Slovensku hrozí bankrot

Ronald Ižip, šéfredaktor Trendu sa už prejavil zoparkrát ako predpovedač tmavej budúcnosti. Tentoraz je jeho temná predpoveď priamo z ekonomickej oblasti: Slovensko má najmenej udržateľný dlhodobý dlh v Európskej únii a jeho schopnosť zlepšiť svoju fiškálnu pozíciu je nula. Aby sa slovenský dlh stabilizoval, je potrebné ušetriť jedenásť percent HDP alebo 12 miliárd eur, no história ukazuje, že Slovensko nemá predpoklady na úspory. Údajne je historická schopnosť krajiny zlepšiť svoju fiškálnu pozíciu nulová.

Ižip píše: Posledné tri roky sa niesli v znamení niekoľkých šokov, ktoré spôsobili, že krehké ekonomiky utrpeli, no antikrehké získali. Napríklad taký Vietnam v Ázii, Kostarika v Amerike alebo Švédsko v Európe. A potom sú také, ktoré sa so zmenou vyrovnávajú iba pridávaním a zvyšovaním nefunkčných a neefektívnych procesov, ako napríklad Slovensko.

Nechajme bokom fakt, že ekonomista zas ako klasický podvodný veštec prichádza až so spätným vysvetlením: kto zarobil je robustný, kto nezarobil, je krehký - ale pochybujem, že by to ekonomisti vedeli odhadnúť dopredu. Vždy vedia až spätne vysvetliť, prečo to tak vraj je. Pravda, tvrdia, že jedným z parametrov je "flexibilita jeho infraštruktúry a podnikateľského prostredia". Hm - vedia to zmerať? 
Druhým, lepšie merateľným parametrom, je rastúci dlh. A práve udržateľnosť, respektíve neudržateľnosť dlhu a verejných financií Slovenska opäť pripomenula Európska komisia vo svojom aprílovom reporte.

Ten priniesol množstvo zaujímavých dát, z ktorých vyčnievajú dve skupiny. Prvou je tabuľka krajín s najmenej udržateľným dlhodobým dlhom, ktorej dominuje Slovensko. Druhou je dynamika zmeny udržateľného dlhu. Ešte v roku 2019 patrilo Slovensko do kategórie krajín so stredným rizikom udržateľnosti dlhu, ale už v ďalšom roku 2020 sa prehuplo medzi krajiny s vysokým rizikom udržateľnosti dlhu. Hoci v drvivej väčšine ostatných krajín v nasledujúcich rokoch riziko klesalo, na Slovensku rástlo. V roku 2022 sa stalo krajinou s najmenej udržateľným dlhodobým dlhom v Európskej únii.
Čo to presnejšie znamená?
Dlh Slovenska voči hrubému domácemu produktu (HDP) začne už o rok rásť a do roku 2033 sa projektuje na úrovni 80 percent HDP. Čo je horšie, jeho štrukturálny primárny deficit vzrastie nad päť percent. Znamená to, že závislosť štátu od dlhu sa zvýši nad desať percent HDP. Ak by sa mal slovenský dlh stabilizovať, je potrebné v najbližšej dekáde ušetriť jedenásť percent HDP alebo 12 miliárd eur.

História však ukazuje, že Slovensko nemá predpoklady ušetriť nič. V tabuľke reálnosti zníženia výdavkov mu patrí posledné miesto v Európskej únii. Historická schopnosť krajiny zlepšiť svoju fiškálnu pozíciu je nula. Európska komisia tak ďaleko nejde, no každý, kto pozná históriu finančných trhov, tuší, že táto situácia sa inak ako bankrotom neskončí.

Tu dáta z reportu Európskej komisie a aj Ižipov článok končia. Je zbytočné od nich očakávať spomenutie odovzdávanie slovenských zbraní na vojnu na východe a následné kupovanie nových zbraní za ťažké miliardy. Takisto iné procesy, naštartované EU, ktoré smerujú k ožobračenie východnej Európy a Slovenska zvlášť - teda sankcie a odrezanie od spoľahlivých a lacných zdrojov energie z Ruska.

