Energia pre Áziu

Rusko plánuje zvýšiť dodávky uhľovodíkov do východoázijských štátov a posilniť tak ich energetickú bezpečnosť a trvalo udržateľný hospodársky rast v regióne. Uviedol to minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov 19. novembra 2011 na Východoázijskom summite na Bali. Zároveň povedal, že Rusko podporuje spoluprácu s východnou Áziou v kľúčových oblastiach priemyslu.

azia

Spolu s dodávkami uhľovodíkov je Rusko ochotné spolupracovať na budovaní infraštruktúry na spracovanie ropy a skvapalňovanie zemného plynu. Minister Lavrov zdôraznil, že nestabilita na svetových finančných trhoch je dôvodom na úzku kooperáciu. "Regionálna finančná spolupráca je účinným liekom na krízu a v tejto súvislosti sa spoliehame na vašu kooperáciu pri transformácii Moskvy na nové finančné centrum." Ponúkol tiež spoluprácu v oblasti špičkových technológií, predovšetkým využitie jadrovej energetiky, ruských globálnych navigačných a komunikačných technológií či výskumu vesmíru. Miestom takejto kooperácie by sa mohlo stať Centrum inovatívnych technológií Skolkovo. Lavrov zdôraznil, že strategickým cieľom Ruska vo východnej Ázii je zabezpečenie mieru a podpora ekonomického rozvoja.

 

Na Východoázijskom summite bol po prvý raz účastný aj americký prezident. Obama priletel na Bali z Austrálie, kde ako príspevok k rozvoju juhovýchodnej Ázie sľúbil zásielku ďalších amerických vojakov a zbraní. Centrálou amerických vojakov bude austrálsky Darwin a americká pechota má byť schopná kedykoľvek zasiahnuť napríklad v Juhočínskom mori s veľkými ložiskami ropy.

Nedávno bol slávnostne otvorený plynovod North Stream, spájajúci Rusko a Nemecko. Asi jediný, kto sa na slávnostnom akte tváril kyslo, bol eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger, ktorý nezabudol pripomenúť, že Európa sa bude snažiť získať plyn aj inde ako z Ruska. Vzhľadom na strategické rozhodnutie Ruskej federácie prednostne podporovať dodávkami uhľovodíkov rozvoj Ázie, môže sa Oettinger začať realizovať a hľadať alternatívnych dodávateľov. Už včera bolo neskoro.

Autor: 
téma: 

default

  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.

Plain text

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <alert>
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.