Priamy svedok Zhang Jinghuan

Hromadná poprava zahraničných horolezcov v základnom tábore pod Nanga Parbatom bola pre západnú mediálnu stoku iba drobnou pikantériou na spestrenie správ. Medzi obeťami boli len akýsi slovanskí podľudia a Číňania - jeden z nich síce s americkým občianstvom, ale predsa len etnický Chan, člen čínskej výpravy. S rovnakým chladným nezáujmom ako CNN či BBC by sa zachovala aj podkarpatská odnož korporátnych médií, nebyť otrasného zistenia, že z piatich zavraždených Ukrajincov sú dvaja Slováci.

Kým v Číne si uctili pamiatku horolezcov popravených ako na jatkách aspoň tým, že spomenuli ich mená, tunajším teľcom, ktoré si hovoria novinári, nestál beštiálny incident, ktorý pripravil o život dvoch Slovákov ani za to, aby sprostredkovali ľuďom na Slovensku výpoveď jediného horolezca, ktorý útok na základný tábor prežil - Číňana Zhanga Jinghuana z provincie Yunnan. Pritom výber zo 40-minútového telefonického rozhovoru s ním, ktorý poskytol z čínskeho veľvyslanectva v Pakistane, bol zverejnený už 25. júna 2013.

"Noc bola veľmi tmavá a veľmi tichá. Krátko po tom, ako sme všetci zaľahli vo svojich stanoch, sa ozval hluk. Kým som stihol zareagovať, niekto vtrhol do stanu, zviazal ma a vyvliekol von. Videl som, že dvaja ďalší čínski horolezci sú tiež zviazaní pred stanmi a útočníci mieria zbraňou na ich hlavy. Kľačal som vedľa Yang Chunfenga, kým votrelci prehľadávali stany ostatných horolezcov. Prvou myšlienkou bolo utiecť. Yang Chunfeng ma upokojoval, že sú to len lúpežníci a ak začneme utekať, budú po nás strieľať. Nemal som ho poslúchnuť. Ak by sme ušli, mohol žiť." Potom všetkých horolezcov rozdelili do dvoch radov a Zhang začal tušiť, že nejde len o lúpežné prepadnutie. Votrelci si vypýtali od všetkých pasy a peniaze. "Ospravedlňoval som sa, že som si nevzal príliš veľa peňazí a ponúkol som im svoje hodinky. Pri tom sa putá na rukách trochu rozvoľnili. Keď všetko vyplienili, odrazu sa ozvala hlasná streľba a výkriky. Yang Chunfeng vedľa mňa bol mŕtvy." Zhanga zachránilo, že bol dobre vycvičeným vojakom. Zbalil sa do klbka a guľka mu len poranila temeno. Využil chaos, stiahol si putá z rúk a dal sa na útek. Bosý a v spodnom prádle dobehol k neďalekému útesu. Nevedel, aká hĺbka ho čaká, ale skočil. Našťastie letel len asi štyri metre a bežal ďalej k ľadovcu, kde sa ukryl v jednej z trhlín. Počul vrahov, ako sú mu v pätách, ale v hlbokej tme ho v trhline nevideli. Vrátili sa späť. "Neviem, ako dlho som sa tam triasol od zimy, ale pochopil som, že toto nie je riešenie. Rozhodol som sa vrátiť späť do tábora." Zhang sa doplazil k základnému táboru. Z vyvýšeniny videl, že je v ňom všetko tiché, len na konci sa vrahovia o čomsi dohadujú. Doplazil sa k svojmu stanu, aby si vzal teplé oblečenie a satelitný telefón na varovanie horolezcov vo vyšších táboroch. "Bola to jediná šanca na spojenie so svetom." Podarilo sa. So satelitným telefónom bežal do bezpečia a zatelefonoval o pomoc. Bola to prvá správa z vyvraždeného tábora. Ráno sa vrátil späť a zdiaľky videl postávať tam nejakých ľudí. Myslel si, že sú to ešte stále členovia tlupy vrahov, ale bolo to šesť miestnych kuchárov - Pakistanov. Útočníci ich nezavraždili - nezabili žiadneho Pakistanca.