Poznám ľudí čo tvrdia, že globalisti nás chcú plánovite otráviť a znížiť tak populáciu sveta. Ja si to nemyslím, podľa mňa to tie hovädá robia neplánovite. Už dávno sa im to vymanilo spod kontroly - ale výsledok bude pravdepodobne taký, akého sa ľudia obávajú.


https://www.trend.sk/trend-archiv/slovensko-musi-usetrit-12-miliard-eur-...

 

 

slaven1

> Bolo by neseriózne od nich v tomto kontexte pripomínať odovzdávanie zbraní na vojnu na východe a následné kupovanie nových zbraní za ťažké miliardy. Takisto iné procesy, naštartované EU, ktoré smerujú k ožobračenie východnej Európy a Slovenska zvlášť - teda sankcie a odrezanie od spoľahlivých a lacných zdrojov energie z Ruska.

Heh, tak najnovšie na americké klany označujú ako "niekto" :D

https://www.hlavnespravy.sk/silna-ekonomika-bez-silnej-parity-kupnej-sil...

slaven1

Aby sa nepovedalo, že tu na Nadľade (rovnako ako obyvatelia na Facebooku) iba pichujeme a nedávame návrhy na riešenie problémov, tak tu je jedno typu ponorka triedy Akula:

https://t.me/s/khazinml/6008
https://khazin.ru/aprelskoe-intervyu-alekseyu-mamontovu/

Truhlík

Opakujem - kresťanskodemokratické hovadá sú najväčší zločinci v slovenských dejinách.
Opakujem - keby sa dnes začalo pracovať tak za 20 - 30 rokov dosiahneme úroveň roku 1989.
Nevyhnutné podmienky zlepšenia situácie - vystúpenie z EÚ a NATO, zavedenie vlastnej meny a likvidácia kresťanských demokratov.

Kastelán

že Slovenská republika naozaj vstúpila, a naďalej zotrváva v EU z vôle jej občanov. Pravda je aj to, že MNOHO Slovákov by podporilo vystúpenie SR z tohto spolku. Určite však nie väčšina.
A aj keby sa podarilo takú väčšinu v tejto oblasti dosiahnuť, v praxi by to určite znamenalo hospodársky úpadok a dlhodobú mizériu pre väčšinu obyvateľstva. Keď nie pre iné dôvody, potom rozhodne preto, že by sa skutoční vládcovia planéty o takú vec postarali. Pre výstrahu. Slovensko je v tejto veci niečo úplne iné , ako Veľká Británia.

Pokiaľ ide o členstvo v NATO, myslím si, že väčšina ľudí by z takého spolku dnes už reálne chcela vystúpiť a súhlasila by s tým, aby Slovensko bolo neutrálnou krajinou.
Vzhľadom však na to, ako funguje politický systém a rozhodovanie, nie je pravdepodobné, že vôľu väčšiny je možné presadiť.
Pripomeniem tiež, že ja, súc extrémista, nekupujem obľúbený a naozaj hlúpy argument manipulátorov o tom, že s našou neutralitu by "museli súhlasiť mocnosti". V praxi by stačilo jednostranne vyhlásiť neutralitu a naozaj ju striktne aj dodržiavať - vojensky, politicky aj hospodársky. Až natoľko striktne, že slovenské médiá a politici by mali zákonom zakázané vyjadrovať sa k vnútornému dianiu v ktorejkoľvek krajine, alebo vôbc k medzinárodným udalostiam.To by stačilo na začiatok. Celý svet by videl, že sme skutočne neutrálni , a všetci by to privítali, a neskôr imitovali.
Pravda je taká, že najmenej Rusko a Čína by také niečo privítali a podporili.
Všelijakí hajzli nás strašia, že by nebola zaručená naša "bezpečnosť". Voči komu? Kto sa, čo len teoreticky, chystá nás napadnúť, a načo.
Kostarika v skutočne nestabilnom regióne Strednej Ameriky už celé desaťročia vôbec nemá armádu, a nikomu ani nechýba, nikto Kostariku nikdy nenapadol, Kostarika je jediná krajina v celej západnej hemisfére, ktorá nikdy nemala vojenskú diktatúru. Vládne tam pokoj, relatívna prosperita - úplne v súlade s možnosťami a úrovňou jej obyvateľov. Rovnako by to bolo aj u nás: nikdy nebudeme Švajčiarskom, lebo na také niečo nemáme ľudí...
Slovensko je v skutočnosti v NATO len preto, že nám to vnútili vydieraním Američania, aby nás použili v ich získaní totálnej dominancie v Európe, v boji proti Ruskej federácii.
Realisticky, Slovensko sa nikdy zo svojho vazalstva a služby neoslobodí: stav, v ktorom sa nachádzame je verným obrazom našej mentálnej úrovne, politického myslenia, a v neposlednom rade aj výsledkom dlhodobého morálneho marazmu.

