Bude nová vojna, ako vo Vietname?

USA zabíjaju hlavných politikov opozičných štátov.

USA prešli celkom na politiku práva silnejšiejho. 

To by nebolo nič prekvapivé, vždy takú politiku robili, len niekedy viac a niekedy menej  skryte. Ale aby sa dala terajšia situácia vysvetliť, bude treba dosť písania.

Ale jestvuje ešte jedna možnosť, ako dnešok pochopiť na základe poznania minulosti. A to všetko nielen v abstraktných slovách, ale v autentických záberoch a rozhovoroch s priamymi účastníkmi. 

Dokumentárny seriál The Vietnam War

Ak má niekto možnosť to vidieť či stiahnuť, vrelo odporúčam, nielen ja. Teraz je to zas navýsosť aktuálne. Ale v každom prípade dobre vidieť, aj keď niekedy v budúcnosti, azda sú či budú niekde aj verzie so slovenskými či akými titulkami. 

Pekne a jednoducho ukázané, ako sa vojna stupňuje práve z relatívne malých incidentov. Ako sa štáty dostávajú do príťažlivosti egregora, ktorý ku koncu zabíja po miliónoch a ničí krajiny tak do hlbky, že ešte ani teraz, po pol storočí, sa z toho celkom nedostali. Ani Vietnam, ani my.

Pravda, nie je tam moc spomínaný hlavný moloch smrti, vojenskopriemyselný komplex, dokument končí niekde pri americkej vláde, ale aj tak sú tie fakty viac ako poučné. 

Okrem iného si spomínam na rozprávanie jedného Američana. Keď sa dostal  do zajatia, vyjadril postoj, že je zmierený so smrťou. Na to mu starší Vietnamec povedal niečo ako:

"Zomrieť je ľahko, ovela ľahšie, ako myslíš. Uvidíš, žiť, to je to ťažké".

 

 

Toto by nám možno povedal aj zavraždený Solejmání. 

 
Ema

Ak sa nemýlim, je to po prvý raz v modernej histórii Peržanov.

Kto dnes sledoval priamy prenos z rozlúčky so Solejmáním v Ahváze, vie, že v dôsledku kreténskych neospravedlniteľných židoamerických výčinov tu bude čoskoro oveľa ťažšie žiť, než zomrieť.

Náhodný okoloidúci

Над мечетью Джамкаран в иранском Куме поднят красный флаг мести. Он не будет спущен, пока не случится отмщение за убийство генерала Сулеймани.

https://politikus.ru/video/125323-nad-mechetyu-v-iranskom-kume-podnyat-k...

Ema

Nabudenosť Američanov hrnúť sa do vietnamskej vojny a obhajovať tam svoje "values" bola priamo vyprovokovaná ich mýtmi o božskej roli Ameriky v druhej svetovej vojne pri "záchrane Európy" (kobercovými bombardovaniami). Na vyvolanie dojmu víťazstiev vo Vietname vyvinuli Američania body count - čím viac zavraždených, tým väčší úspech. A začal sa hon na civilné obyvateľstvo.

Je to šokujúci dokument (aj tie masakre neozbrojených demonštrantov v USA - máme holé ruce, jo - desiatky mŕtvych), povinne by som k nemu na celých 16 hodín priviazala všetkých idiotov, ktorí ešte v niečom dôverujú Amerike.

Naozaj je teraz najlepší čas nájsť si na ten dokument čas. Kto neverí, na stránke ČSFD mu povedia viac
https://www.csfd.cz/film/481721-the-vietnam-war/komentare/

Náhodný okoloidúci

Kedysi dávno som čítal knihu o tajných spolkoch, preklad z nemčiny, v ktorej sa píše, že občania USA zajatí v Teheráne počas islamskej revolúcie boli v zajatí držaní tak dlho preto, lebo Iráncom za to zaplatili Reaganovi republikáni. Urobili si z toho súčasť predvolebnej kampane. Na základe toho Carter prehral voľby. Iránci po víťazstve Reagana podľa dohody s republikánmi rukojemníkov prepustili a Reagan z toho vyšiel ako ten, kto dosiahol ich prepustenie.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Carter
https://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%A1_rukojm%C3%AD_v_%C3%8Dr%C3%A1nu

Samozrejme, amíci to nikdy nepriznajú. Zatloukat, zatloukat, zatloukat.

