Aman Againsttime

authenticated user

texty

Regresívna ľavica opäť chytá v Spojených štátoch ťažký amok. Dôvod?

Počas francúzskych volieb sme pochopiteľne tomuto globalistickému frikulínovi nefandili, ale vzhľadom k tomu, ako sa mu te

 Rozhodol som sa spracovať sumár z rozhovoru s dánskym vedcom Emilom OW Kirkegaardom na tému IQ a eugeniky. Pôvodne som zamýšľal to celé preložiť, ale video trvá hodinu a urobiť z toho takýto súmar je rýchlejšie a jednoduchšie. 

 

Svet teraz obletela správa o prvej genetickej analýze starobylých egyptských múmií, ktorá  prichádza s nie až tak prekvapivým výsledkom.

Slová prekladateľa: Nasledujúci preklad špeciálne venujem všetkým tým „nithusom“, „skeptikom“, "I fucking love science" babenkám a redakcii In vivo magazínu. Prajem príjemné čítanie. :-)

 

Novodobá Čeka známa dnes pod označením Antifa nemala včera svoj šťastný deň.

Preložil som pre vás kratšie video na aktuálnu tému Trumpovej intervencie v Sýrii.

Dňa 10.decembra poslanci NR SR Štefan Kuffa (nezávislý, predtým OĽaNO), Marián Kvasnička 

autor: Nathaniel Weyl

Úvodné slová prekladateľa: Nasledovný text od Nathaniela Weyla bol publikovaný v Eugenickom vestníku v roku 1984. Dôvodom pre jeho preloženie bol môj zámer bližšie oboznámiť čitateľov s konceptom pozitívnej eugeniky.

Nathaniel Weyl

Slovné spojenie plánované rodičovstvo býva v nacionalistických a tradicionalistických kruhoch veľakrát spájané s radikálnymi (neo)marxistickými prúdmi útočiacimi na tie najprirodzenejšie ľudské spoločenstvá akými sú rodina, národ či cirkev (hoci v poslednom menovanom prípade by som skôr hovoril o akejkoľvek komunite ľudí spojených zmyslom pre transcendenciu – veď napokon úcta k vyššej duchovnej sile bola vždy základnou spoločenskou cnosťou árijských národov, a to už dávno pred kresťanstvom).

komentáre

Aman Againsttime

No veď práve, ten úchyl vyzerá totálne nezdravo. Možno za tým bude i alkoholizmus alebo drogy (Veď ide o herca. Možno mu nejaké dodáva ďalšia obdobná filcka - jeho dobrá kamarátka "kokaínová kráľovná" Fialová). Stanke je naozaj chodiace buzerantské klišé so všetkým, čo k tomu patrí.

Aman Againsttime

Pozerám práve potkana a nedokážem udržať rehot. :-D Ako sa toto mohlo stať premiérom ostane pre mňa jedna z najväčších záhad slovenskej histórie. To globalistické mafie naozaj nedokázali vyhrabať na špinavú prácu niečo lepšie než šaškovitého cigoša, ktorý je väčšine normálnym ľudom do pol tela. :-)

Aman Againsttime

Fúha, vidím, že Stanke ešte nezdochol na AIDS. :-D Ja len, že na webe kolujú klebety, že je HIV pozitívny, čo ma trochu prekvapuje. Prekvapuje ma to nie preto, že by som si nemyslel, že Stanke je narušený, neurotický, submisívny degenerát neschopný sa kontrolovať (práve tento typ homosexuálov tvorí drvivú väčšinu HIV-pozitívnych), ale skôr preto, že sa čudujem, že by tento primitívny a hysterický humus vôbec niekto chcel. :-D

Títo divadelníci, "privilegovaní klauni, ako im hovorím, sú všetko jedna neuveriteľne amorálna a neurotická svoloč, ktorú treba už poslať s jednosmerným lístkom do najhlbšej prdele. Uznávam, že zopár z nich má nejaký reálny talent, že dokážu viac než len stonať a obnažovať sa pred objektívom (pozdravujem najväčšiu slovenskú intelektuálku Magdušku :-)), avšak vzhľadom k tomu, čo táto sorta ľudí dlhodobo predvádza (a to samozrejme nielen na Slovensku, veď poznáme i Hollywood) čoraz lepšie chápem, prečo historicky boli herci považovaní za ľudí 2.kategórie. Cirkev dobre vedela, prečo ich dávala pochovávať mimo mesta a starí Rimania zase dobre vedeli, prečo ich treba hádzať do rovnakého vreca spoločne s prostitútkami, gamblermi či kupliarmi (kategória ľudí, ktorých postihovala tzv. infamia a ktorým na základe toho rímske právo nepriznávalo tie isté práva ako slobodnému rímskemu občanovi).

Aman Againsttime

Tiež sa tu len musím chytať za hlavu z toho, čo sú niektorí ľudia schopní zo seba vypotiť. Očividne mnohí majú veľmi krátku pamätať, pokiaľ ide o dzurindovské obdobie. Ja nemám a dodnes si živo pamätám, ako sa mne i mojej rodine reálne zhoršil život práve za vlády špinavého sion-potkana. A je nás takých veľa, veľmi veľa, čo trpeli a nezabudli.

Nikto nikdy netvrdil, že SMER nie je problematický. Ja som ich volil len 1x v mojom živote (v r. 2010, vtedy som mohol po 1x voliť) a viac by som to už nezopakoval, ale dodnes si za tou voľbou stojím. Stojím si za tým, pretože SMER napriek všetkým nedostatkom reprezentoval, a do značnej miery stále reprezentuje, autentickú nacionálnu ľavicu na Slovensku. Áno, nezhodneme sa na SNP naratíve a mnohých iných, historických, udalostiach, avšak dnes je situácia natoľko vážna, že riešiť nejakú históriu sa zdá byť priveľkým luxusom. SMER sa vždy hlásil k samostatnému Slovensku, cyrilometodskej tradícii, k štúrovcom, k snahe rozvíjať ľudovú kultúru, atď, atp. A mnohí jeho členovia prejavujú celkom slušnú mieru patriotizmu a konzervativizmu. Veď dokonca i taký marxista Blaha si zachováva aký taký cit pre slovenské vlastenectvo, hoci jeho marxistická ideológia mu zatláča význam etnicity do úzadia. Nie je to teda ono, avšak za situácie, kedy je i takáto forma občianskeho nacionalizmu na Západe kontroverzná, za situácie, kedy elity niektorých západných krajín, ako napr. zvrhlá Merkelbaba, neznesú ani len štátnu hymnu a vlajku, to nie je až tak málo.

Tvrdiť, že SMER a terajšia opozícia sú rovnaké zlo a že vôbec nezáleží na tom, kto z nich je pri moci, môže naozaj len totálny imbecil alebo zákerný agent nepriateľa - takže nie, nebudem si dávať servítku pred ústa.

SMER má navyše na rozdiel od všetkých tých kotlieb a im podobných exotov reálnu inteligenciu, ľudí, ktorí sú schopní riadiť štát a zabezpečiť aký taký ekonomický rast a sociálny štandard - a to je absolútny základ pre akýkoľvek politický subjekt. Musíte rozumieť ekonomike a udržať akú takú úroveň života - lebo inak ťažko dosiahnete masívnejší úspech. A v súvislosti s tým treba našim vyholeným "antiFico" nacionalistom položiť otázku: prečo sa namiesto neustáleho sťažovania na Fica a spol., radšej nepokúsili stranu infiltrovať a nasmerovať ju viac ich smerom? Veď infiltrácia je jeden zo základných spôsobov boja. Tieto naivky sa budú musieť ešte veľa učiť, veľmi veľa.

