O konšpiráciách a inteligencii

Mordechaj Kapusta

V intelektuálnych kruhoch sa vžil názor, že ľudia mdlého rozumu, nedovzdelanci, spiatočníci, náboženskí fanatici, ohlúpnutí nacionalisti, paranoidní zadubenci so sklonom k nenávisti voči iným, proste idioti veria konšpiráciám a podliehajú masmediálnej manipulácii.A len pokrokoví, vzdelaní, inteligentní humanisti, ľudia s vytríbenou empatiou voči inak zmýšľajúcim, demokratickí, proste inteligenti vedia čeliť tomuto fenoménu.

Nebudeme teraz riešiť, či je názor inteligentov na idiotov správny, pretože paranoja a vzdelanie sa zrejme spolu prelínajú, ale pozrime sa ako sa obe skupiny spolčujú.

Samozrejme v tom nevinnom slova zmysle.

Inteligenti sa stretávajú v spolkoch ako sú golfový klub, filmový klub, SND, opera, či spolok čitateľov kníh a umenia, Rotary Club, Lions Club, noviny SME a Delet, časopis Týždeň, Lóža Tolerancia, v mimovládnych organizáciách, na Pohode, v Smotánke a v mnohých iných.

Zatiaľ čo idioti sa stretávajú na tribúnach štadiónov, v Matici slovenskej, v krčmách, v kostoloch, v Cirkvi katolíckej, na náboženských podujatiach, na farme, na koncertoch fašistických rockových skupín a na stretnutiach Slovenskej pospolitosti a Ľudovej strany - Naše Slovensko, ale aj všade tam, kde môžu so závisťou sledovať úspechy inteligentov a nadaných a živiť tak svoju vieru a nenávisť.


Je to rozsiahla oblasť a v krátkom príspevku  si neosobujeme vymenovať všetko podrobne. Najmä, keď rovnako ako v prvom prípade, aj spolky sa vzájomne prelínajú a mnohé z nich navštevujú aj idioti, aj inteligenti.

Preto sa sústreďme len na diskusné fóra.

Každý chodí na to svoje diskusné fórum, kde sa cíti konformne a ostatní mu zhovievavo pritakávajú, občas pripoja svoju skúsenosť a je pohoda. Vzájomne sa dopĺňajú a posielajú si smejkov.

Občas však každý z nás zablúdi na diskusiu protivníkov a zistí zaujímavý jav.

Všetky fóra idiotov sú otvorené pre akúkoľvek argumentáciu a všetky fóra inteligentov sú blokované a nepripustia iné argumentácie.

Je síce pravda, že keď zablúdite na fórum idiotov a začnete inteligentnú debatu, spustí sa na vás spŕška nadávok, impertinencií i slovných útokov, nikdy však váš názor nevymažú a nezablokujú vám prístup.

Takto to bolo v minulosti i na stránkach dennej tlače, kým sa nezačala selekcia tých inteligentných a tých idiotských, o čom rozhoduje nejaký anonymný admino. To bolo obdobie, keď sa na SME a Týždni i v ostatných periodikách zaviedla tvrdá cenzúra, tzv. Piano.

Všetci šéfredaktori unisono tvrdia, že Piano nie je cenzúra, ale slúži k zvýšeniu kvality komentátorskej práce a k odbúravaniu idiotov z diskusných fór.

Väčšina z postihnutých idiotov si myslí, že sa boja argumentácie, na ktorú by nemali protiargument a tak vlastne priznávajú, že si svoje zavádzania verejnosti nedajú vyvracať nejakým idiotom v diskusii.

Nezdá sa nám to ako príspevok ku kvalite, ale nejdeme s nimi polemizovať.Idioti určite nechodia diskutovať na stránky inteligentov z pasie, aby obrazne povedané dostávali po frňáku a  so stiahnutým chvostom sa stratili.

