Pred štyristo rokmi zasadli Indiáni k večeri s pútnikmi. Dodnes to ľutujú

Taký nadpis má článok v Sme. Je to priam čierny humor - a čo, mali belochov zabiť?

 

Kedže je zamknutý, dám sem podstatnú ukážku:
-----
Bola to asi naša najväčšia chyba, spomínajú Wampanoagovia na hostinu.

Kritika zobrazovania vďakyvzdania je pre pôvodných Američanov podobne citlivou témou ako snaha o odstránenie sôch Krištofa Kolumba a spomínanie na jeho brutalitu voči pôvodným obyvateľom.

Pre Wampanoagov a mnohé ďalšie kmene je štvrtý novembrový štvrtok, keď sa v Amerike oslavuje Vďakyvzdanie, dňom trúchlenia. Pretože aj keď Wampanoagovia pomáhali pútnikom prežiť, nasledovali roky pomalej genocídy ich ľudí a zaberania pôdy.

Na to, aby sa návštevník dozvedel niečo o dejinách Wampanoagov a o tom, čo sa im stalo po prvom Vďakyvzdaní, musí cestovať asi 50 kilometrov z Plymouthu do mesta Mashpee, kde je v drevenej budove pri ceste skromné múzeum.

Pred ním je wetu, tradičný dom Wampanoagov postavený z palíc a kôry stromov, a mishoon, indiánske kanoe. Vnútri múzea sedí Matka Medvedica, 71-ročná Wampanoažka z Mashpee, ktorá ručne šije čiapku z jelenej kože.

„Neuznávame americký sviatok Vďakyvzdania, je to marginalizácia a prekrúcanie našej histórie,“ hovorí tiež Paula Petersová, ktorá o pôvodných Američanoch prednáša a píše knihy.
-------

 

Nuž, v prvom rade bol toto konflikt prírodných kultúr s intenzívnou civilizáciou, aký sa stal všade na svete. Nie je to len osud nejakých "indiánov". Čiže nemajú plakať nad svojím osudom, nie sú výnimka.

Za druhé, keď nielen nejaká baba, ale aj masmédia si dovolia povedať, že ich nešťastím je príchod bielych, dovolia si povedať, že rovnakým nešťastím bol aj príchod čiernych? Ak by to napísali, ozvala by sa americká "ideologická polícia" a zodpovední by boli doslovne zničení. proti bielym môžu.

Do tretice z toho vyplývajúce:
severoamerická spoločnosť sa podobne ako celá Latinská Amerika etnicky (rasovo) mení a tomu sa už prispôsobila aj ich reálna ideológia. Stáva sa z nej kontinent etnicky prevažne indiánsko-africký, a ak sa nič nestane, tak aj bude vyzerať jej budúcnosť. Stačí sa pozrieť do Brazílie, ktorá je v tomto klasický príklad. A prípadne do Južnej Afriky, či až do Zimbabwe (bývalej Rhodézie), kde tiež čierne etnikum vyvlastnilo, vyhnalo a z veľkej časti vyvraždilo biele obyvateľstvo. Toto je ten gradient, ktorým proces postupuje.
V USA už odmietli pamiatku na Kolumba, a pamätné dni bieleho príchodu. Zatiaľ nie oficiálne, ale ako vidíme, k tomuto to smeruje. Ak by to pokračovalo, stane sa z USA štát "pôvodných obyvateľov" - v skutočnosti novej medzinárodnej zmesky, nech sa nik nehnevá, štát bastardov.

Ešte jedna veta z článku:

Linda Coombsová, ktorá je kmeňovou historičkou, opisuje vďakyvzdanie ako myšlienku, podľa ktorej „vyzeráme ako idioti, ktorí vítali všetky tieto zmeny“.

Nuž, beloši by sa mali poučiť, pretože teraz robia tú istú chybu, teraz vyzerajú ako idioti oni.

V Roku 1968 natočili Američania svetoznámy film Planéta opíc. Je to veľmi prorocký film, tak bol vnímaný od samého začiatku. Autori, najlepšie reprezentovaní hlavným predstaviteľom Charlton Hestonom, ale aj scénaristom (Francúz Pierre Boulle, autor "Most cez rieku Kwai"), dobre vedeli, aké vážne varovnie dávajú zabalené do formy akčného scifi príbehu. Súčasnosť im dáva za pravdu, ale aj ukazuje, že žiaľ,  ich varovanie neuspelo.

