Vojna na Ukrajine

V prvom rade k pojmu "vojna". Odkedy sa zaviedol pojem "studená vojna", je jasné, že mnohé situácie, aj keď sa nestrieľa a nebehajú  tanky, sú vojnové. Preto sa čoraz častejšie hovorí o vojnách, už sa ani nepridáva atribút "studená", pretože aj keď nebojujú vojaci, bojujú rôzni agenti ,"povstalci" a podobne. Z tohto pohľadu, vzhľadom na demografické rozdelenie Ukrajiny, je už dnes Ukrajina vo vojne.

Prvá otázka je, či Charkov zvolí odtrhnutie, či bude ochotný obetovať mnoho, aby dosiahol stabilitu. Ja na túto otázku nedokážem odpovedať, závisí to od mnohých faktorov. Ak Janukovič nemal vôľu rozohnať pár tisíc provokatérov, obetovať mierne násilnosti a možno zopár obetí za ukľudnenie situácie, neviem či niekto v Charkove bude mať vôľu obetovať a riskovať desattisíce. Ale jedno viem - bolo by to najlepšie riešenie.

Druhá otázka je, aká je vôľa Moskvy a jej vojenské a politické možnosti. Včera, v nedelu 23.feb.,  sa ozvalo USA.
Poradkyňa Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Susan Riceová , citujem média, "varovala" ruskú vládu pred poslaním jej vojakov na politickou krízou zmietanú Ukrajinu. Podľa jej slov by totiž v súčasnej situácii išlo o "vážnu chybu, keďže nie je v záujme Ukrajiny, Ruska ani Európy či USA pozerať sa, ako sa krajina rozdelí".

No, reči o "chybách" nech si nechajú Američania pre sebareflexiu. Takisto diktovanie, čo je v záujme Ukrajiny, Európy či dokonca Ruska, to nech si Usáci odpustia, pretože prvoradé nie sú ich názory, ale naše záujmy. Samozrejme, že by USA aj EU šaleli, ak by na Ukrajinu vstúpili ruské vojská. Ale USA obsadzuje prakticky neustále krajiny tisíce kilometrov vzdialené od Ameriky, pre "svoje záujmy", nehovoriac pre "ochranu Američanov", takže vyčítať Rusku starosť o svojich bratov, ktorí sa v dôsledku násilného politického rozdelenia ocitli v zlom štáte, by bolo nespravodlivé.

Vlastne vôbec sa baviť o morálnej či etickej váhe takýchto činov v súvislosti s USA je zbytočné a pod úroveň. USA sú zhnitý štát, ktorému vládnu bankstri a ich morálka je dávno tak nízko, že je pod našu úroveň reagovať na ich typické talmudistické vreskoty.

Zaujímavejšie a zmysluplnejšie je pohovoriť o vojenskej stránke zásahu Ruska na obranu svojich záujmov a príslušníkov na východnej Ukrajine. Nepotrebujeme žiadne expertné vojenské znalosti, len základné znalosti.

Takže: ruská pozemná armáda bola vždy rozvíjaná a a je jedna z najsilnejších na svete. Jej pohyb na Ukrajine by nebol taký hladký, ako v 1968 v ČSSR, ale je dosť pravdepodobné, že ukrajinská armáda by nebojovala. Kyjevský parlament je skupinka prestrašených zradcov a jeho vláda nad armádou je pochybná. Mohlo by sa stať, že ukrajinská armáda, pod tlakom konfrontácie s ruskou armádou, by radšej volila zhodenie svojich nových  revolučných politikov, spravila skutočný prevrat a po dohode s Moskvou nastolila nejaké vojenské riešenie situácie v štáte. Okrem toho, hlavný scénar je ten, že Charkov vyhlási nezávislosť a Rusi by prišli len posilniť ich jednotky - k bojom by v najlepšom prípade vôbec nedošlo.

