Nemecko-americký konflikt

Po webe sa miestami zjavia také tvrdenia, že súčasne dianie na Slovensku je konflikt medzi americkou a nemeckou mocenskou skupinou. Aj tu padla taká nejaká otázka.

Myšlienka je taká, že Fico a spo.l patria k skupine orientovanej na Nemecko, kým aktuálna slovenská opozícia sú ťažkí proameričania, odchovanci amerických (politických) rýchlokurzov. Kým Smer je teoreticky sociálna demokracia, strana stredu (podobná európskym štandardom), tak opozičné strany sú mnohé orientované na ten známy "neoliberálny kapitalizmus", teda na angloamerické ideológie.

Tieto fakty sú zrejme dôvodom, prečo tento konflikt niektorí vidia ako spomínaný nemecko-americký boj.

Žiaľ, mne to pripadá ako nesprávne videnie. Žiaľ preto, lebo zatiaľ nie je žiaden rozdiel medzi politkou americkou a politikou nemeckou. Nemecko je stále ťažko pod kontrolou USA, takže zatiaľ nejestvuje žiadna jeho neamerická politika, aspoň teda nie taká, ku ktorej by sa Fico pridával.

Dôvod, prečo chcú proamerické a probruselské sily vyhodiť Fica z úradu a vládu Smeru odstaviť od moci nie je jeho čiastočná pronemecká politika, ale hlavne toto:

1. vyjadrenie, že utečencov a kvóty neprijmeme

2. vyjadrenie, že Istanbulský dohovor neprijmeme

a nejaké ďalšie podobné postoje Fica a Smeru, hlavne podpora V4.

 

Samozrejme, naši skeptici si myslia, že by to Fico aj tak nedodržal, že to až tak nemyslel. Na tom je kus pravdy, nemusel by to dodržať, časom by urobil kompromisy. Ale tamtie globálne sily proste nechcú a možno ani nemôžu čakať, chcú prebrať Slovensko a zača vŕtať fatálny zlom do V4 hneď teraz.

To je ten konflikt, ktorý prebieha.

 

Prirodzene, ak by sa situácia v Berlíne v dohľadnom čase zmenila (čo nie je nemožné), tak potom by tu boli skutočné nemecké sily a k tým by sa Fico mohol pridať. Potom by to celé na Slovensku bol americko-nemecký konflikt - a v tom by proameričania už vôbec nemali šancu na výhru.

Ergo, Ficovi možno len poradiť, že treba vydržať. Čas je na našej strane, aj v najbeznádejnejšej situácii treba vydržať ešte deň ... ešte týždeň ... ešte mesiac. Konflikt je vždy v prvom rade o výdrži, aj o osobnej výdrži zúčastnených. Vždy chránený v kľudnom balíku a nechať ich, nech sa oni topia.

 

nové