Nikto sa netlačí tam, kde ho nechcú. Každý má svoj facebook, kde sa môže vybúriť medzi svojimi. Nechce vyzerať ako šachista, čo sa tlačí do golfového klubu, aby tam diskutoval o rošáde s Big Bertou.

Iné je, keď v Týždni, na SME, Delete a pod. sa inteligenti v niektorých článkoch zaoberajú otázkami Cirkví, náboženstva, politiky a kultúry nielen inteligentov, ale všetkých.

Vtedy si chcú aj tí idioti prečítať, prečo ich považujú za idiotov, fanatikov, nedemokratov, militantov, rasistov, antisemitov, šovinistov, klerikálov, xenofóbov, extrémistov, nacistov, demagógov homofóbov a množstvo ďalších óbov a nebodaj aj položiť otázku alebo prispieť svojím názorom do diskusie.

Stránku inteligentov si nemôže ani prečítať, lebo Piano.

Pochopiteľne, že idioti sú, ale nie až tak veľkí, aby si kupovali celú Encyklopédiu, keď si chcú pozrieť niektoré heslo.

Pretože majitelia SME a Týždňa po nich chcú v podstate to isté. Majú si kúpiť celoročné vydania Týždňa a SME, kvôli jednému článku a jednému diskusnému príspevku.

V skutočnosti je to tvrdá cenzúra a zamedzenie prístupu celej idiotskej verejnosti a nikto neverí rozprávkam o zlepšovaní kvality novín. To sú argumenty pre inteligentov, nie pre idiotov.

Pre úplnosť treba poznamenať, že tieto poznámky sa Pravdy už netýkajú. Zrušila obmedzenia v debate i prístup k článkom.


V posledných mesiacoch sa zdá, že SME, Týždeň a Delet už úplne stratili spätnú väzbu a ostali im len čitatelia s ich názorom alebo si ich len nimi vytvorená fantómová inteligencia.

Ich novinári žijú v ilúzii, že všetkému rozumejú, všetko vedia a všetko môžu komentovať.

Aby s nimi niekto diskutoval, nedovolia. Ak niekto nesúhlasí s ich názorom, dostane niektorú horeuvedenú nálepku a pošlú ho najnovšie už na psychiatriu.

Nám to však nevadí.

My v Lóži Veľkého Orientu a Byzantského Rítu v Penziónu u Hanky nie sme novinári a nikdy sme sa však nepovažovali za inteligentov, avšak tiež všetkému rozumieme, pokiaľ diskusiu na fórach berieme s humorom a ako beh na špeciálnej olympiáde.

Aj keď vyhráme, zostaneme idiotmi.

 

arguing on internet

 

 

