Svastika na materiáli z vesmíru

V roku 1938 zorganizoval známy nemecký etnológ Ernst Shäfer expedíciu do Tibetu.  V Lhase ho výrazne podporili a venovali mu mnoho rôznych artefaktov. Okrem iného odtial priviezol aj pozoruhodnú sošku sediaceho muža so svastikou na hrudi.

 

Po vojne, v novom aškenázskom režime chaosu a bezprávia, soška zmizla. Netreba tu špekulovať, kto z lupičov, deliacich si korisť, ju ukradol. V každom prípade sa vynorila až roku 2007 na aukcii vo Viedni, kde ju súkromne kúpil pán Gero Kurat z Naturhistorischen Museum Wien. Socha, respektíve  jej časť, v následných rokoch putovala na prieskum na Univerzitu Stuttgart, kde sa výskumu jej materiálu venoval tím Elmara Buchnera.

 

 

Materíál sochy je meteorologického pôvodu, je to ataxit. Z tohto materílu – obsahujúceho hlavne železo a nikel - je len málo meteoritov, je ich známych len okolo 50. Tímu v Stuttgarte sa podarilo identifikovať materiál sochy ako totožný s konkrétnym známym meteoritom, tzv. Chinga ataxitom, ktorý bol nájdený v roku 1913 na severe územia dnešného Mongolska. Vek jeho dopadu na Zem sa udáva na 10 000 až 20 000 rokov. Doteraz boli známe jeho dva kusy (ťažšie ako 10 kg), táto socha je teda tretím takým kusom pochádzajúcim z tohto meteoritu.

 

V Tibete sa meteorické železo nazýva "namchag", teda "nebeské železo".  Vzhľadom na dlhý vek od dopadu Chinga meteoritu, tí, ktorí spracovali túto sochu, nemohli byť svedkami jeho dopadu. Zrejme ale museli vedieť rozpoznať špecifický pôvod materiálu.  Ataxit je nadmieru tvrdý kov a teda jeho tepanie určite  nebolo ľahké.

 

Soška je mimoriadne dokonale spracovaná. Je to jediný artefakt na svete vytvorený z ataxitu.  Váži niečo nad 10 kilogramov. Jej vek ťažko odhadovať.  Číslo 1000 rokov, ktoré ktosi spomenul bez udania argumentov, je podľa mňa len fantázia z brucha. Dokonalosť práce tepania mne osobne ponúka aj myšlienku o modernejšom spracovaní, na druhej strane jej vek môže siahať viac ako to jedno milénium do minulosti. Na soške totiž nie sú žiadne symboly či písmo, okrem centrálne umiestnenej svastiky – ale to je symbol, ktorý je prastarý.  Aj keď sa tento znak často spája s budhizmom, nie je jeho jednoznačným identifikátorom. Preto jedinou serióznou  výpoveďou o kultúrnom kontexte sochy je to, že je dielom  uctievačov  svastiky – nič viac.

 

Pozoruhodná ja ale aj výrazna a hustá brada zobrazeného muža, ktorá nepripomína briadky ďalekovýchodných starších aziatov, ako sú známe z historických zobrazení.

 

 

Keďže zatiaľ niet  nejakých odbornejších archeologických či etnologických analýz, je soška nazývaná po jednom lokálnom aspekte boha šťastia:  Vaisravana. To je ovšem len ničím neodôvodnené a nič neznamenajúce masmediálne označenie.

 

 
Buheh

Keďže doba je veľmi citlivá, a čoraz citlivejšia na určité symboly, dovolím si tých okoloidúcich, ktorí by to náhodou nevedeli, upozorniť na rozdiel medzi originálnou svastikou a Hitlerovým hákenkrojcom: a síce, že nie sú totožné, ale ide o zrkadlový obraz. Teda na rozdiel od starých civilizácií, fašisti mali ramená kríža zalomené v smere hodinových ručičiek, čím sa vlastne symbol dal čítať aj ako písmená SS.