Aman Againsttime

Prišiel si so zaujímavou teóriou, ktorú by bolo celkom fajn ďalej rozviť - a to predovšetkým v kontexte nášho poznania genetiky. Treba mať na pamäti, že mnohé štúdie dnes vedú k jasnému záveru, že genetické faktory zohrávajú podstatnú, ak nie i najpodstatnejšiu, rolu v individuálnych odlišnostiach vo všetkých psychologických vlastnostiach, normálnych i abnormálnych, vrátane politického presvedčenia. Zdroj: Thomas Bouchard 2004

 

To znamená, že keď skúmame akýkoľvek druh psychologickej variácie, otázkou nebude, či je alebo nie je táto variácia podmienená geneticky, ale AKO VEĽMI sa na nej genetika podieľa, pretože pri každej vlastnosti bude svoju rolu zohrávať i genetika.

 

Boli tu nejaké štúdie práve ohľadne dedičnosti politických postojov. Napr. jedna štúdia na švédskych dvojičkách zistila, že heratibilita postojov k imigrácii patrila k najsilnejším zo všetkých politických postojov.

 

Celá pointa o vplyve vonkajších faktorov, "prostredia", je teda veľmi dôležitá. Dnes je tu vytvorené isté špecifické spoločenské prostredie, avšak vidíme, že ľudské skupiny sa adaptujú rôzne na toto prostredie. Prečo niekto skončí ako nacionalista a iný ako slniečkár? Tlaky určitého typu spoločenského poriadku budú selekciou pre určité individuálne znaky. 

 

Čiže dôvodom prečo sú slniečkári takto infantilne nastavení bude  predovšetkým ich geneticky pomienená predispozícia k takejto infantilnej fixacii, ktorá sa mohla plne rozvinúť vďaka politickému systému, ktorý túto infantilizáciu dnes podporuje. Jednoducho sú ich mozgy odlišne nastavené od narodenia v porovnaní s nami. Myslíš, že do mňa v škole nehustili propagandu? Že i ja som niektorým veciam v detstve nepodľahol, aby som následne neskôr z toho precitol? Ja som ako decko bol tiež "anti-fašista" a aj proti "rasizmu" (hoci som neznášal cigánov, Židov a Maďarov  - ako v postate všetci :-D). Ja už som tu spomínal odlišnosť medzi "konzervatívnym" a "liberálnym" mozgom. Že "konzervatívny" mozog je viac fixovaný na čistotu, poriadok, opatnosť, zatiaľ čo "liberálny mozog" bude na isté podnety reagovať inak. Ja si plne uvedomujem, že to mám geneticky dané  - stačí mi pozrieť sa na moju rodinu, ktorá bola vždy pomerne konzervatívna a xenofóbna. Takže akákoľvek školská alebo mediálna propaganda mohla mať na mňa len slabý alebo dočasný efekt. :-)

Aman Againsttime

Amerika je predovšetkým o dosť rozsiahlejšia a početnejšia a najmä mala historicky intenzívnejšiu politiku rasového realizmu. Preto je tam počet zdravších ostrovček väčší (viď povestný konzervatívny Juh - bývalé štáty starej Konfederácie alebo i také Idaho, Wyoming či mormónsky Utah. V USA sa stále nájdu oblasti, kde sa černoch bojí ísť :-)). Je to predsa len iné ako tento malý izolovaný ostrov. Británia podľa mňa trpí akýmsi post-koloniálnym syndrómom. Akoby si stále nezvykli na to, že im už nepatrí polka sveta, tak sa rozhodli vytvoriť akýsi mini-koloniálny svet aspoň na svojom malom ostrove. Všetci tí černošskí, arabskí či pakistánski "sluhovia" im asi majú pripomínať staré dobré koloniálne časy. :-) V podstate je to tiež celkom "rasistické", len v tomto prípade na to tvrdo doplatí domáca populácia.

Ale ešte jedno treba poznamenať. Británia je multi-kulti peklom i bez Bruselu. Vidíme, že nejaké nadávanie na EU a zlý Brusel a požiadavka odpojenia od nich nemusí nič znamenať, pretože problémom tu nie je nejaká centralizácia per se. Všetky tie ich hejtspíč zákony, anti-rasistická, pro-moslimská legislatíva, atď., to nepochádza od Bruselu, to si UK vytvára samé pre seba - a dokonca mám dojem, že odkedy sa odpojili od EU sú na tom ešte horšie (belosi z EU sa už k nim toľko hrnúť nebudú, za to hnedoidov ubúdať nebude).

Aman Againsttime

Som rád, že som ti spravil radosť tým článkom. Veru, Masaryk bol len obyčajný pózer - a morálne hovado, to všetci dobre vieme.

Áno, na nordické typy som zaťažený. Ale páčia sa mi i mediteránne typy - a najviac asi kombinácie meditáranne a nordické. :-)

Hlinka bol za mladi fešák. Veru, ženy sa museli o neho trhať. :-)

Aman Againsttime

Poznám a sú nádherné. Myslím, že sa málo píše a hovorí o tom ako sú i nordici geniálni v oblasti hudby. Ja teda na hudbu zo severu nedám  dopustiť.

Aman Againsttime

Áno, Nemecko, Holandsko, Švédsko sa zdajú byť tiež mimoriadne dekadentnými, ale žiadna z týchto krajín nie je povestná pre svoj tzv. "white trash" - na rozdiel od Británie. Bio-Nemci sú stále povestní pre svoju pracovitosť, dôslednosť, zásadovosť - tie kvality tam stále sú prítomné. Ale Británia? Neviem, tá krajina pôsobí čoraz nechutnejšie a veľmi sa čudujem každého Východoeurópanovi, ktorý by tam chcel ísť žiť.
Možno, že britský vidiek je iný, resp. som celkom presvedčený, že je, pričom to čo vidíme a čítame o Británii je záležitosť upadnutej mestskej kultúry. Predovšetkým Londýn je definitívne novodobá Sodoma a Gomora, nový Babylon, dnes de facto ovládaný moslimami - očividne predzvesť toho, ako by mala podľa židoglobalistov vyzerať celá Európa, ak nie celá planéta.

Aman Againsttime

Keď už si spomenul i Štefánika, tak odporúčam tento zaujímavý článok, ktorý vyšiel na Postoji (občas tam zverejnia i takéto pozitívne texty): https://www.postoj.sk/29330/aky-stat-chcel-stefanik

Je fascinujúce uvažovať nad tým, kam by sa Štefánik neskôr politicky zaradil. Obzvlášť v kontexte rastúcej popularity fašistických hnutí naprieč celou Európou, že áno? :-) Čechoslovakisti si naozaj dali záležať na tom, aby Štefánika maľovali ako presvedčeného liberála, kozmopolitu a demokrata. Ale nejde o pravdivý obraz.

Aman Againsttime

A ty odkiaľ tak dobre vieš, čo rád fajčí? Hmm? :-D Lebo to vybliakala do éteru jedna chrapúnska, zatrpknutá, odkopnutá štetka, menovite Martvoň, ktorá nemá nič lepšie na robote než rozširovať nechutné klebety? Ale ktovie, možno Martvoň naozaj vie lepšie napriek tomu, že osobne preferuje radšej obťažovať pekné študentky (fakt nechcite vedieť, čo sa o ňom rozprávalo na našej fakulte). :-)
Každopádne obávať sa treba, keďže Fico nejedenkrát ukázal, že nemá až taký dobrý odhad na ľudí. Inak by si takéhoto bezcharakterného kripla, morálneho fagota a bonzáka ako je Martvoň (a mnohých iných - viď Zala) do strany nikdy nezobral.

