Takto si Miroslav Kern (SME) zarába na hypotéku

"Dokážu však tiež majstrovsky namiešať polopravdu a pololož spôsobom, s ktorým sa bežný Slovák, čitateľ SME, veľmi ľahko identifikuje a dostať ho tak na svoju stranu."

Roman

Od presstitútky Mira Kerna z denníka SME, dostal Slobodný vysielač mailom tieto otázky:

- aký je názor redakcie, resp. vedenia Slobodného vysielača na Mariana Kotlebu? Považujete ho za extrémistu?
- aký je váš názor na protesty, ktoré prebiehajú okolo webu slobodnyobcan.sk?
- prečo ste pre vaše rádio zvolili názov Slobodný vysielač? Súvisí to nejako so symbolikou SNP?
- ako by sa podľa vás malo zmeniť Slovensko? Máte nejaký politický cieľ?

Plné znenie odpovede sa popri vsuvke na fotogalériu, vsuvke na úvahu, video a anketu do jeho manipulatívneho vyvážene scenzurovaného článku nedostalo:

Kľúčovým poslaním rádia Slobodný vysielač je poskytovať priestor témam a hosťom z čo najširšieho názorového spektra. Veríme totiž v to, že v demokracii, ktorú si vážime a ctíme, sa ľudia môžu o to správnejšie rozhodovať a utvárať si kvalitnú hodnotovú orientáciu, o čo väčším množstvom informácií disponujú.

Žiadne politické ciele nemáme. Našim jediným cieľom je poskytovať informácie, pričom nechávame ne slobodnom rozhodnutí poslucháča, ako s nimi naloží.

Pokiaľ ide o osobu Mariána Kotlebu, je to oficiálny víťaz nedávnych volieb, ktorý využil na tento účel všetky legitímne prostriedky, ktoré mu demokracia poskytuje a umožňuje. Takto k nemu aj pristupujeme v súvislosti s jeho potenciálnou účasťou v niektorej z našich budúcich relácií. Podobný priestor už u nás využil podobne legitímne zvolený predchodca Mariana Kotlebu, doterajší krajsky predseda Vladimír Maňka.

Pokiaľ ide o názor vedenia rádia Slobodný vysielač na protesty nespokojných občanov, ktoré sa v poslednej dobe na Slovensku stupňujú, žiadne z nich sme neorganizovali a ani tak nemienime v budúcnosti robiť. V rámci názorovej plurality však samozrejme veľmi radi a ochotne poskytneme priestor ich organizátorom u nás v rádiu, v prípade ich záujmu.

Pri názve nášho internetového rádia, sme samozrejme boli inšpirovaní históriou. Konkrétne teda Slobodným slovenským vysielačom, ktorý zohral v rámci SNP veľmi významnú úlohu. Vážime si odkaz tohto media, ktoré sa v čase neslobody stalo ostrovom slobodného slova. Podobnú paralelu vidíme aj v dnešnej dobe.

S pozdravom:
Boris Koroni - podpredseda O.Z. Slobodný vysielač

A teraz článok samotný:

Odporcovia systému či očkovania sa pri Kotlebovi viac spájajú

Utorok 26. 11. 2013 21:13 | Miroslav Kern

Medzi sympatizantmi Mariana Kotlebu nie sú len extrémisti a tí, čo majú strach z Rómov. Pribúdajú priaznivci konšpirácií.

BRATISLAVA. Odporcovia „sionizmu“, slobodomurárov, Spojených štátov, zástancovia sýrskeho režimu, radikálnej priamej demokracie, ale aj bývalí demonštranti proti Gorile, neonacisti a dokonca aj angažovaní odporcovia očkovania.

Mariana Kotlebu sa verejne i na sociálnych sieťach zastávajú nielen ľudia, ktorí hovoria o pocite ohrozenia z Rómov, ale aj veľmi rôznorodé skupiny s názormi ovplyvnenými konšpiračnými teóriami.