Potom je tu vojenský faktor samotného Západu, ale okrem štvania a provokácii, embarga a nekonečných litánii by Západ ťažko spravil iné. Alebo si viete predstaviť, ako vyšle Nemecko svojich vojakov na Ukrajinu? Myslíte, že by tam poslali vojakov Francúzi? A čo Briti, tí su žhaví robiť Američanom negra na špinavú robotu - vyslali by regiment- dva? Možno Poliaci by boli takí sprostí, bohvie. Možno tí internetoví dobrovoľníci zo Slovenska a Česka by vyrazili:) Američania by tam určite žiadnym spôsobom nešli.

Pravdupovediac, zvýšené napätie či konflikt na Ukrajine by spôsobil aj väčší tlak na buzerantských beneluxov v EU, čo by bolo aj pre nás výhodné. Európa nie je stabilná, uberá sa zlým smerom a zlom musí prísť, čím skôr, tým lepšie. Záujem nás, Európanov, preto je, aby sa veci neodkladali až do stavu, keď napätie  nebude možno vypustiť, ale vybuchne.

 

Rusko nie je v ľahkej situácii a bolo by dobre dať najavo, že v tom nie je samo. Ale na Slovensku nejestvuje žiadna politická strana, ktorá by k týmto veciam zaujala nejaký takýto samostatný vyvážený postoj. Pre všetky formálne politické sily v SR sú tieto otázky nimo ich politický horizont, radšej sa k nim ani nevyjadrujú, a ak, tak opakujú probruselské všeobecností.  Všetky SR strany sú pod dominanciou západných finančných korporácií. V podstate aj na tomto prípade možno vidieť, že na Slovensku ani žiadne skutočne samostatné  politické sily nie sú.

 

 