 

A inak, pre ľudí z Bratislavy jedna možno potešujúca správa, síce trochu off-topic, ale tiež ide o umenie:

 

http://kultura.sme.sk/c/6548557/bratislava-ma-novu-galeriu-majitel-nechcel-nechat-diela-v-obyvacke.html

Norman

ale celkom falošná.

Svastiky smerovali  na oba smery, ako to je doložené na mnohých zobrazeniach.

http://asianhistory.tumblr.com/post/7443572650/thanatesque-the-swastika-sanskrit-is-an

http://www.proswastika.org/page.php?5.20

nejaké európske svastiky:

http://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Air_Force

americké a iné svastiky:

http://gosai.com/writings/swastika-and-cross

Niektoré doľava, iné doprava ... dosť voľne.

Je zrejme pravda, že pre štátne symboly Nemecka bol definovaný iba jeden smer (podobne, ako pre symbol SR je definované, koľko kopčekov tam má byť) , to je technická záležitosť, ale svatika je svastika oboma smermi. 

To, že nemecký hakenkreuz bol niečo iné, ako svastika, šíri oficiálna propaganda, ktorá v Európe tento symbol úplne nezmyselne zakázala stredovekou cenzúrou, ale v Ázii musí tolerovať jeho pozitívne a široké rozšírenie - tak sa snaží ľudí presvedčiť, že "to je iné". Nie je to ale iné, je to to isté.

 

Akí okoloidúci? Koho sa bojíš, a dokedy ešte? Myslíš, že nás  Idar udá? :-) Neboj, ten bere teutonske peniaze, ten bude držať hubu.

 

Buheh

ale zistil som, že máš najskôr pravdu Ty. Rôzne zdroje píšu o tom rôzne, napríklad:

"Nacistické vyobrazenie svastiky bolo iné ako zvyklo byť v orientálnych kultúrach. Nemci svastiku otočili vpravo. A tak ju dnes pozná veľa ľudí. V Ázii bola svastika ľavotočivá, lebo ľavá strana symbolizovala dobro a šťastie. Pravá strana bolo ekvivalentom zlého."

Ale viac je zdrojov, ktoré hovoria, že staré kultúry to zväčša používajú tak aj tak. Niekde som sa dočítal, že vraj aj Nemci to pôvodne používali v ľavotočivej forme, až potom to uzákonili už napevno zahnuté doprava.

Nepochopil som, prečo by som sa mal niekoho báť. Ja sa takmer nikoho nebojím, iba lekárov, a svedomie mám čisté. Ty si tu vari nestretol nikdy žiadnych okoloidúcich?

Norman

prečo sa tu  v poslednom čase prejavuješ tak politicky korektne ( zas nedaj na každého insidera )

O tvojom svedomí som nič nepísal, zas nepreháňaj, ale čo sa týka sebeklamov o vlastnej nebojácnosti - nie, s tým k doktorovi nechoď, také niečo je vcelku bežné. Už si napríklad zistil aspoň to o tej Mášenke? Nie, aj to si vzdal, vykašlal si sa na to?  Radšej do vecí nerýpať - ešte by ti mohli minimálne vynadať -  to je tá stratégia. Je to dobrá stratégia? Ja neviem - ale teraz použijem aj ja komfort druhej osoby množného čísla  - kam ste to všetci s takouto stratégiou dotiahli, to vidno všade naokolo. Veď všetko je v porádku, že.

 

 

Buheh

vykúzlil na mojej rozospatej tvári úprimný a nefalšovaný úsmev. Nebyť Tvojho pravdepodobne čisto gójskeho pôvodu (fuj), bol by z Teba výborný talmudista.

Že vraj "politicky korektne" – neurážaj ma, to si nezaslúžim. Ja za to nemôžem, že mám ešte občas aj názory, za ktoré nie je basa, skrátka to tak mám. Ale pracujem na sebe, tak buď prosím milosrdný.

