Ostrý štrajk vo VW

Týždeň po začatí prevratu v roku 1989 bol akože "generálny štrajk". Bola to hlúpa fraška, ale malo to symbolizovať nový čas slobody a boja za svoje (aj) ekonomické práva (zamestnancov).

A odvtedy sa takmer nič nestalo a nezmenilo. Slováci sú ekonomicky tam, kde predtým, ak nie sú na tom (relatívne) ešte horšie.

Samozrejme, nejaké drobné štrajky  či podobné ťahanice boli, ale celkovo zostali platy zamestnancov na Slovensku na žobráckej úrovni. Spočiatku sa to zahováralo tým, že je nizka produktivita (sprostá lož, pretože západným firmám popadali fabriky zadarmo do náručia, takže vzhľadon na náklady mali ohromné zisky). Neskôr sa už nemali ekonomisti a domáci poskoci anglosionistických korporácií na čo vyhovárať, a tak spustili hystériu debilov: "To Mečiar, to Fico, to Kotleba ...".

Dnes tomu už nik neverí. A ako všetci vieme, dnes od rána 6 hodiny začal vo Volkswagene Bratislava ostrý štrajk za zvýšenie miezd.

Konečne.

Pretože na Západe platí - čo si sám nevydobyješ, to ti nik nedá. Aj ak to vydobytie spočíva len v šarmantnom presvedčení, aj tak je to dobytie. Anglosionistická civilizácia je tak v osídlach egoizmu, že všetky dobré skutky sú buď len na úrovni individuálneho čistenia si svedomia, alebo majú iný účel len na efekt.

Volkswagen je úspešný nemecký koncern. Ale platy v bratislavskej pobočke sú z absolútne nevysvetliteľných a neobhájiteľných dôvodov násobne nižšie, než v jeho nemeckých pobočkách. To je tak všeobecná charakteristika všetkých pobočiek rôznych koncernov na Slovensku a vo Východnej Európe, že by to mala byť ťažká politická téma, oveľa dôležitejšia, ako napríklad ochrana spotrebiteľa a podobne. Žiaden prístup: "Platy nie sú vec vlády", ale naopak, špeciál v zjednotenej Európe ktorá dozerá aj na jednotnú veľkosť uhoriek by mala byť veľkosť platov jednoznačné politikum, ktoré by sa malo politicky sledovať a reagovať naň. Ak nie toto, čo iné je dôležitejšie?

V Nemecku sú platy na úrovni a takisto podmienky práce a úroveň medziľudských vzťahov je na dobrej úrovni. Treba ale pripomenúť, že do východoeurópskych pobočiek sú posielaní treťotriedni manažéri. Často priam za trest, často zámerne úchylní a neschopní zmrdi, akí by v samotnom Nemecku nemohli byť na takých postoch. Toto je tiež globálne politikum po roku 1989, niečo, čo treba politickými motívami zmeniť. To nie sú normálne nemecké pobočky, to sú naozaj polootrocké manufaktúry z 19. storočia. 

Na záver chcem vyjadriť nielen podporu odhodlaným bojujúcim ľuďom, ale aj aj nádej, že tento konflikt povzbudí aj iných, že im dodá odvahu. Lebo aj z reakcií v komentároch v médiách na túto tému znova vidno, že ak niečo naozaj zle charakterizuje slovenský národ, tak je to zbabelosť. Proste okrem zdravých ľudí obsahuje stále nadpriemerný počet  zbabelých zmrdov, kolaborantov a zradcov. A táto zbabelosť je takmer iste ešte väčšie zlo, ako samotné nízke príjmy.

Nikdy si nik na Západe nebude Slovákov ceniť, ak sa neprejavia ako húževnatí horali. Štrajk vo VW je jedna z príležitostí. Čím bude ostrejší, tým lepšie.

 

 

 

 

 

 

 
mino

nabehol na Ficovu vlnu a odporúča plošné 10 percentné zvýšenie platov.
Preboha komu posielame každý mesiac štatistické hlásenia, načo? Čo s tým robia, kto to vyhodnocuje, existuje hospodárska politika? Alebo ide o preteky kto tresne väčšiu sprostosť?
To už naozaj potrebujú doraziť posledné slovenské firmy, ktoré sa plazia po bruchu, plávajú hore bruchom...
SK trh akoby neexistoval, alebo jeden rok hojno, druhý hov... Pre kedysi lukratívny RU trh sme drahí + sankcie...
Zamestnanci si určite zaslúžia pridať, ale takýmto spôsobom (neexistencie hosp. politiky a kontinuity) rastie pravdepodobnosť, že za pol roka, rok budú bez roboty.

