Povstalecká história v TV

Nie, nejdem si robiť srandu z aktuálneho obsahu televízie, ani z osemdielneho TV serialu s názvom Povstalecká história, ktorý bežal v roku 1984, a bol tak šlahnutý, že Dočolomanský, ktorý bol prinútený hrať Husáka, z toho skončil na čas na psychiatrii (to sa vtedy hovorilo a verím tomu).

Chcem tu spropagovať 80-minútový dokument Povstanie. Slovensko 1939 – 1945, ktorého scenár vychádza z knihy historika Martina Lacka, a ktorý odvysiela RTVS v utorok večer na dvojke. Po dokumente bude nasledovať -už vopred nahraná, teda nie na živo- debata medzi Lackom a riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom (za moderovania aktívneho politruka Michala Havrana).

Martin Lacko je známy historik pracujúci v Ústave pamäti národa. Súčasná sionistická úderka ho označuje za "kontraverzného", pretože zverejnil svoj postoj, že SNP bolo len sprisahanie proti základným záujmom Slovákov.

Knihy od Martina Lacka.

Článok o televíznom dokumente uverejnila aj Pravda, pričom ale autorka článku, nejaká Lucia Krbatová, sa v ňom okrem inej ťažkej propagandy a citácie novodobých biľakovcov pýta, či je správne, že "kontraverzný dokument" odvysiela verejnoprávna televízia. Nuž, azda by túto presstitútku mali poučiť, že aspoň na oko by mala predstierať, že rozumie a rešpektuje slobodu slova.

 
Autor: 
region: 
Murkoslav

Pokial to zoberie pod patronat ten Havran, tak to dopadne len a len zle. Netreba mu verit. Tvari sa ako neutral alebo naivka, ale velmi presne vie ako sledovat a upevnovat sio-agendu.

Clovek by sa mal ucastnit takychto relacii len pokial budu vysielane na zivo. Pred par mesiacmi natocil na zaznam diskusnu relaciu s Havranom aj pan Emil Pales. Vystrihli vsetko. Proste Havran si tam pozval inych hosti a natocil komplet relaciu nanovo.... ( A davali si mena podla zvierat ...)

Ľubov

Ech,lokaji! A kvôli tomu vopred nahratému programu posunuli dnes na dvojke Borgiovcov,až o pol jednej v noci majú byť .Poviete si,že na tom nezáleží,že je to banalita . No ak to chcem ako divák vidieť,musím sa prispôsobiť,aj keď program by mali dodržiavať oni ,ja ich platím.

Kolodej

chodia aj okolo poludnia s reprízami ráno. Nejaké novely či čo :))

Ľubov

No ale Kolodej,to nemyslíš vážne.-)?Blázonko,toto si o mne myslíš? Som v šoku.Pozri,ide o to,že teraz,ke už mnohí z nás tušia,že pravda je opak toho,čo nám hovoria,jednoducho chcem zistiť,či to platí aj o tejto rodine,suverénne rodine s najhoršou povesťou stredoveku,Borgiovcoch.Aj kvôli podprahovým informáciám z Vatikánu ma to zaújma,veď bol to svojho času Biely dom,je tak? Bol.Haha,len žiadny si už nedal meno Alexander,mali sme tu Jánov,Benediktov aj Františka,ale Alexander už asi nebude. Čím dlhšie to sledujem,ten seriál,tým im viac fandím,aj keď hej,robili zlé veci.Asi je to tak natočené,že ti začnú byť akoby sympatickí.... Anglikánska cirkev ich vidí (čítala som aj tieto zdroje)celkom inak. Takže aká je pravda o Borgiovcoch ?Dozvieme sa to niekedy?V každom prípade RCK si už asi nezakope. Ktovie,čím ju nahradia tí,čo nás pasú. Bolo by dobré to vedieť s predstihom.

