Zostrený núdzový stav

Kedže čísla infikovaných rastú, v sobotu a nedeľu rokovala pandemická komisia.

Výsledok: od 15.októbra  zrušenie všetkých hromadných podujatí. V gastrozariadeniach nemôžu konzumovať. Školy stredné idú na dištančný spôsob. Rúška všade, aj vonku.

Ako správne padlo na tlačovke: tieto opatrenia nebudú fungovať, ak ľudia nepochopia, že sa naozaj majú dištancovať od cudzích ľudí. Žiaľ, väčšina Slovákov vidí stále situáciu posledného pol roka, keď síce odvšadial počuli o svetovej pandémii, ale na Slovensku ju nemali. Žiaľ, nepochopili, aj keď sme aj my tu varovali, že stav v lete na Slovensku NIE JE pandémia, že to je stav, keď sa pandémiu podarilo zastaviť.

Teraz si mnoho Slovákov spája pandémiu s kľudným stavom, keď zomrelo len okolo 30 ľudí. V zahraničí to volali "slovenský zázrak". Tento relatívne priam  idilický letný stav Slováci považujú za "tú" pandémiu a tak sa akosi vnútorne odmietajú podriadiť novej situácii, novým nariadeniam.

Už som tu napísal, že nič nepomôže - buď teda ten vírus, ktorý zabíjal pred pol rokom a zabíja aj teraz aj v Západnej Európe či v USA, zmutuje do nejakého slabšiejo stavu, alebo budú slovenské oddelenia preťažené. Vďaka zlým predpovediam slovenských "analytikov" na jar, ktorí týmto hrozili, ale k tomu nedošlo, ľudia sa týchto predpovedí akosi už neboja. Ja som tu naopak napísal, že Covid-má dlžku mesiac-dva. A tak to aj bolo, nielen v Číne ale aj v Európe sa za pár mesiacov podarilo skoro všade znížiť počet denne novoinfikovaných k nízkým číslam. 

Ale Európu sa nepodarilo odizolovať a dogmy kapitalizmu, napríklad že hranice musia byť otvorené a ľudia sa musia stretávať na veľkých akciách, spôsobili nové rozširovanie pandémie. 

Zoznam nesmrteľných

Niektorí tvrdia, že choroba  Covid-19 nie je nebezpečná. Samozrejme, je to relatívvne. Preto navrhujem, aby všetci tí, čo si to naozaj myslia, sa podpísalí spolu na nejaký verejný zoznam, aby sa vedelo, že v prípade, že oni budú mať ťažký priebeh choroby, zriekajú sa poradia pre lekársku opateru. Veď podľa nich je Covid-19 len soplíček. Ak si to naozaj myslia, mali by mať odvahu sa podpísať na takú listinu vševedkov. Možno majú pravdu a neskôr s tým budú môcť machrovať pred vnúčatmi.

Možno. Oni možno. Ale neverím, že to šťastie budú mať všetci.

 

 

 

 

 
Autor: 
téma: 
toptema: 
forma: 

nové texty