Aman Againsttime

Táto krajina očividne už naozaj patrí do najhorúcejších pekiel. A to mnohí dúfali, že po Brexite bude lepšie. Ale to by tam musel vládnuť niekto normálny a nie také primitívne asexuálne čudá akým je i stará ježibaba Májová.

Tvrdé potieranie slobody slova, kedy sa s pravicovými aktivistami zaobchádza ako s najhoršími kriminálnymi živlami, keďže si dovolia nesúhlasiť s barbarskou ideológiou z púšte - to je dnešné UK. Vtedy tam budú hranice strážiť ako žeraví a deportovať jedna radosť. Ale ak ide o džihádistov a moslimské gangy znásilňujúce britské decká ostošesť, tak tam už sa musí povinne ustúpiť, lebo rasizmus.

Tu máte dokonalú ukážka súčasnej britskej spoločnosti pod vedením "konzervatívnej" (sic!) Májovej: https://www.thesun.co.uk/news/5801887/mothers-day-brawl-strippers-middle...

Holé rite, štetky, pedofili, hnedoidi, džihád...Rule Britannia!

 

Aman Againsttime

Gratulujem všetkým, čo k tomu nejako prispeli k udržaniu vlády. A ešte aj "krivá papuľa" odchádza. Yes!!! Stále je to zlé, ale i takéto drobnosti spôsobia, že nálada bude o čosi lepšia. :-)

Aman Againsttime

Ale aby som náhodou naozaj nikoho neurazil tak napíšem aj klasickú vetu - výnimky vždy existujú. Takže určité existujú i nejaké sexy matematičky a fyzičky. A hlavne existuje kopec sexy medičiek a farmaceutiek - to viem aj z vlastnej skúsenosti :-D.
Krivka je vždy zvonovitá. Napr. moja babka bola výborná v matematike, zatiaľ čo dedko v nej plával a bol zameraný skôr humanitne (ako i ja).

Aman Againsttime

Ale zas na druhej strane slovenčinárky som mal výborné. Aj dejepisárky (jedna z nich bola dokonca dosť pro-ľudácka). Tieto humanitné obory babám idú, tam niet rozdielu. Podľa mňa baba, ktorá sa dá na technický obor či matematiku je divná. Teda aspoň všetky, ktoré som poznal boli nejakým spôsobom "iné" - a hlavne dosť fyzicky odpudivé, neženské. Veď aj Merkelbaba je vyštudovaná fyzička a všetci vidíme, že nikto normálny by si o ňu ani neobrel. :-D
Najkrajšie baby boli jednoznačne na práve (a to zďaleka netvrdím len ja, je to v
podstate známa vec). Veru páni, 5 rokov som bol obkolesený samou krásou - tak keď už pre nič iné, tak aspoň pre toto tam ísť treba študovať. :-D

Aman Againsttime

Tiež som sa pobavil na tom, že niekto považuje Matoviča a jeho suterén, teda párdóóón, stranu za euroskeptickú. OĽANO je veľmi pochybná sorta (nie zrovna veľmi inteligentných) ľudí ideologicky absolútne pre nás neprijateľná.

Pokiaľ ide o SaS, tak netreba zabúdať, že SaS nie je len Sulík. Preboha, veď je to strana, ktorá k sebe zobrala Romanu Schlesinger!!! Už len táto jedna jediná skutočnosť musí byť pre súdneho človeka totálne diskvalifikujúca - bez ohľadu na to, čo povie Sulík. :-D

Soros je jasný sociopat a fanatik. Treba to stále pripomínať - vládnuca globalistická elita je silne ponorená do slobodomúrárstva, kabaly, okultizmu a obdobných psycho záležitostí. Rovnako značnú časť z nich tvoria najrôznejší perverti (Clintonovci sú napr. poprepletaní s pedofilnými sieťami, znásilňovač Bill teda určite, a Hillary to prinajmenšom všetko kryla). Títo ľudia sú veľmi nebezpeční - a chorí.

Aman Againsttime

Schválne píšem len o matematikárkach. Neviem prečo (ale tak nejako tuším), ale s mužmi-matematikármi nikdy nebýval problém. Chlapi to proste vedeli učiť. Toť moja skúsenosť. :-) Sorry, dámy.

Aman Againsttime

Zaujímavý článok, pri ktorom som si spomenul na niektoré moje matematikárky - tupelá nechápajúce tomu, čo vlastne učia, nieto ešte schopné niečo vysvetliť (čiže toto nebude len nejaký "nedávny problém". Z týchto zúfalých žien bola len jedna "ponovembrová"). Hodiny matematiky s nimi boli jednoducho katastrofa. A keďže z matematiky som nemienil mať na vysvedčení horšiu známku ako 2, tak som to riešil navýšenými hodinami, tvrdým samoštúdiom, doučovaním, atď. A v tomto som v žiadnom prípade nebol nejaká výnimka. Tupá matematikárka bola vždy vážny problém na škole a subjekt častých rodičovských sťažností. :-D A tento stav na školách už trvá podľa mňa dosť dlho.
Myslím, že problém je v tom, že učiteľstvo jednoducho nie je žiadna lukratívna práca a v zásade ho nechodia študovať tí najlepší - naopak, priemerné IQ tých, ktorí sa dajú na učiteľstvo patrí k najnižším (v rámci vš oborov, samozrejme). Stefan Molyneux mal nedávno o tom zaujímavé video. Koniec koncov presne toto systému vyhovuje - je tak ľahšie premeniť školy na čisto indokrinačné centrá s hlúpymi poskokmi, ktorých primárna práca je len ďalšia indokrinácia otrokov/deciek. Niektorých z najväčších slniečkárov som poznal práve medzi učiteľmi...

Aman Againsttime

Áno, nie je problém napísať text. Problémom je napísať kvalitný text a v reáli nebude toľko ľudí, ktorí by dokázali byť produktívni a kvalitní zároveň. Alternatívna, nielen tá slovenská, jednoducho nemá tie zdroje, čo mainstream. Je to stále väčšinou o nezaplatených amatéroch s voľným časom - a preto je kvalita taká aká je.

Pochopiteľne, talent je talent. Avšak i veľmi talentovaný človek ti neodvedie natoľko kvalitnú prácu, akú by odviedol, ak by mal dostatok času a bol za také niečo adekvátne zaplatený. Vlastne to platí úplne pre kohokoľvek. Ja nie som nejako extra talentovaný, ale mám predsa len nejaké skúsenosti, nejaký ten tréning, ako sa hovorí, keďže som musel robiť prácu, kde na písomnom prejave záleží. Písal som v minulosti i nejaké odbornejšie texty pre jedno právno-ekonomickú periodikum, pripravoval rešerše zo súdnych rozhodnutí, pripravoval prejavy pred súd, zmluvy, atď. A z vlastnej skúsenosti viem, že do toho človek jednoducho vloží viac, ak dostane zaplatené. Tu na webe necítim motiváciu sa toľko snažiť. Veď to sám vidíš, že nič originálne nepíšem, väčšinou len nadávam vulgárne na zmrdov (moja psychoterapia). :-D

Pokiaľ ide o texty na alternatívnych weboch, tak tie skôr slúžia už "prebudeným", než na "prebudenie" zaspatých. Je to viac o formovaní si svetonázoru, hľadaní presvedčivých argumentov, našom vzdelávaní, atď. Avšak pokiaľ to niekoho dokáže presvedčiť, tak to je to tzv. pridané plus.

Aman Againsttime

No Ľubov, očividne sa pohybuješ medzi nesprávnymi mladými. Chcelo by to asi zmenu prostredia. :-)
Ja som najväčších ľudákov našiel práve medzi mojimi rovesníkmi. Celkovo, keď sa vrátim do mojich školských čias, tak musím uznať, že medzi nami bolo veľmi málo takých, ktorých by si mohla označiť za slniečkárov (a tu chcem zdôrazniť, že ak sa i nejakí našli, tak takmer vždy to boli rozmaznané detičky zo solventných podnikateľských rodín, nie robotníckych, z akej pochádzam napr. i ja :-)).