Truhlík

Či z vlastnej vôle o tom by sa dalo diskutovať.
Problém ale začína niekde inde. Maastrichtská dohoda tak výrazne zmenila EÚ, že to je iná EÚ o akej bolo referendum. A keďže o tejto inej EÚ referendum nebolo (tak ako o NATO) tak ani nie sme členmi Maastrichtskej dohody-EÚ. Tak ako nie sme v NATO a celé je to protiústavný podvod.
Takéto vzťahy mení vojna. A uprostred nej práve sme. Problém je, pravda, v ľuďoch.

Norman

že problém je v ľuďoch.
Formálne kroky (vystúpenie z EU či NATO) sú to posledné gesto, čo treba urobiť - podstatné sú reálne skutky. A tie sú dané silou a inteligenciou, ako Slovensko či slovenské obyvateľstvo má. A s tou len tak nepohneme, Slovensko preto určite nemá robiť avantgardu, ale skôr naopak sa uzavrieť do seba a nechať burky fičať povedľa. Slováci nie sú spasitelia (a popravde, stretol som aj takých dobrých ľudí, čo verili, že Slovensko je nejaký spasiteľ, lebo napríklad panenka Mária je slovenská patrónka a podobne. Dnes už tomu dúfam neverí nik, teraz už len rezignovane frflú).
Znova - v tomto nie sú nejaké dokázateľné návody, každý ma nejakú stratégiu, čo by odporučil, ja som za čakanie v kryte, lebo Slovensko je mladé a hlúpe, treba opatrnosť a nie veľké ciele.
Žiaľ, je jasné: Slovensko je teraz naozaj vazal USA a doslovne sa stal ešte aj vo vojne jeden z radikálov, na ktorom jedna aj druhá strana budú predvádzať svoju silu. Slovensko robí presne opak toho, čo by malo. Naď a Heger sú naozaj vlastizradcovia.

Truhlík

Lenže nakoniec to budeme musieť spraviť. Ozaj sa to dalo spraviť inteligentne, keby nebolo vlastizradcov (MI6 nie je spolok primitívov). Teraz už ťažko možno takú cestu nájsť.

Norman

Oni sú svine a my máme ísť s bubnom na zajace? Formálne vystupovanie by zbytočne na nás pútalo pozornosť, dávalo im zámienky - to ťažko prežije Rusko, nieto my. Ako to robia Maďari? Z ničoho nevystupujú. ale robia si po svojom, do takej miery, ako to len ide. Ísť čelom proti múru je naivná chyba, to predsa platí všade, nie?
Ale veľký problém je proste charakter tunajšej populácie - ak tri štvrtiny ľudí naozaj preferujú vlastnú (krátkodobú) karieru, prospech, pred dlhodobým prospechom celého systému, na ktorom sa vezú, tak ten system nemôže fungovať. Tu každý, čo len trocha zarobí, čo to len trocha niekde dotiahne, kašle na svoje okolie, na substrát, z ktorého čerpá. A naopak, obracia sa už len na zahraničných "podnikatelov či kolegov", s ktorými sa teraz konečne cíti rovnocenný (na rozdiel od toho "slovenského plebsu", z ktorého vzišiel a z ktorého vlastne dostal svoje bohatstvo).
Nemyslím nikoho konkrétneho, proste tento chorý fenomén tu je absolútne rozšírený. A nejde mi teraz (len) o morálku, že malá časť neoprávnene zarobí majland ale široké populácie sú ožobračované, ale o to, že je to hlúpo kratkozraké a všetko to padne.

Kastelán

Úprimne povedané, ja ani neviem, čo to ten Maastricht je. Mohol som síce stráviť jednu minútu pred písaním tohoto príspevku zisťovaním, a hrať sa na informovaného svetáka, ale to ja nikdy nerobím.
Jednoducho, s Maastrichtom, alebo bez neho, Slovákom intuícia a každodenná realita hovoria, že byť členom Európskej únie je pre nich veľmi dobrá vec. Popri všetkých nezmysloch, ktoré do života národa a bežnych ľudí také členstvo vnáša, je dôležité, že ten nehorázny bordel a korupcia, ku ktorým majú Slováci prirodzený sklon, sú do veľkej miery eliminované tým, že musíme Úniu poslúchať. Ten, kto si sám nevie rozkázať, musí pre svoje dobro poslúchať iných.
Ja sa naozaj hrozim predstavy, že sa jedného dňa zobudím do situácie, kedy o všetkom na Slovensku rozhodujú len Slováci: Fico, Matovič, Čaputová, Kollár, Kotleba, Danko, Mazurek, Taraba, Pročko, Cigániková...
A takéto myslenie nie je v žiadnom prípade niečo výnimočné. Vezmi si napríklad Ukrajincov. Odhliadnuc od vojny, tí chudáci sú natoľko zúfalí sami zo seba, zo svojej neschopnosti riadiť vlastný štát, že doslova žobrú, aby sa moci nad nimi zhostila Európska únia. A keď vidia, že EU nechce prísť do Kyjeva, oni sa v miliónoch hrnú do Európy. Kdekoľvek sa tu dnes jeden pohne, vidí a počuje Ukrajinca. V zapadnutej dedine v severnom Taliansku, na malom ostrove v Egejskom mori, v Paríži alebo v Neapole. A dávajú pritom bezočivo najavo svoju prítomnosť.

Aj na Slovensku je síce niekoľko národovcov a polystyrenových hrdinov a intelektuálov, ktorý neustále nariekajú o nezávislom Slovensku, o vystúpení z Únie, ale ani jeden z nich by nevedel povedať, ako by to asi v krajine malo fungovať na druhé ráno a večer po takom trucovitom, infantilnom geste.

Norman

preto žiadne vystupovanie či demonštračné nepriateľstvo voči globálnym inštitúciám predvádzať netreba (i keď, ako vieme, také Rakúsko nie je v NATO). Radikálne gestá sú drahé a nebezpečné.
Áno, Slovensko zrejme proste nemá ľudí, "Matovič, Čaputová, Kollár, Kotleba, Danko, Mazurek, Taraba, Pročko, Cigániková" sú všetko ľudia, ktorí sa ťažko neosvedčili alebo majú jasný problém. Ani Smer nie je ideálny. Ale - domáca vláda je domáca vláda, vezie sa na jednej lodi. A opačne, na druhej strane, bruselskí byrokrati sú naozaj veľké svine, oveľa väčšie, ako tí slovenskí menovaní. O USA globalistoch ani nehovoriac, tí nás dnes vnímajú naozaj iba ako korisť.
Takže Slovensko si určite nevie vládnuť - ale musí to skúšať.

Truhlík

Čo je to poslúchať Úniu ?
Koho ? Nikým nevolenú Európsku komisiu neznámo kým dosadenú ? Európsky parlament bez možnosti zákonodarnej iniciatíva (čiže neparlament) ? Úradníkov skorumpovaných korporáciami ?
Výsledok je na očiach. Likvidácia slovenského poľnohospodárstva - pokles potravinovej sebestačnosti zo 100 na 30 percent. To je genocída. Tak toto by tebou vymenované svine sami od seba nikdy nespravili. (Inak podpísal to kresťanský demokrat Figeľ.) Napríklad.
Ukrajinu ovládajú desaťročia kriminálni oligarchovia. (Ozaj nie sú všetci židia.) Čo s tým spraví EÚ ? NIČ ! Rozhodujú USA podľa - He is the son of the bitch but he is our son of the bitch. To isté u nás. Oni nakoniec o ten svoj nakradnutý majetok prídu. Im ho proste zoberú. Nejaká Ukrajina či Slovensko nesmú vlastniť nič. To len Anglosasi.
Na Ukrajine sa nedeje nič nové. To je tam už storočia. Všetko to už bolo - Díkaja zemľja, Poľsko-Litva, Machno, Bandera. Bez Ruska tam poriadok a civilizácia nikdy neboli. Rakúsko-Uhorsko predsa okupovalo Ukrajinu. A radšej odtiaľ odišlo.
Slovensko už raz dokázalo, že si vládnuť vie. Bez korupcie a bordelu. Čím neskôr sa začne, tým horšie.
P.S. Rusko navrhlo ukrajinským oligarchom dohodu. Došiel Boris Johnson a zakázal im to. Rusi odtiahli od Kyjeva a začala tretia svetová.

Kastelán

Pýtaš sa, čo mám na mysli, keď hovorím, že je potrebné poslúchať príkazy EU.
V podtóne cítim akúsi výčitku, akoby som len bez rozmyslu písal niečo, čo ani sám neviem presne definovať. Áno, uznávam, že tvoja skúsenosť ti hovorí, že je také niečo na Slovensku celkom bežná vec.
Aby som ťa však vyviedol z tvojho nevinného omylu, čítaj pozorne, čo ti teraz napíšem. Čiste bez emócií, pragmaticky a racionálne.

Naša národná mentalita, vrodená zaostalosť a bordelárstvo nás predurčujú k tomu, že nie sme schopní vyprodukovať schopných ľudí, elitu, ktorá by riadila tento štát, ktorá by ho priviedla ak nie k prosperite, tak aspoň k stavu hodnému dôstojnosti človeka 21. storočia. Nevieme definovať naše skutočné problémy a potom prichádzať s riešeniami.Keby vonku neexistovali príklady toho, ako by sme mohli fungovať, nás samých by to nikdy nenapadlo: recyklácia, nakladanie s odpadom, kanalizácia, ochrana prírody.... Také niečo nám neustále musí byť nariaďované a riadené z Bruselu. Naša príroda je devastovaná chamtivou bezcharakternou chamraďou, ktorá v záujme rýchleho zisku melíe drevo z národných parkov na štiepku a predáva to do Rakúska. Keby nebolo príkladu a nariadení z Bruselu, Slovákov by ešte dvesto rokov ani nenapadlo, že odpad treba systematicky zbierať a recyklovať. Tento štát nielenže nemá peniaze na udržiavanie existujúcej infraštruktúry, ale už vôbec nie na financovanie nových projektov.
Keby nebolo tlaku z Bruselu, Slovákov by ani nenapadlo, že by nemali zasviňovať svoje rieky a potoky splaškami z tovární a domacností. Slováci, keď nikto na nich nedohliadal, investovali jednu miliardu do projektu E- Health, ale výsledok je nulový, nikto sa dnes neopovážite opýtať, ako je možné po takej investícii vidieť staré bábky blúdiť ulicami miest od jedného lekárovi k druhému ako kurence bez hlavy, nesúc nejakú lekársku správu a nález až do okresného mesta. Vtedy, keď to tam málo cez WI-FI byť za zlomok sekundy.

Slováci milujú slogany. Najnovším je akési žvástanie o 100 percentnej sebestačnosti v nejakej mýtickej minulosti, ktorú si ale nikto nemôže pamätať. A bude toho žvástania čím ďalej, tým viac , ako sa budú blížiť voľby. Všetko nezmysel a primitívna demagógia.
Vo veľkom meste Nitra, stredisku slovenského poľnohospodárstva stála dva dni pred Veľkou nocou roku 1986 na miestnom trhovisku osamelá babka pri stole, kde mala kôpku zčenanej uvednutej mrkvy. To bolo všetko!! Takí boli Slováci sebestační v zásobovaní zeleninou a ovocím, takí sú to gazdovia. Keď dnes hlupáci hovoria o minulej sebestačnosti, majú asi na mysli pivo, cukor a múku. Zámerne som nespomenul zemiaky, lebo aj tých (na rozdiel od dneška) bolo mnohokrát nedostatok.
Raz, kedysi v polovici osemdesiatych rokov som bol na dovolenke v Demänovskej doline. Reku skočím do Liptovského Mikuláša a kúpim nejaké potraviny pre rodinu. Skrátka v obchode sa na mňa pozerali ako na debila, ktorý nevie, že rozvoz chleba je v utorok a v piatok, salámy sa rozvážajú vo štvrtok. A bol ešte len pondelok.

Napísal som to, aj keď viem, že v pondelok si to už nebudeš pamätať, a znovu budeš s kamošmi snívať o zašlej slovenskej potravinovej sebestačnosti.

Kastelán

Keď sme už teda boli v tých potravinách takí sebestační, ako je to možné že podľa oficiálnych štatistík boli najčastejšími klientami cestovných kancelárií pri nákupe exotických dovoleniek v zahraničí práve vedúci predajní zelovocu a mäsiarstva? Že jazdili na najdrahších autách z tuzexu.
Áno, je naozaj pekné a chválihodné byť uvedomelym vlastencom, ale chujovinám by sme sa za každú cenu mali vyhýbať.

Truhlík

Píšeš veľa slov ale obsah nepoznáš.
Aká recyklácia mohla byť, keď sa toľko odpadu ani zďaleka neprodukovalo ? Lebo sa používalo sklo a nie plasty. Čo bolo ekologickejšie a zdravšie. A recyklovalo sa ! Práveže teraz sa odpad NErecykluje. Nečítaj propagačné buletýny. Z nich si sa dostal do paralelného vesmíru.
"akési žvástanie o 100 percentnej sebestačnosti v nejakej mýtickej minulosti, ktorú si ale nikto nemôže pamätať." - nie, ešte zo všetkých nespravili mankurtov. Ale ty si zjavne prišelec, ktorý v Slovensku nežil. Hovno vieš a v rici si bol. A nič iné si predstaviť nevieš. A zo Slovenska poznáš len to, čo vidíš teraz. Lebo si pamätáš len nejakú babku so stolíkom hnilej mrkvy. A ja tu vidím ako sa tu v hypermarketoch predáva čoraz hnusnejší HNOJ.
Komunisti mali často pravdu, keď takých ako ty poslali kadeľahšie.
Okrem toho si schizofrenik. Nadávaš na to čo tu je, ale predtým nič nebolo, a to čo tu je tu nezaviedli páni z Bruselu a Washingtonu.
Keď chceš diskutovať tak sa najprv dovzdelaj. Dojmy, fantazmagórie a emocionálne poryvy na mňa neplatia.

Truhlík

Doplnok.
"By ma zaujímalo kam tieto EU tekvice na tie ekvilibristické slovné labyrinty chodia. To nemajú z vlastnej. To im niekto dodáva na platenú objednávku."
- to je z diskusie na HS k článku https://www.hlavnespravy.sk/eu-podpori-vlastnu-vyrobu-cipov/3115976
V tej diskusii sa hovorí presne o tebe.
Tak, ako podľa teba,neexistovala výroba čipov v Tesle Piešťany. Takí mudrlanti ako ty to zlikvidovali lebo to bolo zaostalé. Podľa môjho odhadu zaostávanie bolo 5 rokov. Teraz zaostávame viac ako 50 rokov. Čo by sme za to dali aby sme teraz zaostávali 5 rokov.
A teraz neskorumpovaná Ursula ide dotovať neskorumpované Nemecko miliardami z EÚ fondov. V 2030 wannabe EÚ mať 20 percent svetovej produkcie. Tam EÚ došla. Do túžby 20 percent.