 

Podľa všetkého v tábore vraždila zvlčilá raubírska tlupa, ktorá svoje obete okradla a popravila. Keďže v tej oblasti sa medzi domácimi nič neutají, zámer okradnúť a zabiť musel byť známy - AK to bola miestna horda zabijakov. V tom prípade nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo horolezcov, ani ich sprievodcov, nikto z vládnych síl nevaroval. Vlastne odpoveď je jasná: "bezcenné" etnické zloženie skupiny. Nejakí Ukrajinci, či dokonca Číňania... Vlažná, až žiadna reakcia Západu dáva takejto úvahe zapravdu.

Výpovede šiestich Pakistancov, ktorí boli svedkami masakry v tábore a raubíri ich nepopravili, som nehľadala. To už by mala byť záležitosť pakistanských bezpečnostných zložiek - a Ministerstva zahraničných vecí SR, ktoré musí trvať na vypátraní a potrestaní vrahov.

Alebo už žijeme v režime, kde sa nad smrťou držiteľov iného pasu, než je americký (a izraelský, samozrejme) len ľahostajne mrdne plecom?

Každopádne čínska strana na dolapení vrahov nástojí a je pravdepodobné, že na tom pracuje aj priamo v pakistanskom teréne. Preto je možné, že ruka spravodlivosti, ktorá sekne vraždiace beštie poza uši, bude žltá. A nie biela pestovaná pacička, fajnovo posúvajúca myš ovládajúcu drón nad pakistanským územím.

 
elle
nikdy som po skalach neliezla a pri pohlade zvysky sa mi podlamuju kolena a ovladne ma neovplyvnitelna slabost. Vsetko co mam spolocne s horolezectvom je davne odporucanie mojej prvej lasky, ze ked neviem vecer zaspat, tak si mam predstavit, ze visim v sieti a perovom spacaku na strmej skale. A ze potom urcite zaspim, ked sa k tej skale pritulim :o) a okolo usi mi bude ficat vietor... Viem vsak urcite, ze horolezci su najlepsi ludia. Povedzte mi kde inde ma vacisu hodnotu priatel, kamarat, spolulezec. Len oni naozaj vedia, ze zivot moze visiet na vlasku. Ze treba istit kamarata, spolulezca. Ze len kamarat ma isti...Nikde inde tieto hodnoty uz zda sa neexistuju. Vsade inde clovek cloveku vlkom... Luto mi je vsetkych. Toto sa nemalo stat. Dufam, ze ten ludsky odpad co to urobil najdu a odsudia na trest smrti.
Lubo
Vdaka za preklad textu ociteho svedka. Ten zvysny slovny hnoj ste si Ema mohli pokojne odpustit.
Norman

Azda ťa len nepohoršilo, že pre Američanov či Izraelcov si menej, ako všivavá voš?

Alebo tomu neveríš? To nevidíš na tom prístupe aj k tejto udalosti? Pravda sa ti trpko znáša - ty si predsa plnohodnotný člen modernej spoločnosti, sterilizovaný.

"Nekritizujte našeho pána, všetko je v poriadku, dobre sa o nás postará"

 

Ema

ktoré naraz vypustia z papule poďakovanie, aj pľuvanec do tváre.

Láskavo ponechate na môj chladný úsudok, čo k situácii - a špeciál tak výnimočnej, akou bolo jatočné zabitie horolezcov - napíšem do svojho textu.

 

K.
Ty protiamerické kecy sis skutečně mohla odpustit... Novinářům těžko někdo nařídí, o čem se bude psát. A US vojáci neřídí jen drony, nasazují vlastní životy i za tebe.
Norman

aby niekto prehlasoval, že americké svine zabíjajú v našom mene  (klamstvá o "nasadzovaní životov" ani nehovoriac). Naozaj je to neúnosné a keby mi to niekto povedal do očí, tak mu naozaj dám facku. NIE v mojom mene!

 

Tie ďalšie šplechy: "Novinářům těžko někdo nařídí, o čem se bude psát" sú už horko ťažko aj na zasmiatie. Toto ešte fakt žije? Poznáte také čosi osobne? Pošlite fotku, životopis, to zbierame vo voľnom čase do kategórie Ksindel.

A pošlite sem ďalších. Každý jeden poteší.

 

 
slaven1

Nemoholi ste odolať pokušeniu a nevrhnúť sem svoje zvratky, že K. a Lubo? Ale ja vás chápem, Emine glosy sú ako ženské sprchy - každý chce nakuknúť :-)

Ahmed
Hnoj? Iba jej názor. Hnoj máš ty medzi nohami.

nové