Kultúrna vložka
Pre pitvorníkov s náladou na domáce letné kino je tu tip na šesťdielny dokument o veľkom sociálnom experimente. Seriál Wild Wild Country (na Netflixe v angličtine, Дикая-дикая страна pre ruskojazyčných) o filozofovi a mystikovi Bhagvanovi Srí Radžníšovi* zachytáva stretnutie ľudí s hĺbkou indickej filozofie, ich premenu na sannjásinov, vznik cargo kultu a jeho rýchlu degeneráciu na rozkladné hnutie New Age. Najzaujímavejšia je podľa mňa prvá časť, ale pozoruhodné sú aj ďalšie o budovaní komplexnej novej spoločnosti a mocenskom boji, ktorý sociálny experiment v USA vyvolal.
Dokument je fascinujúci výpoveďami priamych účastníkov života v ášráme v indickom Puné na úpätí Západného Ghátu a potom v pustatine amerického Oregonu. Kľúčovou postavou seriálu je Bhagavanova sekretárka Ma Anand Síla ("meditácia nie je moja šálka kávy") a kľúčovým momentom sannjásinovského hnutia v USA jej manželstvo s Marcom Harrisom Silvermanom ("mal kúzelný židovský humor") počas jej štúdia v USA, ktorý s ňou odišiel do Puné. Silverman síce čoskoro zomrel, ale jeho idea, ktorou nainfikoval Ma Anand Sílu - a ktorá ju v rozhovore nespomenula - existovala ďalej. Presťahovanie komunity z Indie do USA. Môžeme len fantazírovať, aký by mali sannjásinovia v Oregone osud, ak by Silverman žil a do experimentu zapojil židoamerického mocensko-finančného molocha.
* Bhagvan Srí Radžníš je známy pod menom Osho. Keď zistil, že komunita v ášráme, ktorej pravidelne prednášal, zdegenerovala, zmĺkol ako zenbudhistický mních. Americké dobrodružstvo sa už potom dialo v réžii jeho ambicióznej sekretárky. Tá dnes pokojne žije vo Švajčiarsku a prevádzkuje jedno či dve malé zariadenia pre mentálne postihnutých ľudí.
Osho zomrel v roku 1990, ale jeho pôvodný ášrám v indickom Puné funguje. Ročne sa tadiaľ premelie okolo 200 tisíc ľudí. Možno v nich zostane aspoň to, čo v aktéroch dokumentárneho filmu - neopísateľný pocit, že sa dotkli absolútna.
Ak sa nájdu aspoň traja záujemcovia urobím pre Vás v blízkej budúcnosti hodnotnú prednášku na tému OSHO, Taoizmus, Budhizmus, Pytagoras, Gurdjieff a Gnosticizmus.
Poznám a rešpektujem Vaše postoje aj snahu o zachovanie súkromia - na prednáške sa nikto nikomu nebude predstavovať, každý tam bude inkognito.
Prednesiem, vypočujete si, a rozídeme sa.
prva?
Miesto prispôsobím záujemcom - avšak, nebude to bližšie k Viedni, ako je Bratislava, ani ďalej, ako je Banská Bystrica.
A čo takto Trnava, je to ešte vôbec vo vašich silách?
Mesto ?
mystik, ale Osho, Gurdjieff a Gnosticizmus?
https://www.youtube.com/watch?v=IuQGAvFSz0I
je síce pravda, že som sa včera pri Vás znovu ukázal ako impotent, ale žiadam Vás, aby ste ma ešte neodpisovali.
To je takto. Ano, som totálne neschopný, ale môj bratranec Gejza je pornoherec. Tu Vám posielam dôkaz:
www.gejza_v_akcii.com
Mám nízke IQ, ako ste vo svojom dopise poznamenali, ale stíkam sa len s intelektuálmy. Ako dôkaz posielam Vám video jedného chlapíka, ktorý my je susedom už pätnásť rokov, a obsadil druhé miesto na Puškinovom pamätníku v roku 1978 v Ružomberku:
www.puskinov_pamatnik_1978_ruzomberok.ru
Pokial ide Vašu netaktnú poznámku o tom, že som ešte aj chudobný, majte na pamäti, že som raz na stanici v Nových Zámkoch stretol a nafilmoval jedného rumunského milionára:
www.popescu_v_stanicnom_bufete.ro
Dodnes si dopisujeme.