Vivian

Norman vďaka za článok. Myslím, že máš vo všetkom pravdu.

To, že nejakým spôsobom, a teda aj povedzme štrajkom, sa naruší aspoň na krátku dobu, hnilý sionistickyý systém odmeňovania za prácu v postkomunistických krajinach, naruší sa celý tento moloch nezmyslov, finančných tokov a podvodov, až tak, že budú musieť zdvihnúť zadok a premýšľať všetci zaprdeni odborári, manažéri a ďalší zmrdi,.... je len a len dobre a správne.

Na Slovensku je ten paradox, že sú tu živnostníci, ktorí stále vyplakávaju, ze ich štát vydiera, a pritom oni sami hľadajú neustále cestičky ako štát okrádať, nevydávaním bločkov, neplatením daní, zatajovaním skutočných ziskov a pod. Takže zlodeji su aj medzi bežnými ľuďmi. A potom je tu ten rozdiel medzi trebárs platom managera VW a robotníkom VW. Manažér dostane na Slovensku plat ako v Stuttgarte, ale robotník vo výrobe nie.

Je zvláštny paradox, že potom všetky odvody zamestnancov do štátnej kasy a poisťovní, vlastne sanuju za zamestnancov, čestne podnikajuce firmy ( hm, ktoré to sú ?), ale hlavne výrobné podniky a štátne inštitúcie v štáte Slovensko, ktoré dávajú výrobným zamestnancom tabuľkové mzdy a priznávajú odvody. A práve tie mzdy sú vysoké asi toľko, aby človek mal na bežné mesačne účty na bývanie, energie, telefón, internet a potraviny. Zábava a dovolenka sa začína až vtedy, keď tí ľudia robia ešte ďalšiu prácu pomimo, alebo žijú veľmi skromne. A možno aj to, že to neustále si uťahovanie opaskov je aleže už časom za akoukoľvek hranicou únosnosti, dejú sa v spoločnosti aj tieto veci. Samostatný článok by musel byť o tom, ako sa ekonomika v našej krajine naozaj v skutočnosti reálne odborne robí, a nie to, čo tu podsúvajú naše médiá. Ale pokiaľ sme v paktoch ako EU, NATO a pod. viažu nás medzinárodné zmluvy a tie musíme dodržiavať. Druhá vec, že zákony a tresty za nedodržiavanie nasich zákonov v našej vlastnej krajine, nefungujú aleže vôbec !!!

Mimochodom, sranda, ako som sa minule celkom náhodou dozvedela, sláva a smútok slovenského futbalu a hokeja, je v tom, že trebárs športovec, ktorého zamestnávateľ je Športový klub, je zamestnanec, za ktorého by mal klub odvádzať odvody štátu. Ale zákon dovoľuje, že za športovcov z povolania, kluby žiadne odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne neodvádzajú !!! Športovci si robia iba vlastné daňové priznania, to je všetko. Tí chlapci chudačikovia musia platiť súkromné medicínske centra, ktoré ale tak či tak mnohé výkony účtujú zdravot. poisťovniam, a nehovoriac, že športovec tak či tak so svojím meniskom nakoniec skončí v štátnej nemocnici na operačnom stole a v štátnom tuneli CT. Socialna poisťovňa rovnako tak športovcom žiadne odvody neeviduje. To sú paradoxy !!!

Čiže platí, čím viac budeme preukázateľne zarábať, a podľa zákona odvádzať na odvodoch, tým by štát mal mať viac peňazí, aby mohol pre svojich občanov vybudovať silný a prosperujúci štát. Ale to sa nedeje !

Ten VW údajne nedávno robil nábor na nové prac. miesta, lebo rozširoval výrobu, a ponúkal dobrý nástupný plat, čo sa však nepáčilo starším skúseným zamestnancom, nakoľko tie nástupné platy pre nových boli rovnaké rádovo, ako platy zamestnancov trebárs s desaťročnom praxou a pod. Takže vo VW je tých problémov viac.