Autor: 
téma: 
-eru-
nemoze davat vyhlasenia, dokym nie su ohrozene ruskojaycne oblasti a oni zatial ohrozene nie su, ale nadarmo rusky velvyslanec z Kyjeva nebol vyzvany spat do Ruska na konzultacie. Plus Krym a odesa sa buria http://wertyzreport.com/2014/02/24/ukrajina-demonstrace-v-odese-a-sevast... to su dva klucove pristavy      
Norman
si hlavne nemôže nechať prísť NATO až na Ukrajinu - to by bolo ako zabratie Sudet pre CSR v 1938. A potom by už bolo naozaj neskoro. Ako to myslíš - nie sú ohrozené ruskojazyčné oblasti. Už sú davno ohrozené. Veď napríklad Kyjev ide "trestať", teda robiť revolučné monstprocesy - chlapi z východu v bezpečnosti by boli prví obete justičných zločinov. Už vydali ten zákon ozrušení  ruského jazyka - veď to je jasný jednoznačný signál. Rusko nemusí dávať vyhlásenie, to je správne, načo. Nech koná bez vyhlásení. Nech nik nevie, čo koná - to myslím úplne vážne, bez irónie.
-eru-
az teraz,  plus nebolo to namierene priamo na rusky jazyk, ale na vsetky jazyky mensin, hoci na druhej strane zo drandy kralikov sa velvyslanci neodvolavaju do materskej krajiny na rokovania, myslim, ze uz coskoro sa ukaze, aka je pozicia Ruska
-eru-
ze to bolo mierene hlavne proti Rusom, ale oficialne to nebolo o to ide--- na druhej strane Putin nie je hlupak, uvidme, ako sa to nakoniec vyvrbi
Norman
je namierená proti Rusku. Čakať na čokoľvek ďalšie konkrétne je úplne zbytočné.   Tak medzi nami, neviem si predstaviť, ako toto môže dopadnúť dobre, bez zemetrasenia. Ak Rusko teraz nebude (môcť) konať, tak to bude len odložené a neskôr prídu o to  väčšie otrasy a tragédie.
-eru-
co sa deje v zakulisi, uvidime ako to bude pokracovat
Dabog
nariadil, aby bolo zablokovane vysielanie ruskych televizii na Ukrajine. USA a EU si s tymto vrahom pokojne podaju ruky. Odkedy je ich kamaratom masiar Thaci, totalne stratili sebauctu.  
Nikto
Ako uviedol zdroj Ministerstva zahr. vecí, uvádza ITAR-TASS, Moskva poradila Susan Rice , aby dávala rady svojmu vedeniu, a nie Rusku, ako odozvu na jej slová, že vstup ruských vojsk na Ukrajinu by bol vážnou chybou. Москва рекомендует помощнику президента США по нацбезопасности Сюзан Райс давать советы своему руководству, а не России.
Prasiatko
Aj som chcelo niečo napísať, ale keď som zistilo, že som prespalo vhodný čas, a už 8 predrečníkov ma predbehlo..prišlo som si kroch také bezvýznamne zbytočné. A vraj prepytujem...komické
-eru-
http://www.gazeta.ru/politics/2014/02/24_a_5925577.shtml   Раскола не будет На ситуацию в Крыму, несомненно, повлиял вчерашний приезд из Киева исполняющего обязанности главы МВД Арсена Авакова и уполномоченного по контролю за деятельностью СБУ Валентина Наливайченко. Как результат, правоохранительные органы Севастополя (этот город является отдельной административно-территориальной единицей Украины) и Автономной Республики Крым, по данным «Газеты.Ru», уже полностью подчинились Киеву и сейчас активно работают на упреждение любых проявлений сепаратизма. Присягнуло новой власти и руководство автономии. Председатель совета министров Крыма Анатолий Могилев уже заявил, что намерен выполнять решения, принятые Радой. «На сегодняшний день Верховная рада Украины, которая взяла на себя ответственность за события стране, — она принимает решения. Правда, насколько они легитимны, пусть решают юристы, об этом можно будет говорить. Но учитывая, что большинство депутатов принимают какие-то решения, эти решения необходимо будет исполнять», — сказал Могилев.
Henoch
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/328573-americka-armada-bude-nej... Inak za svet nerozumiem, prečo štáty ZLONATO sa ženú k hraniciam RF? To vzdelaní ľudia v Pentagone a Bruseli nevedia, že dobyť Rusko je utópia? Že 5 rôznych armád v dejinách tu neuspelo? (Mongoli, Rád nemeckých rytierov, Švédi, Francúzi, nacisti). No len si predstavte, že by opanovali Rusko. Ako by svet vyzeral? Celoplanetárna totalita? A čo ďalej? HISTORIA MAGISTRA VITAE! Dejiny ukazujú, že bodákmi či akýmikoľvek odpočúvacími a represívnymi metódami možno ľuďom vládnuť, ale len krátko. Pri konfrontácii šialnestva jednotlivca, resp. ideológie (napr. Kaligula, nacistická 3. ríša, či USA demokracia ala CIA +NSA) ešte nikdy v dejinách nevyhralo šialenstvo. No len si predstavte, že by fakt vznikol nejaký infantilny celosvetový NWO, ako dlho by asi existoval svet, ktorý by smeroval a udržiaval sa tým, že by na ňom (okrem úzkej vládnucej skupiny) boli len mŕtvy a príbuzní mŕtvych? Nezmysel, slepá vývojová ulička...tak prečo máte strach o Rusko a bojíte sa, že by mohlo vojensky silám USA a jeho poskokov podľahnúť. Maloverné duše!