Kastelán

Keby sme my Slováci (a Slovania) nemali koho imitovať, nemali by sme od koho kradnúť idey, ešte stále by sme mali len telefóny na ručné vytáčanie čísel na miestny hovor, čakať tri roky na zavedenie linky, po známosti a za úplatok, a keby si chcel hovoriť zo Žiliny do Bratislavy, musel by si si na pošte ráno objednať výzvu na hovor, a čakať celý ceň kedy sa na teba dostane rad. Musel by si si zobrať jeden deň dovolenky, aby si to zvládol.
Mikročip a dotykovú obrazovku by si poznal len ako sci-fi. Vedel si o tom, že Slovania nevypálili jedinú tehlu, a neotesali jediný kameň, nevydolovali jediný kus železa alebo medi, kým im Germáni neukázali, ako sa to robí?
Počul si už niekedy také pojmy, ako je skromnosť a vďaka?

Norman

"Slovania nevypálili jedinú tehlu, a neotesali jediný kameň, nevydolovali jediný kus železa alebo medi, kým im Germáni neukázali, ako sa to robí"
To je úplný nezmysel. Ja som osobne a aj tento portál má byť dosť progermánsky, ale toto je proste nezmysel. Progermansky v zmysle že medzi slovanmi a germanmi nie je až taký rozdiel, kdežto ty smeruješ k tomuto zásadnému práve rozdielu.
Pre zhrnutie ako tu na portáli bolo vždy mnou prezentované:
Slovanstvo bol pôvodnejší stav tunajšej v Európe indoeurópskej populácie a germánstvo či neskôr nemectvo bol aktívnejší novotvar. Germáni, kontinentálni, ale aj tí viac na západe, sú pôvodom slovania, ktorí sa viac posunuli ku vytvoreniu ríše a technickým nepodstatnostiam.
Väčšina etník je menej technická, ako Západ, ale to neznamená, že sú menejcenné - skôr naopak.

Kastelán

Technológie nie sú nevyhnutne jediným kritériom pre hodnotenie progresu ľudstva. Asi by sme sa zhodli aj v tom, že tzv. neolitická revolúcia, teda prechod od kočovného spôsobu života primitívnych lovcov a zberačov k usadlému životu pestovateľov plodín a skroteniu zvierat nebola z hľadiska duchovnej úrovne ľudstva pokrokom. Skôr to bolo začiatkom skutočne dramatického zotročenia, ktorého následky práve dnes môžeme vidieť. Lovci a zberači skutočne nikdy nemohli a nechceli svojim blížnym spôsobiť nekonečnú mizériu a utrpenie akých je svedkom práve civilizácia. A možno to najhoršie ešte len príde.
Ale.
Keď už máme civilizáciu, a nemáme alternatívu, mali by práve technológie zmierniť utrpenie, ktorému je civilizovaný človek zákonite vystavený. Ináč povedané, keď už jednotlivec má v civilizácií fungovať, mal by mať zabezpečenú primeranú kvalitu života, stravu, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie, zábavu.
Budúcnosť patrí národom, ktoré sú v technologickej oblasti najtalentovanejšie, najinovatívnejšie.
Existujú síce aj iné možnosti, ale ja v tomto smere fandím práve bielej rase. Ak by som mal možnosť voľby, vsadil by som práve na ňu. A nie len ja.
Vedel si o tom, že ročne sa na tomto svete minie niekoľko miliárd dolárov na špeciálne krémy na bielenie ľudskej pokožky a vyrovnávanie nadmieru kučeravých vlasov? Že najväčšou túžbou zbohatlíkov v ázijských krajinách je chirurgický zákrok, ktorý im dá európsky výzor? Existujú aj pilulky, ktoré si ženy v tehotnosti berú, aby sa im narodili deti s bledou pokožkou. V Indii je to veľký biznis. Síce podvod, ale biznis.Aj v tejto veci majú veda a technológie veľké možnosti. Každý rodič si v budúcnosti bude môcť vybrať krásu, IQ aj rasu svojho potomka tak, aby mu dal čo najkvalitnejší život. Pekný, biely, zdravý, inteligentný, atletický. Každý sa narodí s rovnakým potenciálom, s rovnakou šancou žiť plnohodnotný život. To sa tiež nazýva humanizmus, evolučný humanizmus.
Sociálny a liberálny humanizmus už žalostne zlyhali, tento jeden je riešením.
Stačí si tieto veci vygoogliť.

