Deutschland - provokatívne video skupiny Rammstein

V posledných dňoch behá po webe nové video skupiny Rammstein, s názvom Deutschland. Pretože to určitým spôsobom má presah mimo nejakú hudobnú scénu, zaujal aj mňa článok, na ktorý upozornil aj Aman (odporúčam prečítať, i keď je trocha alibistický, ale kopu veci zachytil).

Rammstein je provokačná skupina už od vzniku. Pôvodom z východného DDR, stelesňuje mnoho z osudu strednej Európy pred i po páde komunizmu. Vlastne vyjaduje celú povojnovú preverzitu okupovanej Európy.

Skupina je nazvaná po americkej leteckej základni v Nemecku, kde v roku 1988 došlo pri leteckom dni ku katastrofe - v horiacom pekle zahynuli desiatky divákov.  Meno okrem tohto diabolského motívu naznačuje silný negatívny postoj voči Amerike, skupina spieva takmer zásadne po nemecky, čím dáva najavo svoj nacionalizmus. I keď od podozrenia z "pravicovosti" sa museli explicitne dištancovať, nielen pochodové veci ako "Links 2 3 4" dokazujú ich síce rafinovanú a sarkastickú, ale predsa len nepochybnú tvrdosť.

Nová skladba Deutschland je hudobne akási zmes z ich viacerých predošlých hitov. Navyše počujem na začiatku akoby motív typický pre Johana Johanssona (filmy Sicario, Arrival). 

Ako sa píše vo vyššie spomínanej recenzii, leitmotívom videa je naozaj černoška, ktorá morfuje dejinami Nemecka a nakoniec sa mení na anjela smrti - a Nemecko končí v rakve. Černoška ako náznak moderného multikulti, ale zároveň ako zdroj zla - odvážne. V klipe je mnoho náznakov a dvojzmyslov, aj slovných, ako je u Rammsteinvcov zvykom. Okrem iného sa spomína Uebermensch a "Deutschland ueber allen" (Nemecko nad všetkými) - v originále klasickej zakázanej hymny je ale "Deutschland ueber alles" (Nemecko nadovšetko), takže je to azda právne nepostihnutelné - tak to chápem ja,  ale v Nemecku s takými vecami nie je sranda. V jednom zábere černoška dokonca prakticky hajluje, ale s mečom  - hajlovanie, akékoľvek v akomkoľvok  kontexte, aj černoškou, okrem historických filmov s výnimkami, je jednoznačne zakázané (čo je samé o sebe na smiech).

Obraz vešania vezňov koncentráku, aj keď stelesnených členmi skupiny, kým iným, so žltou hviezdou na hrudi, je naozaj silná káva. Nijako to nezmierni fakt, že tomu velí černoška v SS uniforme - skôr naopak. Je to len spôsob vyjadrenia jednej časti histórie?  Také vysvetlenie v totalite, v akej žijeme, ťažko obstojí. Dá sa to interpretovať ako krutosť páchaná na Nemcoch. Ale holokaust patrí len židom a nik iný sa oň nesmie ani len obtrieť inak, ako v presne kánonickej dogmatickej podobe - to je každému jasné, že.

Umenie Rammsteinu je proste dekadentné, zjazvené a tmavé, ako celá naša povojnová a porevolučná doba, ako naše generácie, ako my všetci. A zároveň rovnako nevyčerpateľne dynamické. Ku koncu sa černoške narodí pes, alebo sa to modernej európe narodí pes? Tak či tak je to odvážna výpoveď. Hudobná skupina ale nemôže zodpovedať na všetky otázky, len odhaluje skryté trendy. Aj keď klip zakážu, zostrihajú, aj tak len potvrdia jeho pravdu.

 

 

 

(p.s. video s českými titulkami )

Autor: 
téma: 

nové