Už pred župnými voľbami sa začali na námestiach schádzať demonštranti žiadajúci potravinovú sebestačnosť pre všetkých občanov, úvery od štátu s nulovým úrokom, prácu pre každého či televízny kanál „pod priamou kontrolou občanov“.

V deň konania prvého kola volieb sa pokúsili vtrhnúť do budovy Slovenského rozhlasu, deň pred druhým kolom obsadili vstupnú halu Univerzity Komenského a vyhrážkami sa domáhali vstupu do ďalších priestorov. Proti skupine napokon zakročila polícia, u niektorých našla nože.

Účastníci protestov sa ohradzujú proti označeniu extrémisti a chystajú ďalší protest, tentoraz aj „s gulášom pre všetkých účastníkov odporu“.

Počúvajú vysielač

Hnutia, ktoré sa vymedzujú voči vláde, systému a hovoria o občianskom odpore, sú viditeľné od Gorila protestov, ktoré sa rozbehli začiatkom minulého roka. V posledných mesiacoch opäť ožívajú, viditeľné sú najmä na sociálnych sieťach.

Mnohí z týchto ľudí majú medzi obľúbenými stránkami banskobystrické internetové rádio Slobodný vysielač. Ten odvysielal výzvu na občiansky odpor, živí teórie o konšpiráciách a na Facebooku toleruje rasistické a antisemitské vyjadrenia.

Kotlebu sa zastáva aj web časopisu Zem a vek, čo je ďalšia stránka plná konšpiračných teórií. Píšu na nej aj o „prízemnej, nenávistnej, agresívnej, lživej a smiešnej kampani“ proti Kotlebovi.

„Kľúčovým poslaním rádia Slobodný vysielač je poskytovať priestor témam a hosťom z čo najširšieho názorového spektra,“ charakterizuje stanicu podpredseda rovnomenného občianskeho združenia Boris Koróni.

Tvrdí, že nemajú žiadne politické ciele a ku Kotlebovi pristupujú ako k „oficiálnemu víťazovi volieb, ktorý využil na tento účel všetky legitímne prostriedky, ktoré mu demokracia poskytuje“.

Pčolinský: Jednota nebude

Organizátor antigorilích protestov z minulého roka Peter Pčolinský hovorí, že prvotnou myšlienkou zakladateľov Slobodného vysielača bolo vysielanie bez cenzúry.

„Dali sa však ovplyvniť ľuďmi, ktorí rozprávajú o svetovom židovskom sprisahaní a iných hlúpostiach. Jednoducho, aj oni do toho vpadli.“

Stimulom, ktorý potvrdil nespokojnosť rôznych skupín ľudí, bol podľa neho práve spis Gorila opisujúci korupčné správanie finančných skupín a politikov.

Dôsledkom nevyšetrenia kauzy teraz je, že niektorí ľudia strácajú zábrany. „Kotleba je len obrazom spoločnosti. Ľudia sú teraz náchylní uveriť neštandardným riešeniam.“

Pčolinský, ktorý je teraz členom Novy, registruje, že sa začínajú zlievať skupiny nespokojných ľudí.

Vníma ich však ako malé skupinky a ich sympatizanti sa navyše „žerú medzi sebou“, keďže niektorí nad Kotlebom privrú oči a iní nie. Ich názory sa rôznia v pohľade na mnohé otázky.

Jeho skúsenosti s organizovaním demonštrácií sú, že na ne chodí okolo päť percent z tých, čo ohlásia účasť na sociálnych sieťach. Iná situácia by nastala, ak by sa objavil nový líder nespokojných, ktorý by bol prijateľnejší než Kotleba.

Sociológ Ľubomír Falťan hovorí, že Kotleba len využil objektívne doložiteľnú sociálnu situáciu. „Do značnej miery je to protest na báze sociálno­-ekonomickej situácie ľudí.“

To, či sa dokážu spojiť rôzne druhy nespokojných ľudí, podľa neho závisí od toho, kto týmito rôznymi skupinami dokáže manipulovať.

Odpor sa podľa neho môže prejaviť aj v inej podobe než voľba extrémistu v jednom kraji.