Ak Vás už ani toto nepresvedčí, dajte sa vypchať.
Afik The Next Video.
k tomu videu len jedno: hysteria nie je mystika.
Je to skôr opak. Nerád to rozvádzam, ale lepšie dodať pár viet. Hypnoza nie je mystika. Akékoľvek emócie môžu byť síce signálom odchádzajúcej choroby a teda liečenia, ale oni sú stále práve tá choroba. Kašel je prejavom a užitočnou metodou liečenia sa tela, ale samotný kašel nie je zdravie a zdravý človek ho nemá.
Vivo, že ťa to ešte stále baví takto lákať ľudí do svojho vlčieho doupě. :D:D
Viem, že ti chýba spoločnosť, ale dá sa to riešiť aj ináč.
A keď dopíšeš tú knihu o Morozovi, tak ju niekde zaves na net, nech sa môžme aj my takto pokochať nad tvojou naozaj výnimočnou tvorbou..
to nie je vivo, ale na tom nezáleží.
Veď aj Vivo Morozov by určite rád stretol ľudí, každý to rieši, ako vie. Je to pocta pre Vás, tunajších čitatelov, že vo Vás vidí sľubnejších poslucháčov.
Viac mu ale nemôžem pomôcť, lebo by v tom videl nejaké dvojzmysly a zlomyselnosti. Viacerým vám by prospelo stretnúť sa v reále, internet je limitované médium.
Pocta to rozhodne je.
Všetko je limitované, možno okrem fantázie.
SRRY, asi som si ho pomýlil s tým vlkom, čo už mal rozpísanú tú knihu o VIVOVI a naivne sa domnieval, že možno ju aj dopíše.
A že len nekecá snažím sa totiž vidieť V ľudských bytostiach vždy to dobré.
aha, takže to ty si sem teda napísal ten príspevok vyššie pod nickom Starý známy?
Samozrejme a kto iný? :) :D
si tu zámerne menil a falšoval nicky, ako ten posledný podliak. Potom si radšej nadlho vypadol, keď sme ťi na to prišli. Človek naozaj môže ako tak tolerovať tvoje pubertiacke sebanafukovanie, či dokonca tvoj fekálny naratív , ale tieto tvoje tendencie k podlosti a podvodu sú absolútne netolerovateľné.
Ak nechceš aby som niečo písal, tak stačí povedať.
akceptujem tvoj návrh - choď si svoju pubertu vybíjať inam.
Niesom síce pubertiak, ale akceptujem jasné slovo.
Takže sa tu držte! S pozdravom.
Ten neopísateľný pocit som už tiež zažil, bolo to už dosť dávno, keď som raz čistil istú búdku na záhrade a meditáciou ku všetkým indickým bohom som sa tam dotkol absolútna a priblížil sa tak na okamih k jednote a harmónii samotného vesmíru.
A ten neopakovateľný duchovný zážitok sa mi navždy vryl do pamäti.
Prednášky síce obyčajne neporiadam, ale ak chcete naozaj pochopiť tú hĺbku nielen indických véd, tak vám odporúčam si najprv vyskúšať aromatickú meditáciu a očistnú kúru duše, pokojne podobnú aj tej akú si okúsili tí chlapci uviaznutí v tej jaskyni..
Môžete ísť do prírody, či ostať doma stačí sa len uvoľniť a meditovať.
Dobrý článok Ema, úprimne treba byť občas aj trochu pozitívny.
