Nehádžte hnilé paradigmy!

Keďže som bol vedúcim práporu vyzvaný na zlepšenie občianskej disciplíny, pokúsil som sa nad sebou zamyslieť. Výsledkom je tento príspevok. Dotýka sa istej chronickej chyby, ktorá sa stále opakuje, napríklad aj teraz, pri príležitosti širokej diskusie okolo Putinovho Valdajského prejavu.

 

Väčšina ľudí keď politizuje, mieša dokopy jablká z hruškami. Výrazy ako demokracia, štát či voľby sa miešajú s pojmami ako moc, geopolitika, reálny svet. Je to principiálna chyba.

 

Na politiku sú v zásade možné len dva uhly pohľadu: reálnepolitický, z hľadiska skutočného fungovania moci, čiže geopolitiky. A potom idealistický, ideologický, čo v dnešnom svete prevažne znamená z pohľadu tých bájok o tzv. demokracii ako ideálnej spoločnosti, o tom ako ľud vládne prostredníctvom svojich volených zástupcov a nad tým všetkým bdie spravodlivá ruka trhu, o tom ako popolvár sťal drakovi všetkých deväť... jaj, prepáčte, to už je iná.

 

Tie blbosti o demokracii ako konci histórie, o konci studenej vojny a podobne, to je krmivo pre dobytok. Moc je nekonečný zápas. Ľudia a skupiny sa vždy budú snažiť všetkými možnými prostriedkami zvíťaziť nad druhými. Nikdy to nebude inak. A niet pravidiel, ktoré by pri tom neporušili, ak to povedie ku konečnému úspechu – to je jediné pravidlo moci.

 

Mocenské centrá, či už to najsilnejšie, alebo tie ďalšie, vždy jednajú podľa toho jediného pravidla moci: urob, čo je najvýhodnejšie. Nikdy nemali, nemajú a nebudú mať v tom žiadne zábrany, bola by to hlúposť a samovražda (pozor, najvýhodnejšie neznamená vždy to najbrutálnejšie správanie). Geopolitika je pragmatizmus, nič iné.

 

Koniec histórie, čiže nekonečného príbehu boja o moc, by nenastal dokonca ani vtedy, keby sa moc sústredila v jednom centre: konflikt by sa preniesol do samotného centra a pri neexistencii nepriateľa by sa ríša veľmi rýchlo rozpadla, ako to veľakrát ukázala história. Teda principiálne by sa nič až také podstatné nestalo. Otázka je, či by to bolo dobré.

 

A dobré by to nebolo. Centralizácia moci je rodná sestra korupcie a degenerácie, je to matka sociálneho inžinierstva a fašizmu. Moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne – povedal klasik. Nechce sa mi to tu ďalej obšírne rozoberať, ale je to fakt, ktorý by si mal každý uvedomiť. Z hľadiska zdravého fungovania spoločnosti aj jednotlivcov platí, že čím je moc menej centralizovaná, čím je bližšie k ľuďom, tým lepšie.

 

Pupok sveta dnes bojuje s neposlušnou kolóniou, ktorá odmieta byť jeho vyciciavaným príveskom, a ktorá má svoje predstavu o svojej nezávislosti. Síce netreba mať žiadne ilúzie ani o jednom účastníkovi globálnej mocenskej hry (pretože všetci by za daných okolností hrali tú hru veľmi podobne, tak ako by veľmi podobne riešili dobrí šachisti tú istú situáciu na šachovnici), ale to neznamená, že v danej situácii nemáme rozlišovať, ktorá strana je, slovami US prezidenta, na správnej strane dejín.