„Keď sa situácia nerieši, ľudia hľadajú prečo a vytvárajú si konštrukty,“ hovorí o priaznivcoch konšpiračných teórií.

 

Miroslav Kern

Mirko, šikovne sa ti podarilo do SMEtiarne prepašovať takúto  reklamu. Pravda (nie noviny) ďakuje!

Aktualizácia: Zmenil som záver článku.

afík
Pčolinský bol organizátor antigorilích protestov?
afík
Dáša Tonková a Organizátori protestov Gorila http://afinabul.blog.cz/1202/dasa-tomkova-a-organizatori-protestov-gorila Transparent KDH - cenzúra na proteste Gorila http://dolezite.sk/old/Transparent_KDH_cenzura_na_proteste_Gorila_195.html Video bylo zmizet
afík
Ešte, že má jetotak, tie finančné zdroje: http://www.youtube.com/watch?v=q-TUwpb7ugw :P
slaven1

Gorilie protesty a basta :) Nechádaj sa s ním Afinabul, veď je zo SME a tam si pravdu vysoko vážia :)

Irónia jak sviňa... hmm... prasiatko.

Norman
Najlepšia je fotografia Kerna nakoniec. Tak ma napadá, bolo by dobre, Slaven, keby si začal robiť pani Kernovu, heh.:) Neboj sa, myslím to tak, že by si sledoval úroveň masmediálnej žumpy. Ty máš k tomu tendencie. Od začiatku to tu chce byť ale nie je na to koncentrácia. Ale stále máš aj tendencie k masovému kopírovaniu. Ja viem, keď dáš linky, tak je toho akože málo. Daj vždy výber, nejaký ten odstavec, a k tomu daj nejaké svoje slová. Vážne, ty chceš a zároveň si neveríš. Je to v tvojom záujme, aby si začal písať, čo si myslíš. Alebo si nemyslíš? Počúvaš slobodné rádio, tak zopakuj to, čo tam počuješ, alebo niekde inde počuješ - ako svoju vlastnú múdrosť , všetci to tak robia, čo myslíš, že spadli múdri z neba? :-D Ber to vážne v dobrom. Na frekvencii nezáleží, keď bude nejaká hovadina, spomenieš článok, pohováraš autora, dáš fotku, adresu .. adresu netreba ... napíšeš kto s kým a tak ďalej. Budeme mať takú zbierku, ja si ľudí zle pamätám a bol by som rád, ABY SA NEZABUDLO.
slaven1
Ak sa venuješ pozorovaniu sračiek tak tvoja myseľ sa na jendu premení. Asi preto to na nadhľade ešte nikto nerobí. Ja na to nie som vhodný, pretože SMEtiareň nečítam - neotvára si web s vlastnej iniciatívy - ina keď niekto pošle odkaz. Z tých dvoch - Kern a Kernová - je podľa mňa iniciátorom rodinného názoru manželka ("krk rodiny") a Kern ide len tak v závese. Rodinka s názorom. Ešte raz by som podotkol, podľa mňa nemôžu byť takí sprostí a neuvedomiť si, že robia SV, Zem & vek, Filovi reklamu. Ďakujeme..
Norman
Analyzovanie psychopatov je vlastne určená celá jedna sekcia v menu, "choroby", kde sú masmédia iba jedna časť. Nerobí to nikto, lebo nie je čas. Ale veď nevadí, zajtra otočia kabát a budú písať  o tej ruskej Všeobecnej bezopasnosti. To oni vedia dobre, omielať dokola bláboly.
baloo
aj fotku "organizátora" Mr. Pčolínskeho. Napr.: <img src="http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Oct2009/2097210.jpg" /> (ak som niečo doondil a nezobrazí sa obrázok, tak vot link na ňu, alebo si vyguglite sami) http://img.sk.prg.cmestatic.com/media/images/580xX/Oct2009/2097210.jpg            
nrkwak
Tolko klamstva co dokaze zo seba vygrcnut tento vysielac za jednu relaciu arogantneho agenta Lichnera, nedokaze ani Hlas Ruska za 24 hodin.

nové