Rozpočtové zlyhanie USA oprávňuje svet odamerikanizovať sa

Málo kedy sa stane, že tak veľa zdrojov nezávisle od seba odkazuje na jeden článok - Commentary: U.S. fiscal failure warrants a de-Americanized world. Tu je jeho preklad:

Rozpočtové zlyhanie USA oprávňuje svet odamerikanizovať sa

Napísal Lui Chang, agentúra Xinhua, Peking, 13.10.2013, preložil Slaven pre Nadhlad.com, 16.10.2013

Tak ako americkí politici oboch štátostrán stále prešľapujú sem a tam medzi Bielym domom a Kapitolhilom bez toho, aby našli životaschopné riešenie zadlženého rozpočtu, pravdepodobne nastal ten správny čas aby zmätená planéta začala zvažovať budovanie odamerikanizovaného sveta.

Vznikajúc z krviprelievania druhej svetovej vojny, Spojené štáty, ako svetovo najmocnejší národ, sa od vtedy snažili vytvoriť globálnu ríšu založenú na povojnovom svetovom poriadku, sponzorujúc oživenie v Európe či podporujúc zmeny režimov v národoch, ktoré sa sťažka dajú považovať za prívetivé k Wošingtonu.

S ich zdanlivo bezkonkurenčnou ekonomickou a vojenskou mocou, Spojené štáty vyhlásili, že majú zásadné národné záujmy ochraňovať kohosi takmer v každom kúte sveta; zvykli si zasahovať do záležitostí mnohých krajín a regiónov ďaleko od svojich brehov.

Medzitým sa americká vláda pred svetom ukazovala po všetkých smeroch ako zástanca vysokých morálnych hodnôt, pričom tajne robila veci, ktoré sú tak „smelé“ ako napríklad mučenie vojnových zajatcov, vraždenie civilistov pomocou bezpilotníkov, či špehovanie svetových vodcov.

Pod tým čo je známe ako „americké storočie“ (Pax Americana) zlyhávame vidieť svet, v ktorom Spojené štáty pomáhajú zneškodniť násilie a konflikty, znížiť chudobu, počty vysídlených obyvateľov, a priniesť k skutočnému, trvalému mieru.

Navyše, namiesto plnenie povinnosti vyplývajúcich z pozície zodpovednej vedúcej sily, sebe slúžiaci Wošington zneuživa postavenie superveľmoci, a do sveta vniesol ešte väčší chaos presúvaním finančných rizík za oceán, podnecovaním regionálneho napätia uprostred sporov o územie, vytváraním neoprávnených vojen pod zámienkou vyložených klamstiev.

Ako dôsledok, svet sa z ekonomickej katastrofy spôsobenej nenásytnými „elitami“ z wolstrít zotavuje iba plaziacim tempom, zatiaľ čo bombardovanie a zabíjanie sa stali v Iraku doslova každodennou rutinou potom, ako Wošington vyhlasoval, že oslobodil jeho obyvateľov od tyranskej vlády.

Najnovší prípad predstavuje vo Wošingtone už pravidelná stagnácia pri schvaľovaní federálneho rozpočtu. Schvaľovanie navýšenia dlhového stropu opäť ponecháva v ohrození obrovské dolárové rezervy mnohých národov a medzinárodné spoločenstvo v stave značnej agónie.

Tak alarmujúce dni, keď osudy druhých sú v rukách pokryteckého národa musia byť ukončené, a mal by byť nastolený nový svetový poriadok, v ktorom by všetky národy, malé aj veľké, chudobné i bohaté, mali svoje kľúčové záujmy rešpektované a chránené na rovnakej úrovni.

Aby táto zmena prebehla, malo by byť položené niekoľko pilierov, ktoré budú odamerikanizovaný svet podopierať.

Pre začiatok, všetky národy potrebujú rešpektovať základné princípy medzinárodného práva, vrátane rešpektovania zvrchovanosti a držať ruky preč od vnútorných záležitostí iných.

Okrem toho, ako orgán riešiaci horúce body globálnych problémov musí byť uznaná OSN. To znamená, že nikto nemá právo pustiť akúkoľvek formu vojenskej akcie proti ostatným bez mandátu OSN.