 

Treba rozlišovať, kto chce centralizovať svetovú moc, a kto tomu chce zabrániť. Akokoľvek sa mäsovoohlupovacie prostriedky snažia to otočiť presne naopak, každému mysliacemu človeku musí byť nad slnko jasnejšie, kto v momentálnej globálnej politike je útočník a kto je obeť – stačí sa pozrieť na mapu sveta. Netreba byť rusofil a ani antiamerikanista: všetkých blížnych treba milovať bez výnimky, bratia a sestry. Ale logika vecí hovorí, že dnes je to zhodou okolností Rusko, ktoré je nádejou pre budúcnosť sveta, nech si o ňom, napríklad z hľadiska tzv. "demokracie" myslíme čokoľvek.

 

 
Autor: 
téma: 
slaven1

A posielam nový obrázok do archívu. Toto je vedúca armáda sveta. Degeneráti všetkých krajín objedinajtesia.

http://i.imgur.com/5mWZI15.jpg

 

Ľubov

Pripájam sa ku gratulácii. Vedúci práporu Ťa dobre vyzval. Ale kde je Ema....aspoň naznač,nech mám dušu na mieste,že je ok.

Keby som mohla,poslala by som Ťa najradšej do komunálnej politiky,bude sa to čoskoro lámať,tzv vrcholová stratí prestíž a na rad prídu starostovia. Nedávno sa tu o tom bavil N.s K.

Buheh

ďakujem za gratulácie. Len aby bolo jasné, kvety a bonboniéry nepijem.

Ema? Podľa mojich posledných informácií je až do januára v Zimbabwe, ale nie je to overené.

Do politiky? Neviem, nechce sa mi každý deň pozerať pod auto.

Norman

Ktovie, ako to Luba myslela, keď ťa posiela do politiky:
"...vrcholová (politika) stratí prestíž a na rad prídu starostovia".

Hm, to je ale dosť veľký optimizmus.)

Buheh

..na rad prídu starostovia... vidíš, to som prehliadol :)

Je to zaujímavá myšlienka.

Ľubov

Už stratila.Ktorí z týchto "vrcholových "politikov dneška a to je vlastne jedno,z ktorej krajiny môže chodiť volne po ulici. Ako to raz spomínal(dávno)Helmut Kohl,že rád chodil do zoo ,až sa ho jedna taká pani(asi ako ja)opýtala pri klietkach :" Ako to,že tu tak volne chodíte?"Sú ohľadom popularity na historickom dne.Tam by som nikoho z nás,v podstate vzácnych duší,neposielala. Ale tieto komunálne voľby,všimla som si,že ľuďom nejako ožívajú mušky. Preto trocha toho optimizmu chcem cítiť.

Norman

Nejaká pani ho pred klietkami upozornila, že je na nesprávnej strane mreží? :-)

Tak to má byť.

Le Bleu

My sme si s kamarátom práveže vraveli, že je nejako málo atentátov na politikov.
Na to, aké to je, alebo malo by byť, rizikové povolanie. A že by to možno (hoci skôr nie) viedlo k nejakému ich uvedomeniu sa a snáď aj k väčšej osobnej zodpovednosti, lebo tá je teraz nejako.. žiadna.

Le Bleu

a smekám.

Prasiatko

Buheh - pekne slohuješ - gratulujem kvik a píšem jednotku.
P.S. - koniec dejín - čo je to za termín? :O - :D :D:D
Dejiny sú len to, čo si istá civilizácia uchováva ako spomienky na činy a udalosti v minulosti - jednotlivcov z etník a národov kroch, ktoré neupadli do zabudnutia. Navyše je to vždy ohraničené nejakými medzníkmi...napríklad cca 10 874 pred n.l. - koniec posledného glaciálu, vzostup hladiny svetového oceánu = potopenie sa i posledných zvyškov Atantidy, alebo 2023 n. l. zaliatie pevnín oceánom a nové hranice medzi súšou a morom, po čase vždy vzklíčia nové civilizácie - a tvoria sa zasa "dejiny" :)

Buheh

Ďakujem pekne.