Vzťahy medzi ľuďmi všeobecne nie sú dobré aj preto, lebo nikto už nikomu neveri. A z tejto mentálnej rozdrobenosti a hašterivosti, iba stále a neustále profituje sionistickyý systém, podľa starého známeho " rozdeľ a panuj " .

Vivian
Jozef Novak

Výborný článok Norman. Už sa tu raz ktosi pýtal, že z akého dôvodu majú u nás ľudia platy, ktoré tvoria v tom istom podniku oproti zamestnancom na "západe" len tretinu. Či snáď nechcú nám tým dokazovať, že sú tu ľudia trikrát nešikovnejší, neschopnejší, lenivejší?! To určite nie. Napadla ma ale taká konšpiračná otázka, že prečo odbory zorganizovali štrajk za lepšie platy len vo WV? Nechcem byť nepriateľom svojích peňazí pri výplate, ale po tom údajnom "škandále s emisiami" mám akúsi chuť o tom štrajku pochybovať a konšpirovať, či je skutočne všetko skutočne "kóšer".

Norman

myslím, že štrajk v pobočke nie je nejak fatálny pre celý koncern VW, takže by som za tým až tak ruku anglosionistov nevidel. Ale ak aj zatlačí na celý koncern, nech len spôsobuje problémy, pretože tzv. Nemci sú doslovne politicky kupovaní svojimi prehnane vysokými platmi. Čím skôr opadne toto ich umelé zabalenie do finančnej vaty, tým lepšie pre nás všetkých. Netreba sa báť že sa niečo zle preženie, keď sa bude tlačiť na Nemecko (Unter dem Druck wachsen Diamanten - "pod tlakom rastú diamanty" a u nich je to naozaj tak, tak im ten tlak treba poskytnúť).

Buheh

ako slovenské platy. Možno by sa konečne prebudili a vyhnali všetky pijavice. Tie s tankami, aj tie s bankami. O buzerantských beneluxoch a stádach inváznych humanoidov nehovoriac.

Jozef Novak

Veľmi rád som si prečítal oba vaše názory. Hľaal som čosi čo možno nejestvuje a toto akosi ušlo mojej pozornosti.

Norman

Aspoň to tak možno a treba prezentovať.

 

Veľmi dobrý článok k téme je na HS o tom, že politici, herci a osobnosti podporujú pochodujúce stádo pubertiakov po ulici, ale na podporu štrajku čas nemajú. Vyvinula sa tu naozaj špeciálne zhnitá vrstva celebrít, ktorých politické postoje si treba dobre zapamätať.

Slav

Naopak, boli obabraní. Dostanú zvýšenie 14%, ale v priebehu 3 rokov!!!
4,7% teraz, 4,7 budúci rok a 4,7 o 2 roky.

Pričom vedenie pôvodne ponúkalo 4+4+4. Takže len kozmetické zvýšenie oproti návrhu otrokára. Mali požadovať 14% hneď. Veď do 3 rokov mnohých z nich aj prepustia...

Slovákov zas západňar špinavo ojebal, konieckoncov nič nové :(

Norman

Zástupcovia Moderných odborov Volkswagen (MOV) zamestnancom oznámili ukončenie štrajku na sociálnej sieti. “Ukončujeme ho veľmi úspešným kolektívnym vyjednávaním. Všetky body, ktoré sme chceli, máme uzatvorené. Podarilo sa nám dohodnúť zvýšenie tarifných tried o 14,12 % postupne do novembra 2018,” zhodnotil predseda MOV Zoroslav Smolinský.

---
Oni vedia, čo chcú, oni bojovali za seba, nie ty za nich, a ako spomína ten druhý článok, naše celbrity, umelci a iné kurvy sa ich nezastali (trocha Fico, ale to nespomínam, lebo slovenskí debili Fica nenávidia a veria, že za všetky zlá môže on). Ergo aj preto to nedopadlo lepšie.