Okrem toho, svetový finančný systém musí prijať niektoré zásadné reformy.

Rozvojové a rozvíjajúce sa trhové ekonomiky musia mať väčšie slovo v hlavných medzinárodných finančných inštitúciách, vrátane Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu tak, aby lepšie odrážali premeny globálneho ekonomického a politického prostredia.

Tieto zmeny môžu byť zahrnuté v reforme na zavedenie novej medzinárodnej rezervnej meny, ktorá má byť vytvorená aby nahradila dominantný americký dolár, a aby sa medzinárodné spoločenstvo nastálo držalo ochránené od prelievania politických problémov Spojených štátov domáceho charakteru do svetovej arény.

Samozrejme, že za účelom podpory týchto zmien nie je úplne vhodné držať Spojené štáty stranou, čo je zároveň aj nemožné. Účelom je podporiť Washington hrať oveľa konštruktívnejšiu úlohu v riešení globálnych záležitostí.

A spomedzi všetkých možností, padol návrh aby politici najskôr začali s ukončením zhubnej slepej uličky.

 

Trocha humoru záverom:

Grigoriy
Mám to šťastie, že, ked sa mne niečo sníva, mám na nočnom stolíku hned poruke "Veľkú Encyklopediu Snov", takže som hned v obraze. Ved viete, že človek takmer ihneď zabudne, čo sa mu vlastne snivalo. Abecedne usporiadané hesla v prirucnej knihe sú v takomto prípade veľmi dobra vec. Aj ked mne sa ešte o "deamerikanizacii" nikdy nesnivalo, dnes, súc inšpirovaný, som si to heslo zo zvedavosti pozrel, a hned som som vedel nielen to, co taky sen znamená, ale aj to, prečo ja take sny nikdy nemám. Pisu tam, že, ak mate taky sen, zdochne vám koza. A, kedy som ja mal kozu!?
Buheh
pozrel som sa pre istotu dvakrát a také heslo v tej knihe vôbec nie je.
slaven1
Možno máš staršie vydanie než Grigoriy
Buheh
preklad strašný (používaš automatický translátor?), radšej som to dočítal v origináli. Ale napriek tomu, musím Ťa pochváliť za usilovnosť. Keď sa budeš takto snažiť aj naďalej, možno to dotiahneš aj ďalej než len na okresného tajomníka.
slaven1
Hej, taký som bol lenivý, že som to prehranal cez automatický prekladač. Ono aj ten originál bol nejaký divný; bolo cítiť, že to písal Čiňan. No čo, zvykajme si na "odamerikanizovanú angličtinu".
Norman
To je to na tom videu? Mei you gong chan dang, jiu mei you xin zhong guo   K pokusu s automat prekladom: The spirit is strong, but the flesh is weakA lélek erős, de a test gyengeEl espíritu es fuerte, pero la carne es débilDer Geist ist willig, aber das Fleisch ist schwach心灵固然愿意,肉体却软弱了La spirito ja estas fervora, sed la karno estas malforta Špiritus je ohnivý, ale maso je pokazené Alcohol is fiery, but the meat is soured
slaven1

To video je hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol prelúskať odamerikanizovanou angličtinou. Rozmýšlal som ako ho sem prepašujem a Xinhua agentúra mi dala "ponuku, ktorá sa neodmieta" :)

Mei you gong chan dang, mei you xin zhong guo - to si tomu ale dal, kde si nechal diakritiku (Mandarínčina má 4 rôzne hlásky)? Takto to bude skutočne divoký preklad.

Norman
ale 4 tóny. Prekladať nemusíš, to je predsa tá pesnička (viď aj titulky): "Ak by nebolo Kungčantangu, nebolo by nové Žunkuo" (Kungčantang podobne ako Kuomintang. Slovo Kuomintang sa bežne používalo, dnes už o tom počuje človek menej - aj keď komp správne hovorí, že tiež stále vládne)  
slaven1

Chládná rozumovosť počítača mi pripomenula tento rozhovor, ktorý na nadhlad.com ešte len rozoberieme.

