Američania hľadajú nového šéfa do tlačiarne dolárov, Ben dáva šalom

Asad je predstavenie prebiehajúce na vedľajšom pódiu, to hlavné patrí Bernankymu - tak nejako znie v preklade názov komentáru z Marketwatch.com s podtitulkom: Koho zaujímajú nejaký utečenci? Fed nakupuje menej bondov.

Ben Šalom Bernanky od roku 2006 držal v rukách kľúče k miešačke hlavnému počítaču, v ktorom úzka skupina sukromých bankárov (nie, FED nie je žiadna "štátna" centrálna banka) vytvára "falošné" peniaze pre americkú vládu. Tá si potom môže dovoliť "investovať" do programov, ako napríklad do tohto $52 miliardového, v ktorom NSA prepláca náklady veľkým americkým IT spoločnostiam (GOOG, FB, MSFT) spojené s otvorením prístupu k našim ich údajom. Vláda USA si k dnešnému dňu požičala už (a musí vrátiť, či čo):

 

Takmer 17 biliónov - 16740 miliárd

 

Bernankymu vyprší mandát v januáry 2014 a v tomto období prebieha hľadanie jeho náhradníka. Medzi horúcich kandidátov patria Janet Yellen (1946, žena) a Larry Summers (1954, muž). Obidvaja majú vzdelanie, pracovné skúsenosti i vierovyznanie vhodné na túto "pracovnú pozíciu". Po kratšej úvahe vsadzám na ženu. Teraz je "v móde" mať vo vedení potápajúcej sa inštitúcie ženu.

Historické okienko

FED vznikol v roku 1913 ako riešenie, ktoré má zabrániť vzniku rôznych runov na banky a finančných kríz. Tento rok oslávi 100 rokov svojej "úspešnej" a neohrozenej existencie.

Viac k Benovej výmene:

- Battle over Fed - Summers' opponents seek to sway Obama - Reuters
- Turnover at Federal Reserve adds uncertainty to interest rate and QE3 promises - The Washington Post


MY LOVELY PYRRHONISM, Nikolai Starikov, Why are held war and revolution

PS: Čo zač je ECB? Kto vyberá jej predstaviteľov? Ako sú volení? Kto im dáva príkaz na tlač peňazí? Komu sa zodpovedajú?

Norman
skutočne inteligentný gif, ha.    
Ema

"One of the funniest people in America" Andrej Borovička ( en.wikipedia.org/wiki/Andy_Borowitz ) napísal v plátku New Yorker na svojom blogu Borovičkové správy akože humorný slint o tom, ako Obama nadával Putinovi na tlačovej konferencii do kokotov:

http://www.newyorker.com/online/blogs/borowitzreport/2013/09/g20-ends-ab...

Pri všetko hnoji, v ktorom sa USA mágajú po morálnej aj finančnej stránke - práve vďaka všelijakým východoeurópskym Borovičkom, ktorí ovládli ich zahraničnú politiku, peniaze a média - na takúto úroveň ukrajinského štetlu transformovaného na Izrael zatiaľ americký prezident neklesol.

 
slaven1

Janet Yellenová je nová šefka FED, Summers odstúpil.

Nedávno bol na fondsk-u dobrý článok o skutočnej výške US dlhu (vládny dlh + domácnosti + firmy + samosprávy + ...). Dopočítali sa k číslu $126 000 000 000 000 (plus mínus zopár miliár :-).

Celé predstavenie so schvalovaním US rozpočtu je možno oná chvíľa, na ktorú sa tak dlho čakalo -  koniec dolára ako hlavnej meny vo svetovom biznise (Aj keď ja som to tipoval niekde medzi prelomom rokov 2014/2015  - USA dokončia robotov, BRICS banka funguje...). S tak obrovským dlhom materskej krajiny to dlhšie asi nejde. V každom prípade by sa malo rozhodnúť do 2 dní, 17. októbra "dojdu americkému štátu lóve".

Minulý týždeň mali medzinárodní bankári výročnú konferenciu vo Wošinktone (NSA aspoň nemá ďaleko). Vyzerá to, že sú so smrťou dolára zmierení. Po tom ako ECB urobila dohodu o "vzájomnej výmene mien" s Čínskou centrálnou bankou, Slovensko je zachránené, a vo svete  odmerikanizovaniu už nič nestojí v ceste:

The European Central Bank and the People’s Bank of China agreed to establish a bilateral currency swap line, bolstering access to trade finance in the euro area and strengthening the international use of the yuan.

The swap line will be valid for three years and have a maximum size of 350 billion yuan ($57 billion) when Chinese currency is provided to the ECB and 45 billion euros ($61 billion) when money is given to the PBOC, the Frankfurt-based central bank said in an e-mailed statement yesterday.

Le Bleu
pre tých, čo neignorujú linky: http://www.atimes.com/atimes/World/WOR-02-151013.htmlalebo preklad (mohol by byť lepší) tu: http://zvedavec.org/komentare/2013/10/5700-zrod-deamerikanizovaneho-sveta.htmTamtiež ďalší pomerne optimistický článok viac-menej k tej istej veci. http://zvedavec.org/komentare/2013/10/5698-rusko-syrie-a-upadek-americke-hegemonie.htm
slaven1

Čítal som + článok, o ktorom hovorí v úvode Eskobar je preložený tu.

nové