Koniec dejín, to som sa odvolával na klasiku amerického výplachu mozgov. Francis Fukuyama, americký tzv. "filozof", ktorý napísal (možno na objednávku) takú vtákovinu, ktorá sa volá Koniec dejín a posledný človek. V podstate nihilistická somarina nenápadne podopierajúca tézu majiteľov zemegule, že ich demokracia je vrcholom všetkého – na ktorú sa títo mudrlanti zvyknú odvolávať. (Jediné čo je na tom čudné, že ten človek vôbec nevyzerá, že by bol obrezaný.)

Norman

Obrezaný asi nie je, to ani nie je nejaká obrezaná ideológia, to je jeho vlastná tuposť.

Pre obrezancov skončia dejiny až celosvetovým panstvom, keď bude v Jeruzaleme medzinárodný súd rozhodovať o všetkom ... voľný citát, ale možno overiť a dokázať. V magorstve sú tieto indivídua posadnutí tou chorobou o magickom predurčení a podobne
(hm, keď sa tak zčlovek zamyslí, presne tak ako ich provokatéri, prípadne obete, čo je prirodzené, je to nie ako, ale doslovne ten informačný vírus infikovaný do myslí obetí a manipulovaných kolaborantov)

Vlastne je tento celosvetový proces konfrontácia medzi primitívnymi magickými mozgami a otvorenou inteligenciou. Zas raz, lebo tieto problémy sa opakujú, vždy keď sa tá čierna močka odpadov minulosti zas z rôznych dôvodov zdvihne, keď unikne a nakazí nejaké čisté vody. V súčasnosti nakazila jednoznačne Ameriku a Západ ... Zasratý babylonizmus, chaldejskí astrologovia, kartáginský baalizmus, otroci fundamentalizmu, sionizmus ...

Buheh

Lenže toto je typické pre všetky tieto ideológie: naša ríša je vrchol všetkého, potrvá večne (v tomto zmysle tí, čo chceli mať ríšu iba tisíc rokov, vyznievajú celkom skromne).

Z nadhľadu

Paradigma USA - "To čo robíme má silu legislatívnej iniciatívy a schválenia zákona."
Paradigma Putina - "Silnejší pes jebe!".

Som rád, že nastala diskusia nad Putinovým prejavom, škoda že iba na tomto fóre. Chcelo by to širšiu diskusiu v celej spoločnosti, ale pokiaľ bude situácia v médiách taká, aká je, nedočkám sa toho.

Putin predniesol veľmi silný a zásadný prejav. Škoda, že v
http://nadhlad.com/content/putin-na-zasadnuti-valdaj
chýba preklad diskusie a hlavne odpovedí Putina, lebo tam bol ešte otvorenejší...

Každý si z toho prejavu zoberie to, čo je v súlade s jeho vlastnými šablónami.

http://nadhlad.com/content/zhypnotizovana-spolecnost

Reakcie na tento prejav odhaľujú veľa. Putin ani v náznaku nikoho nehypnotizoval, diskusia a nakoniec aj jeho prejav pôsobili veľmi živo. Na to, aby ste ho mohli zožrať aj s navijákom, musíte mať v sebe hlboko zažranú pradigmu "Silnejší pes". Ak nie ste schopní pochopiť, že jeho logika ohrozuje Slovákov, na to stačí nebyť Slovák alebo slepo nenávidieť USA.

Malý postreh z diskusie. Vyhlásený rusofil a obhajca Putina mal ako jediný kritickú a veľmi zlomyselnú otázku. V ruskom transkripte
http://kremlin.ru/news/46860
nie je uvedený kto ju položil (z videa je to jasné!):
BОПРОС (по-русски): Господин Президент, в течение этого клуба выступил на клубе гость, представляющий российскую власть. Между прочим, сказал: Путин – это Россия, Россия – это Путин. Меня интересует, что Вы думаете о таком лозунге?
"Pán prezident, počas tohto klubu vystúpil hosť, reprezentujúci ruskú vládu. Medzi iným povedal: Putin - to je Rusko, Rusko - to je Putin. Interesuje ma, čo si myslíte o takomto hesle?".
Pozrite si video:

Aby Vám bolo jasné, na čo narážal nás hlavný černokňažník pripomínam slávny prejav Hessa:
"Die Partei ist Hitler! Hitler aber ist Deutschland wie Deutschland Hitler ist! Hitler, Sieg Heil! Sieg Heil! Sieg Heil!"
http://www.firstpost.com/topic/person/rudolf-hess-die-partei-ist-hitler-...
Prečo táto zlomyslenosť? Čarnogurskému je možné vytýkať všeličo, ale že nie je Slovák to nie! A v rámci tejto svojej šablony sa z jeho výrokov rovnako zježil, ako ja!

