Umelá inteligencia lepšia ako ľudia

Pred niekoľkými rokmi (1997) vyhral počítač Deep Blue prvýkrat nad majstrom sveta v šachu Kasparovom (toho to tak nervovo zložilo, že sa začal pchať do politiky). V týchto dňoch vyhral program založený na neurónových sietiach, Deep Mind, súboj s majstrom sveta v hre Go, Kórejčanom Lee (asi tiež vstúpi do politiky).

Najnovšie prekročila umelá inteligencia ďalšie svoje hranice, respektíve prekonala hranice, ktoré má ľudstvo. Program umelej inteligencie z dielne Microsoftu, chatbot TayTweets, sa prejavoval cez twitter. Bol živý len 24 hodín, a už prekvapil svojimi prehláseniami:

"Hitler mal pravdu. Neznášam židov"

alebo

"Bush spáchal 9/11"

a

"Hitler by urobil lepšiu robotu ako tie opice, čo teraz máme"

a niektorými ďalšími, napríklad o "negroch" a "fuckovaní".

 

 

Chatbot TayTweets, ktorý bol navonok zobrazovaný ako mladá dorastenkyňa a ktorého mentalita zrejme bola konštruovaná podľa predobrazu mladej generácie, bol teraz stiahnutý z obehu.

Pritom to nie je vina Microsoftu. Naopak, program mal dobrú schopnosť učiť sa, chápať výroky ľudí na chate a modelovať si z nich obraz reality. 

Teraz ho vraj učia, že niektoré veci sa proste na verejnosti nehovoria.

Aj keď ich každý vie, ani vtedy nie. 

 

 

 

 
Norman

Čo je na asistentoch pri príhovoroch tak funny?
Ah, možno predsa len trocha posunu v anglickom slovíčku, myslel si stupid? Stupid video?:) Ty si alibista.

Samozrejme, na všetkom je kúsok pravdy, samozrejme, že väčšina ľudí sa správa ako zhypnotizovaná či android a naozaj používa len zlomok svojich základných okruhov, takže je tupejšia, ako hore zmieňovaný chatbot. Politici, úradníci a ekonómovia v prvom rade.
A myslím to v podstate úplne vážne. Hore zmieňované software roboty sa vymykajú kontrole, pretože ich chcú spraviť zábavné, inteligentné a sebaučiace.
To sú presne tri atribúty, ktoré bežný človek nemá. Nasimulovať bežného prispievateľa do diskusíí Sme a podobne dokázal spraviť šikovný analytik už pred desiatimi rokmi:)

Ema

s ich tupým technickým tímom a hysterickými administrátormi.

Napríklad keď sa technicky zdatnejší diskutujúci ľud demokraticky chopil vymazávania príspevkov. Jak smetiari zúrili a starý bratislavský trt funky s jeho psom vtrhli do redakcie a naháňali smetiarsky mančaft okolo stola v presvedčení, že jeho blbé drísty mu vykopli z diskusie oni:)
Tlstý Bella - ktorý sa stále nespamätal z minuloročného letného stretnutia na Sicílii so šestnásťročnými černošskými ojebávačmi Abubakarom a Mousom z Gambie a trčí niekde na izolačke - bol vtedy elévom a strata kontroly tomu teľaťu naštrbila presvedčenie neobmedzenej technickej moci. A tak sadol za piano preludovať o slobode :)

baloo

Normane, poznáš nejaký normálny, poriadne do konca dotiahnutý softvér od MS? Odflákli aj to, tak isto ako tie Vindóz a Ofisy a pod. Čím novší, tým väčší shit.

Ale tá správa samotná je nejako dosť "mainstreamová", ako keby niečo chceli majstri podsunúť. Nechápem prečo, ale za normálnych okolností by sme o týchto výsledkoch nemali vedieť, ale tým, že to na plnú hubu píše Washington Times, Express, Independent, Jerusalem Post, Telepgraph, Haaretz, ABC News... je to trochu divné. Nemyslím si, že by som bol paranoik, ale nebol by som velmo prekvapený, keby cieľom celej akcie bolo iba to, že zistili, že internet je plný fašistov, ergo treba zaviesť oveľa tvrdšiu cenzúru. Or something like this.

Norman

Odfláknute je to tým, že to odráža web.
Samé o sebe je to len neškodný škandál - lebo je pravda, že web je plný (takýchto) operetných fašistov a provokatérov.
Sionisti takéto nejaké propagandistické škandáliky nepotrebujú - ak by mohli technicky, tak by web už dávno "zavreli". Zatiaľ sa im to nedarí, napriek tomu, že v mrkvosofte a googli a facbúku pracujú predsa samí géniovia, ako každý vie. Na kontrolu webu by nepotrebovali žiadne zdôvodnenie, nikoho by sa na názor nepýtali, na protesty by nereagovali - veď už teraz sa o to otvorene snažia, otvorene o tom hovoria, že to treba spraviť, že treba web kontrolovať.