Ľubov

https://www.timesofisrael.com/million-man-soleimani-funeral-procession-s...

Izraelské noviny (to sú paradoxy)píšu,že na Solejmániho pohrebe sa zúčastnilo viac ľudí,ako na pohrebe Chomejního ,to znamená,že viac,ako 10 miliónov.

Teraz mnohí z nás by určite chceli pochopiť,čo cítia tie milióny,čo znamená pre nich červená zástava na mešite a či je ešte nejaká šanca na mier.
Pochopiť to pre nás je ťažké,sú to potomkovia obrovskej a mocnej Perskej ríše. (ležiacej na území Iránu,Iraku a Afganistanu) Možné je,že sa pokúsia o zjednotenie,to ma napadlo,pretože masa 10 miliónov ľudí,jej emócie sú sila,ktorá sa len tak nestratí,nevyšumí.

afinabul

postreh

Ema

To len milióny ľudí sprevádzajú Solejmáního na poslednej ceste do mesta Kom. V Ahváze ho ľudia čakali symbolicky na Rúmího ulici. Tak si Rúmího pripomeňme aj my
https://www.youtube.com/watch?v=_e7DbCt78gw

Ema

Perzský básnik a mystik.

afinabul

Ak to je on. Pretože celú genézu myslenia a radikalizácie, skrz Neho poznám.
Pred 13 rokmi som vedel, že Irán je nádherný:
https://www.youtube.com/watch?v=y9oIZpFFyIY

afinabul

Ak toto robí keď ide do mešity, čo bude robiť až pôjde do vojny?

Ema

si daj nad postieľku Rúmího: Narodili ste sa s krídlami, prečo sa radšej celým životom plazíte?
Ak by si to chcel aj vo farsí, dodám.

Každopádne, Peržanov neradno ponižovať.

afinabul

Že mám krídla, viem, ale začínajú aj fungovať, niekto nebude mať radosť...

Ema

...hneď budeme vedieť, o čo ide.

afinabul

Ak robí toto, keď šíri demokraciu, čo bude robiť ak bude vo vojne?

Ľubov

neuvedomila som si to. Toto nebol ešte pohreb.

Ema

Saudský štýl. Vylákať a zabiť. Ako pri Chášukdžím.
Spravodajské informácie boli od Mileikowskeho aka Netanjahua, zabijácky nástroj od Trumpa, ale spôsob bol od odporných saudských stredovekých gebulí - veľkého spojenca Západu.

afinabul

nikde som zachytil, že tam vlastne išiel prejednať nejakú otázku /ak chcete dohľadám/ ale My Slovania to poznáme nie len z /Hra o tróny/ ale aj z histórie: Vyvraždenie Slovanských kniežat.

afinabul

ČT "vynechala" klíčové pasáže, mj. a zejména ukázání paralely manipulace médií USA s nacistickým Německem, dále vynechala výroky, jež dokládají či dokumentují lživost elit USA, vlády, jejich poradců (Kissinger atd.), ale zejména (!) médií.
ÚPLNÁ VERZE BEZ ZÁSAHŮ CENZORA ČT – Válkou se to vyřeší / WAR MADE EASY, 2007
https://www.youtube.com/watch?v=7QWqfcCwgC0

afinabul

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu oznámil, že požiada parlament, aby mu udelil imunitu proti obvineniam z korupcie. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide o krok, ktorý by mal odložiť súdny proces s Netanjahuom o niekoľko mesiacov
https://www.hlavnespravy.sk/premier-netanjahu-poziada-parlament-imunitu-...
Podle izraelských médií se na odstranění Sulejmáního dohodli společně Donald Trump a Benjamin Netanyahu během společné schůzky počátkem prosince
https://www.reuters.com/article/us-trump-israel/president-trump-speaks-w...
Netanjahu pochválil Trumpa za zabitie Solejmáního
https://www.hlavnespravy.sk/netanjahu-pochvalil-trumpa-za-zabitie-solejm...

