O dvoch plavidlách a ich pasažieroch
Duben 2027
V dubnu to bude třináct let, co se potopil jihokorejský trajekt Sewol. Od té doby byl vyloven, dovezen do přístavu, rozřezán, roztaven a teď se z něj dělají koleje. Potkal ho hrozný osud, za který může smůla, nedbalost, naivita a jihokorejský přístup k životu lidí. Bohužel se už nikdo nedozví, co se doopravdy stalo. Většina důkazů už byla z mořského dna vylovena a zničena nebo schována někam hodně hluboko. Informací ale prosáklo dostatek a dá se z nich postavit pravděpodobný logický závěr celé nehody. Upřesněme si tedy data, ať máme z čeho vycházet.
Pro 921 lidí
Plavidlo bylo vyrobeno v Japonsku v roce 1994 a lodní přepravce v něm nechal přistavět tři patra kabin. Toto rozšíření bylo učiněno v letech 2012 a 2013; hmotnost plavidla se tak zvýšila o 187 tun a kapacita na převoz osob o 117 míst. Ve chvíli ztroskotání bylo na lodi místo pro 921 lidí. Britský odborník na stavbu lodí Ian Winkle agentuře AP řekl, že podobné přestavby plavidel jsou běžné. Stabilitu taková úprava nemohla podle něj příliš ohrozit. V ledových vodách utonulo 287 ze 475 lidí na palubě
Těžké časy
Firma provozovala pět lodí a v roce 2013 vykázala ztrátu v přepočtu přes půl milionu eur. Patřila dvěma synům majitele jiné lodní společnosti, která zkrachovala v roce 1997.
Záchrana nepřichází
Záchranné práce začaly až po několika hodinách. Nikdo pořádně nevěděl, co se děje. Problém byl s vybavením. Jižní Korea sice disponuje záchrannými ponorkami přesně pro tuto práci, ty zrovna užívala jihokorejská armáda na vojenské cvičení s armádou USA. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje na místo povolala všechna dostupná plavidla a také potápěče, ale musela požádat o pomoc i lodě amerického námořnictva, kterých je naštěstí v tomhle teritoriu dost. Záchranné práce sledovali z pobřeží blízkého ostrova Činto rodiče vyše dvoch stovek pohřešovaných studentů. Řada z nich si stěžovala na nedostatek informací. Někteří rodiče si pronajali vlastní člun s potápěčem a obvinili vládu a záchranáře, že se dost nesnaží.
Jak to vlastně bylo
Vznikla spousta teorií, proč to takhle dopadlo. Vyšetřování přineslo hodně závěrů, jediný je ale nejpravděpodobnější. Neskušenost posádky. Trajekt Sewol vezl celkem 477 lidí včetně 325 studentů na školním výletě, kteří cestovali na turisticky oblíbený ostrov Čedžu vzdálený asi sto kilometrů od břehu Korejského poloostrova. Loď se podle pobřežní policie potopila nedaleko jihozápadního korejského pobřeží . Z přepisu konverzace posádky s dispečery vyplývá, že kapitán nejméně o půl hodiny zdržel evakuaci pasažérů. Mezi 8.48 a 8.49 místního času udělala loď prudký obrat, ale zatím není jasné, zda šlo o manévr posádky nebe či na to měl vliv vnější faktor. O 9.00 loď vyslala tísňové volání a pozemní řízení o pět minut později doporučilo, aby se lidé připravili na opuštění lodě a oblékli si záchranné vesty. Člen posádky na to odpověděl, že "se lidé pohybují s problémy". Na lodi zazněla výzva k evakuaci až o půl hodiny později. Na palubě byla 29-členná posádka, z níž se zachránilo 20 lidí.
Nepoučitelní
Vyšetřování trvalo velmi dlouho a pravdu už nezjistí nikdo, loď byla recyklována a celý předek byl odstřelen. Proč se tak stalo, nikdo neví, v Jižní Korei je utajování informací na denním pořádku. Jestli se tento národ z katastrofy poučil, to se ze slobodní západní tlače nedovíte. Jižní Korea je přítel USA, a tak se jejich přístup „우리는 많은 수 있습니다" úspěšne tají.
Респектабельный отель в чешском городе Острава продолжает терять клиентов, отказавшись принимать евреев в знак протеста против оккупации Западного берега и террора против населению Газы.