USA, Británie a Francie zaútočí na Sýrii do dvou týdnů

Tereza Spencerová

Barack Obama a britský premiér David Cameron se při nedělním čtyřicetiminutovém telefonickém rozhovoru „v principu“ dohodli, že i bez souhlasu OSN a bez ohledu na výsledek šetření jejích inspektorů příštích dvou týdnech zaútočí na Sýrii. Francie s plánem podle všeho souhlasí.

Britské zdroje konstatují, že útočící státy dopředu nevylučují, že by požádaly v OSN o podporu pro svou válku, s kladným verdiktem světové organizace ale nepočítají a jsou proto připraveny vést agresi i tak. První útoky se mají takřka výlučně soustředit na raketové údery po „velitelských a kontrolních“ oblastech a budou vedeny z amerických bitevních lodí, které v uplynulých dnech dorazily do regionu.    

Británie má údajně eminentní zájem na tom, aby útoky, jejichž příprava už byla zahájena, proběhly rychle a Cameronova vláda tak nemusela čelit vyhlídce na parlamentní hlasování o válce, neboť parlament by ji podle všeho neschválil. Proto je snaha, aby byly raketové útoky velmi omezené, čímž by podle Camerona nesplňovaly definici „války“ a daly by mu výmluvu k tomu, že nepožádal parlament o souhlas.

Podobně uvažují i v baště demokracie. Přední postava Demokratické strany, člen sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adam Schiff už prohlásil, že útoky budou směřovány tak, aby zabránily Bašáru Asadovi v používání chemických zbraní, ale není jejich cílem „změna režimu“ v Sýrii. „Nemáme v úmyslu svrhnout režim,“ prohlásil pro CNN. Podle Schiffa Kongres podpoří jen omezené údery, jejichž terčem budou chemické zbraně. Raketové útoky prý nebudou tak silné, aby zcela destabilizovaly režim, ale budou „dostatečně trestajícími“ k tomu, aby Asad dále podnikal chemické útoky.

------------------

Aktualizace:

Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro ruský deník Izvěstija mimo jiné zdůraznil, že se Sýrie nikdy nestane loutkou Západu a že většinu těch, kdo dnes bojují proti režimu, tvoří ti, co přijali filosofii Al Kajdy. K aktuálnímu obviňování z použití chemických zbraní dodal, že neexistuje "žádný orgán na světě, a to ani supervelmoc, který by nejprve vznesl obvinění a teprve pak začal shánět důkazy".

------------------

Víkendový vývoj situace kolem chemického útoku u Damašku, jehož pachatelé stále nejsou známi, je zde: Čeká se prý jen na Obamu. Vydá rozkaz k útoku na Sýrii?

Zdá se tak býti prokázaným, že už není důležité, zda chemické zbraně u Damašku použil Asadův režim, nebo spíš rebelové, k zámince pro útok nově Západu stačí samotný argument jejich nasazení. Příznačným přitom je postoj Washingtonu k inspekci OSN. Zatímco v Radě bezpečnosti odhlasoval to, že zbrojní inspektoři přijedou minulý týden do Damašku, aby prověřili údajný chemický masakr z března, když nyní Damašek týmž inspektorům povolil cestu do dějiště středečního chemického masakru hned, jak v oblasti skončily boje, podle amerických činitelů to je „příliš málo a příliš pozdě“. Tím spíš, že bylo o válce proti Sýrii rozhodnuto ještě dřív, než budou s to inspektoři OSN cokoli prokázat, protože svou práci v místě masakru začnou až dnes. Podle ruských zdrojů už ale mají k dispozici jak vzorky z místa, tak i výpovědi vojenských lékařů, kteří se shodují, že byl použit sarin.

Debaty o válce jsou ale v USA zcela mimo demokratické mantinely už od doby, kdy Barack Obama dokázal zatáhnout svou zemi do války proti Libyi, aniž by alespoň následně požádal Kongres o dodatečnou autorizaci. Proti válce se tak staví jen veřejnost a část generality, nicméně to pro administrativu, která už nemůže žádat o znovuzvolení nehraje žádnou roli.

