Výsledky opatrení zo začiatku októbra začína byť vidno

Chcem zas ponúknuť grafy, ktoré inde neposkytujú, respektíve nie závery z nich. Na dátach z ECDC už začína byť vidno, že opatrenia zo začiatku októbra začínajú zaberať.

 

Graf nakazených, prepočet na rovnaké množstvo obyvateľstva. Hlavný záujem Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko. Vidno, že práve v posledných dňoch už začali dáta padať (graf je kĺzavý priemer celého týždňa, takže to nie sú len nejaké dve tri náhodné merania). Tento trend sa prejavuje v Česku, ale aj na Slovensku. Je to zatiaľ neistý trend, ale zodpovedá opatreniam, a teda ak je to naozaj, tak teraz by čísla mali padať.

Pre porovnanie aj USA a Nemecko. USA sa stále trápi, ale vidno, že ak niekto zaváha, sila exponenciálneho rastu ho vynesie ľahko do popredia.

Nemecko je tam, kde v prvej vlne, bráni sa, ale samo si nie je isté. Zrejme tam politici lepšie ovládajú matematiku.

 

 

Grafy som nechal naschvál v plnej dĺžke, aby bolo vidieť porovnanie so situáciou na jar. Vidno jasne, že vtedy to bola v porovnaní s dneškom maličkosť - a to dokonca aj v počtoch z USA. Je možné, že vírus zoslabuje, ale keď sa nechá naozaj rozmnožiť, ako v Česku, vynahradí to viac ako bohato toto oslabenie. Okrem toho, ako predpovedá Flegr, idú chladné dni, a môžu prísť aj naopak ostrejšie mutácie víru - treba Česko sledovať, aby sme vedeli, do čoho ideme.

 

Pre porovnanie aj denné prírastky mŕtvych. Tento graf indikuje, že úmrtnosť naozaj sleduje merania infikovanosti, aspoň u krajín V4 je to tak. V USA mali na začiatku väčšiu úmrtnosť - zrejme dôsledok väčšej nepripravenosti.

Ako vidíte - aj keď ten pomer mŕtvi/(zistení infikovaní) je teraz lepší, ako na jar, stále platí, že meranie infikovaných odráža aj následný prírastok mŕvych. Rast počtu mŕtvych kopíruje rast infikovaných s oneskorením dvoch týždňov - takže ešte dva týždne budú rasť počty ľudí, čo denne zomrú. Ale aj potom budú ešte dlho vysoké. 

 

To pravda bude mať takýto odhadnuteľný postup len vtedy, ak zdravotníctvo udrží svoju štruktúru. Ak skolabuje, ak bude nedostatok doktorov, proste čo len zaučeného personálu, bude úmrtnosť horšia. Dnes zomrel 48-ročný doktor, športovec, takže vidno, že to nie je len vekom. Asi si "nezvyšoval imuntu", ako to tupo radia niektorí hlupáci. 

A premiér sám píše, že plače. Mať premiéra, ktorý nielen podlieha, ale aj sa oháňa emóciami, je naozaj smola. Ale Slováci sú vôbec uplakaný, emočne presýtený národ, takže si ho zvolili. Aby mali čo nenávidieť. Holt, Shakespeare ako na dlani.

Na Slovensku je ku dnešku 115 mŕtvych. Bude to rásť, otázka je len až kam - ale každý, kto kecal o soplíčku, už teraz prehral.

 

Čo z toho mimo iné vyplýva?

Plošné testovanie je pre začínajúce pozitívne čísla, pre prejav opatrení, naozaj zbytočné. Aj ak by neuškodilo, nič nové nám nepovie a nijako nepomôže.

 

sandro

Cisla rastu, ako sa aj dnes ukazalo. A budu rast astronomicky az do doby cca 2 tyzdne po lockdowne lebo este budu dojazdy v ramci rodin. Aspon tak to bolo v Taliansku a nie je dovod si mysliet, ze to bude u nas teraz ine. Od buduceho tyzdna nabieha zdravotnictvo na Lombardsky model - doctor povie kto este bude mat aku taku sancu na pristroji a kto nie.

Norman

Hodil som si aj dnešné čísla do stroje, a je tam jasne vidieť obrat aj na Slovensku, aj v Čechách. Minimálne vidno nejaké zakolísanie. To dnešné číslo považujem len za bežný výkmit , je to odraz testovania. Ale - samozrejme, uvidíme zajtra a pozajtra.

