Vražda Ernesta Valka - definitívna verzia?

Čo zatiaľ vieme:

Máme jedného recidivistu. Volá sa Jozef R.

Jozef R. je zrejme otrlý zločinec. Súdy ho okrem iného stíhajú za úkladnú vraždu svojho komplica (Antona H).

Jozef R. bol vo väzbe vyšetrovaný a navrhol dohodu: prezradí polícii nové veci ohľadne vraždy Ernesta Valka, a za to dostane mierny trest.
Najprv bol zrejme problém sa dohodnúť, a tak explicitne požiadal o to, aby ho zastupoval, a teda sa dohodol s politikom a právnikom Lipšicom. To sa stalo, a keď sa Lipšic do veci zapojil, justičný systém ustúpil a došlo k dohode so zločincom. 
 
Podľa verzie Jozefa R. naplánovali v roku 2010 on a Jaroslav K. spolu vykradnúť Valkov dom v Limbachu. Pri inom znení to mala byť vlastne ozbrojená lúpež, lebo Valko nosil veľké financie priamo pri sebe, teda išlo o neho osobne.
Páchatelia do domu vnikli s použitím smradlavého plynu, teda znova, rátajúc s tým, že Valko je doma. Bežné vykrádačky domov sa takto nerobia.
Podľa výpovede Jozefa R. bola obeť zavraždená Jaroslavom K. Ale Jozef R. vraj nebol pri tom osobne, nevidel to priamo - tým pádom ani nemusí svedčiť, odkiaľ, z akej vzdialenosti, pod akým uhlom a vlastne prečo sa strieľalo. To mu veľmi uľahčuje jeho svedectvo, ale zároveň ho robí neistým.
Po strelbe obaja páchatelia z miesta činu ušli a nič si so sebou neodniesli!
Polícia našla nedávno vražednú zbraň v jednom z rybníkov, zrejme podla informácií od Jozefa R.
 
Jozef R. je (podľa dohody o úľavach na treste) označovaný len ako svedok - teda zrejme za výpoveď dostal úľavy na predošlom zločine a nevinu v tomto.
Samotný hlavný obvinený z vraždy, Jaroslav K.,  je vo väzbe za iný zločin. Jeho výpoveď či postoj k danej veci nie je zatiaľ verejnosti  známa.
 
Toľko súčasné znenie.
Aj táto verzia, tak ako je momentálne známa, nesvedčí moc o lúpežnej motivácii, ale skôr o zámernom zavraždení. Jaroslav a Jozef, skutoční ostrieľaní zločinci, vnikli do domu, urobili čo mali a zmizli. Možno iba jeden vopred vedel skutočný zámer, prečo tam idú. Možno tam bol koniec-koncov iba jeden a "svedok" sa od neho len neskôr dozvedel nejaké fakty, ktoré chce v súčasnosti využiť pre amorálne dohody s justíciou. Možno hlavný vklad svedka-zločinca do prípadu je to, že teraz bude prípad zamietnutý pod koberec a nik už nebude nikdy pátrať ani súdiť, za čo bol vlastne známy advokát a spoločník ganstrov, Ernest Valko, popravený  tak, ako si mafia zvykne vybavovať účty medzi sebou.
 
Na Slovensku došlo za posledných 28 rokov slobody a demokracie k desiatkam vrážd medzi zločincami. Mafiánski bossovi padali ako kuželky, televízia o tom nakrútila celý dokumentálny seriál. Prípad Valko je iba jeden zpomedzi týchto prípadov a popravde ani nie je moc zaujímavé, kto z jeho konkurencie ho dal dole - bohužiaľ neverím, že sa to niekedy dozvieme. Zaujímavý je prípad hlavne tým, že Valko bol element, ktorý jasne spájal najhoršie mafiánske skupiny s najvyššou politikou SDKU. Jeho smrť tieto indície len podporila. 
 
 
Autor: 
forma: