Prečo mal Fico zhodiť vládu alebo prečo sa v demokraciách rýchlo odstupuje

Blížia sa voľby a okrem iného vidíme negatívne čísla Smeru-SD. Neustále pomaly ale iste klesajú. Čo je vo veci?

Keď do našich končín prišiel západný systém, ktorý sa veľkohubo nazýva "demokracia", prirodzene sme nepoznali jeho nepísané vlastnosti. Tie písané áno, teória bola jasná, ale nepísaná mechanika v pozadí nie celkom. Jedným z takých čudných zvykov bolo rýchle odstupovanie politikov z pozícií v prípade vyskytnutia sa nejakého škandálu.

Toto rýchle reagovanie bolo nováčikom vo Východnej Európe prezentované ako prejav vysokej politickej kultúry. To bola ale naozaj sprostá lož.

Na Západe sa proste odstupuje relatívne rýchlo už pri menšom tlaku proste preto, že tým sa aféra najrýchlejšie zastaví. Politik, na ktorého sa útočí, tým nepriznáva chybu, ale proste sa stráca tam, kde ho bud nevidno, alebo kde už ho nemôžu zasiahnuť. Ak politik odíde z verejnej funkcie do súkromného sektoru, okamžite sa stáva persona, na ktorú sa už nedá tak verejne hromžiť. A ktorá (vraj) už nezaujíma čitateľov novín. Daný politik teda neodstupuje z dôvodov morálnych, ale práve naopak, aby sa vyhol horším následkom.

Tento mechanizmus platí ako na ľudí, tak aj na celé politické strany či hnutia. Aj tie sa potrebujú v niektoré momentu vyhnúť strelbe. Priamo bez krytia idú do boja len hlupáci.

Nuž toto je jeden z mechanizmov, ktoré naivná východoeurópska spoločnosť vtedy nepoznala. A nepozná ho zrejme doteraz - pretože v roku 2018 nevedel Fico a Smer patrične reagovať.

Poviete si, že po boji je každý generál - ale my sme tu hneď po rozpútani štvanice okolo Kuciakovej frašky a po tom, ak Most-Híd začal kývať vládnym stolcom hovorili, že Fico mal nechať vládu padnúť. Mal odísť do krytu a nechať beštie, nech okolo Kuciakovej mrtvoly tancujú sami, a nech sa hryzú navzájom.

To sme tu písali a áno, teraz je to už definitívne jasné, že tak to mal spraviť.
Vyhol by sa dvom rokom ťahaníc, nerobil by dva roky terč prestitútom. Bol by v kryte a zbieral by sily.

Naopak, nemal by kto vládnuť a tak by sa pripravovali predčasné voľby. Z aféry by Smer ešte aj vyťažil rolu obete a znova by sa možno ujal vlády. Minimálne by bol v slušnej kondícii v parlamente.

Toto Fico neurobil a hlavný dôvod je ten, že Slováci neuvažujú mocensky, ale zameriavajú sa na parciálne aspekty. Na Slovensku uvažujú mocensky asi len mafiáni, korporátni a bankoví bosovia a ešte tak židia. Fico či jeho ľudia dali prednosť akejsi čiastočnej kontinuite, dali prednosť krátkodobým hodnotám pred strategickým súčtom - a tak sa následne na dva roky ocitli na dereši a dnes tu stoja na konci s dychom.

ficov novy smer

Čo im poradiť? Smer je vlastne sociálna demokracia a naozaj by sa mali zamerať týmto smerom. Na Slovensku by najmenej 50% malo voliť sociálnu demokraciu - vždy a trvalo. Smer by sa nemal nechať zlákať finančníkmi, ako to spravil v minulosti, ale ani rôznymi marxistickými extrémami, ako to v ňom robia niektorí - moderná sociálna strana NIE JE marxizmus.

A rovnako by zo Smeru mali odísť tie zatuchnuté doslovne staré komunistické extrémy. Mal by sa zbaviť toho lipnutia na zvyškoch byrokratickej straníckosti a viac sa prikloniť k ľudu. Mal by sa zbaviť vecí, ktoré sú horšie, ako za komunistov na politických školeniach. Slovensko potrebuje sociálnu demokraciu - ale nie takú, čo sa dá zavliecť do bratrovražedného boja a pod zámienkou akéhosi revolučného boja proti ľudákom ide bojovať proti slovenským občanom v iných stranách - a to len preto, že ich predkovia stali v minulom storočí na inej strane barikády. Moderná strana sa musí vyhnúť tomu priblblému a grotesknému "antifašizmu", čo sa nepriatelia snažia uviazať na krk každej strane ako okovy.

Slovensko potrebuje jednotu tú im aj nový Smer má poskytnúť. Nie, po voľbách zrejme nebude treba uzatvárať krkolomné koalície, nebude to treba, lebo sa nebude zostavovať vláda. Ale práve preto by mal Smer vyjsť v ústrety ľudovým a národným silám v dobe, keď nejde o moc - aby bolo jasné, že je to skutočné vnútorné posunutie, nie len lacný kalkul z dôvodu nutnosti.

Toto nie je výzva ba ani len rada, čo treba robiť. Viem, že viacerí ľudia v Smere sú determinovaní svojimi dogmami, že nedokážu prekonať svoje učenia, aj keby im niekto za to ponúkol modré z neba.
Toto je teda len popis, čo by malo byť - ale kým sú v Smere viacerí tí ľudia, čo sú tam dnes, tak sa to nepohne. Samozrejme, po pravdepodobne prehratých voľbách dôjde k otrasom, po strate moci potkany utečú (tak, ako utiekli viacerí už teraz). V Smere dôjde k očiste, prejde bifurkačným bodom - ale preto nie je možné dopredu vypočítať, na ktorú stranu sa dá.

Nový Smer je bez smeru a poradiť si nedá. V každom prípade ale je jasné, že polovica občanov, čo je za jeho témami, má moje sympatie, že problém naduté korporácie verzus nájomní otroci je nekončiaca rozbuška, utrpenie ale aj zdroj energie. Ak sa toho neujme Smer, bude musieť túto základnú sociálnu tému prevziať iná politická strana. Najlepšie nejaká ľudová a národná. Pretože to, že boj s nadnárodnými korporáciami je totožný s bojom národov proti globalistom - to si predsa všimol aj hlavný teoretik Smeru "antiglobalista" Blaha - tak nie je dôvod na nič čakať a treba to aplikovať.

To sme ale odbočili k úvahám o budúcnosti. Smer by ju mal oveľa lepšiu, ak by nešiel do boja ako tela na bitúnok. Ak by sa v správny čas stiahol do krytu a naopak on rozdával rany. Ale treba sa Smeru aj zastať - je nepochybná pravda, že v histórii Slovenska nikdy doteraz nebola v politike použitá bomba sakrálnej vraždy - ako bola použitá globalistami proti Smeru. To tu ešte nikdy nebolo, toto svinstvo bude naveky pripnuté ako ukážka, kam globalistické, prozápadne strany sú schopné ísť. A pach vinníka sa nepochybne ťahá k Amerike. To bolo ako použiť nukleárnu zbraň v politike - Smer to nepoznal a podcenil.

Teraz ale všetci rozumní vieme, kto je náš nepriateľ a azda to už vie aj Smer, Fico a jeho ľudia. A ak aj nepoznajú slovo "pomsta", tak by mali poznať aspoň slovo "spravodlivosť".

 

 

 

 

 

 

0