Mapy, ktoré zmenia vaše vnímanie sveta

Pred pár týždňami uverejnilo Smetisko článok, v ktorom prinieslo novú politicky korektnú myšlienku. Niektorí svetoví aktivisti totiž prišli na to, že máme zlý obraz sveta, v tomto prípade doslovne - zlý spôsob zobrazovania guľového glóbusu do roviny mapy.

Trocha teórie - glóbus je guľa, a mapa je rovina. Navliecť guľu do roviny (premietnuť) sa dá len tak, že sa vždy musí čosi zdeformovať. Možno si len vybrať, čo to bude.
 
Základná myšlienka aktivistov, ktorých snaha sa preliala aj do nadšenia Smetiarov, je jasná - zlý biely muž je taký zločinec, tak robí černoškom zle, že ešte aj ich krajinu deformuje. Používa totiž tzv. Mercatorovu projekciu, ktorej výsledok je nám všetkým zrejme známa mapa Zeme.
 
Na tomto zobrazení sú rozšírené oblasti pri póloch, takže sa zdajú väčšie. Napríklad Grónsko na ňom vyzerá rovnako veľké, ako Afrika, ale pritom je asi 7-krát menšie. Nuž, Aj Európa a celá severná časť glóbu je oproti rovníkovým oblastiam vizuálne zväčšná - a to, podľa modernej inkvizície ľudských (rozumeje černošských) práv, nemožno. Dovolím si citovať zo Smetiska
"Rozvinutý globálny sever sa tak zdá byť väčší, ako v skutočnosti je, a rovníkové regióny, ktoré zvyknú byť menej rozvinuté, pôsobia menšie." 

 

A tak sa pre dnešné časy a do budúcnosti vybrala iná projekcia, tzv. Petersova, ktorá má tú vlastnosť, že presne ukazuje relatívne veľkosti jednotlivých krajín, oblastí. (Dosahuje sa to tak, že o čo je smerom k pólom zväčšený horizontálny rozmer, o to je zmenšený vertikálny rozmer). Proste ukazuje presne veľkosti plôch, na úkor nepresnej šírky a dĺžky.
A tu je tá nová, politicky korektná mapa, ktorú sa už teraz rôzne pedagogické inštitúcie v Amerike zaviazali dobrovoľne povinne používať. Konečne je tam Afrika táká veľká, aká je v skutočnosti. Tak to má byť.
 
 
Lenže bacha, na niečo súdruhova negrofili pozabudli. Na novej mape, kde vidno presne plošnú veľkosť, zrazu bije do očí, že oblasti, v ktorých bieli ľudia vybudovali svoje skvelé a bohaté ríše, sú prekliate malé. Európa (bez Ruska a Ukrajiny) sa do Afriky zmesti mnohokrát, taká je malá. Belosi majú tak málo zdrojov a sú v takých malých nehostinných oblastiach, že je to neporovnatelné s množstvom pôdy, ktoré má k dispozícia južná vetva ľudstva - s Afrikou, Južnou Amerikou, ale aj Áziou. Dokonca Indonézia či Austráli bijú do očí svojou veľkosťou.
A napriek tomu sa všetci hrnú do Európy a negrofilovia chcú tvrdiť, že tu, presne tu, v malej a preľudnenej Európe, majú právo hľadať svoje šťastie, že tu, práve tu dokážu, akí sú skvelí ľudia.
Nikdy.
Zasrali celú zem, zničili, čo mohli, vyhubili faunu a vysušili flóru, a teraz chcú vyhubiť aj ľudskú bielu rasu?
Nikdy, to radšej nech skapú oni v tom svojom pekle, ktoré spôsobili svojím premnožení a zničením prírody.
 
Záver je teda taký, že nový spôsob Petersovho premietanie prijímame, lebo lepšie odráža, aká krehka je naša pozícia a ako sme ohrození hnedou brečkou, ktorej patrí väčšina sveta a ktorá sama je v početnej prevahe, pričom sa ešte stále množí ako králiky.
 
 
 
 
 
5
balu

akurát na tento jediný účel. Ak sa šofér bude chcieť podľa tejto mapy dopraviť z Komárna do Prahy bude velice prekvapený, minie cca. 8x toľko benzínu ako vyrátal. Možno nie je až taká náhoda, že predsa sa používa ten staromódny nudný Mercator... Podľa mňa už samotný nápad, vymeniť šírku za dĺžku je chorý a v podstate liberálno-slniečkársky. Rozmer jeden aj druhý, tak nie je jedno?