Ema

...a východoeurópsky tupec Mileikowski, aka Netanjahu, je len symptómom.

Celý projekt východoeurópskych dobrodruhov držali pokope len veľké - skutočne obrovské prachy z USA a Európy, ktoré východoeurópski trtkovia radostne premrhávali, a holokauzou napájaná povinná politická podpora Západu pre štát, ktorý vznikol zločinom, a tak aj pokračoval.

Nič proti východoeurópanom, ale ich intelektuálny potenciál je mizerný, a hlavne v prípade, že sa najväčší východoeurópski blbci nakoncentrovali v zemi zasľúbenej a okorenili to násilným dovozom obdobne kvalitných bratov vo viere z arabských štátov.

Dobrodružstvo hlupákov, ktorí chcú poroučet větru a dešti a žiť v moslimskom svete tak, že ho pravidelne do krvi domlátia, vstupuje do finále.
Každopádne nebude nič príjemné mať tú večne bolestínsky vreštiacu a rozdrapujúcu sa hordu s mentalitou rómskych vykladačiek kariet znovu za susedov. Túto pakultúru oblbovania táraním a hnusnej perfidnosti.

afinabul

https://www.databazeknih.cz/knihy/slovane-18931
Viem ako si to as myslela.
Hrnce, sokoliarstvo, včelárstvo ...

Ema

Slovania jak cumel.

Náhodný okoloidúci

Zničenie vojenskej infraštruktúry je samozrejme dôležité z hľadiska zníženia až vynulovania protivníkovej možnosti brániť sa alebo útočiť, ale naozaj citlivým až najcitlivejším miestom súčasnej civilizácie je energetická sústava a predovšetkým BANKY.

Ema

dnes rokoval s iránskym a tureckým kolegom. Rusko si dalo záležať, aby sa o tom vedelo.
Špinavá Merkelbaba dostala láskavo o 5 dni termín v Kremli.

Úprimne, čudujem sa, že sa s týmto trasľavým nemeckým klonom švejkovského Pepka Vyskoča vôbec v Rusku bavia. Súhlasím s Weltom, že wäre besser, wenn Merkel ebenfalls zu Trump reisen würde.
https://www.welt.de/politik/ausland/live204792166/Iran-Krise-FDP-Chef-Li...

Ema

Matka všetkej irónie: Americkí veteráni sa vracajú do Vietnamu za "lepším životom"
https://www.rt.com/op-ed/477118-vietnam-veterans-pension-american-war/

Norman

pred ambasádou, Blava, dnes 16 30.

Reku ak budete mať niekto čas, nech tam nie je desať, ale aspoň dvadsať ľudí.

Sinuhe

budem tam :-)

Norman

sme sa nevideli - aj keď ja ťa vážne nepoznám, podla výzoru už vôbec nie, ale zopár serióznych pánov tam bolo :) takže sme sa asi videli.
Bol tam ešte niekto odtialto? :-) Náhodou, niekto externý... ? :)
Slušný počet, okolo stovky, v správach rtvs dali len pársekundový záber, ale bolo cítiť reálne odhodlanie tých ľudí, aj počuť.

https://www.hlavnespravy.sk/tisice-civilnych-obeti-dronov-proti-terorizm...

Sinuhe

zväčša serióznych dám a pánov. Vypočul som Chmelára a Čarnogura (bohužiaľ obaja len preiemerní rečníci, ktorí dokážu zaujať a pritiahnuť len tých najskalnejších, ale nedokážu nadchnúť ani nabiť energiou), potom som odišiel varovať vnuka.