Norman
"Pod tým čo je známe ako „americké storočie“ (Pax Americana) zlyhávame vidieť svet, v ktorom Spojené štáty pomáhajú zneškodniť násilie a konflikty, znížiť chudobu, počty vysídlených obyvateľov, a priniesť k skutočnému, trvalému mieru."   Čo na tom nechápeš?
slaven1
Toto je zrovna jasná časť. Záver článku mi nedáva zmysel a to som nad ním premýšľal aj zo 5 minút: "And among all options, it is suggested that the beltway politicians first begin with ending the pernicious impasse." - keď bol preklad z čínštiny robení automatom, aj preklad do slovenčiny nech je automatom :) Mimochodom vypichol si skutočne zaujímavý úsek, na ktorom je možné krásne demonštrovať čínsku filozofiu (diplomaciu, alebo čo ...). Nie Američania zlyhávajú doručiť ("deliver"), ale Číňania zlyhávajú vidieť: "Niekde ten krásny svet podľa PAX AMERICANA je, len my sme takí mľandraví a nevidíme ho".  
Norman
Gramatiku si preskočil, semantický zmysel ťa nazaujíma, angločínštine nerozumieš - dnes by si bol úspešný milionár.  
slaven1

Nemusíš byť žid aby si bol milionár. Číňanec, ktorý chce za zhruba $810 miliónov znovupostaviť londýnsky Kryštálový palác, pravdepodobne nemá orezaný penis. Pripomeňme, že Kryštálový pálac bol zničený požiarom v roku 1936. Baruchov kamarát, politik Churchill vtedy so slzou v oku skonštatoval "toto je koniec jednej éry". „Érou“ mal na mysli viktoriánske obdobie, keď anglosasi po svete lúpili a vraždili kde sa im zažiadalo.

Obnova Kryštálového palácu je veľmi symbolická, pretože ju obnovuje Číňan. Číňan bude vlastniť luxusné výnosy z nájomného zo znovupostaveného symbolu viktoriánskeho Anglicka, doby keď cisárska Čína bola ekonomicky a populačne zdevastovaná a sfetovaná anglickými obchodníkmi s ópiom. Tomu hovorím revanš!

Čína sa nezastavila len pri jednej budove. Po tom ako kúpili Volvo (áno, kedysi švédske volvo patrí Číňancom), tak Geely (založená 1986) nakúpila aj London Taxy Company – „tradičného výrobcu“ londýnskych taxíkov.

Crystal Palace fire 1936

Sémantický zmysel mi stačí v článkoch od Emy. Keď prekladám dôsledne, tak veľmi nechcem meniť kombináciu slov, pretože sa potom točia takéto filmy. Obzvlášť nechávam doslovný preklad, keď tým myšlienkam nepochopím: "For starters, all nations need to hew to the basic principles of the international law..." - need to hew - potrebujú kosiť? For starters - pre štartér či ako predjedlo? Pri tých niekoľko biliónových prebytkoch by mohli zaplatiť $10 za korektora s materinskou rečou emerickou.

Cítiť, že komentár napísala iná kultúra, než na akú som bol do teraz zvyknutý. Preto, keď nejaký slovák skladá krásne texty (piesne) do angličtiny, je ako opica - v zásade na smiech. Užívajme rodného slova, hoc gramaticky (technicky) náročného, a zvykajme si na strašnú čínsku, deamerikanizovanú angličtinu.

