? Ak je rubel "nestály", čo ak zajtra jeho kurz stúpne a budú musieť teda Turci platiť viac?
To je základný cieľ týchto machinácií - pokus o ochranu v podstate monopolného petrodolára, monopolného dolára na obchody s naftou alebo všeobecne na medzinárodné obchody. Pokus o zabránenie medzinárodných obchodov Ruska.
Nuž, je ťažko hrať v hre, kde je druhá strana nielen hráčom, ale súčasne aj rozhodcom.

Človek si môže myslieť o demokratickej totalite čokoľvek, môže ju aj obdivovať, môže dokonca veriť, že bohatstvo USA je založené na inom, ako na rýchlom okupovaní a rozkradnutí bohatstva celého kontinentu, od Aljašky až po Paragóniu, že je založené na inom, ako na expanzívnych vojnách a prevzati britského impéria, - sú aj takí kreténi, ktorí toto ešte nevidia - ale nech si niekto aj myslí, že v amerike majú oslíčka, ktorý im kaká zlaté dukáty alebo že američania sú rozumní a pracovití, alebo že systém burzových hajzlov generuje pre spoločnosť nejaký benefit, nech si ktokoľvek verí akýmkoľvek rozprávkam - ale ICH PENIAZE majú zostať tam, kde sú, za oceánom a pre nás sú to OTRAVENE PRACHY.
Nie je žiaden dôvod, aby sa v medzinárodných obchodoch používal US dolár - okrem ich svetovej totality.

baloo

ale rubel je rubel so svojim krytím. Jeho pád je iba v hantýrke vôlstrítu "pád" - ak sa obchodujúce strany dohodnú, kľudne môžu kšeftovať aj v gorálkach. Ten "pád" je iba vtedy "pád" keď pomenovanie procesu necháš na kudrnatonosé ratingové agentúry, ktoré už x-krát sklamali (Enron, že) a ich dôverihodnosť je zhruba na úrovni agentúr na verejnú mienku. V podstate na politickú objednávku vyrábajú svoje hovadsky objektívne grafy a predpovede. Na to sa aktéri rastúceho ne-dolárového svetového trhu môžu kľudne vys... vybodnúť. Oni si veľmi dobre uvedomujú skutočný stav, ktorá mena má koľko špekulatívneho a koľko reálneho krytia a keď kšefty pôjdu dobre, prečo by rusi nezobrali aj turecké líry? Medzi sebou kšeftujú, nemusia do toho montovať cudzie elementy, ako dolníky, jevrá alebo aj ratingy.

Norman

to aj ja tak vidím. Problém je v tom pojme "aktéri rastúceho ne-dolárového svetového trhu ".
Turecko a aj iné krajiny sú totiž stále až po uši v dolárovom trhu. Za korálky obchodovať môžu, veď aj sa dejú ropné obchody za barter, pokiaľ viem, ale za ruble - za tie sa im obchod v takomto rozkolísanom stave sťažuje.
Ale to je zas len moja taká hypotéza, že je pokles rubla voči doláru proste tak alebo onak zameraný na naväčší finančný problém američanov - na zabránenie presadeniu rubla ako ropnej meny.

Náhodný okoloidúci

USA a Rusko majú večné a neriešiteľné spory z jedného dôvodu - USA hrajú poker, zatiaľ čo Rusko hrá šach.

Pri pokeri hráči blafujú, hrajú s označenými kartami, vyťahujú karty z rukáva, prípadne sa zohratí hráči môžu dohodnúť, podávať si nenápadne karty pod stolom. Preto aj mizerný hráč môže vyhrať, ak dokáže účinne podvádzať.

Pri šachu sú jasne stanovené pravidlá. Šachovnica má nemenný tvar, všetky figúrky sú odkryté a môžu sa hýbať len podľa pevne stanovených pravidiel. Výhra alebo prehra závisí len od schopností hráča a jeho strategického myslenia.

USA nechcú hrať šach, lebo by museli dodržiavať pravidlá. Rusi nechcú hrať poker, lebo by museli podvádzať.

baloo

The Money Masters
https://www.youtube.com/watch?v=yWtSybpEDK8
Síce hovoria jazykom zahmleného Albionu, ale relatívne zrozumiteľne a ako bonus track sú aj anglické tituľky, takže sa dá aj čitať. Istá forma jazykovej samoučby.

A toto jakožto dáreček pre miľovníkov ungárišše kultúry. Čo je samozrejme iba chabý odtieň slovienskej, ale predsa... ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=Z0_sC_FeMaw&index=1&list=PLE0F2C4BAE467E29B

Ghymes - to možno aj poznáte:
https://www.youtube.com/watch?v=6fv9AxZAPGw

a v trochu metálovejšom prebale (Dalriada)
https://www.youtube.com/watch?v=9F7b4skyUy4
https://www.youtube.com/watch?v=v_FJEoXwkNE
https://www.youtube.com/watch?v=1wFlohv_VBo&list=PLUZfFhfgcLcJkRxV8bG5Xd...
----------
A pre fest tvrdé nátury (VHK):
https://www.youtube.com/watch?v=5Ta0jbMaiV8
https://www.youtube.com/watch?v=5hUGavvqMfA
(len nad 18 európskych rokov - čo zodpovedá cca. 15 socialistickým ;-)

Ach stará dobrá pentatónia... 'bo veru aj VHK je založené (a dosť) na ľudovej hudbe.

Ema

Ani vo dne-ani v noci takýto dar-nedar:

https://www.youtube.com/watch?v=mHHjosWMCx4

I keď možno predpokladať, že film aj režiséra poznáš.

Pre maďarsky nem hovoriacich aspoň o čom to je
http://www.sondriofestival.it/en/documentari/wild-hungary-%E2%80%93-wate...

Sme ho zhliadli pred pár rokmi v pestrom etnickom zložení a sme sa dojali krížom všetkých našich rozdielnych nátur.

Norman

Pravé uralské ugrofínske národy odišli radšej do severných mrazivých pustín, radšej, než by sa mali tlačit a klbčiť s rôznymi chlpatými divochmi o úrodné oblasti.
A tam aj ostali. Štastní to ľudia.
https://www.youtube.com/watch?v=sLC-yOjU9SE
https://www.youtube.com/watch?v=PDqC42oR9oo&index=1&list=PLnOSH5j1sQh-tX...
https://www.youtube.com/watch?v=gec0BSTaNds&index=9&list=PLnOSH5j1sQh-tX...

Ema

https://www.youtube.com/watch?v=cfOQVxNzucE

Hento tancujú hlavne na Vraní deň - to je v Mansijsku veľký sviatok.

Náhodný okoloidúci

Krajšie by to síce bolo vonku na lesnej čistinke, ale je to pekné... ... a aké odlišné od súčasného maďarského folklóru... Bývalý maďarský prezident Árpád Goncz sa po návšteve slovenského folklórneho festivalu vyjadril, že všetkému rozumie, len jazyku nie...
A náš karpatský folklór je zasa do značnej miery ovplyvnený valašskou kolonizáciou a Rumuni sa pohoršujú, že to nie je náš folklór, ale trácky.

Náhodný okoloidúci

Ďakujem za vianočný darček - Ghymes - Tánc a hóban. Pred dlhými rokmi som to počul na koncerte súboru Považan, ale so slovenským textom. A odvtedy mi to vŕtalo v hlave.

nové