Norman

o nič si veru neprišiel. Ten tretí, čo rečnil, to bol asi farár, ktorý sa minul povolaním :-)

Ale vnukov treba varovať ... pred tým, čo príde :)

Náhodný okoloidúci

Najhoršie na tom všetkom je, že celý svet si už tak zvykol na americké zločiny a agresie, že ich berie ako normálnu vec, ako úplnú samozrejmosť.
Česť výnimkám.

Ale ja viem, veľa ľudí je osprostených propagandou a veľa je zastrašených.

Norman

a keď sa im ukáže, že sa netreba báť, keď sa im ukáže, že hydra je vlastne bezzubá ...

Len si treba dať pozor a ukázať to naozaj tam, kde je hydra naozaj bezmocná a mäkká.

Náhodný okoloidúci

Nebo nad Irakom rozžiarili iránske "prskavky". Také prerastenejšie. Nejdem riešiť čo zasiahli a aké sú škody, ale zaujíma ma jedno - nikde som sa nedočítal, či amíci niečo zostrelili tým ich slávnym Patriotom. Je aj taká možnosť, že úmyselne Patriota nepoužili? To by vzbudzovalo podozrenie o zákulisnej dohode medzi USA a Iránom. Alebo Patriot zlyhal a tak Amíci radšej držia huby, aby nemali hanbu?

vrbovčan

na akékoľvek závery. Ak je to ale tak, že v pozadí nie je americko-iránsky konflikt, ale vnútropolitický americký, je to desivé. Keď na šarvátky dvoch skupín americkej elity sú tieto schopné použiť ktorékoľvek národ a jeho územie na svete.

vrbovčan

koncom 70-tych rokov na najstráženejšej hranici vtedajšej železnej opony. Moje pracovisko bolo hneď vedľa operačného dôstojníka. To bol veliaci dôstojník smeny komplexu asi 20 ľudí profesionálov čsl. armády a nás slúžiacich. Naše pracovisko malo v prípade vypuknutia vojny životnosť 20 sekúnd. Tak nás to učili. Čiže boli sme prví na rane, čo do vzdialenosti, ale aj poradia. Lebo prvé sa likvidujú radary. Naše pracovisko našťastie nemalo aktívne prostriedky obrany, teda raketové a akékoľvek delostrelecstvo, ale len prehľadové. Informácie o všetkých letiacich telesách vzdušného priestoru za hranicou sme len predávali na vrchné veliteľstvo. Čiže o prípadnom aktívnom zásahu sa rozhodovalo tam.
V súvislosti so zastrelením civilného lietadla som si spomenul na jedného z operačných dôstojníkov tam u nás. Pripomínam, že sedával som vedľa neho. Okrem spojenia prenášaného dáta o lietadlách (v našom žargóne sa im hovorilo ciele), jeden kanál spojenia mal operačný dôstojník na spomínané vrchné velenie protivzdušnej ochrany. To bolo online rádiom prenášaný hovor ovládaný tlačidlom na mikrofóne a príjem bol vlastne na jednej i druhej strane online na reproduktore. To znamená, že ak z velenia prišiel nejaký ústny pokyn, všetci, čo sme boli v blízkosti, sme ho počuli.
Major Chlaloupka, operačný dôstojník, bývalý boxer, nižšej zavalitej postavy, muž v strednom veku bol cholerik. Sem tam sa proste rozčúlil. Spomínam si na situácie, keď v noci kopírovali vrtuľníky NSR hranicu. Robievali to bežne. Že vraj provokovali. Na tom našom úseku sa ich sem tam objavilo aj 8 naraz. Pravda je taká, že bola to tzv. pohraničná polícia. No stalo sa jednu noc, keď major Chaloupka v jednej takej to situácii, myslím že jeden z tých vrtuľníkov si skrátil nejaký výbežok a preletel cez naše územie, reval do mikrofónu na velenie: "Strieľajte po nich." No reproduktor z velenia bol ticho. Ani muk. Vtedy som si uvedomil, že predsa len naša armáda vie, čo robí a chová sa zdržanlivo.

https://www.hlavnespravy.sk/mal-10-sekund-prial-by-aby-bol-mrtvy-velitel...

