Okno do kozmu sa zatvára. Zbohom?

Ľudstvo má v súčasnosti jediné miesto, odkial dokáže poslať do kozmu  človeka - tým je Bajkonur v Kazachstane.

Ľudstvo má v súčasnosti jediný národ, ktorý reálne spravuje techniku na také odoslanie - tým je Rusko.

Bajkonur, vybudovaný za čias Sovietskeho zväzu bol po jeho rozpade prenajatý Rusku, ktoré zaň ročne platí Kazachstanu okolo 100 milónov Eur ( ďalších vyše 100 miliónov dáva Rusko na prevádzku tohoto komplexu).

Teraz politické vedenie v Alma Ate oznámilo ústami šéfa kazachskej kozmickej agentúry, že prenájom tohoto unikátneho miesta môže byť zrušený. V ich parlamente padol návrh, aby celý komplex bol prevedený pod kazachskú jurisdikciu, aby sme boli presní. V praxi to môže znamenať jediné - chú viac peňazí za dielo, ktoré im vlastne nepatrí. Zasa raz chcú južania peniaze od severanov len za svoju geo polohu. Za úvahu stojí, či im niekto ponúkol viac - čo je ale nezmysel, lebo danú techniku nik iný, ako Rusi, neovláda. Je ale zrejmé, že aj keď alternatívna ponuka nie je - je za tým našepkávanie tej známej neviditeľnej ruky trhu.

Možno si Kazaši nahovorili, že sa dokážu sami stať kozmickou mocou. Veď keď ich bratia Chazari dokážu dostávať jednu nobelovu cenu za druhou ... stepný génius netreba podceňovať!

Ako to dopadne v takom prípade, je mi jasné.

Pri pohlade zvonku to zrejme vyzerá, že posledné dvere, ktoré si homosapiens otvoril do kozmu, sa zatvárajú. Možno, že pre tento druh naozaj navždy.

Aha, aby sme nezabudli, súkromný sektor - v preklade "korporácie" - mienia "lietať do kozmu". Nie na orbitu, vždy len na pár minút, aby mohli miliardári míňať svoje jednotky a nuly za snobský nezmysel. Možno pre niektorých bude pripravený aj nejaký ďalší bezcielny skok s padákom na zem, ako nedávno urobil ten Rakúšan. Wow.

 

Ďakujeme, takto si predstavujeme pokrok.

Pokrok v smere idiokracia.

 

zdroj: washington post

Autor: 
Ema

Ich chazaroidní stepní bratranci im našepkali, že na tom, čo im nepatrí, môžu zarábať ešte viac.

Zostane nakoniec Kazachom bezcenná lokalita s demontovanými zariadeniami, po ktorej sa budú môcť voľne preháňať na krivých stepných koníkoch.

 

slaven1

- "je ale zrejmé, že aj keď alternatívna ponuka nie je"

Hehe, tak máme tu príspevok v takom našom duchu - Rusi, tý dobrí. Páči sa mi však tušenie, že to celé akosi nedáva zmysel. Komu by reálne Kazaši prenajali ten kozmodróm?

A potom príde informácia. Jedna z 2010 Rusko postaví kozmodróm na Ďalekom východe, druhá z 2011 Kozmická stavba Ruska je ohrozená a tretia z 2012 Rusko buduje nový kozmodróm.

Aj Kazaši to vedia, vedia to už od rozpadu SSSR, že to raz nastane. (Dobré a múdre) Rusko nebude riskovať, aby sa tak kľučový objekt budúceho rozvoja, nachádzal mimo jeho územia.

A tak si dobré a múdre Rusko rozhodlo postaviť (ďalší) vlastný kozmodróm. Naučme sa preto nový pojem - Vostočnyj. A rozhodlo sa ho postaviť pri Amure, v regióne hraničiacom s Činou.

Amur - riedko obývaná Sibír. To sa rozhodlo zopár obyvateľov z 1,5mld Činy zmeniť. A keďže "zopár" znamená v Číne "niekoľko stotisíc", máme v mestách ruského ďalekého východu rozsiahle štvrte "China Town".

A prečo Rusko stavia tak strategickú stavbu v prdeli? Lebo zabije 2 muchy 1 ranou. Keď bude stáť na území Amuru kozmodróm, Amur sa nikdy nebude nachádzať mimo územia Ruska (keby mala náhodou na to nejaká majorita chute). No ale nikdy nehovorme nikdy.

 

 

- "Nie na orbitu, vždy len na pár minút, aby mohli miliardári míňať svoje jednotky a nuly za snobský nezmysel."

Nie preto, to je len taká bokovka. Idu robiť to, čo anglosasi robia všade - ťažiť nerastné soroviny. Aby mohol "kapitalistický imperializmus" (neviem či som použil správny termín) existovať potrebuje stále nové zdroje a zaberať nové trhy. No a vďaka technologickému pokroku majú teraz k dispozícii nedozierne suroviny a spejs celého nedozierneho spejsu.

Dufal som, že ľudská spoločnosť (tá imperialistická časť) prekoná tieto neduhy pred tým, než začne svojou prítomnosťou "obveselovať" okolitý vesmír. Ale asi to ľudstvo nestihne. Elity profitujúce z dlhového finančného systému májú velmi silnú vôlu prežiť a zotrvať. Asi sa toho nedočkáme, pretože sa zachránia požieraním asteroidov.

slaven1

5576

Norman

no, toho by som sa nebál :)

zaujímavá informácia, ale to ich teda nezachráni.

Nechajme bokom úvahy, že zametanie kozmického prachu  mi nepripadá akoslubné, efektívne. Zaujali ma tie mená, ktoré su za tým.

spoluzakladateľ Google a jeho súčasný CEO Larry Page,

dlhodobý CEO Google a jeho významný akcionár Eric Schmidt,

jeden z prvých investorov do Google K. Ram Shriram

šéf vývoja klúčových kancelárskych aplikácií Word a Excel v Microsofte v jeho prvých desaťročiach a prvý softvérový architekt Microsoftu, Charles Simonyi

Eric Anderson, ktorý je zakladateľom Space Adventures ponúkajúcej komerčné výlety na ISS

James Cameron :)

...

Chlapci, ktorí boli v správny moment na správnom mieste - vyhrali prvú cenu v lotérii, a z rôznych dôvodov si myslia, že ju dokážu vyhrať znova a znova :)

lenže, kde je už dnes hungarian notation a čo s ňou v kozme? Tieto typy sú skôr zárukou nesebakritičnosti  a slepého omylu.

(i keď sám Simonyi na konci článku povedal, že je to "riziková" investícia). Nuž, space adventures .. to skôr, výlety na ruských strojoch, to je tak pre nich.

Je ovšem možné, že tie mená sú len dekorácie a investície - je možné, že aspoň zhromaždia kopu serióznych technikov a tí vylepšia satelitné a podobné techniky. I keď gravitačný zákon zmeniť nedokážu - odlepiť sa od zeme bude vždy drahé.

 

A ešte jeden vtip ma tam zaujal. Citujem:

"zabezpečenie spoľahlivosti využívaním flotíl spolupracujúcich menších robotických lodí, napríklad šiestich, namiesto jednej veľkej"

Aj keď chápem ten samozrejmý princíp, pripomenulo mi to čosi, čo už asi málo kto pozná, a to, ako sa to v prepise volalo, tzv. "čučkeho metóda".

( viď Juche Idea ). Vtedy sme mysleli, že to vymyslel nejaký Čučke, ale to je len názov. Bola to len korejska vec, už za našich čias to bolo pasé ale výborne sme sa na tom v práci bavili, keď nám starý kolega pre zábavu čítal, ako namiesto veľkého sústruhu v kórei vybudujeme mnoho malých, a tým znížime náklady.

Nuž, aj ja som bol kedysi veselý z antikomunizmu, ale dnes som hlavne veselý z toho keď vidím, ako sa história opakuje. Opakuje sa ako fraška.:)

Myslím, a dúfam, že space resorsoví adventuri budú mať rovnaký úspech, ako starý Čučke .:-)))


Dík za náhodné pripomenutie starých čias.


 

slaven1

Je ovšem možné, že tie mená sú len dekorácie a investície - je možné, že aspoň zhromaždia kopu serióznych technikov a tí vylepšia satelitné a podobné techniky. I keď gravitačný zákon zmeniť nedokážu - odlepiť sa od zeme bude vždy drahé.

Správne. Pri súčasnom stave technológií je to drahé. Ale máme tu inštitút inovácie. Sputnik by si na drevenej galeóne nevypustil. Oni prídu sa spôsob. Nebude to prvý krát. Tu je video z cca 2011, kde bývalí zakladateľ paypalu robí túru vo svojej továrni na rakety. Robili si s neho srandu a teraz je tu "jeho dielo" pricucnuté na ISS. Oni celkom seriózne skúmajú ako na to - nechcú svoje milióny vyhodiť von oknom.

Spôsob ako cestovať po vzdialenom vesmíre sa nájde. On možno aj objavený je, len my o ňom tu na Slovensku nič netušíme. Veď predsa ani mimozemštania sem nelietajú na raketových spalovacých motoroch :-) Japonci chceli napr stavať vesmírny výťah.

- zaujímavý kozmodróm je aj Odysea od spoločnosti Morský vypúšťač (spoločný podnik Nórov, Ukraincov, Britov, Američanov a Rusov) - bývalá ropná plošina premenená na mobilný kozmodróm. Minulý mesiac s tade niečo vypúšťali.

- Počiatky slovenského vesmírneho programu :-) a tu je dokument.

 

Bajkonur je drahý

Norman

"cool, man"

 

Tu zas je prvý našinec vo vesmíre.

 

výťah vymyslel ujo clarcke už pred pol storočím, ale neviem ... lepšie je asi magnetické vystrelovadlo niekde z kašmíru cez himaláje šup .. to je hneď pol roboty spravenej, ak nie celá.

Len neviem, či to alah a jahve v tých končinách dovolia.

V každom prípade by tak mohli prehadzovať miliardárov do ameriky :-)

 

Smaozrejme, najlepšia metoda dostať sa z planéty, je poslať čisty signál. Ale to už sa nedá nazvať homosapiens.

 

 

Norman

Uplynulo 40 rokov, odkedy stál človek naposledy na mesiaci. Apollo 17, čiastočný Slovák pán Čerňan.)

40 rokov - to užsvedčí o tendencii.

Nedostatok zdrojov bude spôsobovať postupný pokles úrovne civilizácie. Pojde to postupne, z generácie na generáciu tak, že si to ani neuvedomia.

To tvrdia určité teórie, a možno povedať, že tie striedme teórie.

 

Blackman on the moon. Hm, ma napadlo, že ani jeden z ludí na mesiaci nebol černoch. To je diskriminácia.

:-)