K písaniu článkov: Bohužiaľ, neviem, kedy k tomu dôjde. Chcel som i napísať Normanovi, že pozeranie videí alebo čítanie článkov či dokonca i kníh (ja furt niečo objednávam cez Amazon, najmä zahraničnú literatúru v angličtine - áno, som závislý na informáciách :-D) je naozaj niečo iné ako písanie textov. Ja nemám až taký problém nájsť si čas na pasívny relax (čítanie, počúvanie). To čo je reálny problém je aktivizmus - písanie a prekladanie, odpovede na komentáre, správa webu, atď. O tvorbe nejakých videí ani nehovorím. To je to čo reálne zožerie more času. Koniec koncov, mnohé talenty sa niečomu takému budú dnes venovať profesionálne, živiť sa tým (viď kdejakí profesionálni youtuberi, editori, atď.), avšak obávam sa, že tu na Slovensku nie je potom, čo môžeme ponúknuť extra veľký dopyt, takže peniaze sa nezarobia :-(. Bohužiaľ, Slováci skôr budú preferovať toto: https://www.youtube.com/watch?v=jG0vPHQ5EHY (587 000 odberateľov takéhoto odpadu!!! Sorry, ale tento národ naozaj nemôže byť v poriadku).

Aman Againsttime

Ja to nepočúvam zvyčajne celé, len nejako preletím. Ja sledujem všetko, čo sa dá - ale bohužiaľ často len povrchne, lebo nie je reálne to stíhať všetko.

Aman Againsttime

No, aj tam sa toho deje hodne - až tak, že to človek nemá čas všetko sledovať a už vôbec nie i o tom informovať. Rád by som opäť začal blogovať o západných hnutiach a ich ideách, ale bohužiaľ, vieš, že to nezávisí len odo mňa. :-(. Keď bude čas a vôľa, budú i nové texty.

Zdravé sily sú všade, v každej krajine. Je dôležité si uvedomovať, že "my" sme tiež globálne hnutie, globálna sila - kľudne povedzme, že niečo ako "bieli sionisti", ak sa teda chápeme. Koniec koncov národný socializmus tiež postupne nadobudol internacionálny charakter.

Sledoval som nedávno rozhovor s týmito paganistickými Poliakmi a čo ma najviac zaujalo bolo ich poukázanie na mentalitu mnohých Poliakov, i nacionalistických Poliakov, v štýle "tak im treba, len nech sa zničia, čo nás po nich, staráme sa len o seba atď."(na adresu Nemcov a iných západniarov). To je veľmi zlý spôsob uvažovania. Ak si tu niekto myslí, že pád západnej Európy do hnedoidnoho pekla sa nás nijako negatívne nedotkne, tak je, jemne povedané, dosť naivný. Ja nechcem svet bez belochov. Nechcem svet, kde by dominovali kultúrne napr. takí Číňania či iné nebiele rasy. Tie nikdy nedokázali vytvoriť až také slobodné spoločnosti, nikdy sa toľko nestarali ani o prírodu a zvieratá, atď. Toto nikdy nebola len otázka nejakého IQ, ale viacerých komplexných vlastností. Je to i otázka estetiky a zachovania istej rozmanistosti na planéte - ten istý dôvod, prečo chránime isté rastlinné a živočíšne druhy. Ide tu o oveľa viac ako len o Slovákov. Ide o zachovanie dobrého života na celej tejto planéte. A ak zmiznú bieli, vieme kde to celé skončí...

Aman Againsttime

To je normálne zbytočné i riešiť. Ja neviem, keď niečo vyzerá ako kačka, správa sa to ako kačka a kváka to ako kačka, tak to pravdepodobne bude kačka. Žitňanská je dosť jasná, dosť prehliadná, ale aj tak nechápem tú slabosť slovenskej spoločnosti, že túto neurózu dokáže až takto tolerovať. Mňa by pri tej ženskej asi porazilo - a to som ťažký flegmatik. :-)

Aman Againsttime

Presne tak - tupé nedovzdelané hovado 1.stupňa. Toto nám ponúkajú Matovič a spol: primitivizmus, nekompetentnosť, afektovanosť, hystérie, abrahámovský fanatizmus, nenávisť a rozoštvávanie.
Veľmi ma trápi, že sa v našej krajine nájde až cca 9-10% z voličstva, ktorí sú schopní toto voliť a ešte si pre to budú pripadať morálne "superiórni". Poznám totiž ako tak ich volebný elektorát - a áno, je to obyčajná spodina.

Aman Againsttime

Tolerancia Žitňanskej v politike a jej nevyrazenie z priestoru je niečo pre mňa absolútne nepochopiteľné. Ešte i jeden môj známy z vš, čo pôsobil svojho času v SDK-ú ako "mládežník" a ako tak ju poznal, sa o nej vyjadroval ako o totálne j.bnutej p...(áno, to je presná citácia :-D). Takžo takto nejako bola "obľúbená" u svojich. A prosím pekne, len nech mi tu nikto nenapíše, že si ju držia pre jej "odbornosť", lebo to už sa naozaj neudržím. :-D

Aman Againsttime

No, ty vieš, že sa na tomto zhodneme. Myslím, že zabezpečenie dostupného rodinného života pre ľudí, ktorí by sa mali reprodukovať musí byť centrálna politická priorita: vysoká materská/rodičovská, zabezpečenie dennej starostlivosti, vzdelávanie na školách/pro-rodinná výchova, atď. Ale vidíme koľkí sa o niečo také starajú, že? :-(

Obzvlášť počet žien, ktoré majú vysoké IQ a zároveň deti je nehanebne nízky. Vysoká škola a následné "budovanie kariéry" zožerú väčšinu plodných a energických rokov ženy. A potom je už jednoducho neskoro. Preto treba vybudovať systém, ktorý povie ženám nasledovné: "dostanete vysokoškolské vzdelanie úplne zadarmo (vrátane preplatených učebníc a cestovného), ak počkáte do svojej 30-tky a predtým budete mať minimálne 2 - 3 deti. V opačnom prípade platíte všetky náklady - ako ostatní.". :-)

Na druhej strane, ako eugenik tiež tvrdím, že nie každý má povinnosť k reprodukcii. U niektorých ľudí bude tým najväčším darom pre spoločnosť, ak NEBUDÚ mať deti, ak neodovzdajú svoje problematické gény - a za to by im mala byť tiež prejavená patričná úcta či poskytnutá nejaká odmena.

Každý by mal nejakým spôsobiť prispieť k budovaniu lepšej spoločnosti, fungovať pre väčšie dobro celku - národa. Iní tak budú činiť skrz reprodukciu. Ďalší skrz nereprodukciu (kvôli genetickým alebo psychologickým defektom) a eventuálnu pridanú staroslivosť ich "druhu", jeho vzdelávanie, iné kultúrne a materiálne obohacovanie, atď.

Aman Againsttime

Samozrejme mnohí ľudia nemajú dnes deti i preto, že ekonomická situácia a "podpora" zo strany štátu je taká aká je - čiže na hovno.
Belosi sú k-stratégovia a nebudú mať deti za predpokladu, že nebudú vytvorené dostatočné podmienky pre ich kvalitný život. Preto mnohí odkladajú rodičovstvo a venujú sa zarábaniu (a šetreniu) peňazí. A biologické hodiny tikajú a tijakú...až je nakoniec neskoro. :-(

Aman Againsttime

Však samozrejme, že postoj k potratom dosť závisí od toho z akého dôvodu sa k nemu pristúpi. Tiež nie som fanúšik potratov zo sebeckých dôvodov, avšak koľko bude štatisticky prípadov inteligentných a schopných žien, ktoré podstúpia potrat z čisto zo sebeckých dôvodov? Hmm? Myslím, že nie veľa. A kriminalizácia reálne nič nevyrieši (lebo potratová turistika).