Francouzský deník Le Figaro v souvislosti s blížící se válkou uvádí, že z výcvikových táborů CIA v Jordánsku už k Damašku míří oddíly více méně „umírněných“, tedy ne vyhraněně džihádistických rebelů operujících pod hlavičkou Svobodné syrské armády (FSA). První jejich skupiny hranice překročily 17. srpna a další o dva dny později. Na jejich výcviku se vedle instruktorů CIA podílely i izraelské commandos, a tak, pokud je celá zpráva pravdivá, bude to prvním stvrzením, že Izrael přímo podporuje rebely v Sýrii. Právě izraelská role přitom může zásadním způsobem zničit důvěryhodnost rebelů v očích arabské veřejnosti. Exilová Syrská národní rada (SNC) už tvrzení Le Figaro popřela s tím, že je to vše zcela „nemyslitelné“.

Foreign Policy připomíná, že zatímco dnes vláda USA připravuje válku v reakci na chemické zbraně u Damašku, o generaci dříve sama napomáhala sérii útoků nervovými plyny, jejichž dopady byly mnohem strašlivější než co kdy zažila Sýrie. Na sklonku války mezi Irákem a Íránem v roce 1988 totiž americké satelity odhalily, že Írán má blízko k prolomení iráckých linií, čímž by získal strategickou výhodu. „Američtí zpravodajští činitelé předali informace o pozicích íránských jednotek Iráku, plně si vědomi, že Husajnova armáda použije chemické zbraně, včetně sarinu,“ shrnují Shane Harris a Matthew M.Aid na Foreign Policy. Iráčané použili proti Íráncům hořčičný plyn už čtyřikrát před rokem 1988, čímž dokázali vývoj války naklonit na svou stranu, přiměli Írán k jednáním a zajistili, že se prosadí dlouhodobá Reaganova politika, podle níž Irák, který byl v tehdejší osmileté válce agresorem, musí zvítězit za jakoukoli cenu. Bílý dům se vždy bránil tím, že o nasazení chemických zbraní nebyl iráckou stranou nikdy informován, nicméně někdejší vojenský atašé na americké ambasádě v Bagdádu plukovník Rick Francona nyní pro Foreign Policy připouští: „Iráčané nám nikdy neříkali, že použijí nervový plyn. Ani nemuseli. My jsme to už věděli.“

Podle nedávno odtajněných dokumentů Spojené státy věděly o používání chemických zbraní už od roku 1983. Írán tehdy na ilegální chemické útoky veřejně poukazoval a chtěl celou věc předložit v OSN, nedokázal ale shromáždit dostatek důkazů, aby iráckou vládu přímo obvinil. Odtajněné dokumenty dokládají, že americká vláda potřebné důkazy měla celou dobu.    

Zpět do současnosti. Ano, jistě, stále platí, že každý útok, který oslabí Asadovu vládu, posílí Al Kajdu. (Ale zároveň podpoří zisky vojenskoprůmyslového komplexu z předpokládané nekonečné „války proti terorismu“ a odvede pozornost světa od amerického špiclování, jemuž se nevyhnula ani OSN nebo EU…)

 

extern autor: Tereza Spencerová

 
eN
v koho rukách boli použité chemické zbrane. Hyeny nezaujíma výsledok vyšetrovania a ani to neskrývajú. Korešpodentka Komsomolskej pravdy obiehala nemocnice v Damašku. Našla civilov a vo vojenskej nemocnici sýrskych vojakov, Zrejme si sami sebe ubližíli. Žiadni "povstalci" v liečení neboli. Podľa opýtaného experta fotografie tiel, ktoré prebehli tlačou sú podvrh - niektoré telá vyzerajú ako živé, iné naopak - mŕtve dlhší čas. Masky na tvárach postávajúcich medzi telami sú absolútne nedostatočné na ochranu pred sarinom. Medzitým Rusko už odovzdalo zložku dôkazného materiálu, medziiným aj satelitné snímky poukazujúce na miesta výbuchov v oblasti obsadenej teroristami. Ale je to zrejme jedno. Tým hore. Nám by nemalo.
Náhodný okoloidúci
Veľká škoda, že štáty napadnuté západnou koalíciou užitočných idiotov nemajú možnosť účinne preniesť vojnu na územie agresora, ideálne do jeho generálneho štábu.

nové