Právo na seburčenie majú národy, ktoré ešte nie sú sebaurčené. Albánci mali Albánsko a tárať o ich sebarurčení v hraniciach Srbska je nezmysel! Na Kryme mali právo na sebaurčenie Tatári, nie Rusi. Právo na sebaurčenie majú Škóti, Katalánci, Baskovia, Kurdi... atď. Sebaurčenie je jasný pojem. Ak ho rozšírim ako právo na zmenu hraníc, v Európe to môže viesť k vojne. Lebo silnejší pes jebať bude, pokiaľ mu to svorka dovolí!

Ľubov

Ale aké paradigmy? Buheh jasne napísal,že je to o nádeji a Ty to nechceš z nejakého dôvodu pochopiť.Dokonca podsúvaš ,že nie sme niektorí Slováci.Si ako dieťa.Ja som si predtým na chvíľu myslela,že si Udo,priznávam,bol to omyl.Naozaj nejde o národnosť,ani jednu, bojíme sa niektorí sveta,v ktorom budú vládnuť sodomiti.Muži,čo už nie sú muži,ženy nie sú ženy. Príšerné detské ihriská na Islande a v Nórsku.O toto tu ide .

Buheh

Ti nejako odpovedať, ale zistil som, že Ti vlastne vôbec nerozumiem. Naozaj neviem o čom točíš.

Slovensko sa Ruska báť nemusí z dvoch dôvodov: prvý je, že Slovensko ťažko môže nejaký predátor zožrať, keďže už zožraté predátorom je. A druhý je, že Rusko dnes nemá ani silu ani ambíciu niekoho napadnúť. To vyplýva veľmi jasne nielen zo všetkých Putinových prejavov, ale aj jeho činov.

To, že Rusko v obkľúčení a bezprostrednom ohrození k sebe pripojilo nespochybniteľne ruský Krym a nenápadne podporuje zúfalý boj svojich krajanov hneď za svojou hranicou, vnímaš ako potenciál na agresiu voči zvyšku Európy aj sveta? Podaktorí ste fakt kvalitne zmagorení.

Le Bleu

Presne tak. Niektorí tu zabúdajú (zrejme naschvál, lebo veď vyzerajú inteligentne), že tie sporné kroky Ruska sú len reakciou, v sebaobrane, a front je už na najposlednejšej ako-tak rozumne bezpečnej hranici (pre Rusko). Ak to odmietnu brať ako argument, lebo "veď hovoríme o Rusku, nie o USA" - tak do kýbla s takou akademickou debatou.
Na druhej strane dosť súhlasím s nadhľadníkom vo veci práva na seburčenie národov, to sa vykladá už ozaj dosť divoko, na rôznych stranách. To ale u RF nebola tá príčina, ide o geopolitiku, čiže vojnu, Putin právo na seburčenie používa viac-menej len ako zámienku, zástierku. A to už ja neviem s istotou, prečo.

Náhodný okoloidúci

Mali právo na sebaurčenie Angličania, ktorí sa odsťahovali za Atlantik a vyvraždili Indiánov? Prestali po emigrácii byť Angličanmi? Podľa tvojej logiky by žiadny štát na svete nemal uznávať USA ako nezávislý štát.

Norman

"To čo robíme má silu legislatívnej iniciatívy a schválenia zákona"

Ak toto považuješ za paradigmu USA, tak je s tebou, priateľu, naozaj škoda strácať čas a slovo.

