Životná úroveň roku 1989 sa vyrovnala až v roku 2007

Ekonomickým číslam a štatistikám sa nedá veľmi veriť, buď sú zle robené alebo zámerne sfalšované. Ale ak sú to staršie a jednoduchšie veci, môžu odrážať realitu. Ak nie sú priaznivé pre vládbuci bankvokorporátny režim, zrejme nie sú ani falošné.

Jedná sa o jednoduchú vec na Pravde, kde sa porovnáva životná úrovň z roku 1989 so súčasnosťou. Dozvedel som sa, že dnešná životná úroveň je vyššia - čo nepochybne je. Alebo povedzme, že je, u väčšiny obyvateľstva. Čo ma naozaj zarazilo, že tá oficiálne ekonómka z banky potvrdila, že "mzdový a cenový vývoj" sa stavu z roku 1989 vyrovnal až v roku 2007.

Nechcem pôsobiť ako niekto, kto nepočul o tej vtedajšej hroznej inflácii a podobných veciach, ale aj tak ma tento oficiálny údaj prekvapuje. To tu naozaj až takmer 20 rokov (!!!!!) bol príjem horší, ako na konci socializmu?? A to rátame len nejaký priemer, ktovie aké množina ľudí bola na tom naozaj zle a je vlastne doteraz na tom ekonomicky ešte horšie, ako za komunistov?

Že sa nehanbia nejakí (po)novembroví politici či osobnosti ukázať ešte na ulici. Čudujem sa, že im ľudia papule nerozmlátia, že po nich neplujú, že do nich nekopú. 

Pripomínam, že socialistický režim už nefungoval a bol odpískaný Gorbačovom po roku 1985. Tí, čo v roku 1989 u nás vystupovali ako revolucionári a hlavne tí, čo následne uzurpovali moc, sú banda podvodníkov a v podstate vlastizradcov. Ukradli národný majetok do rúk zahraničných korporácií - a týka sa to ako Dzrurindovcov, tak aj Mečiarovcov a všetkých vtedy aktívnych strán a osôb. Ale neterba zabudnúť ani na to, že tieto prokorporátne svine sa teraz mienia vrátiť s novou "revolúciou" ako Progresívne Slovensko, Spolu, Zaludí, OLANO, SaS, KDH a podobne. To je nehorázna drzosť. Ksichty síce trocha vymenili, ale sú to rovnakí poskoci tých istých mafií, ako v 90-tych rokoch.

Dvadsať rokov totálneho prepadu, o ktoré väčšinu Slovenska okradli títo ľudia. Ten 17. november  naozaj nemožno označiť inak, ako nepodarenú tragédiu naružovo premalovanú, možno ho zaradiť na úplne rovnakú úroveň ako komunistický 25. február 1948. Rovnaké utopistické keci, rovnaké podlé svinstvo potom.

A tohto sa naozaj niekto zastáva či to mieni ďalej oslavovať? Tu treba aspoň morálne a historicky nájsť príčinu, zodpovedných a poslať ich do historického pekla. Havel a jeho banda, ale aj konkrétni stále behajúci -  Kňažko, Dzurinda, Mikloš, Zajac, Radičová, Lipšic ... mohol by som hodiny pokračovať. Všetci títo ľudia a mnohí ďalší si zasluhujú skončiť vo vezení! To je môj právny názor.

Lebo nedodrbali život len ľuďom v tom dvadsaťročnom období, ale posunuli nábeh na normálnu spoločnosť nadlho a teda sú do veľkej miery príčinou aj toho humusu, čo tu máme na Slovensku aj dnes.

 

 

 
Priatel1

Slováci začali reálne zarábať viac ako v roku 1989 až na prelome rokov 2007 a 2008
- potvrdené neomylnou autoritou (bankou) tu:
https://www.postovabanka.sk/media/283170/o_nas_Ako-sa-n%C3%A1m-%C5%BEije...

V správe z r.2014 autorita konštatuje:
- Na bežný nákup pracujeme výrazne kratší čas. (Pozn.: aká je kvalita toho nákupu a koho nákupom podporujeme?)
- Na druhej strane ale z kúpy nehnuteľnosti sa za ostatných 25 rokov stal nie beh na dlhú trať, ale rovno maratón.
https://www.postovabanka.sk/novinky/analyzy-trhu/sprava-dna/ako-sa-nam-z...

Správa z r.2015 nám hovorí:
- Vlani bol náš priemerný reálny zárobok o 13 % vyšší ako v revolučnom roku (Pozn.: 26 rokov od "revolúcie").
- V roku 1989 sme museli na jeden štvorcový meter bytu odpracovať približne 4 dni, v súčasnosti je to až 29 pracovných dní (Pozn.: no a čo, ale na chladničku dovezenú zo zahraničia dnes stačí pracovať miesto 22 už len 8 dní).
- Aj tento pohľad na vývoj reálnych zárobkov však je do určitej miery skreslený. Realita je totiž taká, že vlani si na úroveň priemernej mzdy nesiahlo až 57% Slovákov zamestnaných na plný pracovný úväzok. Pre 18 % Slovákov bola dokonca skutočnosťou hrubá mzda nižšia ako 500 EUR, čo v čistom predstavuje približne 415 EUR. Ďalší významný rozdiel medzi oboma režimami spočíva v miere nezamestnanosti - pred 1989 oficiálne nebola, teraz cca 11%. (Pozn.: čaro nechceného - analytici označili súčasný aj minulý stav ako "režim":).
https://www.postovabanka.sk/novinky/analyzy-trhu/zaujalo-nas/slovensko-v...

Poznámka na záver: ešte by šlo zohľadniť zadĺženosť, štruktúru ekonomiky (sofisitkovaná výroba vs. montovanie), kvalitu a dostupnosť vzdelania, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, potravinová a hospodárska sebestačnosť, životné tempo...

slaven1

Dobré grafy úpadku sú aj v knihách Karola Ondriaša. Stiahnuť si ich môžeme tu.

Škoda, že poštová banka prestala zverejňovať podobné analýzy. Robí ich aj naďalej, len ich nezverejňuje. Tvrdé čísla nezapadajú do dnešnej rozprávky o budovaní "svetlých kapitalistických zajtrajškov":

Vyjadrujú Saifa, alebo youtuber Peter Popluhár naozaj len „svoje“ názory? Alebo sú v skutočnosti súčasťou „osvetovej“ kampane spoločnosti O2, ktorá má namierené dokonca aj do škôl!

30 Years Challenge Slovensko 1989 - 2019

https://www.mojevideo.sk/video/df7e/socializmus_vs_kapitalizmus_veda_a_v...

nové