Maďarský ekonomický zázrak - napriek EU

Video o Maďarsku 3. nedľu po sebe RT na svoj youtube kanál nezavesila, ale Hlas Ruska priniesol článok - Maďarský ekonomický zázrak naschvál EU:

Inflace v Maďarsku dosáhla rekordně nízkých ukazatelů za období od června 1974. Nehledě na to obviňuje vedení EU maďarskou vládu z nedostatečného boje proti krizi.
Údaje, které zveřejnilo národní statistické byro Maďarska (KSH) překvapily dokonce domácí experty. Ještě v červenci činila úroveň inflace 1,8%, a analytici očekávali její snížení maximálně na 1,7%. V srpnu však činila úroveň inflace v zemi rekordně malých 1,3%.

Jak tedy se mohla snížit inflace v Maďarsku v době finanční krize na úroveň roku 1974 – doby státního socialismu a administrativního regulování cen? Předpisy tvrdé rozpočtové kázně a zesílení dohlížecích funkcí Evropské centrální banky, které dávali bruselští úředníci, nemají na tom žádnou zásluhu. Inflace ustoupila nikoli před Bruselem, ale před protikrizovými opatřeními maďarské vlády.

Viktor Orbán nastoupil linii na národně orientované sociálně ekonomické přeměny, aniž by bral ohled na okřiknutí z Bruselu. Mj. od ledna 2013 snížila vláda o 10% ceny plynu, elektřiny a topení, a zavázalo „řídící společnosti“, aby samostatně pokryly náklady. V EU začali tehdy mluvit o podkopání zásad tržní ekonomiky, neplnění doporučení Evropské komise a populismu.

Avšak dokonce oficiální agentura EU Eurostat byla nucena konstatovat, že země překonala recesi: vládě se daří zachovávat rozpočtový schodek v rámci žádaných 3% HDP, a do konce roku se očekává obnovení stabilního ekonomického růstu. Tak tedy je někdy přece jen mnohem výhodnější zachovávat nezávislost své úvěrové politiky?

„Maďarský ekonomický zázrak“, o němž už začali mluvit někteří experti, může donutit EU a jiné instituce k přešetření jejich názorů na místo a úlohu celé Východní Evropy. Vždyť, jak ukázaly události z posledních let, si odnesly hlavní úder krize nikoli tyto země, ale Řecko, Portugalsko, Španělsko a Irsko.

Normativy dohod z Maastrichtu, kritéria sjednocení zemí v eurozóně a kritéria efektivity práce jednotlivých institucí znají všichni. Nikdo je ale neplnil. Finanční a ekonomické normy porušovali všichni, východní Evropané však byli opatrnější, než jejich západní kolegové v EU.

„Západ prožívá krizi a nedostatek lídrů, a hledá odpovědi na řadu nových výzev“ – takto charakterizovalo nynější situaci v Evropě a v celém světě americké vydání The American Interest. Máme se divit tomu, že jednotlivé evropské země se pokoušejí řešit vznikající problémy na základě vlastních představ a koncepcí? Maďarsko se v tom stalo podle všeho „první vlaštovkou“.

Norman
Nezávislosť úverovej politiky je najsilnejší prostriedok. Je to nevyhnutná podmienka. Samozrejme, lepšie by bolo "odstránenie akejkoľvek úverovej politiky". Tieto úvery nie sú politika - to je vlastizrada.  

nové