Merkeliáda sa končí

V Nemecku majú v poslednom období dlho vládnucich kancelárov. Platí to minimálne o Kohlovi a Merkelke. Nebudem teraz hľadať dôvody, prečo to tak je. Isté je, že doba merkelbaby sa dnes končí.
V prvom rade ale treba povedať, že túto dobu nevytvorila Merkelová - ona je len takým symbolom, určité bábka na čele vlády, ktorá je definovaná skutočnými historickými silami. Niečo ako Husák svojho času v Československu. Majú aj dosť osobných či politických vlastností podobných: obaja uhýbaví a mäkkí, ale v zákulisí pomstychtiví a ako všetci diktátori - čo obaja bezpochyby boli - paranoidní a odstraňujúci nielen nepriateľov, ale kohokoľvek, čo by len potenciálne mohol byť nebezpečný. Samozrejme, za Merkelbaby sa nepopravovalo a nedávalo explicitne do basy - ale režim vedel ľudí odstrániť z verejného života a prípade im urobiť aj zo súkromného peklo.
No ale to je teraz druhoradé. Podstatné je, že tento zhnitý mód končí po cirka 20 rokoch zabetónovania. A navyše, ešte viac dôležité, potencionálne sa rozpadáva americký systém v Európe. Podobne, ako sa pred desaťročiami rozpadávala nadvláda Moskvy nad východnou Európou, tak sa teraz konečne rozpadá nadvláda Washingtonu nad západnou Európou.
Nemá zmysel analyzovať detaily dnešných volieb - dvaja nevýrazní kandidáti hlavných strán a jedna šibnutá priam matovicoidná či skôr merkeloidná zelená mrochta. Tieto voľby priamo môžu dopadnúť akokoľvek - podstatné je, že tak či tak je to začiatok divokého procesu.
Ďalším faktorom, ktorého sa režim bojí, je stres spôsobený pandémiou. Choroba, umieranie a opatrenia, či už úmerné alebo prehnané, vrátane demonštrácií, vrazili mnohým do hlavy a zvýšili nervozitu v populácii. Je možné, že pod hrubou vrstvou klasického pokrytectva "demokratického liberalizmu", ktorý bol Nemecku vnútený, ale ktorý Nemci dokonale strávili, je možné, že tam drieme pre režim "deštruktívna" sila, ktorá sa začne prejavovať. Raz sa prejaviť tak či tak musí.
Pripomeňme si, že režimy sú vždy zdanlivo pevné - a potom sa rozpadávajú priam zo dňa na deň. Preto vôbec nemám obavu, že aj tento systém krachne ako WTC či iný hajzel. Čo mňa osobne zaujíma, to je len to, aby bolo čo najviac potkanov potrestaných. Tam môžeme efektívne priložiť ruku k dielu.

 

K výsledkám volieb.

0
sandro

vysledky volieb by som definoval ako vyvrcholenie sialenstva v Nemecku. Za tymto je uz dalsia ciara iba volba vlastnych exekutorov s krvavymi sekerami v rukach a kazdy kto sa nebude chciet dat dobrovolne terminovat bude oznaceny za nacistu.

nové