Viete si naozaj predstaviť, ako sa javil svet 2. svetovej vojny bežnému človeku?

Väčšina ľudí sa o históriu priam cielene nezaujíma. Považuje čokoľvek z minulosti, dokonca aj osobnej, za záťaž. Je to druh psychologickej deformy.

Mnoho ďalších ľudí si myslí, že má aký taký prehľad o historických udalostiach, čo je aj pravda. Napriek tomu ale podliehajú oficiálnej ideológii a ťažkým predsudkom. Nejde len o základné dogmy, s ktorými sa nesmie hýbať ba ani hovoriť( napr. holokaust), ale aj o iné, zdanlivo menej ideologizované a menej podstatné veci.
Jednou z nich je uvedomenie si, ako európske obyvateľstvo prežívalo a vnímalo priebeh 2. svetovej vojny. To je pre dnešok veľmi poučná téma.

Mapa troch cirka mesačných kampaní, ktoré tvorili prakticky všetky vojenské aktivity v prvých troch kalendárnych rokoch vojny

 


Takže, ako to bolo?
Pred začiatkom vojny (1.september 1939) došlo k určitým výrazným politicko-vojenským posunom - pričlenenie Rakúska, obsadenie Čiech na dve etapy - ale prakticky sa pri tom nestrieľalo.
Oficiálne sa začalo strieľať v septembri. Ale vojna v Poľsku trvala len niekoľko týždňov (35 dní) a Poľsko bolo porazené. Briti a Francúzi síce vyhlásili Nemecku vojnu, ale prakticky sa nič nedialo.

Fakticky panoval kľud zbraní, dlhých 7 mesiacov.
Ten bol porušený kampaňou voči Francúzsku, 10 máj - 22 jún 1940. Teda tiež len niekoľko týždňov, 42 dní. Tým opäť boje na Európskom území skončili Boli sporadické strety na mori a vo vzduchu, ale teda prakticky mimo kontakt s 99% ľudí na kontinente.

Kľud panoval zas takmer rok. Ak by ste sa začiatkom roku 1941 spýtali obyvateľov, či vedia, že už dva roky je svetová vojna, asi by vás nechápali. Situácia nebola iná, ako napríklad v roku 1936, keď bola ťažká občianska vojna v Španielsku, ktorá sa bežných občanov iných európskych štátov priamo nedotkla.

Teria kampaň Nemecka začala 6. apríla 1941 na Balkáne. Juhoslávia kapitulovala 17. apríla, Grécko 23 apríla. Táto vojna trvala teda menej, ako 3 týždne. Dá sa vážne povedať, že pojem Blitzkrieg nevznikol ani tak ako odraz rýchleho pohybu tankových vojsk, ale skôr odraz týchto bleskových úspechov Wehrmachtu. Možno až príliš rýchlych úspechov.

Dva roky svetovej vojny, pri ktorej bežný občan Európy ani nevedel, že sa bojuje - a 95% času sa naozaj ani nikde na európskej zemi nebojovalo. Tak vyzerala svetová vojna v realite.

 

Určitý zlom nastal 22. júna 1941, keď sa začala štvrtá nemecká kampaň, keď Nemecko napadlo ZSSR. Ale aj tu si treba uvedomiť - my dnes vieme, ako sa ten konflikt rozrástol, ale v roku 1941 vyzeral úplne inak. Prakticky až do začiatku roku 1943 sa zdalo všetko v poriadku. Bojovalo sa ďaleko na východe, mimo Európu, a okrem toho bola kampaň tiež jednoznačne víťazná, len, v porovnaní s predošlými bleskovými úspechmi, strašne rozťahaná. Obyvateľstvo kontinentálnej Európy opäť nemalo s nejakým frontom či bojmi nič do činenia. Dotyk so smrťou im spôsobovali len bombardovania nemeckých miest Britmi a Američanmi, tento nový druh terorizmu.