Pokiaľ nejde o pohlavne prenosné choroby, samozrejme :)
sa mihne téma čistenia komunitných hajzlov - pre mystikov tvojho razenia s potrebou obveseľovať nás svojimi intímnymi zážitkami a odbornými radami. Čo by ťa snáď mohlo primäť pozrieť si najskôr dokument a až následne košato kvákať.
Vyrovnaný, ale navyše aj pútavý, pozerateľný, aj keď človek približne vie, ako to skončí, aj tak je to zaujímavé a kvalitné až do konca. Seriál má navyše viacero tém, vrátane imigrácie a slniečkárstva, žiadna strana nie je bez chyby a výrazne dobrá.
Tak len jedna poznámka. Za prvé explicitne upozorním, že Rajneeshiho nepovažujem za nejaký unikát, ta jeho pobočníčka Shíla je sama osebe ťažký prípad intrigánstva, a samotné učenie je zrejme tiež dosť odvarené z už aj tak dosť rozdrobenej indickej tradície, a sekta je len sekta, vždy tie isté problémy ... Ale podporovali to tisíce bielych západných idealistov. A tak aj na konci, keď títo odchádzajú, bije do očí v kontraste voči ich idealizmu a slobode tá krutá bezduchá tuposť domáceho oregonského obyvateľstva, tá doslovne márnosť ich spôsobu života, akoby boli už dávno mrtvi, bez duše, ako konieckoncov aj celá (západná) spoločnosť.
To je jedno z mnohých varovaní toho dokumentu.
Ano, je to skutočne velmi dobrý návrh pozrieť si to. Mňa väčšinou zaújmalo hnutie Hippies. Nakolko to súvisí s tou spoločnosťou a či vôbec, to by bolo zaújmavé rozviesť. Podla toho čo uvádzate, je to zretelný príklad, že kdekolvek sa zhromaždíte, všade narazíte na to isté. Je to zákonitosť, kdekolvek, pod akoukolvek ideológiou(védou) a za akýmkolvek účelom sa spolu ludia zhromaždia. Keď presne vo Vašom duchu jedna taká konvertovaná Ajsha na islám, čo bol výslovne krok "z blata do kaluže" vytýkala ludom v katolíckej komunite, že to urobila preto, že sú katolíci falošní, násilnícky, sebeckí, hrubí s vlastníckymi sklonmi voči svojím ženám, atď..., jeden na diskúsnom fóre pod tým článkom len sucho poznamenal: "...naivná husička, miesto aby sa snažila vlastným príkladom zmeniť ludí a svoje okolie, zmenila radšej svojho boha...".
Hippies bolo hnutie povojnového prepychu Ameriky. Nebyť bohatstva a rozmaznanosti, nebolo by toto hľadanie. Mladí rozmaznanci objavili Indiu a v kombinácci s jej poznaním a špinavými peniazmi Západu vznikli hipies (preto sú aj čistí aj špinaví). A práve v Indii logicky zakladali svoje komunity. India má kopu myšlienok a k nim sa vždy našiel nejaký miestny lokálny ochotný vykladač (nezaslúžia si pomenovanie "guru", lebo nemali váhu).
Táto Rajneeshova komunita v Inddi, Puna, bola tiež takým pokračovaním hnutia hipies, to možno tak povedať.
Nepovedal by som ale, že kedykoľvek sa ľudia zídu, je to to isté. Hovoríme teraz a stále o spoločnostiach hľadajúcich v rámci určitého východného naratívu, teda hlavne duchovné oslobodenie a poznanie. Žiaľ, to zabalené do bočného folklóru, teda pojmov ako šťastie, láska a podobné rôzne kombinácie. Horšie aj lepšie. Ale možno povedať to dobré, že ľudia sa tam objektívne zbavovali svojho strachu a sebanenávisti. Mnohým by to aj dnes prospelo:)
To neznamená, že tie veci sa vyvíjali nejak prevažne pozitívne, ich pokračovaním je aj úpadkové slniečkarstvo dneška. A inváziu indickej sekty do Oregonu možno prirovnať aj k dnešnej invázii islámu do Európy (aj v tomto bode sú tie fakty v seriáli zaujímavé, niektoré veci, čo nás čakajú, je lepšie vidieť na dokumentárnych záberoch, ako len o nich čítať). Ta situácia v Oregone sa v princípe podobala dnešnej situácii s prienikom islámu - len bola oveľa oveľa miernejšia.