Aman Againsttime

Áno, to je niečo, čo mnohým ľuďom stále uniká.
Nikto sa nepotrebuje starať o to, či (veľmi) starí ľudia majú sex čisto len pre zábavu, pokiaľ sa zvyšok z nás na to nemusí pozerať. Rovnako nás nemusí toľko trápiť, či dvaja (dospelí) buzeranti majú sex, pokiaľ sa zvyšok z nás na to nemusí pozerať.

Národ či rasa nezahynie preto, že ľudia, ktorí aj tak nemôžu mať deti, majú medzi sebou sex, ale vtedy, keď ľudia, ktorí môžu mať deti (a aj ich vychovávať) odmietajú plodenie. To, že tu dnes máme demografický problém, t.j. smiešnu pôrodnosť 1.4 dieťaťa na ženu je vina heteroxuálnych ľudí odmietajúcich sa rozmnožovať. A ľudia si vyberajú antikoncepciu a výlučne nereprodukčnú formu sexu, pretože sú dnes príliš sebeckí, hedonistickí, liberálni a individualistickí.
Osobne by som nemal problém, ak by ľudia nad 30 rokov (obzvlášť tí s vš vzdelaním) platili vyššie dane, pokiaľ nebudú mať deti.

Otázkou je, prečo žiadna z týchto "basic bitch" konzervatívnych strán (KDH, Oľano) tento problém neadresuje a dookola riešia len LGBT kreténizmus a potraty?

Aman Againsttime

Potraty majú v skutočnosti eugenický dopad na spoločnosť. Už sme o tom viackrát diskutovali. Napr. tu: http://nadhlad.com/content/o-potrate-bielej-genocide To, čo má výrazne dysgenický dopad je antikoncepcia (a nemusím snáď vysvetľovať prečo).

Predovšetkým na potratoch nie je ani nič "anti-tradičné. Starí Gréci a Rimania ich tiež praktikovali (a rovnako praktikovali infanticídu v prípade postihnutých jedincov). Katolícka cirkev tiež nemala pôvodne taký problém s potratmi (viď Tomáš Akvinský a jeho náuka o oduševnenom a neoduševnenom plode). Ba dokonca niektorí svätci praktikovali potraty. Naozaj, kresťanstvo nie je v týchto veciach tak koherentné, ako si niektorí myslia.

Aman Againsttime

Ešte by som rád napísal, že Matovičov prejav o islame dokonale demonštruje súčasný úpadok spoločenskovedného vzdelávania. Mám za to, že elity, vrátane elitných politikov, by mali mať nadpriemernú znalosť histórie i filozofie (a rovnako i biológie), že by tu naozaj mala vládnuť meritokracia a kognitívne elity. Bohužiaľ, na kreténovi Matovičovi snáď najlepšie vidno, koľká bije.

Druhá problematika zase spočíva v tom, že jeho strana je oficiálne (vraj) konzervatívna a kresťanská. V skutočnosti je to len dokonalá ukážka ideologického zmätku, kedy nám pojmy vôbec nezodpovedajú obsahu. Čo je preboha na Oľano obhajujúcej islam a multi-kulti konzervatívne? Tých pár povrchných výpadov proti LGBT a potratom? Pche, to vždy slúžilo len na zakrytie podstaty (popravde, skutočne kresťanská konzervatívna strana by s rovnakou vervou mala bojovať napr. proti vysokej rozvodovosti, neverám a slabej pôrodnosti medzi heterosexuálmi - pretože tradičná rodina a manželstvo boli a sú už dávno zničené, dlho pred celým týmto LGBTIXYZ boomom. A prečo sú všetky tieto "konzervatívne" strany proti kriminalizovaniu matiek, ktoré išli na potrat, ak im tak strašne vadia potraty? Toto ako právnik som naozaj nikdy nechápal. Každopádne toto všetko indikuje, že ich konzervativizmus je len póza, totálny fake slúžiaci na povrchné odlíšenie od liberálov a neomarxistov).

To čo Matovič a spol. ponúka je teda typ obzvlášť nechutného, multi-kulti, anti-belošského, neokonstva (a neokonzervativizmus nie je konzervativizmus, ale jedna z foriem neoliberalizmu - to treba mať neustále na pamäti) vyznačujúceho sa extrémnym filosemitizmom (fanatická podpora Izraela, sionizmu a vojnových intervencií USA).

Aman Againsttime

Myslím, že niektorí z vás tento primitívny prejav už videli, ale predsa len si ho treba stále pripomínať: https://www.youtube.com/watch?v=5HWC4Hu1-UM

Matovič je mimoriadne patologická kreatúra. Obvykle sa snažím byť zdržanlivý, ak ide o osobnostnú diagnostiku, avšak Matovič naozaj predstavuje exemplárny príklad narcistickej poruchy osobnosti.

A tie jeho poslankyne, najmä Remišová a Dubačová, tak to je už totálny hnus - ešte väčší než akýkoľvek otvorený marxista, pretože ak sa mi niečo z duše protiví, tak sú títo novodobí židokresťanskí puritáni s ich nekončiacim moralizovaním o "fašizme, rasizme, anti-semitizme, islame a neviem, čom ešte, zatiaľ čo sa oháňajú Bibliou a Ježišovom. Jasný dôkaz, že židokresťanstvo je tiež choroba, patológia (a ešte k tomu silne napojená na sion-americké kruhy).

Aman Againsttime

Každopádne Norman, ako niekto, kto je tiež aktívny na FB, bude lepšie vedieť, čo presne tu bolo podnetom a na koho som svojim emotívnejším výlevom reagoval. :-)

Tu vôbec nejde len o nejakú LSNS či kotlebovcov. Toto je širší slovenský problém a problém elít, ktoré by chceli robiť pro-slovenskú politiku.

Aman Againsttime

Kde prosím pekne píšem niečo o LSNS? Kotlebovci sú o dosť širší pojem než nejaká LSNS a neviem síce na akej planéte žiješ, ale tam kde žijem ja sú striktní "antiFico". Kotlebovci, magátovci a iní nacionalisti ... o nich píšem a všetci tu dobre vedia akú skupinu mám presne na mysli. A rovnako všetci uvažujúci vedia, že táto skupina sa vyznačuje naivitou, nepraktickosťou, nižším priemerným IQ, neschopnosťou robiť nevyhnutné kompromisy, idealizmom a snívaním o "návrate lepších časov minulých". A to ja presne kritizujem a aj budem kritizovať.