No ale ináč takto: akože "vy ste to dotiahli"? Ty sa dištancuješ od toho, kam to táto spoločnosť dotiahla? Máš na tom taký istý podiel ako my všetci, z toho sa nijako nevyvlečieš. Nezobral si do rúk vidly, keď bolo povinné ísť do prvomájového sprievodu, nezobral si ich ani vtedy, keď bolo v móde štrngať kľúčami a teraz, keď žraloci berú ľuďom aj posledné zvyšky dôstojnosti a nezávislosti, ich ani len nemáš pripravené v špajzi a len teoretizuješ o nejakých nastreľovačoch klincov.

Mimochodom, treba rozlišovať principiálne odlišné situácie: vzdať niečo, vykašľať sa na niečo a odložiť niečo na neskôr kvôli dôležitejším veciam, alebo z akéhokoľvek iného dôvodu.

A v poriadku nie je takmer nič, nič také som nepovedal.

 

 

Buheh

Ty si si myslel, že som hento o tej svastike napísal z predposratosti že to tu uverejňuješ? Ale to je hluboké nedorozumění. Ja som sa len chcel pochváliť vedomosťou, ktorá sa napokon ukázala ako zrejme nie celkom správna, a upozorniť na to, že nie je svastika ako svastika.

Totiž keď som chodil kedysi po Ázii, tieto veci som si zámerne všímal, lebo ešte predtým som v ktoromsi literárnom zdroji (možno to bol Lonely Planet, možno niečo iné) čítal interpretáciu, ktorú som uviedol hneď na začiatku. A potom som v praxi vídal v chrámoch a všelikde inde takmer výhradne svastiky ľavotočivé, ale aj zopár pravotočivých, ale tie na menej významných miestach – a tak som usúdil, že to zrejme je spôsobené nedôslednosťou tých negramotných ľudí, ktorí to kreslili/vyrývali.

Tak preto. No ale človek sa celý život učí.

Dabog

o negramotnosti ludi arjanskej svastikovej kultury.

Ak sa raz podari /ak vobec/ zrekonstruovat daleku historiu spojenu aj s ataxitovou sochou vrajBuddhu, ukaze sa v plnej nahote sucasna negramotnost.

K soche: To nie je Buddha. Nie som predsa slepy. Nesuvisi s budhizmom. Ani s primitivnym nabozenstvom bon ktore fungovalo v Tibete pred budhizmom. Miesto jeho nalezu nemusi byt a asi ani nie je totozne s miestom vyhotovenia. Material pochadza zo Sibiri. Vyobrazeny muz sa moze podobat na zahadne mumie belochov najdene v Cine.

 

Nespomina sa kto mal sochu do roku 2007 v drzbe a ako sa k nemu dostala a ci by si aj on nezasluzil nalepku zlodej. Kto ju ukradol Nemcom a kde ju cely cas mal? Socha bola v Europe? Bola v Amerike? Alebo v Izraeli?

Nikde nie je poriadne uvedene kde sa socha nachadza teraz a kto je jej vlastnikom.

 

Poznam prace renomovaneho nemeckeho zoologa ktory sochu do Nemecka priniesol. Neverim ze v jeho povodnych zaznamoch z Tibetu chyba zmienka o mieste nalezu takejto neobycajnej sochy. To je vylucene !

Buheh

tých jednoduchých ľudí zo starých, ale aj novších čias, teda ani tak nie umelcov a mníchov, ako skôr roľníkov a iný pospolitý ľud, ktorí svastiku kreslili a aj dnes kreslia kade tade.

A nikto tu nehovoril, že ide o sošku Budhu. To by naozaj mohol tvrdiť len slepý alebo ten, kto o týchto veciach nemá ani len tú najzákladnejšiu šajnu.

 

Dabog

Buddha to nazvali odbornici. Teda pokial mozno verit mediam ktore to tak interpretuju.

Nechcel som otvarat novy prispevok s touto temou.