 

 

 

Ema

Nejaká osoba, absolventka medzinárodných teritoriálnych štúdií v Prahe, s dojatím spomína na svoju mierotvornú misiu v Kongu. Vraj nikomu nepraje zažiť ozbrojený útok, ale každý by bol potom citlivejší k utečencom. Veď samozrejme. Všetci citlivo chceme, aby sa konžské etniká navzájom napádali ako obvykle u seba doma a neprinášali tento tradičný zvyk do Európy.

Toto je ale špeciál újebné: "Kongo bolo belgickou kolóniou, a keď ho Belgičania opustili, zanechali krajinu personálne nepripravenú na samostatnosť."
A ešte toto - ako zažila v Kongu ozbrojený konflikt: "V jedno nedeľné ráno sme sa zobudili na zvuky výstrelov. Zistili sme, že prichádzajú z domu nášho suseda. Bol to vedúci miestneho protikorupčného oddelenia, v skutočnosti išlo o jedného z najskorumpovanejších politikov v oblasti."
MATOVIČ! Tá mala v Kongu za suseda Matoviča.
Nech je jej príbeh dôkazom, že my tu žiadnych "utečencov" nepotrebujeme, na rozdrbanie spoločnosti nám stačí OĽaNO s jeho výrazným konžským potenciálom.

Roland Edvardsen

Pre zaujímavosť nejaké to info, lebo historická realita je ďaleko komplexnejšia, a aj zaujímavejšia, než čierno-biele naratívy smetiarní.

V r. 1614 bol člen konfederácie Wampanoagov, istý Squanto, unesený európskymi pobrežnými nájazníkmi a prevezený do Španielska. Neskôr ho preniesli do Anglicka. Tam sa naučil po anglicky a začal pracovať ako staviteľ ľodí. Keď sa v r. 1619 vrátil na aglickej lodi do domovskej Ameriky, tak zistil, že jeho rodina a väčšina z jeho najbližšieho kmeňa boli zničené chorobami, ktoré nevedomky priniesli Briti. 

Keď v r. 1620 plachetnica Mayflower konečne pristála v Amerike, tak Wampanoagovia boli spočiatku voči nosičom chorôb s bielymi tvárami opatrní. Ale už po pár mesiacoch sa to zmenilo, aj vďaka Squantovi, ktorý robil prostredníka medzi indiánmi a bielymi tvárami. Aj s jeho prispením Wampanoagovia a bieli puritáni podpísali v r. 1621 zmluvu o vzájomnej vojenskej obrane. 

A títo, podľa dnešných pc naratívov len a len mierumilovní a prírodu uctievajúci Wampanoagovia, boli v tom čase zapojení do prebiehajúcich kmeňových vojen so susednými indiánmi z kmeňa Narrangansett. A aby ich porazili, tak logicky im prišlo strategicky výhodné uzavrieť spojenectvo s cudzincami, ktorí mali magické ohnivé palice, ktorými vedeli zabiť na diaľku. 

Na oplátku Wampanoagovia zase súhlasili, že budú chrániť puritánov pred nájazdmi iných domorodcov, ako aj otravných Francúzov, ktorí boli v tom čase konkurencia pre Britov. A britskí puritáni zase sľúbili Wampanoagom, že im poskytnú svoju palebnú silu, aby mohli vyhubiť nepriateľské kmene Narrangansett a Massachusett.  

Takže do "genocídy" indiánov (dávam úvodzovky, lebo je to dosť na polemiku vzhľadom k tomu, že Injunov je dnes v sev. Amerike 2x toľko ako ich bolo v r. 1621) sa ochotne zapájali i samotní indiáni, s belochmi uzatvárali spojenectvá a kupovali si od nich strelné zbrane, aby mohli likvidovať susednú indiánsku konkurenciu. 