Už predtým som napísal, že sa nechcem konkrétnej Rajneeshovej skupiny zastávať, dokonca ani všeobecne týchto indických komún. Ale aby bolo jasne, dá sa to porovnať s terapiou po nejakom zranení nôh či chrbtice, keď človek nedokáže chodiť. V takom stave v duchovnom zmysle sú často ľudia Západu. A Východ im ponúkal terapiu-rekonvalescneciu vo vode, chodenia v ochrannom pomáhajúcom prostredí. To Západniarom v princípe môže pomôcť a mnohým to pomohlo. Ale určite nie všetkým a čo horšie, nemožno chodiť stále iba v teplom bazéne. Mnohí Západniari by si chceli toto terapeutické prostredie preniesť domov, zostať v ňom navždy - ale to nejde. Treba sa vyliečiť alebo teda nie - ale z bazéna treba po čase vyjsť.
Nič to ale nemení na mojom predošlom zakončení, že mnohí ľudia na Západe sú duchovne mrtvi. Tak ako jestvuje "mozgová smrť", či ako sa to volá, keď je človek už mrtvy ale telo ešte vegetuje, tak jestvuje aj duchovná smrť. A to je teraz jedno, či katolíci, protestanti, pravoslávni, židia či moslimovia, alebo hinduisti, budhisti alebo taoisti a samozrejme ateisti - takáto smrť môže postihnúť kohokoľvek. Ale na Západe zasiahla celé mestá, celé kraje, celé národy, ba aj celé náboženstvá, ako epidémia.
To píšem len tak, lebo je to proste viditeľné. Nemám ani najmenší návod či liek, ako sa to dá zastaviť, a ak by som taký zázrak aj mal, aj tak pochybujem, či by som ho použil.
Súhlasím s Normanom úplne vo všetkom. Sama by som to lepšie nenapísala a nezhrnula.
A Tebe Ema vďaka, pre mňa v seriáli o.i. aj za ukážku dokonalej manipulácie, ukážku manipulátorov. Seriál je pre mňa aj dokonalý príklad ľudí, ktorí sa vďaka svojmu nešťastiu a smútku, chudobe, ale i bohatstvu, nechajú dobrovolne mentálne narušiť a rozložiť a následne zložiť manipulátorom na novú vnutornu existenciu, nové neslobodné " ja ". A tomu tlieska štát a jeho kamarilla. V akejkoľvek forme štátnej moci tak poznáme spôsoby, ako získať moc nad vedomím a konaním človeka.
Pre mňa je náboženstvo a s tým spojená akási akoby poslušnosť vnútornej slobody, sympatická iba u Tibeťanov.