Ľubov

Vrbovčan,aký máš názor na zrušenie ZVS? Ja som síce na vojne nebola,ale zas som celkom dobrý poslucháč,a vždy,keď muži,od tých najstarších (ročník 1911) až po tých posledných,každý na vojnu spomínal rád,pri spomínaní na vojnu sa naozaj každý,každý tak nejako rozžiaril.-).
Napokon,aj Ty tak trocha v tomto príspevku,veď preto ma to napadlo. Ktovie,čo sa všetko bude musieť stať,aby sa základná vojenská služba obnovila.

ps. Teraz,po 30 tich rokoch vieme o niečo viac,bolo by zaujímavé si spomenúť,kto prišiel s touto "reformou". Najskôr sa vojna ,skrátila,myslím,na pol roka a napokon celkom zrušila. Komu to prospelo...príp.prospeje.

vrbovčan

že som to sem dal. Zavaril, lebo sa bojím, že sa rozpíšem. Lebo áno, chlapi radi rozprávajú o vojne. Neviem, či radi spomínajú. Proste je to niečo v ich živote nezvyklé, ako keď ideš na exotickú dovolenku a potom o nej rád rozprávaš až sa ti ľudia vyhýbajú. Príhod by bolo veľa a nejaké aj zaujímavé. Napr. keď vrtuľník preletel a pristál v lese a tam nasadli ľudia a preleteli späť. Dodnes som sa nikde nedočítal o tom nejakú informáciu. Až by napovedalo, že možno výmena agentov.
Na zlé sa postupne zabudne a spomína sa to lepšie. Ja som si moc nechválil. Hneď po absolvovaní. Lebo protivzdušná obrana a pohraničná obrana boli jediné dve služby neodlišujúce sa od vojnového stavu. Čiže naostro.
Dnešným mladým ľuďom jednoznačne chýba okúsiť autoritárske prostredie. Aby boli v živote pokornejší oproti dnešnej realite.
S vekom človek nazerá na svet inými očami ako 20 ročný. Ale, keďže som bol v prvej línii, ja som si už vtedy uvedomoval zvrátenosť polarity vtedajšieho sveta. Po prevrate sme sa tiež pozerali trochu inak, naivne si mysliac, že bipolarita sveta končí a zbrojenie sa postupne utlmí. Dnes pozerám na to zase trochu inak. Ľudstvo od nepamäti hájilo svoje zdroje. Teda nie len primáti, ale aj časť zvieracej ríše. A zdroje nielen materiálne, ale aj obchodné.
Bohužiaľ armádu potrebujeme a nevidím v budúcnosti, že by sme sa zaobišli bez nej.

Ľubov

Je to v poriadku,sa rozpísať. Ako píšeš,muži-bojovníci, sú tak významná časť našej existencie ,tak to hádam nebudeme popierať.Len preto,že to momentálne idiotom z mimovládok vyhovuje. Je to tak,odstránením armády z hierarchie moci neprišiel mier,ale chaos.

Havlov prvý krok,pre ktorý bol dosadený, bola likvidácia Dubnice. Tam by som hľadala odpoveď,prečo bola zvs zrušená.

vrbovčan

že chlapi radi hovoria o vojne a ženy o pôrodoch.
Jedni aj druhí si plnia svoju spoločenskú úlohu.
Tak. A teraz je to genderovo vyvážené.

Náhodný okoloidúci

Priznám sa, že ja som na "vojne" nebol. Pri odvode ma aj tak určili schopného ako skladníka :D A keďže som z generácie Husákovych detí, prevratová komédia v 1989 ma zastihla ako študenta VŠ a keď som pochopil, že nás ťahajú do pr...e, čiže do NATO, dal som si žiadosť o civilnú službu.

nové