Naturalizmus a voluntarizmus v pandémii

Pandémia Covid-19 ako spoločenský fenomén je nepochybný fakt. Bez ohľadu na to, čo si myslíme o pozadí, o reálnom charaktere choroby či víru, či je dôležitý alebo nie  - spoločenské deje spojené s  touto pandémiou sú nepochybne výrazné.

Trocha som sa takýmto sociálnym dejom okolo pandémie venoval už v tomto článku

Teraz by som ale chcel sa pozrieť, či jednoducho vyjasniť to, prečo ľudia reagujú tak principiálne rôzne na problém pandémie.


Realistický disclaimer

Aby sme neboli naivní, najprv základný faktor – ľudia reagujú na akékoľvek spoločenské problémy či deje v prvom rade podľa svojich záujmov. Robia to zväčša podvedome, často je na ich postojoch podpísaná spoločenská vrstva, v ktorej jestvujú. Prakticky vždy ľudia preberajú názory tejto vrstvy, presnejšie povedané názory svojich šéfov, tých, čo im dávajú spoločenské postavenie a bonusy. Ešte presnejšie povedané – majú názory či postoje také, v ktorých vidia prísľub svojho spoločenského postavenie a bonusov. Navyše, niekedy majú tie  postoje  vo viacerých vrstvách rôzne a ide o to, ako je dotyčný aktuálne úprimný aj ku sebe - a podľa toho prejavuje ten ktorý postoj.

Toto je nepochybný fakt a realita prakticky u každého.

Ale deformitu postojov kvôli vlastným záujmom mienim teraz nechať bokom, to nie je naša téma. Nechcem hovoriť o tom, ako si bežní ľudia vyberajú svoje postoje, ale o tom, ako vôbec tieto postoje vznikajú a čo odrážajú.

 

Základná téza

Zadefinujme si dve základné pohľady na spoločnosť:

1. Naturalistický názor – Podľa neho je ľudská spoločnosť súčasťou prírody a podlieha jej zákonom. Tie sa dajú poznať a využiť.

 2. Voluntaristický názor – Je to predstava, že ak nie všetko, tak určite to podstatné v spoločnosti závisí len na rozhodnutiu jej členov, či už všetkých alebo vládnej elity, a že všetko dobré aj zlé je  len vecou ich dohody, ich zákonov a inštitúcií.

 

Toto je základný rozpor (západného) ľudstva už dobrých pár storočí. Dá sa to popísať rôzne, a aj okolo tohto rozporu jestvujú rôzne termíny a teórie – ale zoberme to tak: tento popis je najjednoduchší a najviac sa blíži pravde – je pre nás najpraktickejší.

Rôzne tie známe historické ideológie sa nedajú zaradiť jednoznačne na jednu alebo na druhú stranu. Taký marxizmus sa chválil svojím založením na analýze, teda naturalizmom – ale v reáli bol a neustále viac skĺzaval do voluntarizmu. Kapitalizmus bol od princípu na pozíciách spoločenského voluntarizmu, a keďže z iných dôvodov, konkrétne z dôvodov svojho expanzionizmu, sa mu darilo, stále voluntarizmu verí – napriek faktom, ktoré varujú.

Zástupcami voluntaristických názorov sú rôzni utopisti (komunistickými začínajúc a dnešným slniečkárskym anarchizmom končiac). Ale aj naturalistický názor má svoje prešľapy a neúspechy – od niektorých primitívnych sociálnych inžinierov až po tupý sociálny darwinizmus.

Ale nechcel som tu a nebudem to vysvetľovať do detailov. Proste berte toto rozdelenie ako základnú terminológiu tu použitú. A vráťme sa k názorom na pandémiu.

 

Pandémia a iné ekologické kolapsy

Je to úplne jednoduché.

Je jasné, že naturalisti hľadia na pandémiu ako na prírodný proces. Môže mať svoj pôvod v ľudských laboratóriach, ale sama osebe je v prvom rade prírodný dej. Toto je základný faktor rastu či vyhynutia vírovej populácie. Jej šírenie a nešírenie je samozrejme určené spoločenskými reakciami, nariadeniami – ale tie by mali za prvé reagovať racionálne podľa faktov a prírodných zákonov. Za druhé by tieto opatrenia mali byť koncipované podľa sociálnych zákonov, ktoré tiež nepustia.

Naopak, voluntaristi majú pri probléme hrozby pandémie dojem, že vždy jestvuje riešenie, že si stačí len vybrať. Či to bude skôr alebo neskôr, je tiež podľa nich druhoradé. A očividne majú dojem, že chvíľu sa dá preferovať jeden záujem, onedlho zas iný. Ak je niečo nepriaznivé, tak v tom voluntaristický svetonázor vidí chybu len urobenia zlého „voluntaristického“ rozhodnutia. Buď z hlúposti, alebo zo zlej vôle. Voluntaristi priam neuznávajú objektívnu realitu a buď veria rozhodujúcej elite, alebo ju zo všetkého vinia – závisí to len od toho, či je situácia lepšia, alebo horšia.

