Dav dva splynul s Vecami verejnými

Internetový portál Dav dva určitým spôsobom splynul s projektom Veci Verejné. Asi to nie je ani tak dôležité, ale je to (vraj) symbolom spojenia síl ľavicových a národných.

Rozmýšľam, či to nie je skôr dôkazom, že tie prvotné nálepky už nefungujú a tak je už jedno, kto je na jednej lodi. Viac ako svetonázor ľudí spája podobné spoločenské postavenie. Skupinka publicistov na boku sa pokúša dostať na výslnie. Nie sú v hlavnom prúde pre svoje názory, skôr len preto, že nezostalo miesto. A možno len preto, že žiaden hlavný prúd nejestvuje.

Nemienim to nejak kriticky - len rozmýšľam, ako a komu naozaj pomáhajú tie "politologicko-filozofické, sociologické, kulturologické, mediálno-kritické a esejistické texty, ktoré štrukturálne demaskovali podstatu vnútorných protirečení systému a hľadania určitých konceptuálnych alternatív."
Nie je to kritika ich diela, naopak, oni skúšajú robiť presne to, čo spoločnosť potrebuje, hľadanie konceptov, slovníka, naratívu. Ale .... zdá sa mi, že je to na okraji. A nielen pre to, že je to formálne "ľavicový" naratív. Proste na takýto formát táto spoločnosť plná obrazoviek a online hypnózy už zaberá slabo.

Takže to len berieme na vedomie, že v novom formáte bude menej kulturologických a sociologických textov, ale bude tam viac aktuálneho reagovania na dianie. Ako to Michelko robí vo svojich videách.

Ale aj tak neviem, prečo proste jednoducho nevyhlásia zánik webovej formy Dav dva, a prechod k Michelkovi. Kto má názov, ten má identitu, ten prežíva.
Len ktovie dokedy.

Viac o téme Dav dva
https://davdva.sk/doplnujuce-informacie-k-transformacii-dav-dva/

Roland Edvardsen

Dav Dva bol skôr nenápadný, možno pod Michelkom sa nejako rozšíri okruh sledovateľov. Stále mi však hlava nebije, prečo títo ľavicovejší intelektuáli ako Michelko, Chmelár či Draxler nešli či odmietajú ísť na kandidátku nejakých väčších strán ako Smer či Hlas, t.j. strán, ktoré majú vysokú pravdepodobnosť byť v parlamente (a Draxler dostal inak ponuku od Hlasu, ale odmietol - zrejme preto, lebo plánuje vlastnú stranu. Ak to urobí, dobre vieme, ako to zase dopadne), ale namiesto toho idú sólo. No dobre, Michelko to skúsil s Harabinom, ale tam bol od začiatku varovaný, že je málo pravdepodobné, že by to mohlo vyjsť. Fiasko sme tu predpovedali ešte predtým, než sa Harabin postavil na čelo Vlasti. A hlavne Chmelár mal tých politických pokusov niekoľko a vždy to bolo márne - lebo sa spoliehal len sám na seba. Aj keď o ňom je celkovo známe, že sa ťažko s ním spolupracuje a vychádza, takže asi to u neho inak nemohlo byť. Ale Michelko by mohol byť v parlamente.

Norman

Je dosť možné, že proste nechcú byť politici. Konieckoncov, politická strana má jedného či pár vodcov, a vatu na hlasovanie. Čím je tá vata pasívnejšia, tým je pre vedenie lepšia. Nuž a kto by chcel byť vatou?

nové