Slnko svietilo - ale Republikáni neoslnili

Nemohlo byť lepšie počasie na demonštráciu, ako dnes. Ale zasa sa potvrdilo, že pobúrenie zo smrti Lučanského vyprchalo. 

Na demonštráciu na Námestie slobody prišlo málo ľudí. Bolo ich asi menej ako chodilo na podobné veci minulý rok. Je pravda, že vtedy boli organizátori také širšie spektrum, kým teraz to bolo "len" hnutie Republika, ale to je potom smutné. Je zrejmé, že sa Republikánom nepodarilo prekonať svoj imidž radikálov a nepodarilo sa im presadiť sa ani ako určitý zjednocovateľ "nacionálnej" scény.

A slabosť Republikánov sa prejavila aj v prejavoch. Aj keď momentálny hrdina Suja hovoril v správnom tóne a zožal zaslúžený aplauz, ďalší rečníci Mazurek a Uhrík veru nedali nič hodnotné, zaujímave. Je to stále ako pred rokom - a to veru "nestačí". Nová strana potrebuje konkrétny obsah, a nie naopak akési rečičky o "ľudských právach" a podobne.

Aj vo forme prejavu by sa už Mazurek nemal skrývať za imidž neurotika - je jasné, aké je to umelé. Ono totiž pri tomto platí to isté, čo pri humore - smiať sa má obecenstvo, nie samotný komik, a rovnako aj soptiť má obecenstvo, nie samotný rečniaci politik. Prečo mu to nik neprezradí?

Následne bolo ešte stretnutie pred prezidentkou na Hodžovom. Ale dvojitá dávka toho istého mi akosi nedávala zmysel. Kvôli Tarabovi muselo byť iné zhromaždenie? Ten nechcel prísť na stretnutie Republikánov? Nuž, nemienim zo seba robiť manipulovaného a len kvôli rozvadenosti a egostrednosti týchto ľudí absolvovať dvakrát to isté.

Navyše, už na prvej akcii robili propagandu najmenej ďalšie dve strany  - SHO a Domov - takže dojem rozdrobenosti a trápnosti je úplný. Padol jeden termín - nedostatok sily - a to je to, čo zo všetkého sálalo.

Môj záver: Podpora týchto strán spolu dosahuje tých svojich 10%- 20%, plus mínus. Sú to ľudia, ktorí už dávnejšie cítili nechutnosť režimu. Viac takých ľudí už nie je a nebude. Teraz ide o to, koho bude podporovať slovenská "stredná" trieda, a ktoré politické hnutie bude podporovať ju? Tá má nejakých 30%-40%. Sú to tí, ktorí boli doteraz dosť v bavlne buď svojich príjmov, alebo v bavlne svojich nereálnych snov. A o to, čo títo budú robiť po svojom boľavom politickom prebudení, o to momentálne ide. Kto týchto ľudí zachytí, kto im ukáže cestu? A že sa prebudia, že ich vážnosť situácie prebudí, to je viac-menej isté. Toto je proces, ktorý rozhodne o budúcich rokoch na Slovensku. A zatiaľ to vyzerá tak, že to prebehne vcelku živelne, slepo, bez vedenia.

A to by bola škoda. 

 
Roland Edvardsen

Republike dávam ešte nejaký čas, predsa len sú ešte na začiatku. Ale zatiaľ je to stále len taká LSNS 2, a aj obdobne politicky vylučovaná. Chýba im aj to, že stále nemajú prístup do mainstream médií, nechodia veľmi do televíznych duelov a tak.