Kolodej

Vzhľadom na to, že si píšeme na nie celkom komerčnom portáli, nedovolil by som si vážne takto podceňovať niekoho :) ... ale tak celkom nevážne si myslím, že k dopátraniu sa pravdy o Borgiovcoch ti seriál v TV nepomôže :)
A čo sa týka pastierov - RKC vydochne kvôli rýchlosti doby a informácií. A preto si myslím, že pokus o náhradu RKC (a vlastne nie len RKC - ale všeobecne Cirkvi akéhokoľvek vierovyznania) - ak sa im teda vydarí, musí byť niečo úplne nové, čo bude schopné bezštruktúrne riadiť v tejto novej, rýchlej dobe. Pozorne sledujme a zanechajme odkazy, nemyslím že to je projekt na jednu generáciu. Vlastne tu robíme aj najväčšiu chybu. Ak už rozmýšľame a analyzujeme tieto veci, vždy tak činíme s víziou krátkosti nášho života. Musíme rozmýšľať viac vopred. Na 100 rokov na začiatok :))))

Ľubov

Chápem,no aj v tej rýchlosti doby a zanedbateľnej dĺžky našich životov by sme mali ostať v dobrom zmysle konzervatívni:niečo sa predsa len nemení a malo by ostať večne. Ale čo ? Možno som trapná ,ale dúfam stále,že je to duša,moja,Tvoja,Normanova,jednoducho my a súčasne nejaké Jedno.

Norman

Ja viem, je po sezóne, dosť bolo Povstania, teda písania o ňom, ale videl to niekto? V Utorok o pol desiatej na dvojke - horší čas ani nemôže byť (už aj tu reláciu politrukovi Havranovi nemožno závidieť, ani nečudo, že ju nakrúca vopred )

Ľubov

Hej,ja,polovicu som vydržala,ale bolo to slabučké. Jednostranné,to od momentu,keď sa prítomní zhodli,že Nemci by 30% slovenskej populácie vyvraždili (rozumej,bez SNP) a 30 bola lojálna plus 30 by ponemčili. Aj tak tam ostáva ešte 10 %,tieto veci naozaj o polnoci pozerať nebudem. Viac ma mrzí,že Fico poslal včera na Ukrajinu reverzný plyn,dosť ma to sklamalo po jeho vyhláseniach proti sankciám.

Norman

aj to kvôli Borgiovcom:)
Ja som skôr zadriemal pri tom dokumentárnom filme - mal zaujímavý obsah, naozaj, ale dosť monotónny (na takú nočnú hodinu).

Diskusiu som dopozeral do konca. Martin Lacko sa mi pozdával. Aj keď v týchto veciach má očividne vypestovaný skôr taký obranný štýl, hodil im tam tie podstatné veci:
-čo by sa stalo, ak by nebolo povstania - nič by sa nestalo, napríklad Maďarsko nemalo žiadne povstanie a je v pohode
- Povstanie nemalo žiaden význam, len spôsobilo masakre
- reč je o dvoch totalitách, nie len o nacistickej, ale aj o boľševickej, ktorú treba odsúdiť
- všetci historici pred rokom 1989 boli explicitní marxisti
- demokracia prvej republiky, nebudte smiešni
- boj v boľševickom povstaní za slobodu? stalinistickú? Smiešne.

Bol tam ešte ten Poliak, ktorý sa držial v medziach slušnosti a vyváženosti, to bol dobrý nápad porovnať to s polskou históriu.
Ale Stanislav Mičev, riaditeľ múzea, je teda typický komunistický ideológ, agresívne si chrániaci svoje koryto. Nadutá drzá funkcionárska sviňa - nekritizovateľná a netrestateľná, aspoň on si tak myslí (nech mi ošípané odpustia).

