Historické stretnutie Rusko - Turecko

Včera bol turecký prezident Erdogan na oficiálnej návšteve v Moskve u prezidenta Putina. To je asi tak jediný fakt, čo sa o stretnutí vie, ale aj ten je viac ako významný.

Turecko bolo už pred vyše sto rokmi nazývané "chorý muž na Bospore" a takým je doteraz. Bola to prudko nafúknutá multikulti mnohozložková ríša, ktorá sa rozpadla pod svojou vlastnou váhou. Potom nasledoval revolučný ataturkický režim a po 2. sv. vojne k tomu pribudlo výrazné prostituovanie sa najmocnejšiemu psovi - Amerike. Tento stav tam trval až do súčasnosti.

Pomery v Turecku sa zrejme politicky aj reálne hospodársky zhoršujú, a tak Turci robia v posledných rokoch experimenty a kolíšu. Ešte nedávno to napríklad vyzeralo, že sa dajú zviesť na fatálnu cestu nepriteľstva voči Rusku, ale posledné udalosti zrejme spôsobili zlom. Erdogan odmieta poslúchať Američanov, Európu sa snaži otvorene zneužívať, ale naopak, Rusku sa ospravedlnil za zostrelenie ich stíhačky a teraz prišla táto výrazne symbolická návšteva v Moskve.

Turecko je nestabilný, amorálny a chorý štát a nedá sa naň spolahnúť, ani ho podporovať. Ale človek si susedov nevyberie, taz sú tu a treba sa podľa toho zariadiť. To, že Rusko otočilo tureckú politiku a uzatvorilo s nimi prímerie je nielen výhodné, ale aj ťažká politická porážka Američanov.  

Ďalší výborný aspekt situácie je, že pre bruselských politikov a masmediálnych dobrosráčov je čoraz ťažšie nájsť akékoľvek zdôvodnenie, prečo by Európa mala poslúchať turecké vydierania. Podľa "ľudskoprávnych" parametrov je Turecko ťažká despocia, momentálne s desaťtisícami politickými väzňami, takmer určite mučenými a vraždenými, s plošnými čistkami v zamestnaniach, s ťažkým kultom osobnosti a štátneho fanatizmu, s tendenciou stať sa islamistickým štátom. Teraz navyše je spojencom "zlého" Ruska - čo je podľa bruselu  horší zločin, ako genocída Kurdov. Ako teraz možno obhájiť kooperáciu EU-Turecko?

Turecko sa pokúša Európu explicitne vydierať, že ak EU nebude platiť, nedá bezvízový styk a podobne, otvorí Turecko hranice pre "uprchlíkov". Nech len to spraví! Neexistujú žiadne "otvorené hranice", hranice sa dajú jednoducho brániť pred inváziou a nepriateľský vojak pokúšajúci sa o diverziu  je nepriateľský vojak bez ohľadu na to, ako je vyzbrojený, oblečený a maskovaný. Ak mieni turecká armáda používať civilov ako živý štít, ponesie len a len ona zodpovednosť za následky. 

Povedané jednou vetou: čím lepšie vzťahy s Ruskom, tým horšie vzťahy s EU - a to je v súčasnosti ten najsprávnejší vývoj. Ak sa tento trenda zachová, bude včerajšie stretnutie možno považovať za symbol historickej zmeny.

 
1488

Hlásne trúby z TASR už píšu:

Pred pol rokom ich oslavovali. Teraz pilotov, ktorí zostrelili ruský bombardér, zatkli.
Oznámil to dnes šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu, ktorého citovala agentúra DPA. Minister zdôraznil, že piloti neboli zadržaní v súvislosti so zostrelením stíhačky.
...
Çavuşoglu vyhlásil, že ak Západ „stratí“ Turecko, bude to vinou jeho chýb, a nie pre dobré vzťahy Turecka s Ruskom, Čínou či islamským svetom. Opätovné zbližovanie Moskvy a Ankary nie je podľa Çavuşoglua mienené ako odkaz Západu.

nové