junak
a na co asi tak vyvinuli internet? aby bola casom cela populacia napojena na system a bezpecne drzana v sachu, zatial len tak detinsky - sw kontrolujuci klucove slova v pisanej komunikacii, ked ale pridu cipy, kontrola sa posunie o stupen vyssie...len pomyslis na nejaku vzburu a uz si pre teba idu...
Norman
Asi slabo študuješ, ináč by si nemohol napísať: ...ešte nikdy v dejinách nevyhralo šialenstvo.   Ja viem, vy rozmaznané detičky nedokážete pozrieť realite priamo do tváre.
Henoch
Tak napíš, akej realite nedokážeme pozrieť do tváre? Dejiny sú vždy aj o tom, čo ľudská psychika vníma ako zlé, prípadne dobré pre seba. Tak ako si myslíš, že sme planéta sadomasochistov, a že akýsi "koniec dejín" by bolo víťazstvo zla a utrpenie más v "totalite"? Takto to vidíš? Toto ti príde logické, zmysluplné, či dokonca životaschopné, ak by to raz aj na krátky čas nastalo? P.S. A tvrdím, že matka Rus do Ukrajiny vojensky nevpadne. Pretože Putin nie je blbec, to čo vidíme očami a počujeme ušami nie je celá 100% -ná realita, nech sa ateisti posmievajú duchovnu ako len chcú. Zlo, ktoré zasialo súčasné dianie na Ukrajine potresce časom samo seba.
Norman
Okrem vyhynutia nič nie je naveky. Ale historické úpadky trvali často dlho. Okrem toho, prečo ustupovať zlu čo len na chvílu, s myšlienkou, že veď sa to neskôr vráti do normálu? Prirodzene, pojmy zlo a dobro sú často relatívne, dobro jedného je zlo druhého. Ale taký úpadok a rozpad Rímskej ríše objektívne znamenal úpadok kultúry, vzdelania, bezpečnosti, dôstojnsti života na tisíc rokov. Každý režim tvrdí, že je tu preto, lebo je objektívne morálne aj výkonnostne lepší, ako ten predošlý, ktorý porazil (a ako tie aktuálne konkurenčné). Tvrdí to tak absolútne - a preto je to aj absolútna lož. Ale ľudia radi žijú v predstave, že je všetko dobré. Nemajú radi myšlienky, že žijú z nemorálnej minulosti svojho systému, a ešte menej majú predstavy, že systém nepobeží v pohode nie že naveky, ale ani dohľadný ich ľudský život. Je prirodzené, že nechú výčitky svedomia a je prirodzené, že sa boja prichádzajúcich problémov. A tak si detičky malujú, ako žijú síce v nedokonalom, ale aspoň v najlepšom z možných svetov. A že je objektívne taký dobrý - lebo veď keby nebol dobrý, tak by nevyhral v poslednej studenej alebo horúcej vojne, že.   Občas dávam ľuďom na zamyslenie, čo by sa stalo, ak by nacistický režim vyhral vojnu. Čo myslíš, čo by sa stalo a hlavne, Henoch, čo by si tu dnes písal? V princípe by si písal to isté, že šialenstvo nemôže vyhrať, že bolševický režim bol zločin a plutokratickí sviniari v Amerike dokázali len zničiť vlastné národy - a preto sú oba tieto šialenstvá minulosťou. Pravda, niekto by ťa upozorňoval, že gaulajterská sieť je riadne prehnitá a že SS sú štát v štáte, a že nová germánska mládež je dosť rozmaznane sfetovaná a že celému tomu systému naozaj svetová mocenská prevaha nerobí dobre - ale ty, Henoch, by si tvrdil, že nič zlé sa nemôže stať, že sú to konšpiračné teórie. A že reči o tom, že Waffen SS sú rasovo pomiešané a že preto sa dopúšťajú krutosti vo vojne s  Koreou a Vietnamom sú zbytočné. A ešte by si tvrdil, že ak aj sa stali či stanú nejaké chyby, že to predsa nie je koniec dejín a tak sa netreba báť. Dobre ti rozumiem?   --- PS. Takže zlo v Ukrajine sa potresce samo od seba? Ja sa duchovnu neposmievam, práve naopak - myslím, že je urážkou duchovna ak sa naznačuje, že duchovno sa bude zaoberať a čistiť také svinstvá, ako sú vojny homa sapiens. Fuj. To je ako zobrať Leonardov obraz a ísť ním čistiť hajzle! Nie, zlo treba čistiť zlom a je to na nás, na našich osobných špinavých zlách, aby sme historické zlo neutralizovali svojím zlom a tak vlastne oslobodili vlastné duchovno od týchto nechutností, do ktorých sme sa narodili. Je to na nás - nehovorím, že je to naša povinnosť, je to skôr taký náš osud. Je to naklonená rovina - nehovorím, že sa musíme šmýkať podla siločiar - nemusíme sa snažiť, nemusíme vynakladať na to vedomé úsilie ... ale budeme sa podľa nich šmýkať. Rusko do Ukrainy nevpadne, to s tebou súhlasím - Pretože Rusko tam vždy bolo aj bude. Nik tam nebude vstupovať, situácia sa rozvinie sma od seba, uvidíš. Otázka je, koľko sa bude strielať a čo všetko to spôsobí - to je jediné zatial nejasné.