No, možno ceľkom nie - keďže tvrdíš, že si sa venoval tématike sugescie a hypnózy, čo keby si urobil experiment na sebe a pokúsil sa ty SAM NA SEBE zistiť, kto ti touto dogmou vymyl mozog.
Podľa mňa je nemožné, aby si na to sám prišiel a sám to v sebe zmenil.
Ale dokáž mi, že sa mýlim.)

baloo

Normane, výš skade sem. Musí ti byť jasné, že njsem orbánovec. Momentálne čo sa deje v mojej rodnej Hungárii je práca CIA. Fidesz už x-krát zvýšil šelijaké dane, zvýšil odvody za ešte menej protislužby, pod kobercom predal čo sa dalo - a ani muk. A kvôli internetu sa dá dokopy secko, kt vedia blisnúť naraz do kamery. No presne tých treba odstrániť Dva celé týždne išla v masmédiach "reklama" (hej, reklama) na túto onô. A 30000 lidičiek došlo?! Hej, Viktorko si môže ísť zaližúvati do Švajcu. Má v paži.

Norman

Baloo, ja zas nie som žiaden antiorbánovec, veď s Orbanom je spojené aj veľa nádejných smerov. Ovšem veriť sa nedá nikomu a spoliehať sa na hentých pandrlákov už vôbec nie.

Tak ako sa nehrám na experta na medzinárodnú politiku, nehrám, lebo to, čo napíšem, nie je hra ale skutočné poznanie jej mechaniky, nehrám sa ani na experta na maďarskú politiku - tam ale pre to, že o nej viem len málo.
Pokiaľ ale dochádza k nejakému majdanskému procesu v Budapešti, tak je jasné riešenie. Aby sa -panebože, hrôza predstaviť- nemusela uchýliť vláda k násilu, je treba jedno - aby normálni zdraví chlapi civili prišli a oddemonštrovali si svoje, opačné.

Samozrejme, opakujem, žiadne násilie. Ak niekto -z našich oponentov- hodí dlažobnú kocku - rozbiť mu papulu, ak niekto -z našich oponentov- hodí molotovov koktail - rozbiť mu papulu. Takto mierovou, priam gándhiovskou cestou demonstračne musí ľud prejaviť svoj názor. (ak si niekto myslí, že to nie je gándhiho metóda, nepozná dobre tú líšku :)

Neviem síce, prečo je Orbán taký lofas a zavádza daň na internet, a pomáha tak anglosionistickým potkanom, ale hladať príčimu vzniku debility vo vesmíre nie je treba - ono sa to proste deje.

Pozerám na ksichty tých frikulínov z dema v Budapešti, ktorí nevedia čo robia a hovorím si- ustupovať týmto blbcom nie je dôvod, aj my máme právo byť arogantní ako židia a poslať to stádo tam, kam my chceme. Pod tieňom Majdanu už teda určite.

baloo

prečo sa kvôli zdaneniu internetu to je. Ako klasicky: źačalo to internetom, pokračovali "Orbána preč" a prešlo to k "Rusi preč"... akurát, že sa k tomu už nikto v skandovaní nepridal. Žiráfi tam zostali sami a oni sú dedične zbabelí a policajti furt nič. Boli tam naordinovaní aj futbaloví hardkóristi - a vydali taký pekný a jasný manifest... Proste anglocion-liberál nazvi ako kceš nemajú mobilizačnú silu v Maďarsku.

Na druhej strane prečo si Orbán dovoľoval toľko a prečo taká reakcia? Nejakú "oporu" musí mať - ale kto to je, keď ani (H)ejJew ani JewEsej. Pomôžem: zrod Izraela, nápady kde to bude, kedy to bude. Žeby Judapest? Internetová daň? Ale no, milá Aleno. A doteraz, pýtam sa ponížene, kde v mamonovej riti boli? X-krát boli zvýšené šelijaké dane. Predsali de facto celý národný (nie štátny!!!) majetok, znemožnili život na vidieku a keď boli svine maďarské moc húževnaté, tak vymysleli nové a nové triky. A Maďarsko tera DOVAŽA slaninu a masť (ináč aj Slovensko). Kde boli títo liberálové? Veď jasné: buď ešte v rodnom Izráeli alebo tam okolo ulíc Dohány a Dob v strede Judapešti. Typický "flashmob" - keby dvom z nich prij.bali tak by šecci utekali na polísciu alebo rovno na súd. Len by sa to tak ozývali žalostnými výkrikmi antisemitizmu. A keď policajt neprij.be, tak bohate stačí, keď "mienkotvorci" napíšu na západ. Keď tu už všeko ľahlo popoľom, sa ospravedknia a bud OK, až na tých pár stotisíc nešťastníkov, ktorí boli v nesprávn čas na nesprávnom mioeste.

Norman

Ulica je ring, alebo vysokohorské prostredie - každý tam vstupuje iba na vlastné nebezpečie.
V horách vždy padajú lavíny a stávajú sa iné nehody - nik nemôže bežať na súd a zťažovať si.
Možno teraz sa nič také nestane a nebude potrebné - ale ak by náhodou niekto z nich spúšťal lavínu... no tak čo s ním.

Le Bleu
Ľubov

A ešte jedna zvláštnosť ma zarazila. Tak,ako to išlo v tv,v tom stotisícovom dave jedna jediná maďarská zástava. Akí sú to Maďari bez maďarskej zástavy? Veru,divné mi to je. V dave sa mihla tiež jedna jediná bruselská. Toto je asi len prológ.Baloo,niektorí hovoria,čo navštevujú Budapešť a majú radi toto mesto,že za posledný čas to nie je už to,čo to bývalo.Že chradne a stráca svoj pôvab.Že priamo v centre je veľa tulákov a žobrákov.Čo si o tom myslíš?

baloo

Ja osobne som Judapešt nikdy nemal príliš rád - čo už, som sedláčisko z vidieka. V poslednom čase - a to je fakt, nie konteo - je masové odsťahúvanie z Izraela a jednou z hlavných destinácií je práve Budapešť. A keď to tak zoberieme, už cca. od polovice XIX. st. je jedným z najväčších židovských miest, vďaka emancipačným zákonom a pod. Počet bezdomovcov rapídne narastá, orbánovci na to zareagovali tak, že urobili zákon, podľa ktorého je spávať a žobrať na verejných priestranstvách je zakázané a z ich strany tým vec aj uzavreli. Bezdomovcov teraz vytláčajú na predmestia, takže to, čo v strede mesta vidíš je iba zlomok. Vadí to tým po maďarsky ledva koktajúcim copíkatým novoprisťahovaným dvojitým občanom, ktorí v centre bývajú a na podobné "demokratické" podujatia sa dokážu pohotovo dopraviť.

Maďarskú vlajku si preto nevidela, lebo tí mladí liberálové nie sú maďari, ba nenávidia všetko, čo je len trochu maďarské. Aj to im vadí v ich novej vlasti. Tu je prehľad jednej aktuálnej výstavy, len pre ilustráciu:
http://ultrasliberi.hu/magyarsagbol-gunyt-uzo-kiallitas-a-felvonulasi-te...
Ani nemusíš rozumieť, čo píšu, plagáty hovoria za seba.

Čo sa týka tých terajších demonštrácií, je to tak neskutočne bez fantázie: robia v podstate to isté, ako na Majdane, a predtým v arabských krajinách a ešte predtým... no furt a všade na jedno kopyto, že to už oči štípe. Chcú Orbána odstrániť a dosadiť tam arci-vlastizradcu, socialistického miliardára Gyurcsánya - ako ináč by sa na demonštrácii oficiálne proti "internetovej dani" hneď začali objavovať heslá ako "preč s Orbánom" a čo je ešte vtipnejšie "Rusi domov!". Lebo rusí sú u nás, či ako? No niekto sboje tanky cez nás presúva, niekto používa letisko pri Pápe - akurát, že to rusi nie sú. A tieto detinské "akože spontánne" chujoviny, ktoré tak dobre vyzerajú na titulnej stránke Newsweek-u: že celý most naraz blikne mobilom - no neni úžasne spontánne? A rozbijú okná na centrále Fideszu a vešajú tam EU-vlajku. A čo má prosím vás EU s jedným vnútroštátnym zákonom? Čo tam robí André Goodfriend, veľvyslanec či čo USA v Maďarsku? No asi tiež rozdáva cukríky ako tá teta na Majdane.

Nádejné je ale, že okrem "liberálov", ktorí sú proste povinní vždy zabojovať, keď na to dostanú povel z centrály, maďarský ľud má dosť jednoznačý postoj k celému. Minimálne serie na celú vec, alebo zdá sa, že už konečne prekukol tieto machinácie a nie je ochotný sa zatiahnuť do týchto hier. Nie preto, lebo tak neskutočne je spokojný s Orbánom a miluje svojho führera - ale preto, lebo vie, že celé je to zmanipulované a po Orbánovi by prišiel Gyurcsány, ktorého nenávidí ešte viac. Z vyhlásenia šéfa futbalových fanúšikov, toho tvrdého jadra, ktoré sa vždy rado pobije, keď môže, je jasné, že už ani oni nenaletia týmto dristom.

s1

To mi pripomína 56 rok, rovolúciu, ktorá údajne začala ako protižidovské povstanie. Ak zasa budú tlačiť na pílu, tak sa dočkáme repete.

Ľubov

Dôvod,pre ktorý sem lezú je jasný:je tu pokoj,nie sú tu Palestínci,príjemná klíma a dostatok vody. Navyše sú tu oni šéfovia. Teraz už chápeme,prečo zatiaľ chýbajú maďarské trikolóry. Znamenalo by to len jedno,a to revíziu Trianonu a tým koniec ich pokoja. Preto táto karta z nejakého dôvodu zatiaľ počká.

Le Bleu

„Pokusy donutit Rusko, aby se pravdy a spravedlnosti zřeklo, uchylující se k výhružkám, nátlaku a sankcím, jsou absolutně iluzorní. Restrikce, vyhlášené USA, EU i řadou dalších zemí, jsou protiprávní a nemohou prospět ani deeskalaci konfliktu, ani obraně práv obyvatelstva Ukrajiny. Jsou to kroky, které Evropa činí pod hrubým nátlakem USA a odporují zájmům zemí EU, pro nějž Rusko jedním z hlavních obchodně-ekonomických partnerů." Fakt, že „poslední vlna sankcí EU přichází už po dosažení dohody o klidu zbraní na Ukrajině, jen potvrzuje, že Washington situace kolem této země ve skutečnosti využívá k vynucování své pozice tzv. lídra celého euroatlantického prostoru ve snaze donutit EU jít cestou, již v Evropské unii mnozí nesdílí."
„U Američanů to obvykle chodí následovně: koncepci řešení problému si usmyslí sami (v Iráku, Afghánistánu, Jemenu a bůhvíkde ještě) a pak všem říkají: ´Rozhodnutí už ve Washingtonu padlo, pojďme na jeho bázi zajistit mezinárodní spolupráci´. Naše vidění se od toho amerického liší ne snad proto, že bychom ignorovali jejich schopnost koncipovat rozhodnutí (i když teorii prověřuje teprve praxe, a praxe ukazuje, že kdekoli se vměšuje Amerika, nastává chaos a destrukce), jsme totiž pevně přesvědčeni, že úspěch přináší a stabilní základ spolupráce zaručuje jen kolektivní práce od samého počátku – od společné analýzy problému, jeho vyhodnocení až po příslušné závěry."
http://www.czechfreepress.cz/rusko/sergej-lavrov-rodi-se-uplne-nova-mapa...