zdroj: Mordechaj Kapusta 14. december 2013

 
Prasiatko
Ahoj, kvik, čo si myslíš o tomto článku (obsahovo)? http://www.czechfreepress.cz/amerika/100-rokov-fed-100-rokov-otroctva.html Ty si pochopil ten záver? Koho, alebo či mohol mať autor na mysli? :O
Norman
Základom všetkých problémov sú finančné skupiny, ich monopol na peniaze, teda na moc. Dať niekomu práva na prachy, monopol -je to ako keby si dal súkrmnej mafii monopol na výrobu zbraní.  Je to rovnaká moc. Ako minule povedal jeden chlapík - treba sa sústrediť na finančný nádor, veštko ostatné je druhotné. K otázke - nuž, FED je oficiálna inštitúcia, za ňou či povedľa je mnoho iných - prakticky neviditeľných. Prirodzene nemôžem vedieť, čo autor Freeman myslí. To, čo spomína dole Slaven je skôr taký paralelný spolok mafie. Možno ale myslí na memetický komplex, ktorý tieto mafie poháňa. Vážne to nie je (len) sionizmus vo všetkch možných deformovaných podobách, vrátane kresťanských, hovoriť o "satanizme" tiež moc nepomôže, nevysvetlí. Ide tu o to postaviť otázku správne. Nie čo sú tieto skupiny, ale čo si oni sami o sebe myslia. To vysvetlí ich motívy, odhadne, čo budú robiť, vysvetlí ich silu a perspektívu. Je jedno, čo si o nich myslia ľudia, ale považujem za isté, že oni si o sebe myslia, že poznajú "satanistické" tajomstvá. Tí čuráci, čo onanujú ako slobodomurári v zásterách, Lioncluby a podobne, sú síce iba kreténsky odpad, ale je to to, čo ich spája, poznanie nepovolenej moci, ktorú CHCÚ použiť a zneužiť. Sú to blázni, ale žial, nie sú vynímka, je to len vrcholček ľadovca širokej chorej vrstvy. Ľudstvo proste ešte stále je insane.  
Neprihlasený
Zase zakončenie vety angličtinou - Norman, ty nie si kariérny diplomat, takého veci robiť nemusíš :) Ja ten môj dolný koment skrátim: Nad FEDom je ešte BIS.
Norman
Ako vieš?
baloo
ale FED je iba nsatroj. Dokonca v podstate iba slovo, mém. Otroctvo - ako vieme - nezacalo FED-om, ale vzdy podobna particka tocila tento biznis. Prirodzenym sposobom kazdy clovek, ba pes, macka, slimacik, amoba vie, ze je slobodny. Vsetko ostatne je nadstavba, ktora moze mat moc nad tebou - resp. castou teba - len preto, lebo tomu veris. Otazku nevyriesis ani ked zacnes lustit druhy termin: BIS. Aj nad tym je nieco a ked aj tento mem ziskas, tak zistis, ze aj nad tym je nieco ... az nakoniec zistis, ze je z teba poloslepy starcek a nic si nevyriesil. Horizontalne hladanie je pekne ale po case musi odovzdat stafetu vertikalnemu.
slaven1
az nakoniec zistis, ze je z teba poloslepy starcek a nic si nevyriesil. Presne, netreba sa tým prehnane zaoberať, pretože potom skončíš ako bezdetný Bondy. No však treba poznať ako funguje svet okolo teba, inak robíš zlé rozhodnutia. Ja to mám ako 54 koníček. Napr. taký nadhlad.com je v prvej 10tke (čo tiež nie je dobre :) Čo je vo vertikálnom hladaní?
Norman