Aman Againsttime

No, máš pravdu. Žiadna patológia, ale normálna zdravá orientácia. :-D
Len jeden problém mám s tým - komplikuje to môj postoj k aplikácii trestu smrti. Ja som samozrejme za, keďže infikovaný hmyz je nebezpečné nechať nažive, avšak predstava, že by tí najhorší hajzli typu Merkelová, Clintonovci, Soros, Demeš, Holcová a pod. boli len rýchlo a bezbolestne odkrágľovaní mi nie je pohodlná. Holt, fakt nie som kresťaň a takéto milosrdenstvo si proste nezaslúžia. Netvrdím, že by som na nich išiel v štýle 120 dní Sodomie, ale predsa len poprava nejakou injekciou po uspatí či dokonca len obyčajné zastrelenie, obesenie či vyhodenie z helikoptéry mi príde ako privilégium, ktoré si takéto monštrá nezaslúžia. Najradšej by som v týchto prípadoch obnovil inkvizíciu a jej staré dobré "očistenie ohňom". :-D Ale tak v záujme hlásaného pragmatizmu sa budem asi musieť zmieriť s tou injekciou alebo puškou. :-(

Aman Againsttime

Hej, sú strašní, ale iné som chcel. Najviac ma mrzí ako mnohí tzv. nacionalisti stále nevedia koľká bije. Vraj si nemožno vyberať medzi menším a väčším zlom. Pche! Tak to je zásadný omyl!
Ja som tiež idealista a ťažký moralista - a preto sotva môžem pôsobiť v politike - avšak uvedomujem si, že politika je umenie možného. Musíte byť strategickí a pragmatickí a niekedy nepriateľ môjho nepriateľa musí byť môj priateľ. Preto dnes treba stáť za Ficom. Všetci tí "antiFico" kotlebovci, magátovci a podobní sa už potrebujú prebrať zo svojho snívania. Musia prestať v žiť v rozprávkach a začať fungovať v realite. Chcem veľa, čo?

Aman Againsttime

Neutíchajúca bolesť novinárov a jej zmiernenie predčasnými voľbami? ROFLMAO!!!

Kde týchto neurotikov prosím pekne vyrábajú a zbierajú? Toto je už za absolútnou hranicou tolerovanej patetickosti a zúfalosti, čo sú základné definičné znaky novinárskej spodiny. Každopádne, zmrdi majú smolu. Pokiaľ ide o Balogovú a jej obdobné špiny, tak treba byť nevyliečiteľný ťažký sadista. Je mi ľúto, I was born this way :-). Ich bolesť treba predlžovať do aleluja - a nezastavovať sa. :-)

Aman Againsttime

Ale nie, aj tá fyzická podoba platí :-). Netreba ich akokoľvek šetriť - kľudne si doberajte aj ich fyzický vzhľad (koniec koncov ten prezrádza o človeku viac než sa všeobecne myslí), pretože to dokáže veľakrát viac zabolieť ako doberanie si ich inteligencie (tomu mnohí neuveria kvôli Dunnig-Krugerovmu efektu) či morálky. Keď poviem Hane Fábry, že je sprostá jak bagandža, tak mi neuverí, avšak, keď napíšem, že vyzerá jak špinavý bezdomovec, o ktorého by som ani bicykel neoprel, tak to ju zabolí, lebo vie, že je to jasná pravda, keďže každý deň vidí ten hnus v zrkadle. :-)

Galko vyzerá (a predovšetkým sa správa) ako niekto s akútnym deficitom testosterónu - je to hysterická baba. :-)

Aman Againsttime

Dík za tip, Ľubov. Už odoberám. No, nie je to žiaden veľký intelektuálny kaliber, ale má v sebe sympatický zápal. Ako sa hovorí v jednoduchosti je krása :-). Netreba sa s tým toľko srať.

Aman Againsttime

Blaha bol výborný a bez analyzovania jeho marxistického svetonázoru (popravde, týchto úprimných marxistov rešpektujem viac ako systémových neo-liberálov) ťažko poprieť, že je to momentálne najťažší intelektuálny kaliber aký SMER má. Novinárske hyeny sú momentálne najväčšia škodná v tejto republike a treba s nimi zaobchádzať ako s nechutným odpadom, ktorým aj sú.

Aman Againsttime

Ako fanúšik komédií som samozrejme neodolal a rozhovor si celý pozrel. No, písať niečo na adresu toho chorého hoviadka je už naozaj zbytočné - je to jednoducho Magda :-). Skôr by som vypichol odpornú Drtinovú, ktorá sa opäť vyfarbila ako neobjektívna a neschopná moderátorka. Moderátor, ktorý by mal v sebe aspoň elementárnu dávku zdravého náhľadu by s takýmto tupelom ľahko vytrel podlahu - nie však Drtinová, inokedy "veľká drsnáčka" (záleží od toho s kým robí interview, že?), ktorá však teraz viac menej len pritakávala. To akí ľudia pracujú v médiách je vskutku národná tragédia, niečo čo musí spadať pod prioritnú zmenu.

Aman Againsttime

Nechceš to rozviť ešte konkrétnejšie? Vieme, že v 60-tych rokoch nám začína "kvetinová" generácia, ale to bol podľa mňa skôr ideologický úpadok - jednoznačne dôsledok tragédie prehratej vojny, hoci nepopieram, že hudobne sa diali revolučné veci, ale nebolo to podľa mňa ono.

IMHO, práve v 70-tych rokoch, dochádza k akémusi pnutia a prichádzajú zaujímavejšie veci - aj ideologicky podfarbené...

Čo napr. taký David Bowie a jeho flirtácia s fašizmom, resp. fašistickou estetikou? Aj spomínaný Black Sabbath predstavovali odklon od "kvetín" k niečomu autentickejšiemu - k "temnote, bolesti a strachu." A čo taká gotická subkultúra začínajúca v 80-tych rokoch? Ďalej, tu máme Depeche Mode a ich sexy "fašistickú estetiku, atď. A aj Kurt Cobain, hlas mojej generácie, hoci sa politicky nedá nikam zaradiť, stelesňoval niečo jedinečné a nám blízke, často (ako keby bol prívržencom titánskeho romantizmu) kritizoval pomery dnešného sveta a jeho pesimizmus a zatrpknutosť, vyjadrená jeho hudbou a textami, boli jednoducho reakciou jeho citlivej, melancholickej duše na tento chorý svet (ako to raz pekne vyjadril" nenávidí ľudí práve preto, že ich miluje") - som mu veľmi podobný, pretože to pociťujem podobne ako on (ale vyjadrujem iným spôsobom, samozrejme).

Pochopiteľne, všetci sme deťmi svojej doby a svojho prostredia. Ani nebudem veľmi popierať, že som v týchto veciach výsostne subjektívny.

Aman Againsttime

No, ja osobne nedám dopustiť na 80-te roky a zač. 90-tych rokov. To boli popravde posledné skutočne kreatívne obdobia v ľudských dejinách. V modernej hudbe obzvlášť 80-te roky predstavujú pomyselný vrchol, hudba mala v sebe neuveriteľnú mágiu (počúval som nedávno Hysteriu od mojich obľúbených Deff Leppard a je fascinujúce ako dnes už viac ako 30 rokov staré album dokáže mne, v danej dobe ešte nenarodenému, vyraziť dych- parádny moderný, nadupaný zvuk a ohromné dramatické melódie a silné emócie - neviem si ani predstaviť, čo to muselo robiť s mládežou v danej dobe :-)).