 

My sme na strane reality

To je ten stret. A ešte k nášmu postoju:

Na tomto portáli sa od začiatku presadzovalo ako jedna zo základných myšlienok to, že problémy súčasnosti sú dané nedostatočným poznaním a nerešpektovaním prírodných zákonov, neuznávaním toho, že človek ako druh má svoje biologicko-genetické danostitie determinujú jeho vývoj a jeho spoločnosť.

Tento postoj samozrejme zostal aj pri pandémii, a tak to bude aj pri akejkoľvek inej téme – preferencia racionalizmu a naturalizmu. Pretože to ľudstvo potrebuje ako soľ, pretože u väčšiny je to s raciom ako s nejakým enzýmom, ktorý si akosi nedokážu sami vytvoriť, a tak ho potrebujú opakovane neustále dostávať zvonku.

Ľudstvo veru nerešpektuje prírodu ani vonku, globálne, ani u seba v spoločnosti, ani pri pandémii. Nie je to teda nič nové a prekvapivé. Len pri tej pandémii už to trocha ľuďom siaha až na krk, zľahka, ale predsa – a preto sú reakcie všade až hektické a dobre odhaľujú veci ináč skryté.

Treba pozitívne skonštatovať, že aj keď reakcie mnohých štátov a ich vedenia boli spočiatku na strane voluntarizmu, pod tlakom udalostí sa všetky presunuli na stranu naturalimu. Pozor, ja nehovorím o tom, že by niekto poznal presný návod na najlepšie zaobchádzanie s pandémiou – ale všade sa zhodli, že treba počúvať racio, čísla a prírodné vedy. Toto je pozitívny prínos a poučenie z pandémie. Aj keď asi len čiastkové a relatívne dočasné - hneď po tom, ako sa aspoň formálne odpíska koniec sa pacient zas vrhne na drogy a bláznivý konzum, ba zrejme s ešte väčšou intenzitou - ale predsa niečo, je to do určitej miery pre národy liečivé.

Nehodnotím teraz, v akom presne rozložení je pomer síl. Toto sú ale dva protipóly, medzi ktorými sa postoje ľudí pohybujú. A ako som povedal už vyššie, presnejšie sú determinované tým, ako sa darí. Ak opatrenia a prostriedky, všetky, vrátane liekov či čohokoľvek, zaberú – dav bude zas bohorovný a voluntaristicky hlúpy. Ak sa situácia zhorší, všetci začnú hľadať zas pomoc vo vede a v racionálnom naturalizme - všetci, aj církvi, aj liberáli,  aj všetci tí rôzni falošní liečiteľskí a dušomotivační hochštapleri.

Ako to bude v najbližších týždňoch je už kauzálne dané, a to ako priebeh choroby, tak aj následné výkriky a híkania davov.

Idem si uvariť kávu a pohľadám aj nejaké sušienky, aby som sa mohol nerušene dívať na proces liečenia. Nie, samozrejme nemyslím len liečenie z Covidu, ale  hlavne to mentálne liečenie davov. Aspoň o kúsok sa azda vyliečia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0
Tona Nagua

Asi tak. To si celkom dobre uvažoval. Občas sa zadarí. Tie sušienky si našiel? Ja si možno tiež dám, prší a sušienky chutia za zvuku dáždika klop klop ale musím sa schovať a potajomky lebo papagáj urobí nálet a šlohne mi. Príroda. Idem už. Navštívil ma biely tiger zubatý. Krásny rešpekt obojstranný to sa ľudia musia tiež "naučiť". Čau možno zase niekedy nahliadnem čo máš nové.

afinabul

Keď Nemcom a Bruselu tečie do topánok, Slovania majú rešpektovať prírodu?
LOL
NAS MNOGO 450 000 000 ešte
https://www.mojevideo.sk/video/2ba37/call_of_duty_eastern_front.html
Moslimské enklávy sú v ...
MY SA NEJAK PRETLČIEME, len aby Duč národ bol.
Našich národovcov zatvárajú, ale Nemeckých poskokov nechávajú na slobode aj keď schvaľujú mučenie?
Zažili sme to MNOHO krát.
https://www.youtube.com/watch?v=93yTkawQGeY

afinabul

Go on home british soldiers
https://www.youtube.com/watch?v=qv7Z41VQlbc
Všetcia ľudia si dali rúšky a sedia doma?
Otec, čo si chcel dokončim za Teba:
https://www.youtube.com/watch?v=2ctu8xGIpxQ

afinabul

Kako je lepo biti glup
Viem, že tomu nebudeš rozumieť
https://www.youtube.com/watch?v=s-UIOVAp75U

Norman

rozumiem, vybral si si byť hlupákom.
Asi ti nič iné nezostáva, len si zadrbávať mozog.
Nevybral si si dobre. I keď vlastne za to nemôžeš.
Maj sa.

nové