Hej, voličov je cca 15-20 % na minimálne 5 známejších strán (Republika, LSNS, SNS, Vlasť, Život + potom menšie ako SHO, SLS, strana Slotu ml. i iné totálne zbytočnosti). Odhadnúť budúce voľby sa teraz nedá, ale moja predikcia na základe pozorovania súčasného: nedostane sa do parlamentu žiadna z tzv. národných strán a časť z týchto voličov ľudových strán to nakoniec pragmaticky hodí Smeru, ktorý sa teraz snaží prevziať agendu týchto strán. Smer potom uhrá vo voľbách veľmi slušný výsledok, ale asi nebude môcť vzniknúť koalícia, ktorej by bol súčasťou (jedine ak by Kollár nakoniec prikývol na koalíciu Hlas - Smer - Sme rodina, ktorá, okrem toho, že by bola aj ideologicky pomerne konzistentná, na rozdiel od súčasného podivného hybridu, sa teraz začala rysovať aj v parlamente aj v súvislosti s tým, ako im lipšicoidná mafia likviduje ľudí). Ale ak by sa tie strany zjednotili, mohol by to byť už iný príbeh. Ale spájanie síl je večný problém tzv. vlastencov.

Norman

Zaujímavý nie je ani tak potenciál strán - ktorý je daný osobami na čele strany fungujúcimi, ako potenciál určitých myšlienok, ktoré reprezentujú. Čiže to, či vznikne nejaké živé hnutie, ktoré by sa vyvíjalo. Nuž, po viac ako pol roku existencie to nepôsobí nádejne.
Problém toho, že nedostávajú priestor v médiách, je večný , a aj bude - ale nie je to len v tom. Zopakujem - akoby tomu chýbal obsah, aj silné osobnosti. Odpojenie od Kotlebu im pomohlo, ale už boli a sú sú dosť udupaní. Napríklad Mazurek - bol aktívny a stával sa známy, a zrejme aj preto ho Kotleba klasicky zo žiarlivosti odpísal. Ale Mazurek by sa hodil ku kotlebovcom, jeho pretvorenie na inú formu je nepresvedčívé. Tak, ako sa Kotleba ťažko mýli v tom, že národné strany v minulosti mali a teda musia mať na čele nejakého "despotu", tak sa Mazurek mýli v tom, že efektívny rečníci, napríklad aj Hitler, z tribúny len vrieskali a vrieskali. Je to omyl, je to skôr práve naopak.

Národovecké myšlienky sa po prevrate 1989 javili ako dobrý zdroj opozície voči globalizmu, čo to tu zaberal. Žiaľ, z nostalgie sa silná politika očividne budovať nedá. Z holubičích pocitov a emócii sa politika nevybuduje. Z napodobovania minulosti sa fungujúca politika tvoriť nedá. Všetko to bol prejav všeobecnej (politickej) naivity súčasného politického národa. Podľa mňa tento nostalgický potenciál minulosti už našťastie aj pomerne vyfučal a teraz sa (dúfajme) všetci prestanú pozerať po chimérach a začnú sa venovať reálnemu (politickému) životu. Postúpia na vyšší level - preto aj sledujem vývoj v Republike, respektíve "dúfam", že tam sa to aj tam nejako prejaví (ale moc optimista nie som. motyka len ťažko vystrelí).

ps. k inej veci: Mladý Slota zakladá tú spomínanú stranu Domov. Zbierať podpisy na mítingu konkurencie nie je moc slušné. Ale tak, ako si ťahajú kotlebovci obraz kotlebu, tak si mladý ťahá obraz starého ťarbáka Slotu. To za jeho prachy sa chce ísť hojiť do politiky? Kto tomu má uveríť? Kritizuje Danka, aj za nabalovanie sa - ale Danko je rovnaký prototyp, ako mladý Slota - decko špinavých zbohatlíkov, ktorému takmer určite chýba fundament. Slotu ml. ešte nepoznáme, ale druhogenerační zmrdi principiálne smrdia. Meno Slota pošpinil sám Slota. Netvrdím, že je niekto stelesnenie zla či hlúposti, to naozaj nik v historii nie je - ale mnohí presrali svoju šancu nielen sebe, ale aj svojej rodine. Za všetko sa platí, karma, symbol Slota je na vracanie. Nech vstúpi do Republiky, do SNS, nech sa tam prejaví - založiť si vlastnú stranu a robiť tam od začiatku predsedu - to by vedel každý (kto má navyše pár Euro na takú zábavu). Je to také pohodlné a pritom taká egostredná kotlebovčina, až to smrdí. Tuto blbosť si Slovensko muselo odbaviť v jednej generácii, dobre, zrejme to bola nevyhnutnosť z neskúsenosti, ale ťahať to aj v druhej generácii by bola naozaj ukážka debility slovenského národa (ale nevylučujem, samozrejme, ani to, po voľbe Matoviča už nevylučujem nič).