Toľko k tomu sladkému americkému mýtu Vďakyvzdania, podľa ktorého boli indiáni mierumilovní a láskaví, obdobne ako puritáni. Skrátka oportunisti všetkých krajín a rás spojme sa - asi tak. :-)

 

Norman

thanksgiving day je samozrejme taká rozprávka, ako Ježiško nosiaci darčeky.
To s dvojnásobením počtu indiánov je klamúce, pretože sa neúmerne zväčšil počet iného obyvateľstva, najmenej stonásobne, takže zdvojnásobenie indiánov je decimácia, a okrem toho títo dnešní indiani sú len výrazní miešanci, som si istý - takže v tom zmysle genocida prebehla. Hlavne teda infekčnými chorobami (treba si všimnúť, že infekcia prebiehala prevažne jedným smerom - zo špinavej mestskej civilizácie do prírodnej - ale proste Európania aj viac zniesli).

Kolonizácia Ameriky bol proste proces, ktorý priniesol veľa obetí, ale nielen medzi domácimi, ale aj medzi bielymi. Určite to nie je dôvod, aby nejaká degradovaná zmeska teraz minulosť používala ako zbraň na zničenie súčasnej (bielej) Ameriky. Nie je to nič nové - ale vidno, že to postupuje, keď už aj idioti zo Sme sa vydali touto cestou.

Roland Edvardsen

Indiáni zväčša pomreli na choroby neznáme pre americký kontinent, voči ktorým ich imunitný systém nemal šancu. Inak podobne zomierali aj Európania na, pre nich neznáme tropické choroby, v Afrike - aj preto kolonizácia Afriky prebehla neskoršie.

Môžeme diskutovať o pojme genocída (napokon existuje aj kultúrna genocída, samozrejme), ale našiel som jednu zaujímavú štúdiu: https://www.pnas.org/content/108/51/20444 Vyberám:

Our reconstruction suggests that Native Americans suffered a significant, although transient, contraction in population size some 500 y before the present, during which female effective size was reduced by ∼50%. These results support analyses of historical records indicating that European colonization induced widespread mortality among indigenous Americans.

The authors also state that “few genetic analyses have found evidence for a substantial population contraction during this period (but see refs. 6–8), and several recent, relatively large-scale demographic reconstructions have found no signal of a significant decline..”

Väčšina štúdií teda neukazuje nejaké výrazné zníženie populácie. A tie, ktoré ukazujú, tak ukazujú prechodné zníženie, ktoré je v súlade s tým, že v tom čase indiáni zápasili s novými chorobami, aby sa neskôr u nich vyvinula herd immunity. 

Ale skôr pointa je v tom, že belosi nezabíjali indiánov signifikantne viac, ako napr. iných belochov v bitkách a nájazdoch. Čo bývalo typické pre severoamerický kontinent, ak sa bavíme o vzťahu indiáni vs. bieli, bolo to, že indiáni napr. predali svôju pôdu belochom, neskôr však napadli belochov už usadených na predanej pôde (vrátane takých incidentov, kedy napr. uniesli biele ženy, znásilnili ich a potom oskalpovali - holt, my máme radi tie romantické predstavy o prírodných národoch, ale zabúdame na to, že prírodne národy vedeli byť aj veľmi brutálne), a potom belosi sa im prišli pomstiť  - a tiekla zase indiánska krv. Aj keď viem, že sa dá použiť argument, že primárni agresori boli belosi, lebo sa prisťahovali. Ale to, že indiáni bojovali medzi sebou, že zasahovali do svojich území, genocídovali sa predtým a oportunisticky sa spájali s bielymi (to isté aj pomoc indiánskych kmeňov Španielom proti Aztékom, ktorí ich utláčali) proti iným indiánskym kmeňom výrazne pridáva na komplexicite toho príbehu. 

Ale áno, zneužívať takto históriu voči už dlhodobo usadenému etniku a kultúre, ako to robia kdejakí woke radikáli a smetiari, je špinavosť.  