Núdzový stav je už od 1. októbra, a to je 3 týždne, ani sa to nezdá. Opatrenia už zaberajú, dosť dobrý lockdown máme už teraz. Ale nie som proti ani ešte zatiahnuť. Najmä TREBA ZAVRIET HRANICE! Ale to už aj stačí.
Ale ako sa tu nemenovaný (ilusion) dnes vyjadril, a ja s ním plne súhlasím - dobre, nech sa Slovensko poučí, lebo nič iné ako padnutia na hubu týchto ľudí nanaučí poriadku a disciplíne (zdajú sa vám tie slová odporné? ak áno, no vidíte, to je práve ten problém, ktorého sa musíte zbaviť)

Nechcem žartovať, ale tu na portáli máte výnimočnú možnosť vidieť dopredu - lebo síce niečo podobné vedia nakresliť aj iné profi organizácie, ale nik z nich nemá odvahu ísť s tým príliš skoro na verejnosť. A hlavne hovoríme o organizáciách vo svete, tie sa o Slovensko nezaujímajú - kto vám toto spraví tu na SLovensku?

Pravda - aby sme nezabudli, je to aj v článku: zlepšenie začína zatiaľ len v množstve infikovaných, pozitívnych. Ale počty mrtvych ešte týždeň dva porastú, lebo sú, z prirodzenosti vecí, oneskorené. Z dnes zistených pozitívnych ľudia zomrú až o dva tyždne.
Ak by som sa ešte zamyslel, aj keď sa mi už nechce - netreba to ani naozaj matematicky integrovať - teraz máme 100 mrtvych, o dva týždne to bude spolu povedzme 500 (možno ani nie) a potom rovnaký počet, kým to opadne. Teda tak tisícovku.
Pravda, to za predpokladu, že zavrieme hranice a rôzne čierne huby to tu nebudú nanovo dovlákať vo veľkom.

sandro

Cesi maju uz pozitivitu okolo 30% 3. den po sebe. To je svetovy unikat. My ideme pomaly cez 20%. S jednym musim suhlasit, aj ked som sa tvojej metodike vypoctu nevenoval detailne - neviem si predstavit, ze by toto uz nebol peak. To plosne testovanie je v tejto konstalacii samozrejme stupidnost roka, to radsej zavriet krajinu na 3 tyzdne. Vcera ma uputala informacia, ze vlada si na opatrenia ohladne COVID-19 pozicala na trhu 670 milionov. Kde su tie nevycerpane eurofondove miliardy, ktore este nedavno svietili z kazdych novin a ktore nam EU dovolila velactene docerpat na COVID situaciu?? Lebo v prvej vlne z nich nebolo pouzite takmer nic(vykrytie odpustenych odvodov sa pohybovalo v niekolko sto milionoch).

Norman

tieto grafy sú len prebraníé dát z
https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/download-todays-data-geo...
a potom len vykreslené, takže žiadna špeciálna moja veda za tým nie je.
Čakám na dnešné dáta, či bude vidieť ešte nejaký jasnejší posun k dobru.

Ak by to začalo klesať, nie je treba ani ďalšie opatrenia, nehovoriac nejaký lock down.

sandro

z mojho pohladu potrebny je. Netvrdim to na zaklade ziadneho modelu ani grafu, ale iba na zaklade informacii, ktore prichadzaju npr. z nemocnice v nasom regione, ktora je uz uplne plna. Nemaju kde umiestnovat dalsich pacientov, ludia budu od buduceho tyzdna zomierat doma lebo Fakultna uz tyzden neprijima ani najtazsie stavy a kazdy den pribuda stale viac pacientov. Nema zmysel teraz zufat nad stratifikaciami, teraz treba konat. A nasledne, po ukludneni situacie verejne popravit ludi, ktori za katastroficku situaciu v zdravotnictve a nedostatok lozok mozu. Hascak a spol. musia ist dole a s nimi vsetci spolupachatelia zo statnej sfery z minulosti a pritomnosti. Zaroven ocakavam, ze sa tu teraz zjavi Bukovsky v plasti a zacne v prvej linii zachranovat ludi. Sranda konci, zacina kruty mesiac pravdy.

nové