Dištanc

Mala to byť veľká paráda na tri letné sezóny. V roku 2012 turistická trasa Stratené mesto s centrom na bývalom Rybnom námestí pri zmenšenine židovskej neologickej synagógy, v roku 2013 už aj električka k hrobu rabína Mošeho Šrajbera, ktorá by mala v oknách vsadené monitory s premietaním obrázkov starej Bratislavy. Toto mal zastrešovať Bratislavský okrášľovací spolok ako partner projektu. No a na Kúpeľnej malo byť informačné centrum projektu Stratené mesto a pravý kóšer fastfood prevádzkovaný Izraelsko-slovenskou obchodnou komorou, hlavným organizátorom projektu. Suma z verejných zdrojov na jeho podporu viazaná na tri roky: 270 tisíc eur.

V cene bol aj 18-minútový dokumentárny film od Lucie Piussi, premietaný v synagóge. Otvorenie projektu Stratené mesto v lete 2012 bolo trochu rozpačité, pretože synagóga "sa" nestihla dokončiť (a zostala taká až do svojej demontáže na jeseň), ale to nebránilo papalášom zúčastniť sa. Prišiel aj minister zahraničných vecí Lajčák a patrične sa nadchýnal. Aj primátor Bratislavy Ftáčnik bol a rečnil. Veľvyslanec štátu bez hraníc Izraela Alexander Ben-Zvi povedal, že tento projekt má význam pre mesto ako také, ale aj a najmä pre užšie spoznávanie kultúr a národov. Stalo sa.

Jún 2013, hlavná letná sezóna pred bránami - a na bývalom Rybnom námestí ticho. Žiadny náznak návratu konštrukcie s papundeklom, epicentra to turistickej trasy Stratené mesto, ktorá má obohacovať návštevníkov Bratislavy o jej židovský rozmer. I osmelili sa poniektorí latentní antisemiti a začali sa verejne pýtať.  Izraelsko-slovenská obchodná komora, ktorá sa zmluvne zaviazala projekt po tri letá organizovať a zhrabla naň peniaze z verejných zdrojov, odkázala, že "už nemá peniaze". Predseda Izraelsko-slovenskej komory Žiak v televízii Markíza bez mihnutia oka zaklamal, že projekt komora financuje sama a tento rok nič nebude. Došli zdroje. Latentní antisemiti dobiedzali ďalej. Žákovi pripomenuli, že na Stratené mesto dostala komora peniaze od Úradu vlády, ministerstva kultúry, bratislavskej župy aj magistrátu v celkovej výške presahujúcej 270-tisíc eur a vytiahli zmluvy. Potom nastalo ticho, ktoré na sklonku hlavnej letnej sezóny oživil rachot kovových konštrukcií. Izraelsko-slovenská obchodná komora dala predsa len postaviť synagógu - presnejšie, kovovú podperu s čepičkami. Tak je to vraj v zmluve. Nevedno, ako možno v kovovej konštrukcii bez stien napríklad premietať film, ale v komore sa takýmito detailami očividne nezaoberajú. To ale latentným anisemitom nestačilo a rýpu ďalej. Vraj turistom kovová rároha zavadzia, keď chcú fotiť kresťanský chrám.

Kauza s projektom, ktorý mal byť po tri sezóny hlavnou atrakciou bratislavského Starého mesta, získala nečakane pikantný rozmer. Ústredný zväz židovských náboženských obcí dna 15. augusta 2013 - keď už bolo jasné, že projekt je neudržateľne škandalózny - vydal vyhlásenie: Dištancujeme sa od projektu Stratené mesto. Zväzu vadí, že verejnosť si kontroverzný projekt synagógy spája so židovskou komunitou. Je to naozaj zvláštne, to by jeden nečakal. Spájať si maketu židovskej sakrálnej stavby, ktorú takpovediac pokrstil veľvyslanec štátu bez hraníc Izrael na Slovensku, so židovskou komunitou môže len mešuge gój.