Potom v 90-tych rokoch začal postupný úpadok, hoci stále tu boli nejaké zaujímavé vlny ako grunge, indie a pod., ale nakoniec to celé skončilo pri generickej odpadovej nude typu Bieber, Ariana Grande, atď. Skutočne by ma viac zaujímalo, čo počúvajú a sledujú dnešné decká, lebo trochu som už z tohto vypadol, ako sa neustále vraciam k mojim starým obľúbencom. Nedávno som napr. oplakal smrť Chestera Bennigtona z Linkin Park - to bola jednoducho (správne naštvaná, že?) hudba mojej generácie, tam nostalgia nepustí. Určite aj teraz sa v populárnej hudbe nájdu nejaké dobré veci (napr. Florence and the Machine a možno aj Taylor Swift, hoci tá je pre mňa skôr zaujímavá z iných dôvodov než je hudba :-))

Aman Againsttime

Ok, však ja netvrdím, že Nový čas je nejaká berná minca. Možno sa Mečiar v čase rozhovoru zle vyspal alebo mu začíná nejaká starecká schizofrénia, čo ja viem. :-)

Aman Againsttime

Čítal som ho v dnešnom vydaní (rýchlo prelistoval v obchode, takúto žumpu samozrejme nekupujem :-)) a mal som dojem, že skôr čítam rozhovor s Matovičom ako s Mečiarom.:-D
Mečiar v ňom pôsobil ako malicherný a zatrpknutý starec, ktorý sa nevie vyrovnať s tým, že je - na rozdiel od Fica - už kompletne irrelevantný. :-)

A Nový čas je síce primitívny bulvár, ale stále je to lepšie ako Nko a Smečko. A to myslím smrteľne vážne! :-)

Aman Againsttime

Tiež som to pozeral, ale nedopozeral, keďže vydržat počúvať to hrozné čudo s ešte hroznejšími okuliarmi (alebo naopak?) by príliš narušilo moju psychohygienu. Aké patetické, aké sorošovské...vyzývať tu na revolučné prevraty voči demokraticky zvolenej vláde na základe nepodložených tvrdení.
Nicholsonovej možno odporučiť len jedno: vykašlať sa na politiku, kde len škodí a zhovaďuje sa a začať robiť niečo skutočne hodnotné pre spoločnosť na čo objektívne má, napr. upratovačku, umývačku riadov alebo vrátničku - skrátka čokoľvek, čo nezahŕňa prílišnú interakciu s inými ľuďmi. :-)

Aman Againsttime

Ty naozaj veríš tomu, čo si napísal alebo sa len silou mocou chceš hádať? Ja obhajujem popravy ľudí cirkvou za svetonázor, lebo som ozrejmil dôvod jednej popravy? Ja?! Pôvodne som chcel napísať nejaký ten traktát, kde by som sa pokúsil vyvrátiť niektoré tvoje argumenty a bližšie ozrejmiť môj postoj k veci, ktorý nebol pochopený a eventuálne dospieť k nejakému konsenzu s tebou, ale nakoniec som si to rozmyslel. Tieto debaty mi už dlhšie prídu zbytočné a frustrujúce, Čo budem nabudúce? Sionistický agent? (Ale tuším aj to som raz bol, či?). Človek by sa aj chcel zasmiať a napísať niečo ironické, ale už akosi nevládze. K čomu je to dobré, hmm? Nie som nejako extra urazený alebo nahnevaný (ale dosť unavený), avšak stále nechápem. Pôjdem sa teda venovať niečomu zmysluplnejšiemu.

Aman Againsttime

No dobre, titulok je schválne provokatívny, aby vzbudil pozornosť. :-) Ale koniec srandy a poďme diskutovať.

Za prvé, tých dvoch mníchov som spomenul práve preto, že nereprezentovali nejaký marginálny prúd, ale naopak - plnili v tom čase oficiálnu cirkevnú agendu. Toľko k tomu vyberaniu "nepodstatných detailov". A neviem na čom som sem hádzal odkaz na wikinu, keďže očividne si nečítal text - Boethius nebol popravený cirkvou preto, že by chcel antiku zachovať, ale z úplne iných, politických, dôvodov - bol podozrivý zo sprisahania proti kráľovi Ostrogótov.

To, že RR začali postihovať ťažké ekonomické krízy, vzbury, fragmentácie a invázie, ktoré boli príčinou jej zániku, a nie nejaké kresťanstvo, je oficiálny záver historickej vedy.

Ty vlastne staviaš na Gibbovej osvietenskej teórii - lenže tú žiaden seriózny historik dnes neberie vážne. Bola odmietnutá, podobne ako napr. taká kreacionistické teória, pretože nemá oporu v archeologickej vede (a vlastne ani v dobových písomných záznamoch). Gibbonov problém bol tiež v tom, že nevenoval dostatočnú pozornosť tomu ako sa menili hospodárske, spoločenské, ale napr. i etnické pomery v RR.

Predovšetkým to, čo nesedí na tejto "osvietenskej", resp. "kresťanskej" hypotéze je skutočnosť, že Východorímska ríša, ktorá bola omnoho kresťanskejšia ako Západ, prežila, ba dokonca neskôr i expandovala (za cisára Justiniána) a rozvíjala sa ďalších 1000 rokov až dokým ju nezničil islam. A táto ríša definitívne nosila pečať antiky. Bola to klasická post-antická ríša, kde i v kresťanskom období nechýbali také záležitosti ako impozantné hipodrómy, kúpele, divadlá, kde sa hrali antické hry (cisárovná Theodora, mimochodom tak trochu dobová "feministka", ktorá v mnohom zlepšila postavenie žien počas svojej vlády, bola pôvodne herečkou a traduje sa, že Justiniána očarila úlohou Lédy, ktorú zviedol Zeus v podobe labute), akadémie, kde sa vyučovali klasické vedy ako filozofia, logika, matematika, diskutovalo sa o dielach Platóna, Aristotela pod. (mimochodom, Byzantská ríša bola v tom čase v Európe územím s najvyššou gramotnosťou - vďaka rozšírenému a kvalitnému základnému školstvu, ktoré bolo široko dostupné i pre chudobných), nehovoriac o ohromných stavbách ranostredovekého, t.j. byzantského štýlu.

 

Dôvod, prečo sa Východorímska ríša mohla udržať bol jednoduchý - bola bohatšia, mala väčšiu populáciu a najmä väčšiu zdaniteľnú základňu, viac zdrojov a bola omnoho viac urbanizovaná. 

Naopak, Západ bol v horšej pozícií, bol zaťažený polovicou rímskej armády, ktorú bolo čoraz nákladnejšie udržiavať a dlhými hranicami, ktoré bolo náročné brániť pred invazistami. A nie, rímska armáda v tom čase nebola "zdegenerovaná" a mäkká kvôli kresťanstvu, to sú zase hypotézy z 19.storočia -  tiež odmietnuté dnešnou historickou vedou. Stále to bola flexibilná a dobre trénovaná elita mužov, avšak problém spočíval práve v nákladovosti takejto kvality, čo viedlo k tomu, že štát začal platiť rôzne "gangy" barbarov, aby bojovali za Rím a suplovali nákladnú rímsku armádu. Lenže týmto lacnejším barbarským jednotkám chýbal kvalitný tréning rímskej elitnej armády a výsledkom boli prehraté boje a strata významným  území (najvýznamnejšou bola strata severnej Afriky v prospech Vandalov, pretože to bola najbohatšia provincia Západu a "obilnica" západného ekonomického života).

 

To čo viedlo k tzv. "temnému obdobiu" bol teda ekonomický kolabs a úpadok materiálnej kultúry zapričínený zrútením Západorímskej ríše. No a bez väčšej ekonomickej a administratívnej infraštruktúry pochopiteľne kolabovali i vzdelávacie inštitúcie, obchod a veľké verejné inštitúcie. No a vlny rozmanitých invázií, či už išlo o germánske kmene alebo Avarov, Hunov, Maďarov, Maurov a Vikingov spôsobovali, že post-antické obyvateľstvo muselo byť neustále "v strehu" a prioritnejšie bolo prežitie v drsných a nebezpečných podmienkach než zachovávanie či písanie kníh alebo stavanie sôch. Boli to jednoducho mimoriadne drsné časy, ale akonáhle sa situácia stabilizovala, upokojila, tak vidíme, že kultúra začala ísť prudko hore (to sú tie prípady rôznych stredovekých lokálnych renesancií ako karolínska a ottonská neskôr nasledované celoeurópskou renesanciou 12.storočia (gotickou renesanciou)). Čiže porovnávať obdobie môžeme, ale ak nezohľadíme podmienky, ktoré ľudia v tom ktorom období mali, potom je to trochu nefér. Samozrejme, že "prežratému", ultrabohatému Rímu v čase principátu sa mohla veda robiť ľahšie ako v drsných podmienkach raného stredoveku. 

