Vodou. Jednoducho vodou.

Oheň sa hasí vodou. Nie všetky ohne, ale všetky prirodzené ohne sa na 99% kľudne hasia vodou. Niet tam čo špekulovať. Potom sa ešte dá hasiť zasypaním pieskom, prípadne zakrytím látkou - ináč povedané zamedzením vstupu kyslíka. Ale to už sú len detaily - stále platí, že spôsob, ako zahasiť oheň, pozná každý normálny inteligentný človek.

Každý to vie.

Problém je, že niet vody.

Keď niet vody ani piesku, nedá sa moc robiť. Možno premýšlať a špekulovať nad exotickými spôsobmi hasenia, možno sa zabávať filozofiou ohňa, hladieť do plameňov a chápať na ich príklade formu a tragiku kozmu. Ale ak je nutné ho zahasiť, v podstate to jediné, čo  treba, je zohnať vodu: nanosiť, priviesť, nazhromaždiť, počkať, kym natečie, kým zaprší - podľa okolností.

 

Každý inteligentný a normálny človek vie, ako to je so spoločnosťou homo sapiens. Každý normálny inteligentný človek v podstate vie, čo by sa malo spraviť, že treba poriadok a jasno.

Ale niet vody.

Nepomôže špekulovanie, nepomôže nadávanie, plakanie ani prosenie, treba zohnať vodu a všetko bude jednoduché. Dajte mi vodu a ksindel je zajtra vyplavený.

Dovtedy sa budem zabávať filozofiou človeka, hladieť do plameňov spoločnosti a chápať na ich príklade formu a tragiku kozmu. Niet absolútne nič, čo by ma z danej situácie robilo nešťastným, alebo čo by som si kvôli danej situácii vyčítal.

Veci postupujú tak, ako majú.

 

 

Z.V.

??? Odhodlanie ľudí konečne niečo spraviť? Či?

Ľubov

Predstavuje desiatky a desiatky veľmi silných alegórií a podobenstiev. Ale je tu aj Wagner,boh. Celý tento článok aj s hudbou v pozadí je podľa mňa o syntéze.O magickom katarznom pôsobení vody a hudby,pripomenutie ich možností.Herkules a Augiášov chliev,o živej a mŕtvej vode v mýtoch,o liečení vodou a aj o jej kráse. Musím ešte spomenúť príbeh o mojom kamarátovi,skutočne silnom introvertovi,ktorý má k vode neskutočný vzťah. Kúpil si neoprénový odev a v ňom chodí sám čistiť potoky a malé rieky.V jedno ráno ,o siedmej vstúpil do nášho potoka a postupne celou cestou,až k jeho prameňu v ňom zbieral odpadky. Nazbieral neuveriteľných 80 vriec. Ukladal ich na brehu s tým,že zatelefonoval starostom v obciach,aby to upratali. V ten deň stál vo vode viac ako 12 hodín,šiel proti prúdu asi 17 km. Na konci dňa,keď už stál pri prameni,klakol si do vody a "povedal " jej. Ďakujem Ti za všetko,Voda. A ako mi neskôr tvrdil,jednoznačne počul hlas vody,možno to bola meditácia,to je ale jedno. Voda mu povedala : To ja tebe ďakujem.Nepoznám nikoho iného s takýmto vzťahom ,až osobným,k vode.Voda je oveľa viac,ako si v každodennom bytí uvedomujeme ,dobré si to občas pripomenúť,že nemusí byť samozrejmosťou .Chráňme ju!

Norman

Aj keď články by sa nemali vysvetľovať, toto nie je literatúra, a ak, tak literatúra faktu, tak ti odpoviem. Nie, nemyslel som na "odhodlanie ľudí", ľudia sú ako kompas, idú za siločiarami. Voda je proste "moc", čo je síce tiež abstraktný termín, ale azda jasnejší. Moc, spoločenská moc, zdroje, prachy a potom aj ľudia.
Moc je rovnako jednoduchá, ako voda. Žial, rovnako ako voda, nedá sa vyrobiť, nedá sa stvoriť - treba zistiť, kde sa nachádza, kadiaľ koluje - a potom sa dá použiť. Prírodné pomery nezmeníš - ale prírodné toky sa dajú rešpektovať a využiť.
V reále ale sa spoločnosť nemení tým, že múdri nejako získajú moc, ale tým, že niektorí mocní ani nie že zmúdrejú, ale aspoň dospejú k odhodlaniu veci zmeniť. Preto sledujem, či tu lokálne nejaký mocný tok má také tendencie ...
Ale ja osobne nič také nevidím. Tak sa pýtam okoloidúcich, či oni niečo také nevideli. Ale mám dojem, že nie, že vládne sucho.

