Kolaborácia

Keď človek náhodou prebehne rôznych prednášajúcich na youtube, niekedy s určitou radosťou môže vidieť, že ich nespokojnosť má  rovnaký podnet, ako tu na Slovensku. S radosťou, pretože je fajn vedieť, že to majú aj vo svete podobne. Dosť častou témou premýšlajúcich je to, čo zaznelo opakovane aj tu - pasívny postoj širokej verejnosti. Až škodoradostne človek počúva, že vo svete sa tiež sa pohoršujú nad zbabelosťou, lenivosťou, nezáujmom, že pre tento jav tiež hľadajú príčinu.

K tomu si chcem zaznamenať pár vecí.

V prvom rade si treba pripomenúť, že určité vrstvy populácie proste nemajú svedomie. Nemajú TO svedomie, ktoré by mali mať, nemajú ten pocit súnaležitosti so svetom. Tu a teraz to nemá zmysel nejako upresnovať. Ani nie je aktuálnou otázkou, či je takýchto ľudí bez svedomia málo, alebo je to široká driemajúca vrstva psychopatov.

Máme tu  jednoduchšiu otázku: prečo aj tí, ktorí v systéme prehrávajú, ho napriek tomu podporujú? Nechávajú  na sebe drevo píliť, nechávajú sa bičovať a neprejavia výrazne nespokojnosť, naopak, ešte sa aktívne pachtia. No, a tu stále nestačí vysvetlenie, že "majú strach", alebo že "sa im nechce", pretože niekedy by to muselo znamenať, že niekto "má strach" sa nadýchnuť, alebo že "sa mu nechce" dýchať. Nie nie, také vysvetlenie nestačí, keby to bolo v tom, mnohí by boli aspoň tak aktívni, ako topiaci sa, mlatili by okolo seba ručičkami nožičkami. Ale oni to nerobia.

Nie, je tu v hre ešte iný termín, a to je kolaborácia. Je to kolaborácia založená na predstave, že hocktorý z úbožiakov môže vyhrať. Nie každý, oni vedia, že každý nie, ale majú predstavu, že pri troche šťastia môže vyhrať hocikto. Nechcú uveriť, že lotéria je falošná. To je to, čo ich výrazne motivuje, to je to, čo ich výrazne zotročuje - ich vlastné špinavé túžby.

Je to presne ten jav, ako keď závislák na hracích automatoch strká posledné rodinné peniaze do systému, robí zo seba žobráka ale nedbá na to pod tlakom ilúzie, že raz aj on vyhrá a bude "tam hore", že bude mať tie magické virtuálne milióny.

Sú široké vrstvy spoločnosti takíto blázni?

Áno, sú. Sú takto postihnutí. Prvotná chyba je nedostatok svedomia, ale aj keď ho nemajú, aj tak by im racio malo povedať pravdu a zastaviť ich. Ale kolaborácia je silnejší motív, ako ich rozum.

V podstate teda tvrdiť, že tí ľudia sú pasívni, pretože majú strach alebo sú leniví, je ešte eufemizmusvýhovorka. Sú na tom horšie.

Sme na tom horšie.

1488
Nevedomie alebo nevedomosť, to mi viac štymuje ako nesvedomie. Inak len súhlas, kolaborácia napriek tomu, že intuitívne cítiť cestu do priepasti. Potkanári pískajú a slepí hopsajú - kým nepríde evolučný exekútor. http://www.youtube.com/watch?v=q41a-2AN3Uo
Norman
svedomie alebo vedomie, hej, je to na jednej osi, rozdieľ je len v hľbke. Podstatnejšie je to, že ľudia sa tvária, že nevedia, že im chýba taká ta (po)vrchná vedomosť. Dokonca sa tak tvária sami pred sebou, sami seba klamú. Iní sa tvária, že aj keď vidia stav, nevedia metódy, nevedia toto, nevedia tamto ... :) Je to ako jedna tá pointa vo filme Prelet nad Kukačím hniezdom, keď si cudzí racionálny element v blázinci myslel, že tam tí chudáci pod násilím trpia - a až ku koncu zistil, že sú tam vlastne skoro všetci dobrovoľne. A konieckoncov, nie je to len o nejakých spoločenských zmenách či aktivitách, ale aj o tých osobných, tých mentálnych,  duchovných ... akokoľvek sa to nazve.   Vlastne je to komické - tisíce žiráf sa snažia odhovoriť milióny žiráf, aby nemali dlhý krk. A čudujú sa, že to takto nefunguje.  
Norman
Prečo práve to? Bože, to vyzerá ako my kedysi, presne tie šatočky, tie blbé frizúry, tie blbé ksichty, neuveritelné, tá podoba... Hrozný kanonenfutter - no, k tomu extrému síce našťastie(?)  nedošlo - ale boli sme pripravení :)
1488
Na masové nevedomie a slepotohluchotu spolubývajúcich sapientov zemegule mi vybehol obrázok Krysára ako manipuluje hypnotizovaným davom a naivné malé deti ovláda mantrovaním pudov pomocou pískačky. PajdPajper teda potkanár sa potom môže škeriť ako Úbama na pohrebe.. Vsuvka k podobným témam aj v iných článkoch - dnešní štatutári akciovky akože demokracia už tuším nestíhajú byť ani pokryteckí, pretože to divadlo systému na krásne slová začína byť okukané, ich energia má tiež svoje limity a tak trhliny hereckých výkonov už sú postrehnuteľné aj plebsu. Jasné, že klam oblečú do nového šatu, len sa mi zdá, že pre nový vek informačného zrýchlenia budú musieť zvýšiť dávku, no tým sa vyvíja aj väčšia rezistencia voči podstate ojebu.
Norman
že ten motív so zvodcom Potkaniarom som pochopil, ale prekvapil ma ... ten hrozný časový skok do minulosti - čo mi tým chcela prozretelnosť naznačiť? :) Ale vlastne ani sám neviem, prečo ma to prekvapilo, takže to nedokážem vysvetliť. Ešte tie chúdence aj chodia v kruhu ... deprimujúce.)  
1488
Veď aj tá Májá je tu na chvíľu len pre nás hehe..

nové