teda za podporu. To s tým "sama by som ..." tu písaval jeden chlapík, ale ten to myslel ako žart :)
Tiež Ti ďakujem aj ja Norman za odpoveď, podobne ako Lena. Záverom to aj sama Tvoje slová najlepšie vystihla vyjadrením sympatií Tibeťanom. Práve ide o to, komu iracionálne vyjadrí tunajší človek, Tebou pomenovaný "západu" dá svoje sympatie a kým opovrhne. Väčšinou to býva niečo tunajšie už overené, čo ludia od samej samopaše pošliapu a slniečkársky vítajú cudzie o čom ste dávnejšie niekde písali, opravte ma v nepresnosti, ako syndróm ludí ktorí nevyrástli zo svojho pubertálneho obdobia a pošliapávajú všetko to k čomu ich rodičia doma vedú. Dávnejšie si tu písal aj o tom, ako tu ludia zavrhli svoju kultúru, svoje božstvá a zvyky a prešli na Cirilo-Metodskú tradíciu. Môže byť čo uvádzaš, že to bolo formou surového nátlaku. Ako si Vás všetkých(to sa netýka len komunity Nadhladu) všímam, čoraz viac pochybujem, že to bolo len spôsobené tým samotným:-). Aký nátlak bol za bývalého režimu to mnohí vedia. Po zamatovej revolúcii sa až v plnej nahote odhalilo v skutočnosti to, kolkým mnohým presne to aj vyhovovalo. A teraz zamierime trocha na východ, k spomínaným Tibeťanom. Nerád by som bol za toho čo tu "kalí vodu", keď sa tu snažíte dostať k čistému prameňu. No trenice medzi tými dvomi ateistickými filozofiami, medzi Maoizmom a Tibetským Budhizmom sú už v takom rozmere, že sa nedajú až tak úspešne tutlať zahalovaním v pozlátku všeobjímajúceho vesmírneho meditatívneho pokoja tak ako volakedy a nadšenie z vyvešovania Tibetských otrokárskych vlajočiek už trochu pokleslo. Tým som aj azda naznačil v čom tkvela propaganda Maoistov namierená voči Budhistom, v ktorej navyťahovali na nich dosť zaújmavých kompromitujúcich FAKTOV, z ktorých niečo sa utrúsilo aj v naších končinách. A ako povestný zlatý klinec bolo spred niekolkých rokov neočakávané defenzívne správanie Čínskych represívnych komunistických orgánov počas násilníckych prejavov "mierumilovných" Tibeťanov voči Číňanom, ktoré museli natočiť naše spravodajské služby namiesto túžobne očakávaného brutálneho zásahu bezpečnostných orgánov. Je zaújmavé ako vzniklo toto Budhove učenie. Bola to odpoveď na príšerný chaos rôznych božstiev v Indii, na ktorom si tam mnohí vybudovali celkom slošnú živnosť. Niet divu, že tam so svojím novým učením nepochodil, "doma nikto neni prorokom", ale až v Číne. Tento trend nebol len vlastný Indii. Podobné niečo presadzoval kacirsky panovní Egypta Achnaton: https://encyklopedia.sme.sk/c/893976/tutanchamon.html ,a pre silnú panteistickú náboženskú lobby tiež doma neuspel. Je to len moja domnienka, ale zdá sa že jeho novátorská myšlienka mohla nájsť svoje korenie medzi Židmi odchádzajúcimi z Egypta pod vedením Mojžiša.
Jozef, naozaj nemáš začo ďakovať, na to sme tu, aby sme sa rozprávali. Aj teraz niečo poviem, ale trocha to rozdelím na body, aby som sa nestratil
1. Tibet - ako hovoríš, je to vec politiky a tam žiadna strana nie je dobrá. Čo sa týka ich učení, ja ich nejak nepropagujem, je to naozaj vzdialené a konkrétne tibetské školy, ktoré prišli na Západ, aj tou politikou dosť zdeformované.
Môžeš ale tie ich duchovné texty chápať ako poéziu - niekomu sa páči ruská, niekomu tibetská, to je individuálne.
Teda, ako hovoríš, toto nadšenie pre cudzie je typicky slniečkarske, ale dávame si pozor a nepreháňame to, nie?
2. V Inddi je kopa učení, zvonku to pripadá ako chaos, ale v každom prípade to svedčí o pozoruhodnej miere vzájomnej tolerancie. Budhizmus tam bol určitý čas plošne rozšírený výrazne, ale asi je pravda, že ak máš mnoho ovocia, neobmedzíš sa len na jedno. V Indočíne alebo Číne ale boli vďačný za každý duchovný vitamín, aký tam prišiel - väčšina iných indických učení nemala a nemá tendenciu sa rozširovať a naberať vstúpencov - aj preto sa v Indii tak tolerujú. Budhizmus je v tomto azda trocha iný a v podstate je nielen týmto taký druh východného kresťanstva.