Baloo očividne nehovoril o množstve práce, ktoré do toho investuješ, ale o tom, ČÍM sa zaoberáš. FED, IMF, Deutsche Bank ... všetko sú to len inštitúcie. Ich detaily nie sú o moc dôležitejšie, ako detaily cruise missile, ktorá ti padne na hlavu. Detaily ti nepomôžu, pomôže ti poznanie psychológie tých svíň, čo sú v pozadí. Podstatné je to, že v absolútne voľnej a nekontrolovanej výrobe peňazí spočíva základný problém. Neexistuje žiadna spoločenská hra, žiaden systém - jedná strana, a v podstate sú to práve rozhodcovia, absolútne nehanebne podvádzajú. Ale ináč máš pravdu, daj si prázdniny. Doba školenia skončila, u všetkých už prevládla túžba po pomste túžbu a schopnosť byť poučený. Takže už niet koho školiť a v podstate niet ani učiteľov.) Ten zvyšok malomeštiakov, ktorí sa teraz budú hrnúť do revolúcií, "systémových zmien" a podobných revratov, aby sa dostali ku korytu, obslúži už ZemaVek a iné platformy.  
baloo
diky za reakcie.   No ja pravdupovediac tiež skôr hľadám tú vertikálu, ale tuším asi kde ju hľadať. Nie som puberťák a už kadeaké totálne zbytočné termíny mi natlačili do hlavy, ktoré som v rôznych kontextoch omielal a snažil sa ich krvopotne tak poskombinovať, aby to malo hlavu a pätu a keď to už ako-tak malo (pričom som sám veľmi dobre vedel v hĺbke dušičky, kde to kríva), tak som si povedal, že to chápem, hurá. Ale pamätám si aj chvíle, keď som niečo NAOZAJ pochopil a to bolo teda dosť iné, také malé sattoríčko v utorok večer. Zhruba ten rozdiel myslím medzi horizontálou a vertikálou. Ja som iba prírodovedec, nie kvalifikovaný filozof alebo rétor. Ale pozorne som prečítal napr. 1984 a najzaujímavejšie sa mi zdali státe o Newspeak - a jazyku, ktorého slovník je z roka na rok menší a ktorý úmyselne vytvárajú tak, aby sa ním realita NEDALA vyjadriť. Momentálne podľa mňa používame už taký hybridný jazyk, ktorým už nejaké hlbšie sféry existencie nie sú vyjadriteľné. Ktorý bežný slováčisko si všimne rodinku duch - duša, resp. si to nejako hlbšie spojí vo svojej hlave? Len používa a má na háku - pričom v tom jazyku to tam je stále zakódované. Ale slová ako komp, auto... neviem, znamenajú niečo okrem toho, že k nim vieš pripojiť obraz nejakého predmetu? Podľa mňa väčšinu času míňame na rozoberanie chujovín, ku ktorým prakticky nemáme žiadne základy. FED, peňažný systém, jezuiti, murári atď. - čo o nich viem a kedy a ako by som sa mohol o nich niečo skalopevné, zaručene pravdivé dozvedieť? Pre mňa FED je fikcia, elektrón je fikcia - v živote som ich nevidel a k pochopeniu môjho sveta sú oba termíny zbytočné. Nie, nie som primitív, len sa u mňa naštartovala nejaká mentálna imúnna reakcia, ktorá filtruje nadbytočné "mém"-y. Ale aby som tu aj dačo konštruktívne naklepal a snáď to bude mať niečo spoločné aj s tou "vertikálou". V podstate robím určitú "deriváciu sveta", po ktorej zostane iba vzor. Taký vzor, ktorý môžem vidieť v rôznych, so sebou zdanlivo nesúvisiacich oblastiach, ako ekonomika, politika, kudrlinky dymu, kde sa vzor opakuje fraktálovito v rôznych merítkach a vytvára rôzne (a nidky nie rovnaké!) aktuálne obrazy ale svoju podstatu nestráca. Takže sa snažím vidieť ten pra-vzor a nie tie obrazy, ktoré sa menia ako kaleidoskop. Neni to ináč tak hrozne ťažké a každý človek to na nejakej úrovni praktizuje (viď: predsudky), len treba aj toto robiť vedome, ako všetko. Tak neviem, či som bol dosť kreatívny, a či som odpovedal na otázku, čo je vertikála.
1488
sem tam sa v pitvore ťukne do vývoja mikro-makro-kozmu, aby sa pripomenula vertikála poznania (načo je náš Grigoriy alergický hehe) no je to korenie nadhľadu, ako podobnosť schém bytia, teda ten spomínaný pra-vzorec, tak len palec hore baloo som chcel rieknuť
slaven1

Detaily ti nepomôžu, pomôže ti poznanie psychológie tých svíň, čo sú v pozadí. Podstatné je to, že v absolútne voľnej a nekontrolovanej výrobe peňazí spočíva základný problém. Neexistuje žiadna spoločenská hra, žiaden systém - jedná strana, a v podstate sú to práve rozhodcovia, absolútne nehanebne podvádzajú.

Áno, ale mňa zaujíma aj ako celý proces inštitucionalizovali, ako ho odobrili voči ostatným, aké klamstvá používajú, a preto sa venujem aj FEDu, BISu...

Ale pozorne som prečítal napr. 1984 a najzaujímavejšie sa mi zdali státe o Newspeak - a jazyku, ktorého slovník je z roka na rok menší a ktorý úmyselne vytvárajú tak, aby sa ním realita NEDALA vyjadriť. Momentálne podľa mňa používame už taký hybridný jazyk, ktorým už nejaké hlbšie sféry existencie nie sú vyjadriteľné. Ktorý bežný slováčisko si všimne rodinku duch - duša

Na koreňoslovie máme Žiarislava. Aj včera bola jedna časť Rodnej cesty.

Takže sa snažím vidieť ten pra-vzor a nie tie obrazy, ktoré sa menia ako kaleidoskop.

Tam ešte mysłiteľsky nie som, alebo možno som a neviem o tom :-)

Norman
Na koreňoslovie sme tu všetci. Veď aj ty stále chceš ten slovník.) Ale slovník je predsa všetko toto.   K mysleniu som ti chcel poradiť: skopíruj si Baloov príspevok a čítaj si ho, pravidelne znova a znova. Nemusíš ho nijako pochopiť, čast ti aj tak prejde do podvedomia a po čase dozreje. To myslím vážne.
Norman
Tiež som chcel vyjadriť úctu voči Baloovmu príspevku. Ale nevedel som večer narýchlo ako, aby som to skôr nepokazil. Je fajn, že to tiež tak vidíš, 1488,  že si si to tiež všimol.  
KNDS*
Vy sa na našich stránkach predsalen môžete do určitej miery slobodne vyjadrovať. A aj to robíte; napriek "pianovej" cenzure. Mohli by sme sa dohodnúť, že my Vám jeden .týždeň naozaj nebudeme brániť, aby ste sa na našich stránkach slobodne vyjadrovali o našej práci, a vy nám dovolíte, aby sme sa my vyjadrili o Vas na stránkach "Nadhľadu" - bez cenzury? Uniesli by ste niečo take?   * Klub Novinárov Denníka Sme.
slaven1

Vy sa na našich stránkach predsalen môžete do určitej miery slobodne vyjadrovať.

Klub Novinárov Denníka Sme - taký klub nie je. Niekto si z nás robí srandu :-)

Norman
Kto verí na Belzebuba?
KNDS
a uz ste si dali vlastny gól: namiesto poriadnej diskusie a chlapskej odpovede na našu výzvu, sa prejavila vaša paranoja, a obvinujete jeden druhého, že Vas zradil. Aky ste to vy mančaft? Prva minúta prvého polčasu, a uz prehravate 1:0 vlastným gólom. No, nevieme, ako to bude v devatdesaitej minúte zápasu. Ale tušíme.   Len aby ste nás nepostrielali od jedu.
slaven1

Podľa mňa máme nového stáleho čitateľa.

O hádkach na internete

korektor
Nikto iný nepíše v súvislom texte raz s dĺžňami, raz bez dĺžňov, raz s mäkčeňmi, inokedy bez.
KNDS
Tu jasne vidíte, že pre retardovaneho je aj po niekolkorocnej praxi veľmi obtiažne sústrediť sa natoľko, aby správne vedel priradit svoj príspevok.  Preto my tak často v súvislosti s hráčmi oponenta používame slova ako pripeceny a prispaty.   Ale,nedajte sa rušiť, zápas pokračuje.
slaven1

Prasiatko nechce sa mi veriť, že nevieš. Podľa mňa nás len skúšaš.

Ján Gašo má v ZEM & VEK rubriku, volá sa Pavučina. Odhaľuje v nej rôzne celévriti ponovembrového diania - s kým sa poznajú, kto ich platí, s kým pracovali. Napríklad teraz rozoberá klebetnú babu Grigoriho Mojsejeviča Mesežnikova. Je tam on neho aj cicát-perla:

"Antisemitizmus na Slovensku má tri základné podoby. Po prvé, ide o prvoplánový otvorený antisemitizmus živiaci nenávisť k židom ako osobitému spoločenstvu, po druhé, ide o glorifikáciu slovenského štátu z rokov 1939 - 1945, po tretie, ide o protiizraelské postoje a antisionizmus, ktorý často vystupuje ako sofistikovaný druh moderného antisemitizmu."