Každopádne kultúra, to nie sú len materiálne stavby a umelecké diela, ale aj napr. také veci ako právny systém. A každý kto sa o túto oblasť trochu obtrel vie, ako progresívna vedela cirkev byť práve v oblasti zákonotvorby, ako napr. humanizovala alebo zakázala niektoré brutálne tresty praktikované pohanmi. 

Neviem, ale mne takéto vysvetlenie pádu antickej civilizácie dáva väčší zmysel ako osvietensko - slobodomurárske výkriky typu "kresťania zničili 90% z antiky!". 

 

A áno, na kresťanstvo pomerne veľká časť európskej populácie prestúpila dobrovoľne. Tebe po celý čas uniká jedna podstatná skutočnosť - že kresťanstvo sa šírilo i v severnej časti Európy (územia dnešného Nemecka, Francúzska , Belgicka) už v čase, kedy v RR ešte stále bolo postavené mimo zákon a perzekuované (hoci tá perzekúcia kresťanov v Ríme, to je ďalšia záležitosť okolo ktorej panuje kopec mýtov -  v krátkosti, nebolo to také hrozné ako to prezentujú kresťania), čiže bez  výrazného tlaku štátnej moci a už tak skoro ako v 4.storočí začalo dominovať germánskemu svetu. Veď napokon značná časť germánskych kmeňov, ako napr. Góti, Vandali, Vizigóti a pod. v čase pádu RR už bola kresťanská (prevažne heretického ariánskeho smeru). Nikto kráľov, náčelníkov, vodcov týchto kmeňov nemusel podplácať alebo zastrašovať - rozhodli sa sami. Či správne, toť už iná otázka. 

 

Ešte len na záver, aby nedošlo k akémukoľvek nedorozumeniu (keďže to slovo sekta v súvislosti s mojou osobou ma mierne znepokojilo): v kresťanského osobného Boha neverím, nie som pokrstený a ani sa nechystám pokrstiť, sympatizujem s niektorými pohansko -nacionálnymi zoskupeniami a "nietzscheánskou" Novou pravicou, podporujem činnosť ľudí ako Žiarislav a informovanie slovenskej verejnosti o predkresťanskom duchovne na našom území a nesúhlasím s postojom kresťanských cirkví k eugenike. Celé by sa to samozrejme dalo zhrnúť i do vety: nič sa nezmenilo  - samozrejme okrem skutočnosti, že som pod vplyvom faktov poupravil niektoré moje názory na isté historické udalosti. 

Aman Againsttime

Giordano Bruno nebol popravený za svoju vedeckú prácu - ide opäť o mýtus z 19.storočia, ktorý sa zrodil v Taliansku v čase, keď tu prebiehali politické konflikty s pápežstvom. Ideu heliocentrizmu a nekonečnosti vesmíru, za ktorú podľa mýtu mal byť popravený, v skutočnosti už dávno pred ním prezentoval Mikuláš Kuzánsky - prominentný nemecký akademik, ktorý sa neskôr stal kardinálom. Heliocentrizmus nebol heretický v čase života Bruna. Taký Kopernik publikoval svoje heliocentrické práce dávno pred Brunom, pričom mnohí katolícki biskupi sa v tom čase o tejto myšlienke vyjadrovali ako o "zaujímavej", hoci viacerí doboví astronómovia boli voči nej skeptickí.

Dôvody pre ktoré bol Bruno upálený boli čisto teologické: popieral božstvo Ježiša a panenstvo panenky Márie, veril v reinkarnáciu a odmietal doktrínu Trinity a transsubstantácie. Proste klasické herézy, žiadna veda. :-)

 

No a Alexandrijskú knižnicu nespálili kresťania, lebo nenávideli "znalosť". Knižnica bola zničená hneď niekoľkokrát a to z iných dôvodov. 1x ju  napr. pohltil oheň v čase, keď vojská Júlia Caesara prevzali kontrolu nad mestom. Po tomto incidente bola prebudovaná, avšak pravdepodbne zničená v 3.storočí, keď kráľovná Zenóbia povstala proti Rímu a deklarovala nezávislosť Palmýru. V tom čase prevzala kontrolu i nad Egyptom, pričom po jej porážke a uväznení, Egypt odmietol akceptovať rímsku okupáciu. Rimania vtedy vtrhli do Alexandrie a vypálili takmer štvrtinu mesta - po tejto udalosti už nemáme žiadne historické dôkazy o tom, že "Veľká knižnica" ďalej existovala. 

 

Kresťanskí fanatici, sektári ako boli paraboláni (btw, celkom by som sa stavil, že išlo v takýchto prípadoch v drvivej väčšine o hnedoidov - predchodcov moslimov), ktorí v neskoroantickom období demolovali pohanské chrámy v Egypte a zavraždili Hypatiu sa o grécku literatúru nijako extra nezaujímali (ak sa teda vôbec zaujímali o nejakú literatúru  -  okrem Biblie). V Alexandrii bolo v tom čase viacero menších knižníc s gréckou literatúrou, ale žiaden dôkaz, že by boli zapálené kresťanmi. 

Aman Againsttime

Lenže tie fakty nás jednoducho nepustia. Ak chceme získať čo najpresnejšiu predstavu o minulosti nemôže si len vyberať niektoré z nich a iné odignorovať, lebo nám nesadnú do želanej interpretácie. To je práve ten anti-vedecký prístup.

Kresťanstvo nezničilo 90% z antiky. Kresťanstvo získalo politickú moc v RR v čase, keď už ríša bola de facto vo svojom finálnom, úpadkovom štádiu - vo výraznom ekonomickom a politickom kolabse, v období fragmentácií, občianskych vojen, hospodárskych a demografických kríz a invázií - s občasnými periódami stability a centralizovanej autority. Avšak intelektuálna znalosť začala upadať už v "pohanskom" rímskom období (od neskoršieho 2.storočia) z vyššie spomenutých dôvodov. K tomu, čo sa označuje ako "obdobie temna" (raný stredovek) a ku kolabsu Západorímskej ríše by došlo tak či tak - bez ohľadu na kresťanstvo.

 

Je pravdou, že kresťanstvo malo pôvodne ambivalentný, a príležitostne i vyslovene nepriateľský, postoj ku gréckej filozofii a učenosti, ale to sa radikálne začalo meniť už niekedy v 2.storočí. V čase, keď Západorímska ríša kolabovala, sa kresťanská rímska cirkev nachádzala v štádiu, kedy boli grécka filozofia a grécky prístup k znalosti/vede inkorporované do jej učenia. To o čo sa kresťanskí učenci či cirkev usilovala v tomto období bolo čo možno najviac zachrániť vedomosti z antiky. Preto tu máš napr. rannostredovekých mníchov ako boli Cassiodorus a Boethius, ktorí ako žeraví prekladali grécke diela do latinčiny (Boethius mal ambiciózny plán preložiť všetky diela Aristotela, ale skôr než tak spravil bol popravený  -  našťastie sa mu podarilo preložiť jeho kľúčové práce o logike - obore, ktorý hral centrálnu rolu v  ranostredovekom vzdelávaní, dokonca i v najtemnejších periódach raného stredoveku).

 

No a na kresťanského boha sa určite predstupovalo i dobrovoľne - a to v prvom rade a predovšetkým v prípade miestnej aristokracie, ktorá videla v kresťanstve mnohé príležitosti. Ono to zvyčajne tak býva, že mocenské elity nastolia smer a zbytok "plebsu" sa pridá, resp. musí sa pridať. Bolo to s komunizmom či s liberalizmom iné?

 

 

 

 

Stránky