CIA mieni ovládať všetku smart elektroniku

WikiLeaks priniesli v posledných dňoch informácie a dokumenty o snahách americkej CIA ovládnuť všetku dostupnú domácu smart elektorniku - teda počítač, tablety, mobily a televízory a použiť ich na odpočúvanie, sledovanie.

Tento veľký projekt mal umožnovať tajným službám prevziať úplnu kontrolu nad masovo používanými technologickými zariadeniami.

V prípade smartfónov je program CIA s názvom Plačúci anjel schopný aktivovať na pokyn okrem mikrofónu aj kameru, a to bez vedomia majiteľa zariadenia. Prevzatím kontroly nad smartfónom môžu pracovníci CIA obísť kódovanie aplikácií ako WhatsApp.

 

Smart televízor sa zase môže stať odpočúvacím zariadením, a to aj keď je zdanlivo vypnutý. Boli dokonca návrhy budovať do televízorov kamery, s formálnym účelom ovládania zariadeni na diaľku pomocou gest rúk - tento zámer sa stretol s výsmechom a odporom zákazníkov. Prakticky každý na svete si už zalepil oko kamery na notebooku, predstava verejnej kamery priamo v obývačke vzbudila nechuť aj u najväčších naivistov. Mikrofóny ale zostali.

 

CIA sa zamerala aj na počítačové operačné systémy Windows od Microsoftu, ktoré môže napádať prostredníctvom vírusov, a tiež riadiace systémy áut. V tom druhom prípade jej to podľa WikiLeaks umožňuje vykonať takmer nevystopovateľné atentáty. Tu si treba spomenúť na smrť nacionalistického politika Jorga Haidera, ktorý bol týmto spôsobom zavraždený v roku 2008. Vtedy začala prvý raz prenikať elektronika do drahších typov áut a Haiderov prípad dokazuje, že tajné služby nedokážu odolať použitiu nových vražedných technológií, keď ich dostanú do ruky. Tieto atentáty dnes ťažko prezentovať ako nehody - ale aj tak sa podobná elektronika môže použiť ako pohodlná smrtiaca zbraň na diaľku. Pripomeňme aj paniku, keď Trump uviazol v čase kampane vo výťahu - pamätáte si?. A aj lietadlá sú plné ľahko zranitelnej elektroniky - prirodzene, nemáme žiadne dôkazy o takom zneužití, ale čo myslíte, vyvíjajú sa týmto smerom tajné útočné systémy alebo nevyvíjajú? A v akom stave boli napríklad v roku 2001?

 

O všetkých týchto veciach sa už hovorilo, najnovšie dokumenty WikiLeaks dokazujú, že sa to naozaj dialo a deje.

Aby azda nevznikol dojem, že sú to témy skôr do filmu James Bond, tak treba pripomenúť, že tieto veci sa okrem použitia na politických oponentov v oveľa väčšej miere používajú na hospodársku špionáž a nátlak na druhé štáty. Týmto spôsobom USA (a ich verný besný čokel Británia) vo veľkom kradnú technológie a získavajú finančné výhody od vyspelých európskych a ázijských štátov. 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: 
téma: 
Náhodný okoloidúci

Zadné vrátka v "oknách" pre potreby špionáže súkromia sú už zastaralé, vývoj pokročil a teraz sa špionážny soft vkladá priamo do BIOS-u alebo natvrdo na základnú dosku, odkiaľ sa nedá vymazať. Takže zmena operačného systému napríklad na Linux alebo niečo iné "ne-oknové" nebude na ochranu súkromia stačiť.

slaven1

Ja som myslel, že už ich ovládajú všetky :)

treba pripomenúť, že tieto veci sa okrem použitia na politických oponentov v oveľa väčšej miere používajú na hospodársku špionáž a nátlak na druhé štáty. Týmto spôsobom USA (a ich verný besný čokel Británia) vo veľkom kradnú technológie a získavajú finančné výhody od vyspelých európskych a ázijských štátov.

No presne tak. Mne až tak nevadí, že nejaký človek pracuje na Win 10 alebo Win 7 - lebo aj tam už "telementriu" (kompletné odpočúvanie) cez aktualizácie napchali - u seba doma. Pre mňa nech hlási každé kýchnutie v domácnosti Mrkvosoftu, ale keď to majú úradníci vo verejnej správe to mi vadí. Mrkvosoft z našich úradov sťahuje všetky informácie, ktoré o nás úradníci evidujú (zdravotný záznam, krvnú skupinu, adresu, rok narodenia, výšku daní...). Všetky.

špionážny soft vkladá priamo do BIOS-u

Uveď príklad, okoloidúci.

Tu si treba spomenúť na smrť nacionalistického politika Jorga Haidera, ktorý bol týmto spôsobom zavraždený v roku 2008.

Takto zabitý bol aj Michael Hastings, ktorý nepekne písal o Amerických inváznych vojnách v Iraku a Afpaku. Jeho Mercedes C250 to v plnej rýchlosti na rovnej ceste v LA za zvláštnych okolností vpálil do palmy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Hastings_(journalist)#Death
https://www.youtube.com/results?search_query=Michael+Hastings+death+inve...

balu

by bolo, ze Rusko "spanikari", povyhadzuje vsetky americke HDD a zacne vyrabat svoj vlastny bez (ich) spywareu. Odbyt by bol zaruceny po celom svete.

default

  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.

Plain text

  • Webové a e-mailové adresy sú automaticky zmenené na odkazy.
  • Riadky a odstavce sa zalomia automaticky.
  • Povolené sú HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <alert>
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.