Ale ináč ma napadlo úplne to isté ako teba. Načo sa sem kwa hrnú? Nemajú tam miesto? Šak len zóna saván je ako celá Európa, aj pôdy majú dosť. A trochu som si tak zamyslel aj nad tým, či je v Afrike naozaj také hrozné preľudnenie... Je ich tam síce dosť, ale aj miesta majú dosť. Šak v tejto mape je Nigéria ďalej ako New York. A potom sa sťažujú debili, že je zima.

tretie oko

Vazeni keby este niekomu nedoslo, miesto kde zijeme NIEJE rotujuca zemegula. UUps

Provokatér

Ale samozrejme v skutočnosti je to stočená dutoplochozem v krabičke od topánok..

Muži v čiernom by ti to ale vedeli vysvetliť ešte názornejšie :D

frooyo

doma mam jednu mapu este v tom starom formate, dufam ,ze to nebude klasifikovane ako prechovavanie extremistickych materialov. Inac vazne, Europa nie je dost velka na to aby vedela spasit celu afriku. Ale rozmyslam ze ak tu bude malo miesta tak na revanš ja pojdem byvat do afriky. heh

afík

Demeš/Soros/amnestie/imigracia/Majdan
Demeš/Soroš pomocou majdanu položí vládu/Fica. Kiska otvorí stavidlá hnedému príboju, ktorý ubytuje Matovič. Keď príboj pretečie z okien ubytovní a začne vytvárať pnutie, priskočí poučená mládež zo Soroškoly.
Tu budú v táboroch, dostaneme za to 20 melónov:
https://www.youtube.com/watch?v=pRJNP6DSn9g
http://osf.sk/o-nadacii/nasi-ludia/
Študijné programy a akademické tituly:
Ekonómia (MA, PhD)
Enviromentálne vedy a politika (prístup) (MS, PhD)
Rodové štúdiá (MA, PhD)
História (MA, PhD)
Medzinárodné vzťahy a európske štúdiá (MA, PhD)
Právne vedy (LLM, MA, SJD)
Aplikovaná matematika (MA, PhD)
Stredoveké štúdiá (MA, PhD)
Štúdiá o nacionalizme (MA, PhD)
Filozofia (PhD)
Politické vedy (MA, PhD)
Sociológia a sociálna antropológia (MA, PhD)
Verejná správa (MA)
Kognitívne vedy (PhD)
https://granty.saia.sk/Pages/ProgramDetail.aspx?Program=87
http://www.hlavnespravy.sk/prestahuje-sa-prestizna-sorosova-univerzita-z...
http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/soros-vlozi-500-milionu-dolaru...
http://www.pluska.sk/regiony/zapadne-slovensko/ma-vo-vrecku-matovicova-z...
http://www.mojevideo.sk/video/28897/demes_zrusenie_amnestii_by_sa_malo_s...
Klus:
"...stretnutie s rektorom Stredoeurópskej univerzity v Budapešti, ktorej hrozí, že bude z Budapešti vyhodená. Viem si predstaviť práve takúto univerzitu v našom kraji, pretože práve takéto investície a takéto možnosti nesú možnosť pre mladých ľudí, aby sa nemuseli z nášho kraja porúčať tak, ako je tomu v súčasnosti."
http://sulik.sk/kandidati-sas-pre-volby-vuc/
Machiavelli: Správa dobytého územia pomocou presídlenia namiesto armády:
https://www.youtube.com/watch?v=G9bS8t4FaWo
Najmladší už dostávaju zabrať:
Selassie
http://osf.sk/pribehy/vylety-naslepo-2/
GoGo:
http://www.omediach.com/internet/item/10238-andrej-kiska-si-zabudol-u-go...

mirage

ked som 1x videl v atlase Mercator verziu, tak som si pomyslel, co za experta to vymyslelo . Nepacilo sa mi ako to zkreslovalo rozmery

Hlas Predhrobia

http://blisty.cz/art/86351.html

Soros je nad zákonmi?

V Káčerove Strýko Držgroš prehlásil : Milujem keď sa ľudia riadia podľa pravidel a zákonov. Lebo sme to MY (povedal sediac na kope zlata v trezore), čo ich píšeme!

http://drrichswier.com/wp-content/uploads/donald-duck-630x354.jpg

Niektoré hlboké pravdy v USA si trúfnu ich autori vysloviť iba v seriáloch pre deti.

http://drrichswier.com/2015/07/16/lessons-from-the-richest-duck-in-the-w...

nové