Saganov tretí titul prepísal históriu

Aj keď oneskorene, nemôžeme nezagratulovať Petrovi Saganovi k titulu tretieho majstra sveta za sebou. To sa zatiaľ nikomu  nepodarilo.

Pri športe, rovnako ako v umení či iných oboroch záujmu verejnosti, bývajú často umelo vyzdvihované výkony, ktoré sú toho nehodné, lebo sú náhodné, nepresvedčivé. Sú to prípady nezaujímavých pechorení, prípady ľudí, ktorí sa síce snažia, ale zdá sa, že na danú vec nemajú ten správny talent. Samozrejme, snaha a vôľa je tiež dôležitá, ale ak sú samé, bez správneho grifu, tak je výlsedok proste nezaujímavý.

Sagan je ale iný prípad.  Poskytuje slovenskej verejnosti ukážku toho, ako sa to dá, keď človek objaví svoj skutočný talent. Povedané jednou vetou, poskytuje ukážku titánskej osobnosti.  A práve toto Slovenia a Slovenky potrebujú, podobný kultúrny mém im chýba a určite im prospieva, ako ho majú pred sebou takto jasný a nepopierateľný.

Preto je Sagan jeden z najpozitívnejších javov na podtatranskej kultúrnej scéne minimálne od doby založenia samostatnej republiky.

 

zdroj

 
Autor: 
forma: 
Ľubov

Jednoznačne,toto je niečo Nové.Hovorili sme o tom už vlani,že Sagan je nový typ človeka,Sloven,asi prototyp.

Rudo

ak má byť toto Titan...kondičku a talent na šliapanie do pedálov má, ale v rozhovoroch pôsobí, ako keby mal iq 80...

Ľubov

ale ide o to,že je neporaziteľný. No a to je zas dané genetikou.

Rosemary

Je to prijemne, ze Slovak vyhral 3x za sebou, co sa nikomu nepodarilo.
Ale titana by som z neho nerobila. Zarobi za to neskutocne miliony a dane neplati. Vy ostatni dane platit musite. To nie je pekne.
A este je tu take vtipne video:)

https://m.youtube.com/watch?v=daqGC_vcuKo

Norman

Myslím, že práve na rozdiel od iných športovcov či vôbec celebritiek akéhokoľvek druhu, prejavuje Sagan výrazný diel mentálnej samostatnosti, mentálnej sily. Prirodzene, je to aj tým, že už je hviezda a môže si to dovoliť, ale podobný "svojstojný" postoj mal aj v minulosti, je to vlastne súčasť jeho osobnosti, "značky".
Očividne stále nevie dostatočne po anglicky, nie tak, aby mohol prejaviť svoj lakonický humor, - takže to v angličtine proste nezaznie.
Nik z neho tu nechce robiť titana, ale určitý jasný príklad realizácie talentu to je - NAPRIEK tomu, že je to športovec, heh. Bohužiaľ, úspešní v iných oboroch sa strácajú ceľkom bez stopy a bez pozornosti médií a verejnosti, nuž tak prípad Sagan je určitý kompromis. Nejde o to ho nejak vyzdvihovať, ale určite je to okolo neho spoločenský fenomén(aj kvôli tej afére s vyhodením z Tour de France tento rok).

Čo sa týka daní - ako každý, kto zarába v cudzine, platí dane v cudzine. Tie podujatia, na ktorých jazdí, organizuje a financuje cudzina - ergo tam aj platí dane. Taký je zákon aj určitá logika, aj ty platíš dane v USA, každý bežný človek, čo pracuje vonku, aj bez cudzieho občanstva, ba dokonca aj bez trvalého pobytu vonku, platí dane tam, kde zarába - a potom cez zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia si ich doma odpočítava, doma ich už neplatí. Toto je, opakujem, vvšeobecný princíp, na ktorým sa štáty dohodli a má to svoju logiku. Športovci to vlastne riešia tiež podľa tohto princípu. Hráči NHL tiež neplatia dane na Slovensku. Zaregistroval som v Pravde dosť pomýlený článok o platení daní https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/443081-dane-zaplatia-doma-uz-a...
ale to už naozaj pripomína minulé komunistické štvania Lendla a podobných v totalite - nikam to neviedlo, len k tomu, že dotyční odišli natrvalo a zabuchli dvere.
Tento systém toleruje korporáciam a ich managerom, "podnikateľom" každého možného razenia, čiže zločincom, miliardové krádeže na daniach, toleruje zámerne daňové raje, vrátane ctených štátov ako Švajčiarsko, Cyprus, plus tie viaceré malé zločinnecké diery ako Lichtenstein. Monaco atď..., a absolútne nič proti tomu nerobí. Teraz sa asi mieni kryť pred verejnosťou aj podhodením športovcov, ktorí sú špeciál na Slovensku, známom dávaním "daňových prázdnin" cudzím megakorporáciám, len zanedbateľný objem financií.