Zákon konečne uznal, že človek nie je vec

Je zaujímavé, ako dokáže byť zákon tupý a bezcitný. Naozaj iba v tupom zákone môže byť označený človek za vec.

Aha, že to nie človek, ale iná živá bytosť bola doteraz v zákone označená za vec? Teda nie iná, lebo to za prvé boli všetky iné živé bytosti, a za druhé nie iná, lebo tie bytosti sú (pod kožou) v princípe nerozoznatelné od opice druhu bezchlpec.  Ale teda upresnené: všetky živé bytosti, okrem opice bezchlpej, boli doteraz v zákonoch Slovenskej republiky označené za vec.

To sa zmenilo v pripravovanej novele zákona o veterinárnej starostlivosti. Zvieratá už budú definované ako živý tvor. 

Toľko k pozitívnej filozofickej stránke veci, i keď nie je isté, či tento symbolický krok naozaj znamená nejaký posun vo vedomí spoločnosti, alebo je to síce správne, ale len technické prispôsobenie sa.

 

V novele zákona bude daná takisto povinnosť čipovať psov (do 12 týždňa po narodení), ich dôsledná registrácia a nahlasovanie zmeny majitela.  Cielom je zamedziť nezákonnému množeniu  aj ich krutému a nezodpovednému vyhadzovaniu na ulicu a podobne.

Vyskytli sa názory, že tento zákon rozhnevá chovatelov psov, ale nemyslím, že je na to najmenší dôvod. Samotná myšlienka zákona je pozitívna a zvyšok je len bežný technický zákon, akých bolo už mnoho. Žiaľ, Zem nie je nekonečná, ľudia už žijú hlava na hlave a tak potrebujú pravidlá už pomaly na všetko - na ľudskú medicínu, na zvieraciu medicínu ... proste na všetko, ináč by došlo k rýchlemu kolapsu.

 

 

zdroj 

slaven1

čipovať by samozrejme mali aj mačky, škrečky, akváriové rybičky..

http://nadhlad.com/comment/25218#comment-25218

Norman

Myslím, že všetci sme videli tvoj komentár k tejto téme.
Ale hovorím, okrem za prvé všeobecných pozitív si za druhé nemyslím, že by čipovanie psov bolo zlé, skôr naopak - konkrétne argumenty sú presvedčivé. A ani si nemyslím, že by tento zákon mal naštvať ľudí, chovatelov (a ak, tak to už tak chodí). Ani si nemyslím, že by z týchto akcií niekto až tak zbohatol a že by to bol motív ich presadzovanie (i keď samozrejme niekto na tom aj trocha zarobí, ale tak je to so všetkým so zákonom o zimných gumách a podobne...).
A myslím, že aj mačku je niekedy výhodné začipovať. Srandičky s rybičkami - nuž čo, zosmiešniť sa dá všetko, ale nikam to nevedie:)

Ten druhý zákon, o dani z poschodí, už vraj sťahujú - vidíš, tam si mal viac pravdu, že je to zákon, ktorý by ľudí vytočil do žerava.
Ale aj tak sa to nakoneic presadí, lebo aj pri bytoch sa plati za všetky poschodia, nielen za pôdorys. Samozrejme, že dvíhať dane je svinárina, ale aj tak sa to stalo aj minulý rok pri dani z nemovitostí (určite vo viacerých mestách). Systém kolabuje aj týmto smerom.

nové