Takže poďme aj mi jemne nazrieť do pavučiny medzinárodných bankárov a ich vzťahov:

Nad FEDom je ešte BIS z Bazileju, mesto tuto neďaleko vo Švajčiarsku. Taká nenápadná budovka, centrálna banka centrálnych bankárov. Otázka: Prečo založili BIS práve tam? (tuším, ale rád by som čítal váš názor)

Švajčiarska vlajka je kľúč
Švajčiarska vlajka. Aká eurokrajiná má vlajku obrátenú - červený krýž s bielym pozadím?

V Bazilej sa taktiež v roku 1897 odohral Prvý sionistický kongress (Otázka: Prečo bol kongres práve tam?). Kongres viedol Theodor Herzl narodený v Budapešti (Rakúsko-uhorsko).

Od vtedy prebehlo niekoľko desiatok podobných stretnutí. Jedno aj minulý rok v Budapešti. Tam sa konal Svetový židovský kongres, ktorému predsedá Ronald Lauder. To je najvyšší šéf mediálnych presstitútok z Narkózy, Novy a čiastočne Hnojky. Médiá, ktoré pomáhajú uspávať, prikrívať, hypnotizovať, trieštiť pozornosť, preťažovať hlúposťami...

--
Aby sme sentiment komentáru presnejšie nastavili, pretože Mojsejevič, platený za šírenie stihomamov, si ho bude čítať, spomeniem ešte 2 udalosti:

- v roku 1865 zabili US prezidenta Abraháma Linkolna, žida, lebo sa dostal do konfliktu s nadnárodnými bankármi (nechcel splácať dlhy, alebo čo presne)
- v roku 1963 zabili US prezidenta Kenedyho, rímskeho katolíka, lebo ohrozil monopol FEDu na kreslenie peňazí

Od istej úrovni pre istých ľudí je vierovyznanie iba zástera. Keď ide o moc a peniaze hrá malú rolu.

baloo
a dosť sa to týka aj Slovenska. Korene sú hlboké a ozajstní dejitelia nerozmýšlajú v dnešných hraniciach... síce ani striktne v "starouhorských". Mám dokonca osobnú spätnú väzbu aj z Bratislavy. Nesleduješ asi, čo sa deje v Sedmohradsku ale nakoľko do toho vidím, veľmo pjekne to zapadá do kontextu. Lepšie by bolo osobne. Môj osobný názor je taký, že slováci a maďari by mali najbližšími prirodzenými spojencami - takže z druhej strany je samozrejmé, že všetkými možnými spôsobmi treba zabrániť reálnemu zbližovaniu medzi nami. Ale my sme na tej istej strane.
slaven1
Napíš čo vieš :) S Maďarmi súhlas.
baloo
slaven1
Dobré texty, čítal som.
slaven1

odpovede. Zrovna táto je z článku ДАВАЙТЕ РАЗБЕРЕМСЯ! ХОДОРКОВСКИЙ, кто он?:

Сегодня мало кто в России знает и о том, что иудаизм и масонство имеют самую тесную связь с сионизмом, штаб-квартира которого находится отнюдь не в Израиле, а именно в Швейцарии, где имеется своя святая гора Сион.

Zion

Ve Švýcarsku se chystá revoluční občanské referendum o měně - však vedia ako to chodí, sú priamo pri zdroji.

bunny
vtipný článok :D
konšpirátor
Po Lóži Veľkého Orientu a Byzantského Rítu sa rozhodli prehovoriť aj zástupcovia Najvyššej rady Starého Mystického Rádu Ruže a kríža http://www.amorc.cz/appellatio.htm (zdroj http://www.blisty.cz/art/71625.html)
TYR
Ja sa len divim, nac tam lezete, ked vas furt vyhadzuju. Ten platok za to nestoji.

nové