3. To, že židovstvo je historicky vlastne odchod Achnatonových kňazov (a jeho a ich o príbuzných) do Palestíny, je myšlienka, ktorú si nevyslovil prvý, ale s ktorou sa človek len tak nestretne, takže všetka úcta za tvoje odvážne samostatné myšlenie. O tejto teorii sa moc nehovorí, lebo práve židia, rabíni a tak, ju nemajú radi. Vcellku pochopiteľne - kňazi nechcú, aby sa poznali historické základy ich náboženstva, majú svoj vlastný príbeh ktorý nechú meniť.
Pritom Achnatonova žena, tá známa Nefertiti, bola princezná z Mitani (krajina na severe Mezopotánie) a je úplne prirodzené predpokladať, že sa po smrti jej muža celý ten dvor pobral späť domov. Je dosť pravdepodobné, že monoteistický kult priniesla do Egypta práve ona a tak sa vracal do vlasti (ale nedošiel). Mimochodom, Ur chaldejský, odkial pochádzal podla biblie Abrahám, a mesto Haran, tiež často tam spomínané, sú tiež severomezopotámske mestá. Celý ten starozákonný príbeh je teda možno príbeh Mitancov.
No, to som sa zas rozpísal, ale o tomto vždy rád :)
Od malej skupiny intelektuálov schopných porozumieť zachovaným zvyškom indickej filozofie po kupovanie hlasov bezdomovcov v amerických komunálnych voľbách, od svojrázneho indického filozofa po vulgárneho prevádzkovateľa sekty, od zelenej záhrady v indickej Puné po megalomanské polovojenské sídlisko v oregonskom prachu. Osho chcel meniť ľudí zo Západu, ale oni zmenili jeho.
Len ďalší dôkaz, že sociálnoinžinierske projekty vždy končia katastrofou.
"Vyberaj si starostlivo svojich nepriatelov, lebo sposob, akym budu proti tebe bojovat zmeni teba."
Zaujimavy film. Tolko penazi sa tam premlelo.
Od Osha sa mi velmi davno pradavno dostala do ruk knizocka o vareni. Odvtedy viem, kto bol Osho. A spomenula som si nanho casto, ked som miesala nieco v hrnci na sporaku.
Ze ake je to dolezite, ako sa miesa vareskou.Clovek by povedal...blbost, hlupana. Ale ja viem, ze mal pravdu.
v suvislosti s clankom osho
(na okraj ako malu zaujimavost)
vcera vidim - prispevok trnava od slovena a nachvilu som sa nad nim zamyslel, lebo ako soplak som chodil na prazdniny do trnavskeho kraja a stretol som tam typy ludi mladych aj starsich, co mne ako bratislavcanovi pripadali nezvykle sebavedomi az arogantni, take typy som v bratislave nevidel, mali aj dost hrdelne hlasy, zvucne, clovek mal az pocit fyz. ohrozenia ked v blizkosti rozpravali (vypravali), ako ked blizo steka neznamy pes
a prakticky az do 20tky som trnavcanov povazoval za najarogantnejsich alebo potencialne najarogantnejsich ludi na slovensku
na vojne na rote bol najarogantnejsi manik od serede
v 1.robote bol kolega trnavak najarogantnejsi
pomyslel som si, ze to trnavske sebavedomie mi pripadalo v prispevkoch slovena povedome ,prispevok trnava mi to len osvietil
pod clankom osho spomenul synchronicitu, s fek. sa trafil do scenky v seriali?
v tejto suvislosti mi napadlo, ci u starsich ludi sa nemoze vyskytnut regres do analneho obdobia rannych rokov (obdobie spominal freud), no nebol som si isty ci slovo regres sa v tomto vyzname v psychologii pouziva
hoci napr. nemci (aj karpatski?) aj cesi su dost posadnuti zadnou castou, arsch scheisse pr.el,
slovaci skor prednou
dnes som v google vyhladal slovo regres, zalozku som mal otvorenu tak 8:00-10:00
a tu vidim prispevok regres od slovena
ps len jednoduche zverejnenie clanku o osho spusta retaz synchronicit?