Norman

Pardón, zabudol som na Rusko. Nerobím si ilúzie o múdrosti, ale ako hovorím, vody je tam dosť a teraz vidno aj vôľu k zmenám.

Z.V.

Bez ženy, bez detí, má len mamku, žiadne veľké majetky..., obklopený svojimi gorilkami. Nie je tak ľahko vydierateľný, otázne len je, či naozaj chce...

Norman

Kotleba je, bojím sa to napísať, ale je ten "múdry" bez moci. On zvolil cestu zhromažďovania moci, postupne, takým spôsobom, aby si ju udržal, aby na neho nemohli. Ale vidíš, ako dlho mu to trvá a vlastne aké také úspechy zaznamenal až keď sa spojil s určitými podnikateľskými kruhmi.
Kotleba nemá dobrý image, skazili mu ho, ale dnes je už skúsený a nezničiteľný - ten dokáže vykonať kopu dobrej práce. Ale je napojený na rozhodnú silu? Asi nie.

Do tých, ktorí naozaj majú zdroje, sa ťažko nahliadne. Ale aj oni sú z tohto sveta a pracujú v nich rovnaké procesy. Nemusím merať ich teplotu - keďže sú aj oni v rovnakom prostredí, ako my všetci, viem, že aj u nich stúpa. Raz sa to niekto prejaví. Je isté, že "sieť" sa tvorí.
Ja by som ale povedal, že na tieto ďalšie reformy nepoužijú niekoho ako Kotleba, ale predsa len strednú triedu. Niečo ako Maďerič, alebo Počiatek v Smere, možno sa to potiahne cez ten katolicizmus za rodinu, to je takmer isté, že tadiaľ pôjde jedna odnož. Ľudí je dosť, čo sa na to - za prachy- dajú - a na ten účel veru nemusia byť žiadni géniovia. Teda, bolo by dobré, ale nebudú.

Ale treba s tým začať, čím skôr. Čím skôr to postupne prebehne, tým to bude bezbolestnejšie - ináč to príde naraz a to bude bolieť viac. Nie revolúcia, ale reforma, to sa osvedčilo.

Ľubov

Nový pohľad,vždy som to pozorovala tak,že moc rovná sa peniaze. Dokonca aj tie malé už majú svoju moc.-),primerane relatívnu.(Hľa pán Kiska.Je tak nevýrazný,až sa bojím.) Ale časy sa menia,to je isté a asi aj môj starodávny enviromentálny postoj k vode sa rozšíri. Veď preto sem chodím,pre rozšírenejší pohľad.Na tomto našom malom indoeurópskom kúsku zeme moc myslím,nikdy nepatrila nám. To sucho tu vládne pekne dlho,ale ako hovoria podaktorí,prišlo k prepólovaniu magnetického poľa a snáď sa stane zázrak.

Ľubov

Ale áno,máš pravdu ! Niekedy mi objektívne dlhšie trvá,kým pochopím gro. Riešením je získanie moci,alebo aspoň pocitu moci (a to je dôležité)aj bez peňazí. Podobnú moc ,akú mali legendy, hrdinovia bez konta,Jánošík aj obrancovia Leningradu.Má to jeden háčik,nebáť sa o vlastný život. To je tá voda, tá moc, žiť bez strachu.

Ľubov

Srbsko volá o pomoc. Týmto prosím bratislavčanov(viem,že niektorí z návštevníkov Nadhľadu sú z tohto mesta) ,aby prispeli aspoň maličkosťou na pomoc Srbsku. Mám tu len tento odkaz ,ale kto bude chcieť,preverí si to. http://bratislava.sme.sk/c/7207313/petrzalsky-okraslovaci-spolok-robi-zb...

Le Bleu

Vďaka za información. Nielenže som nevedel o zbierke, ale ani o povodniach.
Slovinsko nie je susedné, to by najskvelejšie noviny na Slovensku mohli vedieť.

nové