Jedna bývalá študentská naivita

V roku 1989 už zúrila piaty rok prestavba, menili sa okolité socialistické štáty – ale Československo bolo stále ako taký skanzen. Všeobecne sa vedelo, že Moskva uvoľnila zovretie a dala zelenú zmenám režimu, aj Husák dávno odstúpil, ale lokálni komunistickí papaláši to akosi nechceli umožniť. V Berlíne už padol Berlínsky múr, a tak sa aj na Slovensku hľadala príležitosť, ako to zlomiť. A ako dobrá sa javil medzinárodný deň študentstva 17. november.

O týchto udalostiach hovorí nová kniha "Študentský prológ k nežnej revolúcii – Bratislava 16. november 1989". Je v nej zaznamenaných 20 príbehov študentov, ktorí sa vtedy zúčastnili reťazového pochodu z Mierového námestia dole k budove Univerzity Komenského.

Bratislavskí študenti nemohli vedieť, čo sa stane na druhý deň v Prahe a aký to bude mať dosah. Bratislavská demonštrácia bola autentická, nepovolená. Tá pražská bola povolená a vedená Socialistickým zväzom mládeže. Tá bratislavská nebola plánovaná a nemala vzbudiť veľký rozruch. Tá pražská bola naopak plánovaná Rusmi z KGB a mal na nej údajne "zomrieť" nejaký študent. Falošnú obeť hral eštebák pod réžiou KGB, falošnú správu šíril Hlas Ameriky pod aktovkou CIA - koľké to harmonické multikulti už v tej dobe.

Zvyšok poznáme - naozaj prišlo to, pred čím nás varovali - podniky prešli do rúk zahraničných korporácií a bánk, ľudia prišli o peniaze (inflácia) a o zamestnanie. Mnohí o zdravie a o život.

Hovorí sa, že študentom roku 1989 ukradli revolúciu. Nuž, nepovedal by som, že nejakú skutočnú revolúciu študenti naozaj mali, ale bratislavským študentom naozaj ukradli ich nadšenie zhodiť starý systém a vybudovať lepší. Namiesto toho dostali po tridsiatich rokoch jednu útlu knižočku, a aj tu si museli napísať sami. A aj to nestihli do osláv 17. novembra, ale až teraz.

Doslovne ich takmer vymazali z histórie – ale oni sú spokojní. Nuž, nechceme samozrejme nikomu krivdiť, ale také typické ... slovenské.
Ale vlastne - niektorí z nich dostali svoje pozície a dnes oni robia nových malých papalášov - a to im azda stačí. Predali svoju dušu, svoj charakter. A dnes po nich vlastne ani pes neštekne. Oprávnene. Nechápali realitu vtedy, a nepochopili ju doteraz.

 

https://www.24hod.sk/november89-vysla-kniha-pribehov-odvahy-a-tuzby-po-s...

Autor: 
téma: 
forma: