Postoj jedného z ľudí mieru

Andrej Čierny
Médiá ako obvykle prezentujú konflikt na ukrajine moc čierno-bielo a výsledkom sú horké emócie a rusofóbne statusi po celom facebooku, väčšinou od ľudi ktorí práve nesledujú dlhodobo dianie a informácie čerpajú len z jedného ich ideologicky motivovaného zdroja. Výsledkom sú statusy typu: vymažem si každého kto nesúhlasí s mojim emocionálnym výlevom o putinovi a blablabla blokujem si tretinu priateľov. Väčšinu ľudí to aj tak nezaujíma, pretože takmer nikto s minimálnym rozumom nie je zvedavý na ďalšieho blázna kto pravdepodobne veril aj všetkym covid nezmyslom a prihlúplym nariadeniam a teraz keď média zavelia opačným smerom, zas poslušne ako ovečka bedáka iným mainstreamovým smerom. Keď si vás takí ľudia zablokujú, dobra správa pre vás. Aj tak by vás tieto NPCčka skoro v ničom neobohatili.
 
Ľubovoľný z FB aktivistov nemá problém tváriť sa že mu ide o ukrajincov a pritom chce trestať rusov za to, že ich vláda sa rozhodla podniknúť kroky k demilitarizácii neocanistov v krajine. Ako keby bol nejaký ruský študent zodpovedný za geopolitickú situáciu na ktorej majú zásluhu najmä lídri mnohých krajín a frakcií. Takýto rozsiahly konflikt takmer nikdy nie je chyba len jednej strany. Vždy keď sa niečo stane, tak presne podobné indivíduá hneď tvoria prvú líniu nezmyselných príspevkov miesto konštruktívneho vysvetlenia problematiky..
 
Ako väčšinou. Veľa ľudí má hneď potrebu sa vyjadriť, ale málokto k veci a na základe historických faktov a udalostí.
Vojna na ukrajine sa nezačala pred pár dňami, ale trvá už od roku 2014 a dokonca aj pred týmto dátumom už v nej bol konflikt kvôli vplyvu západu a zvyšujúceho sa šovinizmu medzi rusmi a ukrajincami.
V roku 2014 si Donetsk a Luhansk v referende s 90% väčšinou hlasov zvolili vlastnú nezávislosť, pretože aj etnicky išlo o ruské oblasti s odlišným myslením a ideológiou od zbytku ukrajiny. Toto referendum ale ukrajinská vláda nepodporila a proti týmto oblastiam použili hrubú silu. Výsledkom boli stovky mŕtvych pri obliehaní miest a delostreleckých odstrelov. Vtedy z toho nebol žiaden popuk ani mediálny lynč ukrajinskej vlády, pretože táto udalosť vyhovovala záujmom západu ktorý na ukrajine svojim vplyvom prispel k majdanu a dosadeniu vlastných oligarchov do vedenia. Skôr to bol mediálny netflix do obývačiek. Ľudia pozerali, ale takmer nikto to neodsúdil. Prečo ? Lebo američania. Ak stoja za niekým američania, môžu cez média skoro všetko a zrazu to nie je morálne zlyhanie aj keby drancovali inú krajinu či zabíjali stovky ľudí. Také krviprelievanie je vždy záchranná misia v mene tzv. demokracie. Ak to isté urobia rusi pri ochrane vlastných civilistov a ich dlhodobého teroru, zrazu je to koniec sveta a všetci musíme ísť nimi do vojny či ako to píše denník N, podporovať ďalšie a ďalšie sankcie na ich adresu, ktoré pripomínam začali už roky do zadu snahou nasilu ovládať východ. Dáva to logiku ? Nie, pretože je to somarina a tento štýl zahraničnej politiky ubližuje celej európe.
Ukrajina a jej lídri vôbec nie sú tak nevinní, ako vám to média prezentujú. Civilisti áno, ale aj medzi nimi je kopec idiotov a oportunistov na ktorých dopláca celá krajina. Tzv. hrdinovia a nacionalisti.
 
Ukrajinskí neonacisti a pravý sektor – banderovci v posledných rokoch robili pravidelne výpady na juh ukrajiny kde terorizovali ruskú menšinu. Výsledkom boli chátrajúce mestá, pravidelné prestrelky, krádeže a neustály tlak na obyvateľov ktorí sa museli dovolávať pomoci až u rusov, pretože ukrajina a jej vláda ich prosby ignorovala. Áno, tá ukrajina ktorá sa dnes tvári ako nevinná obeť ruskej agresie. Ktorá vraj podľa západných médií nemá žiaden dôvod k takémuto zákroku. Tomu akože ľudia naozaj veria? Že Putin sa sám od seba rozhodol k invázii bez dôvodu a vyžíva sa v tom, že ľudia na ukrajine umierajú ?
Nikto si toto neprial. Ani Putin. Nikto nechce vojnu ani ďalšie umieranie. Možno pár horkých hláv na ruskej či ukrajinskej strane. Väčšina je ale proti tomu. A tí čo si myslia, že si to Putin či ruská armáda praje sú fakt dosť mimo realitu a zaspali 10 rokov. Zobudili sa včera a ušlo im čo sa celý ten čas vlastne dialo a čo Putin hovoril posledné roky. Táto situácia vznikla kvôli neschopnosti západu pristúpiť na základe požiadavky k ochrany ruska a jeho hraníc.
Putin nie je žiaden idiot. Je diktátor a používa násilné a drastické riešenia dlhodobých konfliktov. To áno, ale rozhodne mu nejde o zbytočne prelievanie krvi. Práve naopak. Dlhodobo vyzýval k prehodnoteniu chýb západu pri posúvaní hraníc NATO a vojenskej techniky k ruským hraniciam. Pretiekol mu pohár trpezlivosti s neschopnými západnými lídrami a neonacistami na ukrajine ktorí majú potrebu hrať sa na hrdinov a tým ohrozovať celú krajinu. Veľa ľudí ale nie je informovaná alebo nechce byť informovaná o širšej pravde a všetkému čo viedlo až k vyústeniu súčasného konfliktu.
Väčšinou z týchto správ ste nezastihli, pretože západné média vám budú prezentovať len to, čo im ideologicky vyhovuje. Stránky ktoré sa pokúsili o opak boli včera vo veľkom počte odstavené. Preto v dnešnej situácii nemôžeme hovoriť ani o slobode slova či skutočnej demokracii. Stále sa čoraz viac približujeme k prozápadnej totalite.
 
Počas nájazdov na Juh ukrajiny v priebehu rokov už prišlo o život cez 10 000 ľudí a z dlhodobejšieho hľadiska sa jedná o etnickú genocídu a dlhodobý teror. Tvrdenia a dôvody ktoré použil Putin pri klasifikácii dôvodu demilitarizácie ukrajiny preto nie sú výmysel, ale založené na faktoch a vývoji napätia medzi oboma stranami konfliktu ktorý eskaloval do dlhodobo neudržateľnej situácie ktorá opätovne viedla ku konfliktu aj najmä vďaka prítomnosti zbraní, vojenskej techniky a západnej propagandy ktorá tieto zbrane spolu so svojou ideológiou dotovala ukrajinskej oligarchii na severe krajiny čím výrazne prispela a priliala olej do ohnivého jadra tohto konfliktu. Ľudia si neuvedomujú, ako sú tieto informácie dôležité, pretože bez kontextu človek ľahko zabudne kto tu bol agresor a koho politika viedla k eskalácii konfliktu.
Prípady ako Odessa, kde v budove zabarikádovali a podpálili 40 ľudí, alebo čistky pri protestoch v Kyjeve, kde umierali veľké skupiny proruských civilistov snažiaci sa o vlastnú nezávislosť sa stali na ukrajine pravidelnou situáciou ktorá vznikla aj vďaka prítomnosti neonacistických jednotiek ukrajincov v dosť rozšírenom počte. Dnes sa veľa ľudí pod mediálnym lynčom snaží o dobro ukrajiny. Ironicky ich rusofóbnymi statusmi ale robia presný opak a vôbec nechápu geopolitický problém ktorý sa práve v tejto oblasti odohráva. Veľká časť ukrajincov na juhu má etnicky ruský pôvod a taktiež je tu aj dosť veľké percento ukrajincov, ktorí si neželajú byť zatiahnutí do vzájomných sporov medzi ukrajincami a rusmi. Žial, v oboch táboroch na ukrajine existuje ale aj veľké percento šovinistov ktorí sú presvedčení o svojej nadradenosti nad druhým táborom alebo chcú pomstiť nejakú krivdu či ublíženie z minulosti. To sa v dlhoročných geopolitických konfliktoch prirodzene deje. Napätie v takejto situácii znižujú len pacifisti a ľudia ktorým nejde o pomstu – a to sa dá len skrze pozdvihnutie vedomia. Ale kto by to dnes riešil ? Väčšina ľudí ma sebarealizáciu úplne na háku.. za všetko môže predsa vždy niekto iný.
Ukrajinci, rovnako aj rusi v tomto ozbrojenom konflikte nie sú žiadni svetuškári. Na oboch táboroch konfliktu vznikli mnohé chyby a násilné prepady ktoré sa nedajú ospravedlniť. Z ucelenejšieho hľadiska ale najviac k eskalácii tohto konfliktu prispela dlhodobá zahraničná politika USA ktorá sa rozhodla mať na ukrajine ďalšiu zo svojich kolónií čím ešte viac prispela k jej rozkladu a rozdeleniu. Dovoz zbraní a dotácií pre militarizáciu pravého sektoru pod vedením skazenej ukrajinskej vlády plnej korupcie viedol ešte viac k rozštiepeniu už aj tak chudobnej krajiny ktorá miesto tohto rozdelenia mohla napredovať ako neutrálny štát ktorý aspoň minimálne rešpektuje svoje historické korene a kultúrne prepojenie s ruským národom.
Namiesto toho sa pod vplyvom západu a jeho médií začala cenzúra a démonizovanie ruskej etnicity pod aktovkou západnej indoktrinácie. To malo za následok odstránenie určitých filmov, historickej výučby a diplomatických vzťahov s ruskom ktoré sa týmto spôsobom viac dištancovalo ukrajinskému etniku a stalo terčom nevôle ukrajinských médií dotovaných západom. To isté sa mimochodom deje teraz aj na Slovensku.
 
Ukrajinci boli skrze prozápadné média dlho kŕmení tým, že môžu získať novú slobodu, prospech a nezávislosť skrze to, že démonizujú východ a budú sa snažiť o vstup do NATO. Profitovala z toho maximálne „elita“ a civilistom ostala oligarchami rozkradnutá a rozoštvaná krajina. Tu sa dostávame do sféry medzinárodných dohôd ktoré prisľúbili minulosti rusom, že sa štáty bývalého soviestkého zväzu nebudú pripájať k vojenskému bloku NATO, hlavne nie potom, čo aj samotnému rusku bolo členstvo v NATO odmietnuté. Akýkoľvek štát vojenského bloku na jeho hraniciach by ho teda potenciálne ohrozoval.
 
Nikto nemôže namietať, že toto bola neprimeraná požiadavka od rusov pre vlastnú bezpečnosť v rámci zmluvy, pretože už aj v minulosti a historicky to boli práve rusi, na ktorých opakovane ťažila európa v prvej a druhej svetovej vojne, nehovoriac o 19 storočí. Kde práve ich národ prelial najviac krvi pri obrane aj výpade v rôznych napätých konfliktoch. To, že sa stali terčom ukrajinských neonacistických skupín v posledných 10 rokoch je len o dôvod viac, prečo sa rusi právoplatne mohli dovolávať o vlastnú obranu a istoty pri tvorení vojenských blokov. NATO s ich zahraničnou politikou totiž vytvorilo situáciu kde ich západ neustále tlačil k múru a miesto diplomatických riešení a rešpektovania mníchovskej zmluvy zvolili agresívnu politiku kontroly a postupnej zrady. Putin dlhodobo upozorňoval že tento štýl politiky bude nevýhodný pre obidve strany.
Zmluvu členské štáty NATO porušili, keď začali usilovať o vstup ukrajiny do NATO a umiestnení balistických rakiet na území hraničiacim takmer z ich hranicami a dostrelom (Rumunsko, Poľsko). Diplomacia a naplnenie vlastnej bezpečnosti o ktorú sa snažil Putin v posledných rokoch bola prijímaná s aroganciou a ignoranciou západu aj napriek jej naliehavosti a opätovných pokusoch o dialóg ktorý sleduje aj bezpečnostné záujmy ruska. Nikto dnes nemôže namietať, prečo sa stalo to čo sa stalo ak nechápe celý rozsah a dôvody prečo situácia eskalovala a aké chyby na rôznych stranách k tomu viedli. Snažiť sa zviniť všetku vinu len na jednu stranu je prejavom detského idealizmu a naivity ktorá nevidí širší obrázok a aroganciu lídrov NATO ako aj západu, ktorý podporoval ich agresívnu zahraničnú politiku ktorá dotlačila rusov k razantnému kroku. Nielenže západ podporil rozvrat na ukrajine a podporoval čistku proruských civilistov, ale aj umiestnenie balistických rakiet v okolitých krajinách a prijatie stále tvrdších sankcií voči rusku viedlo k tomu, že rusi právom zvolili riešenie ktoré zvolili.
 
Chyba je na našej strane. V našej politike a v našich lídroch. Chápete to ? Zlyhali sme. Veľa ľudí to vidí, ale málokto si to prizná. Mali by sme si miesto naivnej pýchy vstúpiť do svedomia. A nie je chyba si to priznať. Nie sme žiadni svätci a nestojíme ani na dobrej strane ako nám to prezentujú naše skorumpované média. Sme zmanipulované sprosté davy. Rozhodne by sme nemali bojovať za sebecké záujmy USA ani Ukrajiny a miešať sa do konfliktov, ktoré sme nestvorili a ktoré vôbec nie sú v náš či prospech inej krajiny. Akurát tu situáciu zhoršujeme. Jediné čo by sme tým dosiahli je väčší rozvrat a viac obetí. Ľuďom chýba sebareflexia a pochopenie druhej strany miesto neustáleho démonizovania.
 
Šialený dav plný emócii presne vystihuje aj lídrov, ktorých si takýto dav volí. Hovoria o demokracii, súdržnosti a jednote, ale ich politika je presný opak. Sú to hadi a zatiahli nás do svojich vojenských blokov a špinavej hry proti rusku. Kde si musíme voliť strany a byť súčasťou vojny ktorú ani sami nechceme. Presne na toto čakali. Keď rusko rázne odpovedá a netoleruje ich dlhodobú agresiu, tak im to ľudia žerú aj s navijákom. Hneď majú ďalší dôvod pre svoju zvrátenú politiku. Všetci sú zrazu hrdinovia a chcú bojovať. Zachraňovať ukrajincov ešte väčšou agresiou. Ja to nikomu z vás neverím, pretože takmer všetci ste mlčali 8 rokov. Nemám rad politiku a nikdy som sa jej nechcel venovať, ale keď vidím čo ľudia robia a čomu veria, tak mi zastáva rozum. „Lídri“ ktorých máte sú neschopní ako vy sami.
 
Pozrite sa na Čapútovú či Naďa. Toto nie sú skutoční lídri ale ideologickí štváči. Dve tretiny slovákov ich tu nechce. Už len poslední blbci v ružovej realite nechápu, že presne takíto neschopní lídri sú zdrojom kolektívneho chaosu. Pózy a frázy nie sú politika. Líder musí mať dlhodobé plány, nie krátkodobú ideologickú politiku.
 
Emocionálne výlevy, nenávisť a snaha o prudký úder späť nie sú riešenie, ale naopak eskalácia konfliktu ktorému väčšina ľudí dnes ani moc nerozumie alebo nechce rozumieť. Na jednej strane ľudia hovoria že nechcú vojnu, ale na druhej strane svojou nenávisťou a neschopnosťou vidieť širší obrázok a dôvody konfliktu podporujú stav prečo k nemu vôbec došlo a dochádza. Prečo vôbec rastie na sile.
 
Ukrajinci sa dostali do tohto konfliktu sami skrze svoju skorumpovanú vládu a veľký počet neonacistov v krajine na ktorých práve doplatili bežní civilisti. Západná propaganda im ničomu nepomohla, práve naopak. Skončila presne tak ako vo všetkých krajinách ktoré USA kolonizovali v posledných 20 rokoch. Biedou, vojnou, chaosom a polarizáciou. Ľudia sa nepoučili a idealizujú si jeden krát východ, potom západ akoby nevedeli zostať neutrálni a nechápali, že sú to len dve formy diktatúry s rôznymi defektami a vlastnou sieťou dezinformácie a klamstiev. Už dávno nežijeme v demokracii. Pozrite sa na tú cenzúru.
 
Čo sa týka konfliktu.

Tí čo sa postavili ruskej demilitarizácii nie sú hrdinovia, ale naivní agresori ktorí obetovali chvíľu hrdosti za vlastné životy nechápajúc, že ničomu nepomohli a sú to práve oni, ktorí prispeli k eskalácii už aj tak zbytočného konfliktu. Putin vyzval všetkých, aby odložili zbrane a nechali prejsť armádu k vojenskej infraštruktúre ktorú roky ukrajinskí neonacisti zneužívali na terorizovanie obyvateľov na juhu ukrajiny. Keby mali ukrajinci viac sebareflexie, nikdy by k tomuto nedošlo. Nikdy by k tomu nemal morálny dôvod, ak by ukrajinci neurobili toľko chýb, koľko urobili. Pohnúť tak veľkou masou armády ako urobili rusi by sa nedalo, vyžaduje si to ich presvedčenie a pochopenie vypätého konfliktu a dlhodobého teroru zo strany ukrajiny. V tomto konfliktu zomrelo aj veľa rusov ktorí mohli sedieť v miery za hranicami, ale napriek tomu sú na ukrajine a bojujú za ukončenie tohto zvráteného konfliktu do ktorého nás aj ich zatiahla západná politika.
 
Celá táto mediálna politická scéna je na zvracanie. Plná dezinformácii a cenzúry. A ľudia tomu ešte tlieskajú. Bičujú druhých do vojny a agresie. "Kopni si do rusa. Zaves si vlajočku."
Rusko už bolo vopred pripravené na sankcie aj mediálny lynč prozápadných médií ktoré sa snažia vyvolať rozruch aj v rámci ruského obyvateľstva. Najmä v Georgii a iných oblastiach ktoré aj v minulosti boli problematické a plné šovinistov. Neustále zbrojili ku konfliktu a mali obete na životoch. Prečo by sa ich mal zastávať západný svet, slovensko či česko ? Keď chcú mať nasilu vojnu, nech si ju majú. Keď je niekto šialený, nechajte ho umrieť. Mnohí ukrajinci už svojimi výpadmi v posledných rokoch dokázali, že sú agresori a práve na nich doplatili aj normálni civilisti. A čo sa týka ruska.
 
Tieto sankcie sa ho dotýkajú len minimálne. Skutočný problém súčasného konfliktu nie je hŕstka mŕtvych „hrdinov“ ale rozsiahla dezinformačná kampaň a cenzúra médií ktoré si dovolili nesúhlasiť s oficiálnou verziou „pravdy“. Už včera bol odstránený prístup k mnohým stránkam ktoré nevyhovujú západnej ideológii a propagande. Mnohí ľudia na slovensku sa pravom búria, pretože títo neschopní lídri nás zaťahujú do ideologickej totality. Dokonca aj sami američania vo veľkom odsudzujú zahraničnú politiku USA a chápu, že jej chaotický režim prispel k destabilizácii na ukrajine. Dlhodobá propaganda nikoho nespojila, naopak ľudí stále viac a viac rozdelovala. Toto nie je zdravý prístup médií, ale totalita a vyhlásenie vojny bežnému ľudu. Sme určitým spôsobom rukojemníci neschopnej vlády a médií ktoré sa nás snažia poštvať proti rusku bez toho, aby nám vysvetlili čo sa skutočne deje.
Mnoho ľudí je ale žiaľ zmanipulovaných a nechápe rozsah tejto situácie a prečo sa naozaj deje. Putin nie je samozrejme žiaden vyvolený záchranca ani svätec, je to tvrdý diktátor a vládca ktorý jedná taktiež v prospech svojich ideálov a národa. Nie je hlúpy ani naivný, dobre vie, že západ pod vedením pedofilného Bidena je najslabší za posledné polstoročie a deep state a jeho sieť klamstiev je značne odhalená a plná najhorších zverstiev a korupcie. Západ si momentálne nedokáže vyriešiť ani vlastné problémy doma, nieto sa postaviť rusku a riešiť ukrajinskú krízu. Stačí sa pozrieť na to čo sa deje s covidovým šialenstvom v Kanade či USA. Lídri týchto krajín sú neschopní a predvádzajú dlhodobú buzeráciu vlastného obyvateľstva skrze zmrazovanie bankovných účtov, dlhodobú cenzúru a pretláčanie vlastnej ideológie.
To, čo predvádzalo USA posledných 20 rokov inváziou mnohých krajín takmer nikomu nevadilo, preto je mediálny lynč na rusov v súčasnom konflikte bez pochopenia danej situácie prejavom úplného alibizmu. Aj rusi majú samozrejme mnoho chýb ako každý štát, ale to čo predvádza západná zahraničná politika je úplne a definitívne zlyhanie na plnej čiare. To najlepšie čo môžeme urobiť je stiahnuť chvost a vykázať američanov z nášho územia raz a navždy. Aj keby sa to nepodarilo v najbližších rokoch, ide o dlhodobú mentalitu toho, čo produkujeme. A tí čo si myslia, že vojská američanov na našom území nám prinesú väčšiu bezpečnosť, zobuďte sa do reality a pozrite sa ešte raz ako skončili krajiny s intervenciou ich vojsk a vplyvu. Tvoriť vojenské bloky je nezmyselná politika na ktorú upozorňovalo už mnoho odborníkov a nikto ich nepočúval.
Slovensko nemá vôbec dôvod stavať sa na stranu západu ani východu. Najlepšie čo ľudia môžu urobiť je zostať neutrálny a snažiť sa získavať informácie zo všetkých dostupných zdrojov. Neprepadať ideologickému tlaku, ale snažiť sa o veciach triezvo a s chladnou hlavou uvažovať. To, že naše neschopné vedenie podpísalo zmluvu pre americké základne aj proti hlasu ľudu je samozrejme zlyhanie ktoré zo slovenska urobilo väčší terč, no to samotné neznamená, že sa ľud má prikloniť k demagógii šibnutej menšiny ktorá blúzni o vojenskom bloku ameriky presne v čase krízy, kedy by nás takáto politika čo najviac ohrozila.
 
Tí čo tvrdia, že sme všetci zbabelci pretože nejdeme proti Putinovi a nedémonizujeme si ho odkazujem. Kľudne si zoberte pušku a choďte bojovať s pár bláznami na ukrajinu. Zahodíte život podobne ako ďalší pomätenci ktorí sa hrajú na veľkých hrdinov, no v skutočnosti sú len nacionalistickí pomätenci ktorí nechápu zložitosť geopolitickej situácie v ktorej sa ocitli. Veľa ľudí si idealizuje ukrajinu či západ, ale ukrajinci nie sú na tom o nič lepšie ako rusi. Presne tento typ hrdej mentality a naivnej pýchy je zdrojom celého konfliktu a jeho eskalácie.
Najlepšie robia tí, ktorí zostanú neutrálni alebo sa sústredia na okamžitú humanitárnu a surovinovú pomoc pre ľudí v núdzi. Pretože na podobných „hrdinov“ a štváčov vždy nakoniec doplatia bežní civilisti. Eskalácia konfliktu ničomu nepomáha. Nepostavíte sa na stranu žiadneho záchrancu. Toto je boj dvoch diktatúr a ideológií. Veci nie sú tak čierno-biele ako sa prezentujú na jednej či druhej strane. Na oboch stranách je určitá dezinformácia a chyby ktoré sa nemuseli stať.
 
 
 
 
0

nové