Demokracia o pol noci, ktorá nikoho nezaujíma - bože, to je bieda tejto spoločnosti. :)

Ľubov

Skutočne som rada,že je pomaly 4.septembra a najbližšie výročie by malo byť v roku 2024.Jednak v tom čase už zrejme nebudem presne vedieť,ako sa volám,takže podobný výplach už nezažijem,jednak ktovie,či ešte budú televízory.-) Vieš si to predstaviť ? SNP 80. Mne je nás všetkých trocha ľúto.Sme len také pierka vo vetre.(ako podmaz by sadla teraz tá hudba z Forresta Gumpa.-))

Norman

Stále to chcem spomenúť a vždy pozabudnem: SNP sa môže stať, a vlastne je, niečo ako tzv. Slovesnká Republika Rád (stavím sa, že niektorí ani v prvej sekunde nevedia, o čom hovorím, tak je to slušne a správne zabudnuté, tá nepodstatná vec).

Tá bola kedysi tiež ospevovaná, ako vystúpenie ľudu proti zlému režimu ... a kde je to dnes? Také veci, povstania a vzbury, sa stávajú v histórii bežne. Často nezmyselné, niekdy pozitívne, alebo negatívne, kto vie. Realita je vždy viacznačná, ľudia, ktorí sú pri tom, to často nemyslia zle, ale .. dosť často to zle spravia).

Čo je ale explicitné, to je MYTUS okolo týchto udalostí. Ten môžeš sledovať, ako vzniká, nadúva sa, upadá a prípadne znova oživa. Nakoniec ale vždy vyfučí, prípadne aj praskne a zostáva vždy iba prázdna bezcenná smradlavá handra. Ide o ten Mýtus, ktorý skúšajú okolo SNP robiť a ten je stále odporný, nezdravý, falošný. Ale určite nevydrží naveky.

Ľutovať nemusíš nikoho. Odporúčam pozrieť na budúce generácie a myslím, že ťa ľútosť veľmi rýchlo prejde:)

Kolodej

fičať na nejakej droge šťastia ... ja tiež nemám ideály o tejto spoločnosti, ale neberiem to tak tragicky a stále verím v obrat a zlepšenie :)
A vytváranie mýtov je dobré sledovať na udalostiach, ktoré sme zažili. Havel napr. :))) Prípadne zamatová či nežná revolúcia.
SRR - si mi rozšíril obzor :) Nevedel som o tom a keď som to tak stručne prebehol, ešte dobre že mala trvanie len 3 týždne.

Norman

Veď ja sa tu snažím rozptýliť Ľubovine (seba)ľutovanie, a ty ma obviníš, že vidím svet tragicky. Veď je to práve naopak, žiadna tragédia - zabíjajú sa a budú sa zabíjať, lebo si to zaslúžia:) Veď reaguješ aj ty na niektoré reakcie aj tu:)
Okrem toho, čo si tu pred časom nebol, keď som sa tu hádal s nemenovanými skeptikmi a defétistami? Všetkým ľuďom sa nedá vyhovieť.
Veď aj ja stále hovorím, že to my ideme na normálnej správnej vlne a že to dopadne dobre, v konečnom meradle.
Pravda, dopadne to dobre - čiže táto smiešna spoločnosť už nebude,:)

SRR 3 týždne - veď SNP trvalo tiež tak nejako. Boľševické experimenty s rezaním spoločnosti zaživa.

Do archívu ešte o SNP aktuálne na webe:
http://www.protiprudu.org/jan-smigovsky-zabudnuty-slovensky-bojovnik/
http://beo.sk/recenzie/1877-povstanie-roku-1944

Norman

To bola taká "politická" odpoveď.
Ináč máš, Kolodej, medzi nami, pravdu, že je mi z toho síce nie, ako sa hovorí na zvracanie, ale hľadím na to s prudkým dešpektom.
No ale čo môžeš nazvať stránku Opovrhnutie.com? :)

1488

pozrel som tú Havranovie pod lampou a chýbal im tam do klubu už len Vinco

Kolodej

lepší prípad, grcanie je horšie. Aspoň podľa mňa.
opovrhnutie.com - no môcť určite môžeš, len či chceš :)

Kolodej

v roku 2024 budeš v plnom rozkvete užívať plody Normanovho snaženia :)