A ešte jedna vec: je to dohoda zamestnancov jednej fabriky, teda nie všetkých "Slovákov". Ak je nevýhodna, tak "ojebali" ich, nie všetkých "Slovákov". Nechcem hodnotiť minulosť a krivdy, ak ich niekto cíti, nech si žiada protihodnotu, nech bojuje naspäť - ale budovať si toto bolestiníctvo, ba čo viac, tento pocit večnej neschopnosti a porazenectva - nuž, ak si ho chceš pestovať, tak nehovor za "Slovákov", ale za teba osobne, zrejme teba viackrát "ojebali", keď tak trpíš.

Pri troche psychoanalýzy: tí vo VW aspoň za seba bojovali, a aspoň niečo dosiahli (tie percentá a časy nie sú všetko). Tebe zrejme vadí, že niektorí Slováci aspoň zdvihli hlavy a tak ich tu ponižuješ. Pre takýto postoj, ako máš ty, budú nie všetci Slováci, ale Slováci tvojeho typu znova a znova "ojebávaní", to indikuješ dobre.

Slav

Ty si to celé pretočil. Na urážky a nezmysly v tvojom príspevku reagovať nebudem.

"Všetky body, ktoré sme chceli, máme uzatvorené." Toto je stanovisko kolaboranta Zoroslava a nie obyčajných robotníkov. Tí teda určite nedosiahli, to čo chceli.
Čo sa týka boja, áno bojovali, veľmi som im fandil, aby to dotiahli do úspešného cieľa, podľa mňa stačilo ešte trochu vydržať a nemať vo vedení zradcu Zoroslava a jemu podobných a dosiahli by tých 16%, ktor0 chceli. Nakoniec ich ich vlastní zástupcovia podrazili, keď vyrokovali v podstate také isté podmienky, aké ponúkal otrokár.

Prečo hovorím o Slovákoch všeobecne? Lebo rovnako sú vykorisťovaní aj ostatnými zahraničnými korporáciami - KIA, Samsung atď, je to všeobecne platný jav. Netvár sa, že o tom nevieš.

Takže nie ja chcem ponižovať Slovákov. Ja naopak chcem, aby sme zdvihli hlavy a prejavili väčšie sebavedomie,pretože máme byť na čo hrdí. Nie sme horší od Nemcov, naopak, sme flexibilnejší, všestrannejší, rozvážnejší, produktívnejší. Je načase zmeniť staré paradigmy, poznať svoju cenu a konečne začať diktovať podmienky. Čas poslušného skláňania hláv sa musí skončiť. Ja som napríklad pôsobil viac rokov v Rakúsku...môžem povedať, že je to národ trubirohov. Sme lepší, sme inteligentnejší...jediný problém je, že sme akoby uverili v našu nižšiu hodnotu, resp. správame sa tak.

Čo sa týka VW, toto bolo fiasko. Všetko ostalo po starom. Ešte aj tú mizernú prestávku na obec im predĺžili len o smiešnych 5 minút. Takže nie ja ponižujem Slovákov, ale takí ako ty, čo chcú zachovať status quo. Psychoanalýzu rob sám na sebe.

Norman

Posúdenie úspešnosti je na zamestnancoch VW a tých, čo poznajú tamojšie pomery zblízka.

Ale psychoanalýzu robím na prípadoch ako ty, ktorí si neuvedumujú ani to, ako skuvíňajú a bedákajú a urážajú celý národ, a to opakovane a potom sa len vyhovárajú ako malí chlapci. Kde ja chcem zachovať statusquo, ty klamár?

Choď pred VW a povedz im, že ich podľa teba "ojebali".

Slav

Ale veď oni to sami vedia, že nezískali nič a firma sa im len uškŕňa:
https://ekonomika.sme.sk/c/20568189/dohoda-je-podobna-ponuke-ktoru-dal-v...

a vidia to všetci, azda len okrem teba. Pretože ako urazené decko nevieš stráviť, keď s tebou ktosi nesúhlasí. Vtedy začneš zúriť, zhadzovať a urážať. Môžeš mať rokov koľko chceš, toto si sa za celý život nenaučil - prijať kritiku. A ešte raz: ja neurážam slovenský národ, ja si ho vysoko cením, jeho náturu, mentalitu, veľkorysosť, zhovievavosť. A kľudne zhodnotím aj ja teba: pripadáš mi, podľa chrapúnstva tvojich reakcií, skôr na nejakého žida alebo turkomongola.