Truhlík

Aha. Takže Rimania sa naučili páliť tehly od Germánov. Ty si sa zrazil s koňom ??? Takéto idey mávaš často ? Nepostavili Germáni náhodou aj egyptské pyramídy ?
Skús mi povedať KDE mali prvé mobilné telefóny ?
Shockley dostal Nobelovu cenu za to, že ukradol patent na polovodič tu v strednej Európe.
Ty si jednoducho nedovzdelaný. Ale to sa už nedá napraviť. To chce prípravu odmala.

Kastelán

lebo ma vyhodia z diskusie. Ale:
Sústreď sa a rozumej. Pred piatimi rokmi som po veľkom daždi šiel vedľa malej riečky krátko za dedinou. Chcem pripomenúť, že riečka dovtedy od svojho prameňa prešla LEN JEDNOU dedinou. Na mieste, kde vietor v búrke prevrátil obrovskú jelšu, bola zachytená kopa plastových fliaš o veľkosti priemerného rodinného domu.Z jednej dediny!!!!!
Opakujem PRED PIATIMI ROKMI!!! Nie za socializmu v časoch sklenených obalov. Rozumieš???
Absolútne chápem, že za posledných päť rokov sa práve vďaka tlaku z EU mnohé v tejto oblasti zmenilo k lepšiemu, že nás prinútili recyklovať.
Aj to však bol len náhodne vybraný príklad v záujme argumentu a diskusie.
Prosím ťa, vysvetli mne, nevzdelanému, ako sa stalo, že pri tej famóznej potravinovej sebestačnosti v minulosti, mohla si práve vedúca zelovocu alebo manželka vedúceho mäsiarstva nahodiť pol kila zlata na uši a prsty, a ísť na trojtýždňový okružný výlet Čedokom po Južnej Amerike. A zároveň si objednať luxusný Mercedes v Tuzexe.
To už v sebe nemáš ani toľko ľudského citu a dobroty, aby si mi odpovedal na takúto jednoduchú otázku?
Namiesto toho tu splietaš nezmysly o vyhadzovaní ľudí z krajiny len pre ich názory.

Truhlík

Ty nemáš poňatia o časovej postupnosti a príčine a následku. Tak miešaš galimatiáš.
Za socializmu neboli plastové fľaše. Tie hory odpadu plastových fliaš vyrobil kapitalizmus. Kapitalizmus zasvinil Slovensko plastovými fľašami. Kapitalizmus EÚ zmenil situáciu k horšiemu. Plastové fľaše NIKDY nemali byť pustené do obehu bez zálohovania tak ako to spravil kapitalizmus EÚ. To, že sa teraz niečo snažia zmeniť, na tejto skutočnosti NIČ nemení.
A ty mne vysvetli ako to, že sa v dnešnej dobe najlepšie žije kriminálnikom. Akurát nemajú nejaký mercedes ale postavené paláce na Slavíne alebo farmy v Austrálii.
Podstatné je to, že v obchodoch nepredávali chemický hnoj v podobe piva a jogurtu s polročnou zárukou alebo jedovatú múku a 300 000 slovenských roľníkov malo prácu. Po tej genocíde vykonanej kresťanskodemokratickými hovadami ich ostalo 20 000.
Čím sa ty odlišuješ od tých politikov, ktorých si tu vymenoval ? Ničím. Nebezpečný pre Slovákov si s tvojimi fantasmagóriami ROVNAKO. A nie za názory ale za šialenstvo. Šialencov treba izolovať.

slaven1

Do zrútenia starého systému veľa neostáva (ešte by chcelo "zrútenie starého systému" zadefinovať aby to neznelo hlúpo-apokalypticky, no asi všetci uvidíme, keď „to“ tu bude. Moja otázka, či naháňam týždne alebo mesiace. Viem, že už nenaháňam roky.

Ešte ide vybaviť veci po starom. Potom chvíľku nepôjde vybaviť nič a potom tí čo prežijú - a bude ich dosť - budú vybavovať veci po novom. Deti sú nezmar.

nové