Rok 1943 znamenal prechod na skutočnú mobilizáciu civilného obyvateľstva a až v roku 1944 znamenal to, čo si ľudia predstavujú pod priebehom skutočnej svetovej vojny. Otvorili sa nové fronty už aj v Európe, začali sa partizánkske-občianske prevraty v jednotlivých štátoch (Juhoslávia, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko) . Ťažká svetová vojna, ako nám ju prezentujú média, trvala asi rok, apríl 1944 - apríl 1945. Prakticky prišla do Európy s prehrou Nemeckej Ríše.

Asi štyri roky vojny, ktorá bola niekde ďaleko, mimo kontinent. Až potom asi rok tornáda, ktoré rýchle prišlo, aj relatívne rýchle prešlo, ale všetko zničilo. Bežní ľudia štyri roky nevedeli či neverili, do čoho padajú. Štyri roky neverili, že sú uprostred vojny.

 

V ktorom roku sme my dnes?

 

 

 

9
Ema

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-msb-duyurdu-teror-orgutu-p...
(aj s videom)

... a Irán bombardoval kurdské regionálne hlavné mesto Irbíl, kde útočil na izraelské objekty ako reakciu na zabitie Iráncov pri nedávnom izraelskom bombardovaní sýrskeho Damasku.

To len aby sme vedeli porovnať vývoj súčasnej situácie s informáciami z druhej svetovej.

Norman

zabíjanie krížom krážom - ale v médiách len Ukrajina.
V našich médiách.

A oficiálna vojenská propaganda navyše pôsobí aj v tom smere, že nepriateľ je nielen "zlý", ale ešte aj "slabý". A v podstate kultúrny "podčlovek".

Ťažká povojnová deformita sa žiaľ prejavuje aj takto - ľudia nemajú predstavu, ako vyzerá vojna a ako vyzerá ideologický výplach.

Ema

Prakticky v celej EÚ nič. Len chochlenie, na príkaz USA. Čím bližšie je zverejnenie informácií o vojenských biolaboratóriách - pre cenzorov: ich existenciu na Ukrajine potvrdila pred US kongresom samotná Nulandová - špekulácie Ameriky a NATO tam naberajú už naozaj obludné a extrémne nebezpečné rozmery.

Proxy vojna USA proti Rusku výrazne graduje: Americkí ministri zahraničných vecí Antony Blinken a obrany Floyd Lloyd Austin nečakane navštívia v nedeľu 24. apríla Kyjev, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyhlásil tiež, že je vďačný Spojeným štátom a Spojenému kráľovstvu za pomoc. Doplnil, že USA musia vplývať na ďalšie európske krajiny, aby dodávali zbrane Ukrajine, a že by bol rád, keby sa to dialo rýchlejšie.
USA a Veľká Británia - samozrejme, kto iný, dva najaktívnejšie štáty pri predlžovaní a eskalácii konfliktu.
Podľa ruských zdrojov ukrajinská tajná služba a Británia chystajú v Lisičansku v Lugansku obdobnú provokáciu ako bola Buča. Prezradilo ich, že sa tam ako supy zbehli presne tí istí západní novinári a televízne štáby ako tie bučianske.

Norman

Už len tým, že Rusko zničilo biologické laboratória, ktoré mali USA pri ruských hraniciach na Ukrajine, Rusko dosiahlo úspech, ktorý dostatočne odôvodňuje túto operáciu.
To bol možno pôvodne základný ciel tejto špeciálnej operácie, ktorý na 100% vyšiel.

Pravda, celé je to experiment a Rusko nemôže z problému vycúvať bez toho, aby oslobodilo celý Donbas. A sledujúc priebeh, zrejme celý juh, Malorusko.

A znova zopakujem: pravdepodobne pre Putina a jeho ľudí nie je dôraz na nejakom, vojenskom priebehu na Dnepri, ktoré Rusom neutečia a vyhovuje im aj tak, ako to je teraz, prípadne uzavrú mier v daných hraniciach, na ktorých sú, kedykoľvek budú chcieť (ak nie mier, tak zmrazenie bojov). Putin má svoje ambície v hospodárskom a geopolitickom konflikte s USA (a s ich vazalom Brusel EU). Viem si predstaviť, že Putin má ambície hospodársky zraziť k zemi idiotov v Poľsku, idiotov v Nemecku, idiotov v Bruseli a okolí, a tým formálne politicky potrestať aj USA.

nové