Le Bleu
Z tohto miesta sa týmto zastávam slavena1. A to tak, že naozaj. Veď ho trochu nechajte. Páči sa mi aj toto zachovanie čínskeho fíľingu: Wošington. Ďalšie správy. Zo sveta. Na rokovaniach šestice medzinárodných sprostredkovateľov a IRI v Ženeve bolo pozitívne prijatých mnoho ruských nápadov a návrhov týkajúcich sa iránskeho jadrového programu. (http://slovak.ruvr.ru/2013_10_16/RF-sa-stala-intelektualnym-lidrom-na-rokovaniach-v-Zeneve/) Žeby si ozaj "západné mocnosti" už uvedomovali zmenu situácie a žeby ju dokonca začínali akceptovať? Pridám už len dve dobové ftipnosti: http://www.thedenverchannel.com/news/eastern-plains/town-of-deer-trail-considering-hunting-licenses-for-unmanned-aerial-vehicles-bounties-for-droneshttp://voiceofrussia.com/news/2013_10_16/Hillary-Clinton-receives-London-parking-ticket-2046/
Norman
Asi im tam tiež píše nejaký Slaven. A time capsule buried by Apple founder Steve Jobs 20 years ago has been found at last. In 1983, young Jobs was attending a conference in Aspen when he and the group decided to bury a capsule as a joke. Read more: http://voiceofrussia.com/news/2013_09_23/Time-capsule-buried-by-Steve-Jo...
slaven1

Budúca americká prezidentka Hitlari Clinton dostala pokutu za parkovanie? Heh, dávajú jej pocítiť, že Júesej už nie je čo to bývalo, ako pred požiarom ríšskeho obchodného centra, ktorý Wesley Clark nazval politickým pučom a tým ma upokojil (rozumej - všade prebiehajú povstania, nepokoje, prídavné-meno revolúcie, zmeny režimov a v USA nič?).

Grigoriy
Čínska loď v prístave New York. Mlady námorník nočnou hodinou nepozorovane skoci do vody a preplava na breh. Stane sa ilegálom v krajine snov. Nevie jazyk, nema peniaze ani prácu.  Po týždni si nájde job v kóšer reštaurácii u Lövensteina na Broadway. Lövenstein mu dá malú izbietku v podkrovi a tri doláre na hodinu za umyvanie riadu. Po piatich rokoch sa naučil perfektne  jidiš a stal sa vrchným čiašnikom u Lövensteina. Jedneho dňa príde do reštaurácie opat po rokoch Lövensteinov starý priateľ Lipshitz. Uz vo dverách ho perfektnym jidiš privíta hlavny čiašnik. Usadi hosťa, pochváli oblek, uctivo ponúkne jedálny aj napojovy lístok. Kým je vrchný v kuchyni, príde do reštaurácie majiteľ: - Ajajajajáááj, to je k nám návšteva!! Lipshitz, to si ty!!??? Hav á júú? Lon´ tajm no see. - Cheló, cheló máj frend. Dobre vypadaš, hned vidím, že ti ide kšeft. Musím hned povedat, ten Čiňan, čo tu máš, to je taký milý a šikovný človek... A dokonca s per-fekt-nýým jidiš!! - Nekrič, nekrič, nech ťa nepocuje. Ten si ešte doteraz mysli, že to rozpráva po anglicky.    
Ema
Aha, čo je v smetiarni http://www.sme.sk/c/6977946/zidovsku-nobelovku-udelia-starostovi-new-yor... "Podľa nadácie bola Ceny Genezis vytvorená preto, aby ňou ocenili mimoriadnych ľudí, ktorí svojimi vynikajúcimi výsledkami reprezentujú fundamentálne hodnoty židovského ľudu - záväzok k zdokonaľovaniu ľudstva." No už len to sú tí praví. Najskôr poprú a pokúsia sa zničiť všetky kultúry, ktoré reálne zdokonaľujú ľudstvo a potom sa za zdokonaľovačov vyhlásia sami.
slaven1

Rád by som diskutujúcim pripomenul, že článok je o vzostupe Číny a nie o Hebrejcoch (7 komentárov ich nejakou formou spomína). Aj keď priznávam, že možno sme iba ako rozumový počítač, ktorý "cíti" odkiaľ môže vietor fúkať.

Denník הם je mnou už dávnejšie vyhodnotený ako strata času. Neposkytuje informácie iba dáta. Viac sa mi páči toto židovské médium.