Každopádne, keď tak čítam tú štúdiu, tak ma napadá, že ak vedci dokážu pomocou génovej štúdie zistiť, že 50% indiánskych Američanov zomrelo pred 500 rokmi, potom by asi mohli byť schopní detekovať či 6 miliónov Židov, cca 30% židovstva tuším, zomrelo pred 80 rokov kvôli holokauze, však? Mali by sa uskutočniť po celom svete viaceré nestranné štúdie, aby sa raz a navždy dokázalo, koľko Židov zomrelo počas druhej svetovej vojny (a nemali by ich robiť len izraelské inštitúcie a pod.), no nie? Však ide o pravdu, či? :-)

Norman

Je očividne ťažko presnejšie určiť, koľko domorodcov v sev. Amerike žilo a čím prešli, ale pojmy v populárnom mediálnom svete majú svoj bežný význam, a svoje bočné tiene, tak UZNAVAM, že z tohto pohľadu a dôvodu (a z tých ostatných, čo si napísal) je pojem "genocída" na udalosti v sev. Amerike príliš silný, nevhodný.

Mimochodom myslím, že v severnej Amerike to bolo miernejšie, ako v strednej a južnej - za prvé z dôvodov odlišnosti bielych imigrantov na severe a na juhu, a to kultúrnej (hore protestanti, dole katolíci), rasovej mentalite (hore nordici, dole mediteránci), a za druhé aj preto, že domorodci na severe predsa len mali viac miesta na určitý ústup - v strednej a južnej, na ostrovoch a menších územiach, limitovaných džunglou a horami, boli pomery horšie a stret civilizácii tam naozaj spôsobil genocídu, minimálne v Karibiku (na druhej strane v Andách ale aj v Mexiku zostali široké populácie natívnych domorodcov). Navyše stredomorská Španielska kultúra s radosťou implementovala na domorodcov otroctvo, čo "puritáni" hore nepotrebovali. Keď domorodci v strednej Amerike populačne prudko klesli, a ukázali dosť nevhodnosť na ťažkú prácu, začali sa tam privážať černoši a táto "choroba" prerástla až na sever, do budúcich USA. Následky znášajú všetci doteraz.

Brutalita
Ako hovoríš, stret civilizácii vytvoril brutalitu na oboch stranách. To je práve podstatné, že zlo nebolo dané jednou stranou, ale ich stretom. Podobne ako tlak tektonických blokov plodí zemetrasenie či sopečnú činnosť.
Ale táto brutalita tých čias sa nestratila, ale zostala zachovaná vo výslednej americkej kultúre. Veď to každý môže vidieť doteraz.
K tomu azda ale aj to, že bez naivného idealizovania domorodcov, predsa len ich slobodný spôsob života (daný výbornými podmienkami kontinentu) zapôsobili aj na bielych a tá americká doktrína "slobody", ktorou sa doteraz oháňajú, je toho tiež doteraz viditeľný pozostatok. Natívna "indiánska" kultúra naozaj nevymrela, ale vôbec neprežíva v tých hrstkach biednych často alkoholikov v rôznych formálnych či neformálnych rezerváciách, ale priamo v mainstreame kultúry USA. Prežívajú jej dobré i zlé stránky.
Takže niet dôvodu, aby si zrazu indiáni sťažovali a chceli, aby v USA prevládli celkom. Niet dôvod chcieť byť "chránená menšina". Ako niet dôvodu na taký status ani u židov.

A teda ešte k tým židom.
Sila a presnosť genetiky je veru fascinujúca. Čo sa týka zistenia toho, koľko percent zahynulo pred 80 rokmi, k tomu len toľko, že je to veru jednoduchá otázka, aj jednoduchá odpoveď, aj by som napísal, koľko, ale potom by zas niekomu vybuchla hlava a tak to radšej nenapíšem :-). Niektorí ľudia fakt voči pravde nie sú imúnni :)
Ale asi toľko - ani v tom prípade židov sa nedá hovoriť o genocíde.
Navyše, genetika už aj tak prezradila a prezrádza čoraz viac, až príliš - že židia vlastne vôbec nie sú Židia, a nejde len o "chazarský fenomen", ale mnoho iných. Ale tak kým tá sekta má pod palcom financie a média, tak sa nemôže nik čudovať, že žije tak, ako žije. Biedne a bezmocne.
Ups, zabudol som, teraz všetci bojujú proti rúškam a vakcínam, tak nemajú čas na financie a médiá. Domáci dobytok sa zas raz nechal vkomandovať do ohrady.