Norman

Ty urážaš Slovákov, ty nemehlo. Vôbec tu nejde o mňa, lebo ja som len interpretoval výsledok štrajku podľa samotných odborov, ktorý rešpektujem, nič viac.

Za druhé rýpeš do štrajkujúcich, ktorí dosiahli ovela viac vecí, ako len nejaké percentá. Ale to práve obmedzencom tvojho typu nedochádza a nikdy to nepochopíš inak, ako keď ti to niekto otrepe o hlavu.

Okrem toho - prečo by som mal "prijímať kritiku" od niekoho tak trolového, ako ty. To zas si bol ty tak učený zrejme celý život - sklopiť uši a neargumentovať. Ja tvoje blbé názory samozrejme nebudem prijímať. A budem sa k tebe správať tak agresívne, ako sa správaš aj ty, ba aj horšie.

Tvoje formálne kecy o slovenskom národe sú nepodstatné - to sú reči alkoholika o tom, ako si cení vlastnú ženu - na druhý deň ráno po vytriezvení, keď jej predtým vynadal a zmlátil ju - ja ti ako psychodoktor vysvetlujem, ako sa správaš naozaj.
A čo sa týka"chrapúnstva" - samozrejme, skrývaj svoju zbabelosť a neschopnosť za akési lepšie mravy, môžeš si podať pacičku s Radičkou. Je vojna, radšej sa priprav aj na horšie veci.

anonym

Ty si za status quo, pretože obhajuješ výsledok, ktorý nič nemení – pracovníci sú vyciciavaní korporáciou aj naďalej.
A prečo by mal ísť on niečo hovoriť robotníkom? Veď choď ty a povedz im, akú skvelú dohodu im podpísali. Uvidíš, aké reakcie na sebe utŕžiš...

Norman

čo tí chlapi urobili. Aj konflikt, aj výsledok, keď ho oni za pozitívny prehlasujú.
Mudrovať a zhadzovať ich - to sú reakcie úplne vadné - a pritom naozaj také typické v našej kultúre. Frflať a frflať a frflať - ale len na svojich.
A ak tých odborárov aj zahnali do kúta a nebolo to to víťazstvo, aké by chceli, tak to určite nebolo pre to, že sú Slováci, že zas "ojebali Slovákov", ako tu prehlásil náš slušný trol, ale preto, že sa nenaučili ešte skutočne hrýzť a byť tvrdý a chrapúnsky. Nuž ale to je teória, nik nemôže povedať, že by to vybavil lepšie, keďže im aj tak zvyšok Slovenska nepomohol zväčša ani dobrým slovom.

anonym

"výsledok, keď ho oni za pozitívny prehlasujú"
kto oni? Bežní pracovníci? Rozprával si sa s nimi, keď dávaš takéto vyhlásenia?

Ja viem z reakcií zamestnancov Volkswagenu na sociálnych sieťach, ako aj od známych, ktorí tam poznajú ľudí, že robotníci sú z výsledku sklamaní. Tak akú hru to tu hráš? Na koho si strane?

Norman

čo je v tlači, názor tých, čo to organizovali a viedli.
Nič iné nehovorím.
To, že sú ľudia aj sklamaní, nikomu neberiem.
Celý spor tu naozaj nebol o posúdení samého štrajku, ale o jednej sprostej zabalovacej vete o Slovákoch. Ja osobne tie percentá nehodnotím, osobne hodnotím len politický dojem.
Ok?

Truhlík

Problém je niekde inde.
Niečo tí roboši dosiahli.
Ale tu je nastavený zle celý systém. Je to to rozkradnutie a vytunelovanie priemyslu v 90-tych rokoch , likvidácia poľnohospodárskej veľkovýroby a potravinárstva, odovzdanie monopolov cudzím štátom, úpadok vzdelania a výchova debilov a buzerantov. To je civilizačný úpadok.
Potom ešte Mikloš nastavil systém na lacnú kvalifikovanú pracovnú silu bez elementárneho príspevku firiem štátu.
Ideál by mal byť tak ako je to nastavené v Nemecku. Až na to, že si nemecké korporácie vynucujú prílev negrov ako lacnej pracovnej sily.
Pokiaľ sa toto nezmení tak ozaj tí roboši z Folcvágenu nedosiahnu nikdy nič.

nové