Predseda Izraelsko-slovenskej obchodnej komory Žiak pri otváracom ceremoniáli projektu v roku 2012 zdôraznil, že židovská komunita hlavné mesto a jeho rozvoj veľmi obohatila. Jeden by aj povedal, že to na bývalom Rybnom námestí vidíme na vlastné oči a ďakujeme.

 

Dve poznámky pod čiarou a jeden výlet na Ukrajinu

1. K zmluve s Izraelsko-slovenskou obchodnou komorou sa v médiach opakovane ozývalo, že v nej nie sú zakotvené žiadne sankcie. Poniektorí naivní tvrdili, že tu predsa máme Obchodný zákonník a ten sa vraj vzťahuje aj na židov. Na to im poviem jeden čerstvý príbeh z izraelského Rišon Lecionu. Pri príležitosti chronickej tragikomédie s názvom izraelsko-palestínske mierové rozhovory (ktoré záhadne vedú k tomu, že Palestínčania sú čoraz viac okrádaní o ľudskú dôstojnosť a majetok), ktorú sa podarilo obnoviť americkému ministrovi zahraničných vecí Kohnovi (krycie meno Kerry) dokvitol do Izraela aj generálny tajomník OSN, tupý byrokrat Pan Ki-Mun. Akože podporiť rozhovory. I zavítal na prednášku do zmieneného Rišon Lecionu, kde verejne povedal, že úbohý Izrael je na pôde OSN DISKRIMINOVANÝ. To je ten paštát bez hraníc, ktorý vznikol ukradnutím pôdy domácemu obyvateľstvu a systematicky porušuje všetky rezolúcie OSN a hranice ľudskosti. Tak kto chce potom od nejakého Slovenska, aby dávalo do zmluvy so sionistami SANKCIE?

2. Na kauze so synagógou nie je pre géniov - ktorým všetci závidíme ich genialitu a úspechy a chceme im len zle - príznačné to odporné východoeurópske šlendriánstvo v kombinácii s drzým klamárstvom, ale práve ten dištanc ich súkmeňovcov.

3. Malé ukrajinské mesto Uman má smolu, že je v ňom hrob zázračného chasidského rabína z 18. storočia Nachmana. Z roka na rok tam na Roš hašana, židovský nový rok, chodí viac a viac židov najmä z USA a Izraela, opíjajú sa a robia výtržnosti. Minulý rok počet týchto veselých návštevníkov presiahol 40 000. A v tomto malom mestečku pred štyrmi dňami niekto počarbal hanlivými hebrejskými nápismi kresťanský kríž pripomínajúci 1025. výročie pokresťančenia Kyjevskej Rusi.

Ruský denník Kommersant priniesol vyjadrenie šéfa Medzinárodného fondu rabína Nachmana Šimona Bustilu o náboženskej tolerancii. Tu je: Rešpektujeme ostatné náboženstvá a neprajeme si poškodzovanie ich symbolov. Nanešťastie, nie všetci naši spoluveriaci to chápu. Môžu kríž zlomiť alebo poškodiť. Preto ŽIADAME, aby bol kríž premiestený inde." Chudák starosta Umane súhlasil, ale narazil. Domáci sa vzzopreli a odmietli kríž prevlákať inam. Niektorí lokálni politici sa domnievajú, že je to snaha o podnecovanie etnickej nenávisti. Keď vypukne, môžeme trikrát hádať, kto bude obvinený.

 
Autor: 
region: 
Le Bleu
Čože, oni ešte na ďalší rok žiadali ďalších 95 tisíc?! Teda ten Žiak má ale žalúdok.. Bol som sa tam včera pozrieť, no krása, aj dokumentačnú fotečku som si urobil. Ohromne symbolicky to pôsobí, ako je tam dokola na špagáte každého poldruha metra strohý nápis ZÁKAZ VSTUPU. Aj hanlivý nápis už pribudol, vlastne nie hanlivý (Židáci).