Ktoré strany budú kooperovať so stranou Naše Slovensko?

V roku 2015 sa privalil do Európy v krátkom čase milión ľudí z Afriky a z Blízkeho východu. Európski zradcovia na čele s Merkelovou toto schválili známym "Wir schaffen das" a nik zo štandardných strán či hnutí nemal odvahu v tom období vážne a verejne protestovať.

Aká ja situácia dnes? Prakticky každá čo len trocha normálna strana sa k téme nebezpečenstva imigrácie hlási. Niektoré mierne rozpačito, ale zvyšok otvorene a bez strachu.

Tomu sa povie posun.

Aký posun dosiahneme pri strane, čo sa volá Naše Slovensko? So stranou, ktorá dnes razí ako svoje základné hodnoty národ, sociálno, tradíciu?

1.S touto stranou môže spolupracovať Slovenská Národná Strana, pretože ich téma je tiež v prvom rade národ. Tieto strany sú spomedzi etablovaných strán k sebe najbližšie. Hlavný problém ich antagonizmu je zlé rozhodnutie predsedu SNS, že bude so stranou Naše Slovensko na nože. Toto rozhodnutie možno zdedil, ale je to jeho fatálny omyl. Keď odíde Danko, všetko môže byť inak.

2. Smer je strana, ktorý práve už v roku 2016 prešla na témy národné. Tento aspekt u nej jednoducho posíli a nebude mať žiadne zásadné programové problémy. Zas je to otázka osobná, otázka bývalého premiéra, ktorý príliš často a príliš zbytočne bol negatívny - zlé rozhodnutie.

3. Sme rodina je oportunistická strana, spolupracujúca aj s Le Penovou a Salvinim. Principiálne nemá problém spolupracovať. Samozrejme, hovoríme o takej formálnej spolupráci - ale predsa.

4. Matovičove OĽaNO je protestná strana, podobne ako ĽSNS. Kedže jej leitmotív bola nenávisť voči Smeru, spadala OĽaNO do opozície - ale Matovič už pred časom objavil krásu a príťažlivosť národných tém. On je populista v pravom zmysle slova a ako ukradol Marčekovej strane Hlas Ľudu nápad s hlasovaním, tak je schopný adoptovať čokoľvek, aj nacionalizmus.

5. Sulíkova SaS je hlavne ekonomická strana. Sulík osobne už pred rokmi zaujal protiimigrantské postoje a ak sa tento faktor ukáže ako dôležitý, a on sa bude ukazovať čoraz závažnejším, tak Sulík nebude mať problém držať svoj postoj a bude spolupracovať.

6. KDH má tiež problém len so svojím predsedom. Normálne KDH je konzervatívne a pronárodné. Stačí vyhodiť trocha záťaže, trocha hliny, a KDH môže byť najlepším spojencom strany ĽSNS.

7. Za ľudí sa definuje ako konzervatívna strana. V jej prípade je to lož, táto strana, ak vôbec bude o rok na scéne, nebude s ĽSNS spolupracovať.Iba ak by Kiska odišiel do dôchodku, alebo do basy. Potom áno, aj ona sa môže ocitnúť v jednej koalícii. Ale popravde - kto by to chcel?

8. PS/Spolu sú definované ako liberálne strany. To je v poriadku, niekto musí aj to robiť. ĹSNS potrebuje aj oponenta :) Ale aj ten oponent potrebuje ĽSNS, takže to už o nejaký čas nebude vrešťanie a zaklínanie duchov.
Ak upadne medzinárodné zovretie, ak bude mať Európa iné problémy, ako staré paradigmy, žiaden z týchto ôsmich politických subjektov už nebude robiť z ĽSNS nejakého strašiaka.

Samozrejme, bude sa meniť aj ĽSNS. Bude viac pracovať na svojom prejave a na svojich kontaktoch do zahraničia. Formálne na nich nebude vidieť rozdiel oproti iným stranám - čo je už dnešný stav. Tak, ako sa vysporiadali s umelým problémom holokaustu, tak sa vysporiadajú aj s rozporom ohľadne SNP. Politické strany tu nie sú na to, aby uhládzali rôzne náhľady na minulosť, je jednoduchšie sa zamerať na prítomnosť a budúcnosť.

Je to takéto jednoduché. Prirodzene, nie všetky body z tých ôsmych sa naplnia, nie každá z tých strán naozaj bude spolupracovať s národovcami. Ale každá môže, u žiadnej to nie je nejaký neprekonateľný metafyzický problém.

Píšem to preto, aby sa ľudia nebáli ĽSNS, ale aby sa nebáli žiadneho politického subjektu. Určite je viac, ako ĽSNS rizikový ten, ktorý sa chystá prevziať úrad vlády - Matovič. Toho by sa ľudia naozaj mali báť, pretože v ňom presne vidieť prípad ukrivdeného chlapca, prípad Caligulu, ktorý sa rýchlo zmenil z chlapca na krutého a pomstychtivého blázna. Aj to je trocha nepresné - on taký už bol, ale akonáhle dostal do ruky moc, prejavil sa.

Caligulov otec bol hrdina a víťazný generál. Caligulov príklad je ale typický prípad, keď v chaotických dobách sa mocmí navzájom neutralizujú a moci sa ujme blbeček z pozadia. To sa ide dosť možno udiať aj na Slovensku. Žiaľ, na výber v opozícii je to naozaj ako v tom filme Blbý a blbší. Matovič je nula, ale jeho konkurencia - Sulík, Kiska, Truban, Beblavý, Hlina sú ešte slabší.

Aj to je dôvod, prečo tieto voľby vlastne zas najviac vyhrá ĽSNS. Aj keď nové strany samozrejme získajú svoje percentá, aj keď Matovičovi údajne za jeho cirkusové čísla nejaké hlasy príbudnú, ĽSNS je jediná už existujúca parlamentná strana, ktorá nielen získa, ale ktorá aj urobila nejaký vnútorný pokrok.

A ak aj to zoberieme kriticky, že ĽSNS mohla byť lepšia, o to viac platí, že napriek všetkým svojím osobným chybám sedí na najlepšej myšlienke, na najlepšej ideológii. Len tomu potrebuje dať elegantnejšie vyjadrenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

0