Buheh
Toho dne se Joe Smith vzbudil brzy, neboť jeho budík Made in Japan byl nastaven na šestou hodinu. Zatímco v konvici Made in China začínala vřít voda, oholil se holícím strojkem Made in Hongkong, navlékl na sebe košili Made in Srí Lanka, značkové džíny Made in Singapur a tenisky Made in Korea. Poté si na své elektrické pánvi Made in India připravil snídani. Pak si srovnal čas na svých hodinkách Made in Tchajwan s časovým signálem z rádia Made in India, nasedl do svého vozu Made in Germany a tak jako po uplynulé dny, opět vyrazil do města hledat nějakou dobře placenou práci. Celý den hledal, ale marně. Na sklonku dne se Joe vrátil unavený domů, jen vklouzl do sandálů Made in Brasil, rozvalil se do křesla Made in Italy, nalil si sklenku vína Made in France a pustil televizní přijímač Made in Indonesia. A přemýšlel, proč se mu pořád ve své rodné zemi nedaří najít žádnou dobře placenou práci.
slaven1

Je to nekompletné. Prečo americkému Joe Smithovi celý svet posiela svoje výrobky, aby bol taký a spotreboval ich? Svet nemá dosť svojich vlastných Kováčov? USA predsa len niečo vyrábajú. Napríklad táto nová (Made in USA) loď s vlastnou serverovou farmou (Made in Mne-neznámo-kde) stála údajne $7 miliárd (Made in USA) dolárov.

To, že si Smith nedokáže nájsť prácu pravdepodobne znamená, že s jeho vysokoškolským titulom v oblasti genderových štúdií za dlh zhruba $100000, je pravdepodobne obeť miestneho "vzdelávacieho systému" a "entertainment (šašo) industy".

Späť k nefalšovane americkému výrobku. Píšu, že je to najdrahšia loď v histórii USA. Čo presne si máme predstaviť pod pojmom "najdrahšie" v čase falošných FIAT peňazí už v článku nepíšu. Zaujímavosť - loď beží pod operačným systémom Linux (Made in USA/Fínsko) a nie Windows.

Loď je navrhnutá modulárne, aby ju bolo možné rozšíriť (keď bude vývoj ukončený) o laserové či magnetické delo (veľa energickej energie to popapá, a preto "Engine produces 78 megawatts - enough to power 78,000 homes").

78MW je skutočne veľa. Tutok práve dokončená solárna elektráreň v Dubaji vyrobí iba 13MW. Elektráreň za 35 mil. (Made in USA) dolárov postavil najväčší emerický výrobca solárnych panelov First Solar Inc. (LSLR).

Doláre sú teraz horúci zemiak, treba investovať kým je to možné. Najlepšie sa míňajú tam kde ich tlačia.

Toto je ďalší príklad "zaujímavých pracovných pozícií": Balloon Rides to Near-Space for $75,000 a Seat. Vo firme asi nenájde pracovné uplatnenie 856 absolvent politológie, alebo 452ty psychológ.

PS: Vízia globalizovaného obchodu podľa OECD (spomínajú aj Slovensko):


21st Century Production Revolution

Norman
v tom videu je nejaká čudná mapa Ruska ( po 2:30 ), nie? Že by želaná budúcnosť - len za Uralom?   Čo sa týka pracovných miest - nie sú a nebudú. Industriálny model je založený na menšine, poznajúcej technologické tajomstvo a zvyšnej väčšine, ktorá si výrobky toho umenia kupuje (za služby a svoje suroviny). Ale tajomstvá už nie sú, technologicko inžiniersku nadradenosť si dokážu udržiavať nejakým zázrakom len Nemci (zatia dokážu, a zatial Nemci). Industriálny model technologickej nadradenosti bol v USA (hlavne po vojne) nahradený modelom finančného talmudistického tajomstva. To je ale samozrejme ešte chatrnejšie, ako to technologické, ak rovno nepovieme, že je to len podvod. Pracovné miesta nikdy neboli - aj v najlepších časoch industrie pracovalo celosvetovo mimo zem v priemysle iba tá desatina ľudstva.  Dnes je to ešte menej, a sú to číňania a bangladéžania. Bieli ľudia prirodzene majú svoju nadpriemernú invenciu - ale postupne ju budú najlepšie používať na svoju obranu. Treba zabrániť roztopeniu nordického ľadu - ale to už je iná téma.

nové