Roland Edvardsen

Obsahovo sú tie strany slabé, ale hlavne všetky sú, ako sa hovorí, na jedno kopyto. Rétorika, deklarované hodnoty, slogany, frázy, atď. sú takpovediac na neodlíšenie. Príliš veľa strán ponúkajúcich to isté - to je zlé. Človek už len medzi nimi môže vyberať na základe konkrétnych osôb, kto mu je sympatickejší než iní. Mimo tých 15% veľmi neporastú (ak sa im nepodarí byť v mainstreame. Ale ani to nemusí pomôcť - viď SNS, kde to bolo o okato drbnutom lídrovi a šedivom, slabom zvyšku) a nebudú už pôsobiť atraktívnejšie pre zvyšok.

Mladý Slota snáď ani sám neverí, že by mohol uspieť, je to zase len také hranie sa na niečo, len aby som sa hral - nielen zbytočné, ale hlavne úbohé. Po tých všetkých rokoch možno konštatovať, že toto nie je úrodná pôda. Tých 8% čo mala LSNS posledne vo voľbách bol ešte slušný výsledok. Väčšina týchto strán a lídrov by to mali zabaliť, ak to naozaj myslia s národom úprimne dobre. Ja viem, tvrdé konštatovanie, ale je to tak.

Náhodný okoloidúci

Národné strany je možné rozdeliť do dvoch hlavných skupín - prosionistické a antisionistické. Ak sa nemýlim, v tej prvej je len Dankova SNS. Všetky ostatné rozdiely medzi nimi sú už len kozmetické.

Norman

je to dôležitý rozdiel, ale vôbec by som si nebol istý, či v tej druhej skupine je vôbec niektorá strana.
Samozrejme, niečo o tom už počuli a majú nejaké názory, ale to len tak v pozadí.

Roland Edvardsen

Ešte som chcel dodať, že ak sa niekto teraz trápi nízkou úrovňou a rozhádanosťou národnej scény, tak by si na zlepšenie nálady mal pozrieť divadlo u žaluďov. To je iná smiešna telenovela - "dívčí válka". Som sa smial, keď Remiška liezla velice za Kiskom po "radu". No hej, dialóg priškvarenca s priškvarencom jej určite pomôže. :-) A nakoniec ju kopol do riti aj popradský podvodníček. Akože strany sa rozpadávajú, konflikty sú normálne, ale porovnajte si rozpad tejto podvodnej straničky napr. s rozpadom Smeru či LSNS. Je sranda vidieť, ako sa tam vlastne neznášajú a intrigujú proti sebe. A tá Kolíková, to je iná nehanebná špina. Ale Remiška si takú intrigánsku zmiju zaslúži. Dúfam, že sa navzájom priotrávia.

Norman

Bez preháňamia treba povedať, že súčasný anglosionistický režim naozaj prestáva strácať zábrany a pokračuje na ďalšiu level - Mazureka chcú stíhať za výzvy na protivládne protesty, či za čo. Trest - až dva roky.

https://www.youtube.com/watch?v=t7jZ2faYwnY

Je vidno, že režim je postavený na možnosti stíhať kohokoľvek a akedykoľvek - ak sa verejne prejaví. Nerobí sa to často, ale ak dôjde na vec - režim ukáž svoju pravú tvár a hryzie.

nové