Planet of the Humans

Michael Moore dal do obehu svoj nový producentský film, réžia Jeff Gibbs: Planet of the Humans. Samotný názov filmu vyznieva ako parafráza na film Planet of the Apes, kde sa hlúpym, krutým a nezaujímavým opiciam podarilo ovládnuť svet.

Tento film je kritika časti zeleného hnutia, ktoré hľadá riešenie problému energií  tam, kde zrejme nie je. Mnoho takzvaných zelených chce vyriešiť problémy hrubej technológie novou hrubou technológiou. A to je krútenie sa v kruhu.

Takzvaná zelená energia sa nezdá dostatočná pre vytrhnutie ľudstva zo slepej uličky.

 

Ľudstvo si to nakoniec uvedomí, ale smutné je, že si to  - ako systém - nevie uvedomiť už teraz.

Jediná energia, ktorá naozaj prichádza na Zem, je slnečná. Do akej miery vieme túto efektívne zachytiť, je základná otázka. Druhá, ale rovnako fundamentálna otázka je, koľko na to spotrebujeme neobnoviteľných materiálov. Zámerne píšem „materiálov“, lebo ak sa napíše „zdrojov“, ľudia si prevažne predstavia zas len organické palivá - ale chýbajú už aj iné kvalitné hmoty, prvky, suroviny.

Ako vieme, časť populácie sa tvári, že táto civilizácia je rozumná a vie, čo robí, a druhá časť tvrdí, že to tak nie je a ľudstvo robí chybu. Ale aj v tej druhej časti možno nájsť rozdiely v názoroch na to, či nás zachránia technologické triky, alebo pomôže jediné –  racionálne a cielene vyliečime overpopulation.

Zámerne nechávam ten cudzí názov „overpopulation“, pôvodom hlavne latinského slova, lebo to znie ako diagnóza a ona to aj naozaj je choroba. Je to epidémia nekontrolovaného rastu spôsobená zrejme dedičnou chybou v mentálnej charakteristike toho živočícha. Viete ktorého.

Takže delenie podľa názorov by malo byť skôr na tých, čo popierajú poznanie a prinajlepšom veria v zázrak, či už v technológii čiernej, zelenej alebo akejkoľvek inej, a na tých, čo vedia, že zázraky sa nedejú.

A ak sa občas aj udejú, nebude to práve teraz a práve pre nás.

 

Odpustiť im, lebo nevedia čo robia?

Predstavme si stádo opíc v autobuse, v idúcom autobuse  – tiež budete veriť, že vedia, čo robia? Len preto, že je ich dosť veľa a dohromady predsa musia  mať nejaký rozum, že.

Ale rozum sa nesčíta. Kvalita sa nesčíta. Sto opíc je stále len opica. Ani sto opíc nedokáže vyriešiť trojčlenku. A pomaly už ani sto ľudí.

Takže nevedia, čo robia a tak ich ani nemožno odsudzovať? Ale odsudzuje niekto vírus za to, čo robí? Načo? Proste je to jeho charakteristika, že škodí. S vírusom sa nediskutuje.

 

Kauzálny reťazec

Najprv sa spotrebuje organická hmota uložená a hromadená pod zemou po milióny rokov.

Potom sa spotrebuje organická hmota rastúca na zemi, ktorá rástla stovky rokov.

Potom organická hmota živočíchov.

Ktorá biomasa príde na rad potom?

Postfeudálna kapitalistická spoločnosť je kanibalistická zo svojej podstaty, takže nesmie nič prekvapiť.

 

Výbuch

Overpopulation je náhly rast, taký rýchly, že pripomína výbuch. A on to aj výbuch je. Je to oheň spotreby šíriaci sa ako explózia a nikde nevidno silu, ktorá by ho naozaj mohla zastaviť.  Iba strávenie všetkej energie, ktorá tento proces živí, spôsobí jeho náhly koniec. Vo vesmíre občas vybuchujú hviezdy,  „výbuch a zhorenie“ nejakej planéty v dôsledku evolučnej chyby si naozaj nik ani nevšimne, ak by sa náhodou aj niekto pozeral.

 

 

 

 

Filme je s anglickými titulkami. Ak niekde bude so slovanskými, dajte vedieť.

Recenzia z Osel

 

 

 
8
slaven1

Začal som dokument pozerať 2 dni dozadu, ale zaspal som. Bol som zvedavý, ako vyzerá proces výrobi solárnych panelov. Z čoho je materiál atď.

Prekvapilo ma aj to, že životnosť verných turbín je rozpočítaná iba na 20 rokov (číslo udané v dokumente). To je málo. A potom z toho bude kopa šrotu, alebo plastu, čo bude stáť niekde na smetisku.

Norman

Tak vieš, zadarmo, bez koncentrácie alebo aspoň snahy nie je nič.

Vrtula a 20 rokov - áno, to je jedna z point toho filmu.