Pozitívny model sveta opäť

Teda nechcem to opakovať, ale pohľad na realitu ľudstva a konkrétne Európy je dosť deprimujúci. Ťažko sa hľadajú riešenia, ťažko sa hľadá čo len dobrá rada, ťažko predpokladať, že sa veci vyriešia tými lepšími variantami. Aby človek neupadol do akejsi depresie, skúsim si spomenúť na pozitívny model sveta.

Nemyslím model sveta, aký je pravdepodobný. Ale je to konzistentný možný model, svet, aký by za priaznivývh podmienok mohol byť. Pripadá mi príjemné si oprášiť jeho víziu. Nie je to žiadna ťažká veda, skôr voľné snívanie. Nemá to žiaden účel nejakého poučenia ani motivácie, má to byť len upokojenie a určité zmierenie sa s realitou.

Hlavne v tom nemá byť metóda, ako taký stav dosiahnuť. Ide len o variantu, ako to fungovať môže, bez ohľadu na to, či je konkrétne táto Zem toho ešte schopná.

Takže - aký je naozaj pohodový svet? Aké má atribúty? Vidím štyri.

 

1. Kvalita človeka.

Toto je základný, a zároveň najťažšie dosiahnuteľný bod. Aktuálny Homo sapiens proste nedosahuje inteligenčné, ale hlavne ani charakterovo-povahové kritéria nutné pre druh dominujúci nad planétou. Taký tvor nemôže byť chamtivý primitív podobný kŕdlom sarančiat. Naozaj inteligentný tvor vidí účel svojho života v mentálne-duchovných aktivitách, v raste a skvalitňovaní poznávacej noosféry - nie v konzumovaní,  zotročovaní a ničení ostatného sveta.

 

2. Kvantita ľudstva.

Veľké percento, povedzme 95% dnešného ľudstva, žije nezmyselný, primitívny a úbohý život bez prínosu. Je to len dennodenný boj o sociálne postavenie, koryto, žvanec, často len o prežitie. Súčasný počet 7 miliard ľudí je priveľa - väčšina preto prevažne len trpí.

Také ľudstvo je nezmysel. Na pomery Zeme je asi naozaj zdravé maximum okolo miliardy ľudí, možno aj menej. Miliarda ľudí na úrovni je oveľa viac, ako ich na úrovni dnes žije na svete (ak tu vôbec žije čo len jeden jediný taký človek, nie som si vôbec istý). Miliardy ľudí na Zemi trpia, nemajú šancu žiť dôstojne a nikdy ju nebudú mať, ba ani teoreticky tu také množstvo takýchto ľudí žiť nemôže. Je to barbarstvo, je to krutosť voči nim, je to zločin od každého, kto niekde v slamoch prívádza takých chudákov na svet, do mizerných pomerov, v ktorých sám žije.

 

3. Nízkoenergetický profil.

Civilizácia mala väčšinu svojej histórie tzv. nizkoenergetický profil. Človek síce vedel pretvárať latentnú energiu niektorých materiálov na teplo, ale to boli relatívne malé množstvá. Nevedel vo veľkom pretvárať energiu napríklad na mechanický pohyb.

Až keď sa toto naučil, začal spotrebovávať energiu vo veľkom bez ohľadu na jej konečné zdroje. Nastúpil cestu vysoko energeticky náročnej civilizácie (industrialna spoločnosť). To je samozrejme slepá hlúpa a krátka cesta. Jediná racionálna metóda je spotrebovať len toľko energie, koľko na planétu pritečie vo forme, ktorú dokážeme spracovať.

Okrem toho vysokoenergetický profil, zvlášť pri primitívnych formách technológie (spalovacie motory, horenie ako také), má ďalšie negatíva - a preto je jediná možná cesta civilizácia s nízkou energetickou spotrebou. To neznamená primitívny život - práve naopak, umožňuje to život pohodlnejší, zdravší, morálnejší a zmysluplnejší.

Civilizácia neznamená dolovanie ťažko dostupných materiálov, ich energeticky náročné spracovanie, ich mnohonásobný prevoz z jedného konca zeme na druhý. Neznamená to prevážanie samotného človeka okolo zemegule znova a znova - len preto, že sa mu chce. Neznamná to mrhanie energiou na hlúpe "projekty", ktoré sa aj tak za maximálne sto rokov rozpadnú v ruiny.

Vysokoenergetický profil je omyl, dočasná výchylka, chyba, ako požiar v lese, ako nadrozmerní mastodonti v druhohorách, ktorí dosť možno vyhubili sami seba.

 

4. Kvalita technológie

Technológia na skutočne vysokej úrovni je neodlíšiteľná od mágie ( výrok pripisovaný Arthurovi C. Clarkovi, je pravdivý).  Skutočná civilizácia na úrovni je ľahká až neviditeľná. Nie hrubá mechanická, nie založená na kove, skle a plastoch. 

