Lobista

V roku 1998 došlo v bruselskej centrále Európskej únie ku krutému súboju medzi korporáciami a zdravím Európanov. V hre bol zákaz ftalátových esterov pridávaných do PVC, ktoré preukázateľne poškodzujú ľudské zdravie.

EÚ nebola dôsledná. Trvala len na zákaze ftalátov v detských hračkách, ale aj to vyvolalo u výrobcov chemikálie hystériu. V útoku na zdravý rozum vtedy spojili sily veľký producent ftalátových esterov, korporácia Exxon Chemicals (súčasť ExxonMobil) a veľký producent detských hračiek, korporácia Mattel. Generálom v tejto bitke - špičkovým lobistom v rozhodujúcich štruktúrach EÚ - bol istý Nicholas Mockford z Exxon Chemicals. Dňa 14. októbra 2012 sa tento ctihodný pán náhle ocitol v bruselskej márnici s troma guľkami v hlave. A korporácia Exxon Chemicals stratila v nedokončenej vojne proti redukcii ftalátov svoju európsku top gun.

Škodlivý vplyv ftalátov na ľudské zdravie je natoľko nespochybniteľný, že napriek víťazstvu korporácií v roku 1998 musela EÚ pod tlakom odborných argumentov v roku 1999 zaviesť ich dočasný a v roku 2004 trvalý zákaz v detských hračkách. Mockford všal vyloboval, aby sa týkal len 6 druhov ftalátov. Následne využíval svoju vplyvnú a širokú sieť bruselských kontaktov na to, aby EÚ nerozšírila zákaz na všetky PVC výrobky. A to napriek tomu, že ftaláty poškodzujú aj zdravie dospelej populácie.

Veľkým odberateľom ftalátov od korporácie Exxon Chemicals je Čína, ktorá zmäkčujúcu chemikáliu pridávala do všetkých detských PVC hračiek. Po tom, ako na ne EÚ uvalila ban, zamysleli sa čínski odborníci na zdravie ľudu nad tým, či by nebolo vhodné odstrániť ftaláty aj z hračiek určených na domáci trh - pre čínske deti. A tu sa na scéne znovu objavuje známy Nicolas Mockford z Exxon Chemicals, aby Čínu presviedčal, že výsledky množstva západných výskumov o zákernosti ftalátov sú "mýtus" a čínski jedináčikovia môžu bez obáv ožužlávať zmäkčené PVC pandy.

---------------------------------------------------------

Stručne povedané, beztrestné vraždenie iránskych vedcov v záujme "dobrej veci" si našlo svojich nasledovníkov. Každý môže mať svoju "dobrú vec". Napríklad záujem o zdravú európsku populáciu, nekontaminovanú ftalátmi. Metódu, ako sa k tomuto cieľu priblížiť, si stačí vypožičať od Izraela - nášho vzoru.

A teraz si počkajme na správu o totálnom zákaze ftalátov v EÚ. Neviem, čím to je, ale zdá sa mi, že to nepotrvá dlho.

Autor: 
Dabog

Mockfordov pripad je vychovnou lekciou. Napr. pre lobbystov za hydraulicke stiepenie v Europe.