Mysim ze ani samotny Gero Kurat nenazval postavu Buddhom. On bol petrolog ale mimoriadne vzdelany aj v inych oblastiach.

Skoda ze vitazi vojny proti Europanom znicili a rozkradli stopy k tejto zahade.

Norman

Kedze doba je velmi citliva, a coraz citlivejsia ... chcel by som vsetkym vysvetlit, ze to nie je myslene zle, ze to je len take podjebavanie..

Buhehe, aka je citliva doba? Nebudem sa opakovať... toto je o odburavani roznych TABU, a ty sem prides s tymto.

Áno, o vidlach písať hluposti, ale v skutocnosti sa vyhybas akymkolvek problemom.

Buheh

že táto doba nie je citlivá, a čoraz citlivejšia na svastiku (takmer 70 rokov po vojne, čo je fakt pozoruhodné), tak si ju daj na tričko a poprechádzaj sa po meste. To bude Tvoj reálny príspevok k odbúravaniu tabu – a zároveň tým dokážeš, že Ty sa problémom nevyhýbaš.

Mrzí ma, že mi neveríš a za mojím úplne nevinným a spontánnym príspevkom vidíš špekuláciu a zbabelosť. Ale to je Tvoj problém.

 

 

 

Buheh

mňa by naozaj ani nenapadlo, že niekto si môže myslieť, že ja vidím problém a hrozbu v uverejnení obrázkov starej sošky s nejakým symbolom.

Keby tu hneď bol článok priamo o symbolike hákového kríža, tak ani v tom nevidím problém – iste dal by sa napísať aj tak, že by spĺňal nejaké paragrafy, ale v rámci slušnej debaty aj to je úplne v pohode. Veď toho je plný internet.

Norman

ja vidim, co tu pises, a o tom hovorim.
To je vacsinou ten pripad, ze to ludia myslia inac, ako to vyznie.

To sa tyka aj mojich pisaciek, samozrejme.

idar

má len hodnotu aktuálnych štekov z nemeckého bulváru. Nič viac. Ak teda nezarátame tie originálne fabulácie o údajnom venovaní a následovnom zmiznutí v aškenázskom režime po vojne. Ty, chlapče, Nemcov veľmi, ale naozaj veľmi podceňuješ. SSácka elita dobre vedela, prečo ten fragment odkúpila alebo inak vyhandlovala - to je úplne jedno - a starostlivo uschovala. Neboli to takí debili, čo by stoporneli pri prvej kvázibudhistickej svastike. Ako ty. Hodnota toho nálezu spočíva v jeho unikátnosti a nie v nejakej bežnej svastike. Na tej sa môžeš do sýtosti pokochať aj na mrežovaní okien Primacionálneho paláca a nemusíš s tým hneď otravovať verejný priestor.

Ostatne, sami autori priznávajú, že v otázke pôvodu skulptúry vôbec nemajú jasno. A to nielen z hľadiska etnologického a religiózneho. To zobrazenie Vaisravanu je len postulát, jedna z mnohých interpretácií. Na rozdieľ od teba som ten pôvodný Buchnerov článok v žurnále "meteorologickej spoločnosti" (Meteoritics & Planetary Science 47, Nr 9, 1491–1501 (2012)) čítal, a teda viem, čo si mám myslieť o použitej metodológii a konfidencii. Aj keď tam nie sú uvedené žiadne chemické raw data, ani ich evaluácia. Tak to ale žiaľ v týchto neexaktných vedách už raz chodí. Tento typ vedomostí ale s nedoukmi tvojho razenia na tomto mieste zdielať nebudem.

 

Norman

ze nas neuda. Jeho stve iba moj infantilny sloh. he
Ako keby to niekoho zaujimalo. chemicke raw data... paneboze.

Dabog

http://www.youtube.com/watch?v=T9ppqQ_r1dQ

 

Typ pokryvky hlavy v trapnej hranej rekonstrukcii si nevymysleli. Je okopirovany z nalezu.