Príklad vysokej technológie je napríklad biosféra Zeme. Ako ju poznáme, bola miliony rokov pomerne ustálená a je to systém, ktorého skutočné fungovanie dodnes nie sme schopní pochopiť. Obsahuje teda množstvo latentnej inteligencie, ktorú ľudstvo môže používať, ale nie ničiť či hlúpo skúšať  nahradzovať svojimi nefunkčnými primitívnosťami.  Príroda je ovela rafinovanejšia, ako nejaká holá opica dokáže pochopiť. 

 

 

Dnešok

Toto sú štyri všeobecné základné predpoklady pre kvalitný život planéty a rozvoj inteligencie na nej. Veru, dnešné ľudstvo také nie je a ani nevedno, či je ešte schopné sa do takého stavu dostať. Ale v každom prípade taký stav nie je absolútna utópia. Je možný, a ak je  to skryté v potenciálovom priestore Zeme, v jej karme, tak to ľudstvo či Zem dosiahne. Ak nie, tak nie, osud väčšiny planét je bezútešný, tak  k nim bude patriť aj tá naša.

Dnešné spoločenské, kultúrne či politické dianie veru nedáva žiadne priame indície, že by sa smerovalo k zlepšeniu. Väčšinou sa dejú boje o veci, ktoré sú z pohľadu ňašej témy úplne nepodstatné blbosti. Rozdiely v civilizáciách síce sú, ale tieto témy nikde netvoria základ, hlavný prúd.

Žiaden z tých štyroch nutných bodov sa ani nespomína v hlavných naratívoch súčasných civilizácii. Napríklad hneď bod 1, zdokonalenie človeka, je téma len pre malé kultúrne skupiny, pre iných je tá téma  rovná slovám "übermensch", "eugenika" a podobné zaklínadlá. Pre niektorých sú podobné myšlienky skutočne dielo diabla. A z druhého konca, iní vo svojej obmedzenej predstavivosti túto tému úplne chybne vidia ako primitívne mechanicko-elektronické "vylepšenia".

Bod 2, počet ľudstva, je takisto veľké tabu a samozrejme tiež sa hneď spomína "genocída". Pritom je to najľahšie pochopiteľný problém - ale nie, ľudstvo zatiaľ nedokáže prekonať ani toto. Ľudstvo je síce zdomestikované (čo je dosť veľká strata), je teda poslušné krotké, ale svoje počty napriek tomu či možno práve preto regulovať nedokáže.

Bod 3, znižovanie energetickej náročnosti, ten bol až doteraz doslovne vysmievaný. Šetriť energiu a zdroje? Čo vám drbe, nikdy. Len najnovší posun, keď použiteľná energia je už explicitne nižšia, ako tá potrebná či chcená, spôsobuje nahým opiciam šok (a vojny o zdroje). Ale aj tak sa  väčšina stále nechce zrieknuť ani watu, chce len všetky nutné šetrenia preniesť na iných. 

Bod 4, dosiahnutie naozaj vysokej technológie úzko súvisí s bodom prvým, teda s mentálňou úrovňou mysliacej bytosti. Nie je vidno, že by ľudstvo v tomto dosahovalo nejaký pokrok, ba sa ani nesnaží. Nie, vážené primáty, snaha vytvoriť funkčný tokamak nie je ono, to nie je tá technológia, o ktorej hovorím.

Pokrok teda nevidno, naopak, je dosť indícií, že nielen že mentálne schopnosti ľudstva v priemere upadajú kvôli dysgenike dolnej polovice zvonovej krivky, ale aj najschopnejšia časť ľudstva pravdepodobne už nedosahuje parametre minulosti - maximá ľudstva zrejme klesajú.

 

Ale dosť, pripomeňme si, že som nechcel robiť odhady, aké má toto konkrétne ľudstvo v dnešnom stave šance. Stačí, keď vieme, že pohodlný a kvalitný život mysliacej bytosti na Zemi je možný a čo k tomu treba. Stačí, keď človek vie, koré sú tie základné parametre,  ktoré stačí zmeniť, aby to fungovalo. To je optimálny obraz, ktorý si môžeme či musíme občas dovoliť.

Alebo nie občas, ale často.

Stále.

 

ideal 

 
0
Akbar

Slobodná vôľa.

Po tisícročia preosievaná a stále takmer vôbec nepochopená záležitosť.

A má niekto vôbec záujem o to aby vedel - čo je to v skutočnosti slobodná vôľa? Veľmi málo ľudí to naozaj chce vedieť.

Nuž k otázke: cesta od priľnutia k matérií po skutočnú slobodu je dlhá.
I vysoké oslobodené duše v dnešných časoch a naviac niektoré plne zapojené do spoločnosti to nedajú..

Norman

k tomu toto
http://www.nadhlad.com/content/ma-ludstvo-buducnost

toto ľudstvo v tomto stave je nestabilné, bezcenné.

Slobodná vôľa - ide o to, čo si pod tým kto predstavuje. Ale dá sa použiť ten termín. Samozrejme, že dnes to nedajú ani mnohí najlepší jedinci. A nik to nedá natrvalo .

nové