Posuny v Alternative für Deutschland

Alternatívna strana AfD sa dostala do nemeckého parlamentu, ale rozpory v nej sú také veľké, že priamo na tlačovke sa (bývalá) predsedníčka Frauke Petry vyjadrila, že ona nechce patriť do akejsi anarchistickej strany, že ona chce konštruktívnu politiku, chce ovplyvňovať dianie a chce byť (v budúcnosti) aj súčasťou vlády. 

 

Rozpory v AfD sú známe. A nie sú nové. Strana sa od svojho založenia stále mení. Ako spomenul v nedelu v TV debate aj Sulík - pred pár rokmi AfD založili "ekonómovia" a vtedy by ju vraj volil aj on. Teraz zrejme už nie.

Strana od začiatku je živá a dynamicky prechádza prerodmi. Ľudia na jej čele sa menia a nebudem ani ja tu niečo opisovať z Wikipédie, kto a kedy koho. Prečo aj, tí ľudia tam aj tak nie sú až tak podstatní - strana sa menila nie pre ich subjektívne rozhodnutia, ale preto, že sa objektívne menil a zostroval boj v spoločnosti celej. A ten sa bude zostrovať ďalej.

Okrem toho je zrejme strana AfD od začiatku pod vplyvom rôznych tajných služieb. Bolo by naivne nepredpokladať a nevidieť, že tá strana mala či mohla plniť úlohu hromozvodu frustrácie obyvateľstva, mala byť takou umelou stokou, pseudoalternatívnou stranou (niečo ako slovenská SaS, Obyčajní hlupáci a podobné strany na Slovensku). Tento vplyv tajných služieb zrejme stále trvá (alebo si niekto myslí opak?). Aká bola osobná rola Frauke Petry v tejto hre a aká je rola dnešného vedenia strany, to sa nedá odtiaľto odhadnúť. A rovnako je zbytočné odhadovať, ako a kto bude ťahať za povrázky v strane v budúcnosti. Mne len pripadá povšimnutiahodná ta vehemencia, s akou sa Petry rozhodla ísť vlastnou cestou - tá svedčí o tom, že v hre je veľa, že perspektívy týchto ľudí sú dobré a že niektorým z nich sa ponúka skvelá kariérna budúcnosť. 

Ale treba pripomenúť, že AfD je pre mnohých len umiernená slabá káva. A určite oprávnene. Je tam priestor a potreba ďalších ešte úprimnejších politických hnutí.

Aby som ale nevzbudzoval dôvod, že vývoj v nemeckom parlamente, Bundestagu, treba nejako pozorne sledovať, že sa tam "može niečo stať" - nuž, podľa mňa sa nemôže. Pozície sú rozdané, ak sa kariéristické ošípané dohodnú na koalícii, a oni sa zvyknú dohodnúť, chcú isť do vlády za každú cenu, nuž tak majú pohodlnú väčšinu a nemalo by sa konať prekvapenie. Znova pripomínam, že tem ich monštruózny Bundestag, ktorý si zvýšil počet členov už na 709 (to je absolútne šialenstvo), korý už tak pripomína Najvyšší Soviet boľševického Ruska, že ten je absolútne bezvyznamný (ako svojho času spomínaný Soviet). Veci sa budú diať vonku - ale pochybujem, že sa budú diať tak relatívne nekrvavo, ako udalosti s rozpadom Sovietov v Moskve.

 
Autor: 
forma: